ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2020
JAN-2020
Cuplu
EXCELENT

Proteas Mare Suites 3* - Protaras

Aici am ajuns venind de la Ayia Napa, ultima cazare din vacanța asta de iarnă la mare în Ciprul grecesc a fost programată în stațiunea Protaras, zona asta e foarte aproape de granița cu celălalt Cipru denumit si Ciprul de Nord sau turcesc.

Cum am ajuns aici

Cu taxiul, cu autobuzul local nu se putea în ziua respectivă, eram cazat la hotel în Ayia Napa și cu o seară înainte am făcut rezervare la această vilă, în acel moment nu știam că transportul local nu va funcționa începând cu urmatoarea zi fiincă va fi în grevă, s-a anunțat la radio și în presa locală dar limba era greacă și cam greu cu limba asta, știam doar să spun mulțumesc sau bună ziua și cam atât în greacă. Dacă știam de grevă nu rezervam în altă parte și mai prelungeam sejurul în Ayia Napa la același hotel fiincă prețul era foarte bun dar nu am știut ce va fii, așa că vrei nu vrei treci la varianta taxi nu autobuz local la 1.5 euro.

Ajung în stația de autobuz și acolo doar turiști și emigranți, vine un negru (emigrant, erau mai mulți în stația de lângă mănăstire aia centrală) și spune că nu merg autobuzele, am vrut să spun... păi tu ce aștepți în stație dacă nu merg autobuzele, unde te duci? dar m-am oprit.

In zona stației erau două taxiuri, unul circula non stop, celălalt șoma, la un moment dat vine șoferul de la taxiul care făcea curse non stop și spune că transportul in comun nu funcționează fiincă e grevă și dacă vreți vă duc eu, negociem, omul pare serios și urcăm în mașină, mercedes din ăla cu 8 locuri, dacă nu e cu 5 locuri bun și cu 8 locuri, nu mergi toată ziua cu mercedes. Șoferul dă să plece și începe cearta cu celălalt șofer de taxi care șoma, că de ce ne ia pe noi și nu merge el să ne ducă? Am fost înainte la ăla și tariful era dublu.

Am plecat, până la locație era cam 15 minute cu mercedesul, cu autobuzul era tot atâta. Mergeam în sensul spre granița cu zona turcă, ajungem destul de repede și șoferul oprește și spune că am ajuns, da am ajuns dar acolo unde am ajuns era un hotel cu aceeași denumire cu locația unde aveam noi rezervare, aici era hotel unde am rezervat era vilă.

Păi nu e aici spun eu, păi uite ce scrie? Dau drumul la net care net era încă pe UE dar ne indreptam spre zona turcă și era riscant că... tarife... și arăt harta... google..., îi arăt unde trebuie să ajung, hai că vă duc, după ce a văzut pe hartă că nu e mult până acolo. Ajungem cam în cinci minute la locație, uite ați ajuns, urmează... de unde sunteți? Din România, aici merge să spui că ești din România, dacă ești în Elveția sau pe aproape când te intreabă de unde ești e altfel... răspunsul... sau dacă vreți comportamentul celui din fața ta (am fost nu o dată în situația asta, greu de acceptat, de ce? Iară urmează nu e chiar așa). Oare am dreptul să îmi exprim părerea proprie sau nu?

După ce spun că suntem din România, plătesc 10 euro, spune... mulțumesc, eu intreb sunțeti român sau grec? Nu sunt grec, sunt cipriot, scoate o carte de vizită și spune să sunăm la plecare că ne duce la aeroport în Larnaca la un preț mai bun (prețul era cam 60 euro) el ne ducea la un preț mai bun spera să continue greva în transportul cu autobuzul.

A doua zi autobuzele au început să meargă după graficul normal, gata greva, a ținut doar o zi.

Cazarea - Proteas Mare Suites - vilă 3* Protaras

Am ajuns în fața vilei și mergem să ne cazăm, booking spunea că mai are doar doua camere libere și să ne grăbim cu rezervarea că se epuizează repede, placa asta o repetă mereu.

La vilă totul închis, atmosferă de extrasezon nu e nimeni acolo, dau o tură în jur... nimic.

Sun și spun că am rezervare și am ajuns, răspuns - sosesc în 10 minute, și așa a și fost.

Apare un tânăr cam la 30 de ani și se prezinta... Nicolas... mă prezint și eu tot așa dar în limba română, ne duce sus la etajul doi să ne dea o cameră, spun că e cam mult de urcat ținând cont că vila era goala puteam să cer ceva mai jos, coborâm la etajul unu și ne prezinta apartamentul.

Lux la prima vedere.

Camerele

Un studio cu două camere dotate modern, aer condiționat în ambele camere, tv doar in camera de zi, tv smart ecran mare cu sute de programe. Din fiecare cameră se putea ieși pe balcon cu vedere spre șosea. Net bun.

În dormitor pat matrimonial, în cealaltă cameră o canapea extensibilă.

Bucătăria

În prima cameră era și bucătăria dotată modern, frigider, plită cu inducție, veselă și vase de la ikea.

Aparat de cafea cu capsule, erau capsule pentru cafea în funcție de câte zile stăteai acolo.

Baia

Dotată modern cu tot ce trebuie.

Studioul avea vedere spre munte și șosea, la intrare vederea era spre mare și zona hotelurilor din zonă.

Poziționare

În Protaras cam la doi km de centrul stațiunii, la aprox doi km se afla Pernera, zona era denumită diferit în anumite locuri, în un loc erai in Protaras, în altul erai în Pernera dar era cam tot aia.

Până la mare și o plajă mică dar cu nisip fin și cu toate amenajările de rigoare cam 10 minute pe jos, se vedea de pe terasă de la intrare. La plaja aia hotel de 4* cu de toate ca la hotel, în perioada aia închis.

Lîngă cazare la 5 minute supermarket deschis în perioada aia de extrasezon doar până la ora 6 seara, în sezon e altfel, la aprox 2 km lidl cu produse ca la lidl, oriunde la fel, la lidl personal și din România.

Portocale, lămâi și mere mai scump ca la noi cu toate că acolo portocalele și lămâile erau în multe locuri și în pom și pe jos pe stradă.

Prin zonă

Am coborât spre zona de plajă cam 10 minute, din loc în loc plaje mici spre foarte mici cu nisip fin, pe urmă între ele pe distanțe lungi teren arid, zone cu hoteluri din loc în loc și cam 2 - 3 km la stânga spre zona centrală unde este plaja aia din centrul stațiunii Protaras, asta mergând pe faleza de pe plajă care din loc în loc e amenajată sau nu.

Alt mod de a merge spre centrul stațiunii e pe șoseaua din fața vilei la dreapta spre zona centrală cam 2 - 3 km.

Aici la 10 minute de vilă se poate face baie și plajă foarte bine sau la plajele din jur care sunt destule dar mici în comparație cu aia din centrul stațiunii dar aici e altfel, mai izolat parcă mai plăcut.

S-a terminat sejurul și aici în Protaras și trebuia să plecăm la aeroport, decolarea era pe la ora 15 din Larnaca, am plecat cu autobuzul care are stație lângă vilă spre Larnaca (autobuzul local nu intercity) dimineața pe la ora 9, traseul trece prin sate nu pe autostradă, tarif 1.5 euro bilet, am plecat mai repede ca să mai facem o pauză pe plaja centrală din Larnaca, plaja denumită Finikoudes. După 2 - 3 ore pe plajă am plecat spre aeroport cu autobuzul tot cu 1.5 euro.

Asta a fost a treia vacanță petrecută iarna în Cipru, o dată în ianuarie în Ciprul de Nord, și de două ori în Ciprul de Sud, o dată în decembrie și acum în ianuarie. O dată în zona non ue și de doua ori în ue.

De data asta am ajuns până la aproximativ 2 km de granița unde se termină ue și începe orientul, granița asta desparte două lumi total diferite.

În ambele zone se poate intra și cu buletinul cu toate că Ciprul de Nord e turcesc dar atentie nu se intră cu buletinul venind din Turcia, e valabil buletinul în zona turcă doar dacă intrarea se face prin vama din ue adică din Ciprul de Sud.

Aici aproape de granița dintre două lumi total diferite s-a terminat aceasta vacantă la mare iarna 2020.

Ciprul rămâne pe listă pentru vacanțele din următoarea perioada, poate din nou la iarnă.

Deocamdată nimic nu e sigur când pronunțăm cuvântul... viitor.

Ce frumos e la mare... iarna.

Trimis de Nicu in 23.05.20 17:59:50
Validat / Publicat: 23.05.20 20:07:45

VIZUALIZĂRI: 1815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Pe traseu la plimbare

NicuAUTOR REVIEW
[23.05.20 18:51:50]

Rog atasarea acestui videoclip,  si acolo e un fel de Grecia dar mai altfel.

​https://www.youtube.com/watch?v=dV5rO48E1-w&list=PL5pzPPEoVPALfRA1--A37q2oto32M0e3-&index=11

[23.05.20 20:07:24]

-​

​Mutat în rubrica "Proteas Mare Suites [Protaras], PROTARAS-PARALIMNI" (nou-creată pe sait)

[23.05.20 20:20:29]

@Nicu: Start vot! Mie mi se pare minunat ca iarna sa mergi intr-o destinatie unde este liniste, frumos si relaxant! Inca nu am experimentat asa ceva, insa am sa incerc pe viitor.

Cazarea, o recomandare de tinut minte, felicitari, votat cu mare drag.

webmasterPHONE
[23.05.20 21:08:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

NicuAUTOR REVIEW
[25.05.20 14:30:07]

@webmasterX:

Pozitionarea pe harta este corecta. ​

mishu, Nicu

• pagină generată în 0.049701929092407 sec