ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2020
JAN-2018
Business
EXCELENT

Un hotel excelent

Din capul locului voi menționa că hotelul nu l-am ales eu ci ne-a fost oferit - conform protocolului competiției - de reprezentanții echipei gazdă. Iar ceea ne ne-au pus ei la dispoziție a fost o unitate elegantă și primitoare.

Numele „Dorpat” semnifică una din vechile denumiri ale orașului Tartu.

Hotelul este așezat la vreo 500 metri de piața centrală, în imediata apropiere a unui mall și poziționat cu fața spre Emajogi, râul care traversează orașul pe vreo 10 kilometri.

Aranjat într-un tradițional design scandinav, ai impresia că Ikea este singurul furnizor al celui care a gândit și amenajat interiorul camerelor, restaurantului sau al tuturor celorlalte spații.

Simplu, elegant, aerisit, ce denotă un bun gust tonic și odihnitor în același timp.

Comparativ cu frigul de afară, în interior era o căldură plăcută care te învăluia de cum intrai la recepție și te moleșea odată pătruns în cameră.

Camera a fost gândită de dimensiuni medii pentru un hotel de trei stele. Pe jos o mochetă vișinie cu o puzderie de mici cercuri galbene, dulap și o măsuță de pal gri închis, un scaun înalt și comod, un televizor.

Paturile reprezentau o pată de culoare cu a lor cuvertură roșie și au fost printre cele mai bune în care am dormit într-un hotel. Deși când am văzut dimensiunea saltelei mă gândisem la o pedeapsă, mare îmi fu mirarea în momentul în care m-am așezat pe cei 3 centimetri- cât avea grosimea - și parcă am aterizat într-o groapă adâncă de puf moale.

Geamurile erau construite în așa fel încât se deschidea pentru aerisire doar o porțiune îngustă din partea de jos a acestuia, probabil pentru a se evita evenimente nedorite sau neplăcute.

Baia se încadra pe aceleași coordonate de simplitate și eficiență destinate oaspeților. Toți pereții erau placați cu faianță maro iar linia rosturilor de un alb pur se armoniza foarte plăcut cu toate celelalte lucruri sau obiecte - toate albe - ce se aflau în încăpere, de la chiuvetă, vasul toaletei până la hârtia igienică, prosoape sau uscătorul de păr.

La parter se afla recepția cu angajați foarte amabili și cunoscători ai limbii engleze. Tot acolo găseai o zonă de relaxare, cu același mobilier simplu nordic și restaurantul.

Despre mâncare pot doar să vă mărturisesc că toate cele trei mese ale zilei ne-au fost servite conform meniului trimis de acasă. Însă, după calitatea estetică și gustul bucatelor, sunt convins că bucătarii pregătesc toate preparate culinare la un standard înalt.

Nu doar eu, ci întreaga echipă a avut cuvinte de laudă la adresa hotelului și de mulțumire la cea a staff-ului echipei gazdă. Iar jucătorii, pentru cei care nu știu, apreciează cel mai mult calitatea internetului...

Trimis de Marius 72 in 01.05.20 22:10:04
Validat / Publicat: 01.05.20 22:46:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE BALTICE

VIZUALIZĂRI: 335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Dorpat

[01.05.20 23:07:33]

@Marius 72

cine stie, IKEA are niste preturi accesibile si poate fi util.

Este bine ca ati fost multumiti si de servicii si in general de hotel. ​

In rest numai de bine, asa ca felicitari, votat cu mare drag. ​

Alte impresii din această RUBRICĂDorpat Hotel:

• pagină generată în 0.031651020050049 sec