ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2020
Cuplu
Raport PREȚ/CALITATE:
EXCELENT

Vacanța în Koh Tao - 'Turtle Island'

NB: Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii din anul curent sau anul trecut ; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.
[fb]
NOU TIMP CITIRE: 3 MIN

Koh Tao - little paradise

Koh Tao, sau Turtle Island, este o insula mica la 55km de Koh Samui (transpusi in 2h cu ferryboat-ul);cand zic insula mica ma refer la doar 21km patrati. Este recunoscuta ca si cel mai bun loc pentru scufundari din Thailanda, si nu gresesc cei care zic asta! Apa este geniala, corali sunt minunati si totul este "cristal clear". Koh Tao este cunoscut ca locul de unde s-au oferit cele mai multe permise de scufundări din lume! Tocmai din acest motiv vei întâlni la fiecare colț o școală de scufundări - noi am ales varianta safe si am luat lectii de la hotel (The Tarna Align Resort).

Mae Haad este portul, locul de pornire pe insula iar zona Sairee Beach este centrul. Pe partea cealalta a insulei sunt mai multe resorturi remote, si golfuri la care este usor sa ajungi cu barca (long tail boat). Nu exista foarte multe drumuri pe insula, iar mai bine de jumatate nu are sosele.

Pentru deplasarea pe insula cel mai bine închiriezi un scuter, pentru asta ai nevoie de pașaport - de aceea cel mai bine inchiriezi de la hotel (pentru a nu lasa pasaportul in locuri dubioase). Apoi sfatul meu este să faci poze la fiecare zgârietură pe care o are deja scuterul, pentru că, mai apoi la returnare să nu fie nici o discuție nedorită - am citit pe bloguri ca au existat probleme de genul, si cum nu vorbesc engleza prea bine nu prea ai sanse sa scapi fara penalizari.

Noi am stat 3 zile pe aceasta minunata insula si am bifat urmatoarele atractii:

- John-Suwan Viewpoint (peisajul de sus este superb, pana acolo trebuie sa urci un deal, care poate fi usor dificil)

- plaja din apropierea Viewpoint-ului : Freedom beach si Shark Bay

- Mango Bay (unde am facut snorkeling;am ajuns aici cu long tail boat, inchiriat din zona Sairee)

- Koh Nang Yuan (cele 2 insule mici legate de o fasie de nisip) cel mai frumos loc de pe insula - chiar se merita 1 zi petrecuta acolo (faci cam 20min cu longtail boat din Sairee)

- plimbari prin Sairee (zona centrala a insulei cu restaurante, nightlife, magazine si street food)

Mancarea este foarte buna peste tot, noi am mancat mult peste la restaurantele de la plaja din zona Sairee : Barracuda, Lotus Bar, Whitening Sairee si Blue Water.

Aceste locuri sunt mai fitoase, adica arata mai europenizat... insa sa nu va mire faptul ca pe primele locuri pe Tripadviser este un restaurant foarte rudimentar "995 Duck" - noi nu am avut curaj sa mancam acolo.

Referitor la cazari, sunt destul de multe variante, preferatele noastre sunt: The Tarna Align (vezi review) iar urmatoarele pe lista erau Dusit Buncha si Sai Daeng (dar care sunt un pic mai departe de centru).

Nu mai sunt foarte multe de zis, insula e plina de vegetatie, sunt mai multe viewpointuri la care poti sa ajungi (unele destul de challange-ing), poti da imprejurul insulei cu barca, poti lenevi la plaja si apoi savura o nuca de cocos la un bar pe plaja... ce sa mai, un paradis!

Citește și CONTINUAREA aici

[fb]
Trimis de ailynuka in 02.05.20 18:52:17
Validat / Publicat: 02.05.20 19:34:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P06 Nang Yuan viewpoint

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [02.05.20 19:33:40] »

Excelent

Mutat în rubrica "Vacanța în Koh Tao - 'Turtle Island', KOH TAO" (nou-creată pe sait)​

mishu [02.05.20 20:03:51] »

@ailynuka: WOW! Ce poze frumoase, ce bogăție de culori, ce peisaje! Cred ca dacă eram acolo m-as fi bucurat precum un copil de tot ceea ce ma înconjura. ​​O fericire sa cutreieri aceste locuri și când mai ai și avantajul tinereții cu atât mai bine. ​​

Felicitări, votat cu mare drag.

webmaster [02.05.20 22:05:07] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

mishu