ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2020
STATUS: APOLLO
AUG-2019
Solo
EXCELENT

Berchtesgaden — un orasel plin de culoare

Cred ca atunci cand spui Berchtesgaden asocierea se face aproape mereu cu acel loc numit “Cuibul de vulturi”sau “Eagle’s Nest”al lui Hitler. Pe mine acest cuib de vulturi ma duce cu gandul si la un film vechi “Asul asilor”cu Jean Paul Belmondo in rolul principal, o comedioara simpatica a cerei actiune are cateva secvente si in acest loc.

In fine, cuibul de vulturi nu l-am vizitat, o sa ii vina si lui vremea, insa am vizitat micutul orasel Berchtesgaden dupa ce am facut plimbarea pe Konigsee - vezi impresii - si am descoperit un mic orasel tipic german, aflat la mica distanta de Salzburg (30 km) dar si destul de aproape de Munchen (180 km), cu o populatie de circa 8000 de locuitori.

Acest micut orasel se pare ca exista aici de pe la 1100 si asta datorita zacamintelor bogate de sare din zona, dar a trecut prin multe de-a lungul istoriei, iar astazi este un frumos orasel care este vizitat anual de cel putin 2 milioane turisti si cred ca asta spune multe.

Plimbarea mea prin acest mic orasel a inceput pe stradutele mai marginase, stradute inguste, cu piatra cubica, cu picturi pe fatade, picturi care nu se repetau la doua case, unele dintre ele fiind chiar opere de arta. Am intrat si in diverse bisericute mai mici sau mai mari, sau am fotografiat mici lacasuri de cult cocotate pe dealuri.

Nu am putut sa nu admir casele frumos aranjate, cu flori la ferestre, cred ca intr-un orasel micut asta este cel mai frumos, sa te plimbi pe stradute si sa admiri viata de zi cu zi a locuitorilor.

Am ajuns insa si in centrul vechi al orasului, aici animatia este ceva mai mare, asta deoarece aici vin turistii, se bucura de ce vad in jur, de o bere bauta cu prietenii, sau copiii de o inghetata preparata in fata lor (un adevarat spectacol atat pentru copii si de ce sa nu recunosc si pentru adulti, si eu m-am oprit sa vad cum face inghetata desi vazusem fie tot in direct sau la TV, dar intotdeauna spectacolul atrage). Eu nu m-am oprit la o bere, dar intr-o brutarie tot am intrat si mi-am luat ceva. Foarte interesant ca daca nu se opresc la o bere, atunci alegerea este o brutarie (care de cele mai multe ori au si preparate dulci) unde iau o cafea si ceva dulce.

Am ajuns si la palat, acum sa nu va imaginati prea mult, este mai degraba o resedinta regala, “Schloss Wittelsbach”aflata intr-un spatiu mai larg numit “Schlossplatz”. Si daca nu as fi avut niste indicatii foarte “bune”mai degraba amuzante, poate ca nu as fi stiut ca aici este o resedinta regala. La intrarea printr-un mic pasaj, este un schelet metalic ce poarta un steag iar pe perete un panou ce iti indica existenta resedintei regale in acea zona. Resedinta regala este o cladire cu vro 2-3 nivele (program de vizitare putin ciudat 10-13 apoi 14-17), situata langa o biserica (dar este mai scunda decat biserica) “Stiftskirche”o biserica din secolul XII, iar in partea opusa resedintei respectiv bisericii se afla o arcada cu ceva magazine de suveniruri, dar cel mai interesante sunt picturile aflate pe exteriorul arcadei, sunt mai degraba scene de familie, soldati luandu-si ramas bun de la familie fiind mentionate cele 2 razboaie mondiale.

Nu v-am povestit despre gara din Berchtesgaden pentru ca nu am vazut-o, se pare ca este la ceva distanta de partea istorica a orasului pe unde m-am plimbat, insa am inteles ca este o gara destul de mare si asta deoarece trebuia sa fie confortabil pentru Hitler, asadar aici puteti ajunge cu trenul.

Eu v-am spus, am ajuns aici cu autocarul, daca aveti masina mica este usor de ajuns oriunde v-ati afla, daca insa sunteti fara masina dar stati in Salzburg (l-am dat ca exemplu pentru ca este cel mai convenabil), puteti lua un bilet de o zi, aveti aici un link util

rvo-bus.de/oberbayernbus/ ... gesticket.shtml

iar acest bilet va permite accesul cu trenul/autobuzul de la Salzburg pana aici (si retur), dar si transportul local (nu si autobuzele speciale). De asemenea aveti o reducere de 10% pentru Cuibul de vulturi, cursa cu vaporarul pe Konigsee, si inca cateva. Acest bilet poate fi achizitionat online, in autobuze, dar si in statia de tren, iar pretul lui este de 10,40 euro (pret verificat la momentul publicarii articolului). Exista reduceri pentru elevi si familii, pe site gasiti si ce inseamna familia.

Nu am putut parasi insa orasul fara sa intru intr-un magazin de bauturi traditionale. Normal, in multe dintre aceste magazine ale lor daca doriti puteti cere sa gustati ca sa va decideti, si pana decideti uitati ce ati gustat. Pe mine ma amuza sa privesc aceste degustari, dar lumea este serioasa, si cum eu nu stiu germana si nu ma pot lansa in discutii, foarte rar intru in aceste degustari ca participant, insa de data asta stiu ca am cumparat un lichior, pentru un cadou, si aveai sticla dar si cateva paharele de servire……care erau din ciocolata ????

In zona mai noua a orasului exista si un centru de informare, l-am vazut trecand cu autocarul pe langa el si am inteles ca tot in acea zona este si gara.

In ceea ce priveste pozele, am incercat sa surprind atmosfera prezenta dar si trecuta, si mai multe explicatii voi oferi in imagini, asa ca va doresc alegeri inspirate si sa ne auzim de bine.

Trimis de mishu in 18.05.20 18:29:47
Validat / Publicat: 18.05.20 21:04:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Berchtesgaden-Dar ce frumoase sunt imprejurimile

Dan&EmaPHONE
[18.05.20 21:18:02]

Mi-a placut comentariul de la cimitir, iar ca poze cele cu peisajul muntos pe fundal, of course. Sau selbstverständlich! ????​​

​​Felicitari pentru postare! Numai bine! ????

[18.05.20 21:35:12]

@Dan&Ema: In ceea ce priveste comentariul de la cimitir, mi s-a parut cel mai potrivit comentariu avand in vedere ca putin mai devreme comentasem directiile in care poti merge, si cum vorba romaneasca e plina de umor, tin minte unde lucram in Otopeni, firma era in spatele gradinitei, langa cimitir, si trebuie practic sa treci pe langa gradinita, iar exprimarea noastra (pentru ca nu prea aveam cum altfel) cand ii explicam cuiva cum sa ajunga la noi, spuneam: "Firma este langa cimitir, ajungi la gradinita si cum dai coltul... , ai ajuns la noi! "

Locurile sunt minunate ai dreptate, ca de altfel majoritatea locurilor, si ma asteptam de la tine ca muntii sa fie cei care sa iti sara in ochi, mai ales ca erau de un verde parca ireal.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

Zoazore
[18.05.20 22:55:36]

@mishu: Ce orășel micuț și drăguț! Ca din povești! Dar ce de biserici are! Srada și biserica, cred!

Casele cu picturi pe pereți și cu balcoane doldora de flori sunt din alte povești! Erau și căsuțe din turtă dulce? Ca în Hanssel und Grettel?

Cu înghețata m-ai dat gata! Și știi exact ce mi-aș fi ales! Că am și văzut-o! Direct pe ACCEA!

Frumoasă și relaxantă plimbare! O încărcare perfectă a bateriilor!

Ce animal e cel din P10? ​​​​

[18.05.20 23:27:13]

@Zoazore: Sa stii ca asa am gandit si eu, strada si biserica, si inca nu le-am pus pe toate pe care le-am intalnit in drum, am mai sarit vreo 2-3 .

Cu gandul la inghetata sa stii ca am stat si eu, numai ca aveam in fata mea vreo 2-3 persoane si dura pana ii facea fiecaruia, asa ca am pornit mai departe la drum.

Casute din turta dulce nu am vazut, dar nici nu le-am gustat ca sa vad din ce sunt, dar sigur nu erau din turta dulce .

Cat despre animal, nu vreau sa ofer informatii eronate, insa asa cum se vede in poza si cum seamana cu ce stiu, seamana cu vulturul de pe insemnele naziste, acum nu stiu exact de unde provine, dar cu asta il asociez.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​​​

webmasterPHONE
[19.05.20 04:46:24]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[19.05.20 07:12:29]

@webmaster: Multumesc frumos pentru apreciere, o zi linistita.

diana2015PHONE
[19.05.20 14:08:27]

Superb. Nu știu cum de ei reușesc să facă de toate dar toate cătunele, sătucele și orășelele să arate atât de spectaculos, de curat și de îngrijit Oare la noi de ce nu se poate? Peisaje mirifice, bine îi ajută și clima - regiunea de este totul mereu verde dar și localnicii fac în așa fel să arate așa. Chiar dacă au păsări sau animale totul este curat și tehnologizat. Anul trecut, cred că ai citit, am stat la o pensiune agroturistică, proprietarii nu știau o boabă de engleză dar prin gesturi ne-am înțeles si ne explicau cu atâta mândrie ceea ce au acolo și cum fac totul.

Dar tu n-ai reușit să înveți limba germană? Credeam că venim la tine sa ne înveți pentru următoarele vacanțe pe care tot în Austria - Germania le vom face

Votat cu drag

Dan&Ema, diana2015, mishu, Zoazore