ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2020
STATUS: CONSUL
MAR-2020
Cuplu
EXCELENT

O cazare ideală pentru noi

Așa cum spuneam și când am povestit despre vizita propriu-zisă la Hanovra, am căutat o cazare convenabilă, așa cum avem „pretenția” de fiecare dată: cazare decentă, cu baie proprie și toate celelalte facilități obișnuite și nu foarte departe de centrul orașului. Din acest punct de vedere, totuși, o distanță relativ mică (1-2 km) pentru noi nu strică, având în vedere dorința de mișcare permanentă, ce ne caracterizează.

Pentru city break-ul la Hanovra am găsit ce ne interesa sub forma unui așa-zis apartament, mai degrabă o garsonieră, într-un bloc cu patru etaje, cu astfel de garsoniere de închiriat, Apartment City Lenaustrasse. Sunt și apartamente cu mai mult de două locuri, dar noi am ocupat unul pentru două persoane.

Clădirea Apartment City Lenaustrasse este situată, așa cum îi spune și numele, pe Lenaustrasse, din cartierul Hannover Mitte, un cartier relativ vechi, pe partea dreaptă a râului Leine, pe partea stângă fiind situat cartierul central. Astfel, distanța de la Apartment City Lenaustrasse la punctul cel mai cunoscut din Hanovra, considerat inima orașului, Krö pcke este de aproximativ 1,3 km și poate fi parcursă în mai puțin de 30 de minute.

De altfel, noi am mers pe jos peste tot, cu excepția vizitei la Muzeul Aviației, situat mai departe și unde am folosit metroul.

Rezervarea am făcut-o, ca de obicei, pe booking.com.

La Hanovra, am ajuns cu avionul; de la aeroportul Hanovra, am luat trenul până în Gara Centrală Hanovra și de acolo pe jos, până la apartament. De la gară, se poate ajunge și cu metroul numărul 10 sau 17, până la stația Goetheplatz, sau cu autobuzul, a cărui stație este lângă cea de metrou. Bilete pentru metrou sau autobuz se pot cumpăra de la automatele din stațiile de metrou.

despre SERVICII

Când am făcut rezervarea, am primit un email de confirmare, în care mi s-a dat și un cod de acces pentru accesul în clădire. Însă nu am mai primit alte instrucțiuni, așa că, la fața locului, a trebuit să ne descurcăm singuri.

De altfel, ușa de la intrarea în clădire era deschisă, întrucât un tânăr căra la mașină niște saci cu lenjerie de spălat. Așa că am intrat în holul îngust de la intrare, în capătul căruia erau niște automate cu băuturi și gustări.

Cum nu era prea multă lumină (doar lumina de la automate), nu am observat de prima dată în dreapta calculatorul care era piesa esențială în procesul de check-in, așa că am mai pierdut câteva minute până să-l descoper.

Apoi, totul a decurs lin (smooth, pentru vorbitorii de engleză… :D). Am introdus câteva date personale și aparatul mi-a dat OK, indicându-mi să iau un card din teancul de alături, pe care să-l pun pe o suprafață marcată, pentru a fi inscripționat magnetic. Astfel, am obținut cardul cheie, cu care am putut intra în cameră.

Trebuie să recunosc faptul că, în lipsa instrucțiunilor, cineva mai puțin obișnuit cu chestiile tehnice s-ar fi descurcat foarte greu, dar oricum, există soluția unui telefon.

Oricum, mie mi-a plăcut pentru că nu a existat nici un fel de interacțiune cu factorul uman, ceea ce, în condițiile pandemiei este un atu. Și o bilă albă pentru managementul firmei proprietare.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Noi am avut o cameră situată la etajul I. La intrare este un mic hol, pe partea dreaptă a căruia este amenajată o chicinetă dotată cu toate cele necesare: frigider, plită electrică cu două ochiuri, cuptor cu microunde, filtru de cafea, cană electrică, prăjitor de pâine, veselă și tacâmuri, ba chiar și un tirbușon, obiect pe care nu prea l-am întâlnit prin alte locuri. E drept, nu l-am folosit, că în Germania se bea bere! :p

În camera propriu-zisă se aflau două paturi de o persoană cu noptiere cu veioză, un șifonier și o masă cu două scaune. Nu lipsea nici televizorul LCD cu diagonală mare și multe canale prin satelit, nici nu știu câte, că n-am avut răbdare să caut decât pănă pe la 130 și ceva. Evident, majoritatea erau în germană, dar am găsit și câteva în franceză și engleză, ba chiar și Rossia 1, dar rusește nu știu nici măcar cât știu nemțește…

Baia, nu foarte mare, dispune de cabină de duș și avea puse la dispoziție prosoape, gel de duș, șampon și săpun lichid.

A fost cald și bine, deși, când am ajuns, ferestrele erau deschise și în cameră era răcoare. Caloriferele erau cu termostat reglabil, pus pe zero, dar s-a încălzit foarte repede.

Curățenie se face o dată pe săptămână, deci, cum am stat doar patru zile, nu am beneficiat de acest serviciu, dar nici nu am avut nevoie.

Internetul Wi-Fi funcționează fără reproș!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Apartamentul se află într-o zonă rezidențială liniștită și chiar locatarii clădirii de apartamente erau foarte liniștiți, practic nu am auzit niciun fel de gălăgie, deși trebuie să spun că, probabil cam jumătate din apartamente sunt ocupate în regim de închiriere de lungă durată, iar după numele de la căsuțele poștale, majoritatea erau compatrioți de-ai noștri sau din Republica Moldova. Și în clădirea lipită de cea în care am stat locuiau români, cel puțin unii din ei, de peste Prut. Nu știu dacă în zonă se cultivă sparanghel… :D

Noi nu am venit la Hanovra cu mașina personală și nici nu am închiriat acolo una, așa că nu am avut nevoie de loc de parcare, dar proprietarii asigură clienții că pun la dispoziție doritorilor loc de parcare gratis (de fapt, inclus în preț). La fața locului, am constatat că parcarea se face pe stradă, iar locurile de parcare sunt cam rare, dar cred că te poți descurca.

Apartment City Lenaustrasse este la 100 de metri de piața Goethe, unde se găsesc stații de autobuz pentru toate direcțiile și stația de metrou pentru Krö pcke și Gara Centrală.

Check-in-ul, în modul pe care l-am descris, se poate face, începând cu ora 13:00, la orice oră, iar check-out-ul până la ora 11:00.

La plecare, cardul-cheie se lasă într-o cutie poștală din holul de la intrarea în clădire, așa cum am făcut și noi.

În toată perioada cât am stat aici, nu ne-am întâlnit decât cu tânărul de care aminteam la început și, la revenirea la apartament într-una din zile, cu o tânără, clientă și ea, care tocmai făcea check-in-ul, așa că interacțiunea cu alți semeni de-ai noștri a fost minimă, așa ca pentru vremea pandemiei.

Concluzia este că a fost o cazare foarte potrivită pentru ce am avut noi nevoie, practic nu am avut ce-i reproșa și ca urmare nota pe care i-am acordat-o la review-ul făcut pe booking.com a fost maximă. Lucru valabil și aici… :)

Trimis de Costi in 27.04.20 15:23:44
Validat / Publicat: 27.04.20 17:30:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Clădirea City Lenaustrasse Apartment
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.86 EUR pe cameră

[27.04.20 17:30:25]

Mutat în rubrica "City Lenaustrasse Apartment, HANOVRA" (nou-creată pe sait)

​​

CostiAUTOR REVIEW
    [27.04.20 17:54:28]

Cred că sunt printre primii beneficiari ai noii facilități, de încărcare bulk a fotografiilor. Este un mare pas înainte, felicitări Cornel!

Nici noul format de introducere a review-ului nu este mai prejos, chiar m-a luat prin surprindere...

[27.04.20 19:07:39]

@Costi:  Mi-a placut cazarea gasita, arata bine in poze iar pretul ok. Cat despre tehnologia moderna, cred ca in final, asa cum ai spus si tu, se rezovau, ceva mai greu, dar se rezolva totul.

Frigiderul o fi micut, insa pana la urma este ceva de ajutor, ca nu-ti faceai aprovizionarea .

Cat despre accesoriile pentru bucatarie, cred ca au fost destul de atenti cu asta, si la o adica pot fi de ajutor.

O recomandare buna, felicitari, votat cu mare drag. ​​​

[27.04.20 20:30:55]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

CostiAUTOR REVIEW
    [28.04.20 10:03:01]

@mishu:

Mulțumesc pentru citire și comentariu.

Poate, în viitor, vei ajunge pe acolo, merită! Și atunci, poate vei lua în considerare această cazare...

• pagină generată în 0.056199073791504 sec