ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2020
SEP-2019
Cuplu
EXCELENT

Moscheea Camlica - cea mai mare din Turcia

In cele cateva plimbari prin Istanbul (2018,2019), am " locuit" in zona Fatih, mai precis, pe langa Kennedy Avenue, in asa -zisul cartier Sultanahmet, nume care i se trage de la uriasa Moschee Albastra sau Sultan Ahmet.

Timp de peste 400 de ani, aceasta Moschee (construita intre 1609-1616) a detinut suprematia : era cea mai mare moschee din Istanbul, singura cu 6 minarete. Capacitatea sa este de 10 000 de oameni. Inaltimea maxima a celei mai mari cupole este 43 m, iar a minaretelor este 64 m.

Dar, inca din 2018, am vazut pe malul asiatic, peste Bosfor, sus pe un deal, " ceva" cu 6 minarete si am devenit curioasa: mai exista o moschee cu 6 minarete in Istanbul? Nu era mentionata existenta ei in pliantele sau carticelele din " dotarea" personala.

Am aflat ca " dealul" se numeste Camlica si ca acolo, sus, in varf, chiar este o Moschee, numita " Camlica Cami". Pai, daca este " deal" cu siguranta ca de acolo, de sus, se vede frumos (Bosforul si alte parti din Istanbul). Si cu ocazia asta, vedem si Moscheea aceea, care are tot 6 minarete, rivalizand cu " vecina " noastra, Moscheea Albastra.

Asadar, dupa micul dejun indestulator (vezi review Acra Hotel), ne-am " sfatuit" cu baiatul amabil de la receptie si el ne-a spus, care e cel mai direct si avantajos drum, folosind mijloacele de transport in comun. Desigur, veti spune ca as fi putut sa folosesc google Maps, dar, eu sunt mai " conservatoare" si prefer sa " fac conversatie" [copiii incearca sa ma convinga de binefacerile comunicarii " on line", dar eu nu prea reusesc =)) ]

Cu rucsacelul in spinare si cu harta in mana, plus informatiile de la " receptie", am pornit la drum. Am trecut prin Bazarul Arasta, care are fel de fel de " maruntisuri" si e mai putin aglomerat decat " Marele Bazar". Am trecut pe langa Moscheea Albastra si am luat tramvaiul pana la EMINONU.

Pentru tramvai, am folosit cardul, pe care il aveam luat cu un an in urma (se poate cumpara din statia de tramvai). L-am incarcat cu 50 TL. O calatorie este 2,60 TL.

Am coborat la Eminonu si am luat un vaporas cu destinatia USKUDAR. Tariful unei calatorii este acelasi, tot 2,60 TL. Vaporul traverseaza Bosforul, ajungand in partea asiatica a Istanbulului, la Uskudar.

Aici se gasesc multe autobuze si microbuze, fiecare avand un anumit traseu. Pe soferul primului microbuz venit, l-am intrebat daca merge la Camlica Tepesi (Camlica Hill), a confirmat si ne-am urcat 2.60TL x2=? 6. Atat i-am dat si... restul YOC :D

In schimb el, soferul ne-a aratat unde sa coboram pentru Panorama de pe Camlica Tepesi. I-am multumit si am pornit pe strada indicata.

Uf, puf, strada aceea era" defecta", urca, destul de abrupt. Incet-incet, am ajuns sus. Aveam sa aflam putin mai tarziu, ca era sosea care ducea pana acolo. Am vazut o parcare mare, cu autocare si autoturisme, dar autobuzele, aveau traseul prin alta parte.

Camlica Tepesi este un deal, inalt de 268 m deasupra nivelului marii care ofera o vedere panoramica asupra Bosforului si a Cornului de Aur, la " intalnirea" cu Marea Marmara.

Un adevarat centru de recreere de afla pe deal. Sunt ceainerii, cafenele, un restaurant, intr-un fel de parc intins, cu locuri de joaca pentru copii, cu multi copaci, cu flori frumoase si chiar toalete foarte curate, intretinute de municipalitate, la care tariful era 1 TL. Se poate folosi cardul de la tramvai pentru plata, sau o moneda de 1 TL.

Pe deal se afla multe antene, ale posturilor de radio sau Tv. Parte din aceste antene, le vedeam in zare, de la geamul camerei de hotel.

Am privit si admirat peisajul, tarmul european al Istanbulului, Bosforul, Marea Marmara, vapoarele. La fotografii, ne impiedica putin vegetatia, care a crescut cam inalta.

Nu ne saturam sa privim si sa identificam cladirile deja cunoscute. E tare frumos Istanbulul!

A venit vremea sa mergem la Camlica Camii, moscheea, care a " detronat-o" pe Sultanahmet. Inaugurata de Presedintele Turciei, Erdogan, in urma cu doar cateva luni, in mai 2019 (noi am fost in septembrie), Moscheea (cami) este acum cea mai mare Moschee din Turcia. In ea pot intra 63 000 de oameni.

Sunt 6 minarete, dintre care 4 au inaltimea 107.1 m. Asta sugereaza recunostinta datorata turcilor Seljuk, pentru victoria, impotriva armatei bizantine, in anul 1071, la Manzikert, victorie in urma careia Anatolia a devenit Provincie Turca. Celelalte 2 minarete au cate 90 m inaltime.

Cele 6 minarete reprezinta cele 6 aspecte cheie ale credintei islamice: Allah, Profetii, Ingerii, Scrierile Sfinte, Ziua Judecatii si Legea Divina.

Sunt 70 de domuri.

Domul central are 72 m inaltime, in Istanbul traiesc oameni de 72 de nationalitati. Are diametrul 34 m, si 34 este " codul" pentru masinile, inmatriculate in Istanbul.

Varful domului central este cel mai mare varf al vreunei moschei, are 7,77 m inaltime si 4,5 tone.

Camlica Camii se intinde pe o suprafata imensa, de aproximativ 15 000 m patrati. Are 6 niveluri: 2 in sus si 4 in jos, pornind de la parter si are mai multe lifturi. E mai mult decat o Moschee, e un adevarat complex care include muzee de antichitati islamice, galerii de arta, sali de conferinta, o mare biblioteca, toalete moderne, care includ chiar si dusuri.

Partea de sus, moscheea propriu-zisa are mocheta pe jos, iar la intrare trebuie sa te descalti si sa te " plimbi" cu punga cu pantofi in mana.

Este incomod sa faci poze, cu punga in mana, plus ca dimensiunile moscheei sunt foarte mari si imaginile sunt " bucatele".

La ultimul nivel se afla o parcare cu 3500 de locuri.

Constructia Moscheei a durat doar 6 ani, intre 2013-2019.

Intrarea este gratuita. Si cei care nu sunt musulmani, o pot vizita.

Se spune ca in Turcia ar fi aproape 85000 de moschee, dintre care, in Istanbul sunt aprox. 3700. Dintre toate, Moscheea Camlica este cea mai mare.

Moscheea este dotata cu lifturi si scari rulante, fiind accesibila oricui.

Am petrecut ceva timp in zona, am incercat sa facem poze, am admirat peisajul din jur (partea asiatica) si de " peste drum" (partea europeana si marea), dar si mareatza Moschee, terminata in doar 6 ani!

Am mers putin pe jos pana la statia de autobuz. Am luat busul 15 C, care avea capatul chiar acolo, si am coborat la capat, la Uskudar. In asteptarea vaporului, care are ore stabilite, am cumparat cate o apa rece si o inghetata.

Am traversat de la Uskudar la Eminonu cu vaporul 2,6 TL/pers.

De la Eminonu, am mers o statie pe jos, pana la Sirkeci. Am cumparat castane coapte 100gr/10 TL.

La Sirkeci, am luat tramvaiul 2 statii si am coborat la Sultanahmet, aproape de casa.

Am cumparat o gozlema cu carne si una cu branza si spanac (20 TL/buc) si cate un mini-kebap (12 TL/buc). Se prepara la comanda, in fatza ta si sunt delicioase.

A fost o zi minunata, cu privelisti frumoase si cu " rezolvarea" misterului celor 6 minarete (ale noii Moschei), cu tramvaie, vapoare, autobuze, dar si pe jos (peste 20 000 de pasi), cu " mancatorii" gustoase...

Va invit, de indata ce se va putea, sa dati o fuga la Istanbul si, daca mai este loc, sa adaugati pe lista si cea mai mare si noua moschee :D. Sunt convinsa ca merita!

Sa auzim numai de bine!

Trimis de Dorina9 in 25.04.20 00:40:53
Validat / Publicat: 25.04.20 03:14:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Izmir, Istanbul, Kusadasi, Edirne, Canakkale, Side

VIZUALIZĂRI: 4995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Partea asiatica, vazuta de sus

[25.04.20 04:13:50]

@Dorina9:  De obicei se spune: “Curiozitatea a omorât pisica!” Pe tine însă te-a făcut sa vizitezi acest loc și sa ne povestești despre el. Foarte frumoasa moschee și interesante toate cifrele și ceea ce reprezintă ele.

​ Cat despre google maps și vechiul obicei de a întreba, cred ca merg amândouă, nu e vorba numai de a folosi tehnologia modernă, dar in vechiul mod mai poți socializa și poate poți afla și alte informații utile de la localnici.

​Iar despre gozleme... numai de bine, oricând sunt binevenite. Felicitări pentru articol, votat cu mare drag.

Dan&EmaPHONE
[25.04.20 12:34:54]

Nu stiam de Camlica Camii. Foarte frumoasa. Mie imi plac moscheile, dar uite ca am si lipsuri cu toate ca iubesc Istanbulul. Acum Istanbulul e imens si nu poti cuprinde tot.   Abia astept sa revin in Istanbul

Dar asta nu trebuie sa fie o scuza. ​​

​​numai bine! ????

[25.04.20 13:44:06]

@Dan& Ema:  Multumesc pentru vizita si apreciere.

Moscheea a fost inaugurata in mai 2019 si noi am fost in septembrie 2019 ​.

Deci e foarte noua si n-a fost promovata ca si obiectiv turistic.

I-am ajutat putin eu, cu acest review

Si eu am aflat cu interes despre Fanar, cu locul unde a invatat Dimitrie Cantemir si abia astept sa-l vizitez. ​

Oricum, atunci cand ajungi in acest oras, pare ca mereu ​​​se " ivesc" locuri neexplorate inca, pe langa binecunoscutele obiective.

Deci, sa asteptam rabdatori " deblocarea" , pentru a putea calatori din nou

Numai bine! ​

Michi
[26.04.20 12:48:43]

Mă mirasem că n-am văzut-o şi nici n-am ştiut de ea. Noi am fost ultima dată în Istanbul în 2013, aşa că probabil nici în proiect nu era. Citisem în review că ai spus că s-a inaugurat în 2019 dar am fost mai atentă la răspunsul dat lui Dan. Nu e suficient să citeşti reviewurile, musai şi ecouri. Am aflat lucruri noi. Felicitări.

[26.04.20 13:00:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "[Alte] Moschei, biserici de văzut în Stambul, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Must See' în Istanbul]

[26.04.20 14:08:56]

@webmaster26:  In articol era vorba si de parcul de pe Camlica Hill, si despre panorama asupra Bosforului, drumul pana acolo, si, nu in ultimul rand, marea si noua Camlica Camii.

In urma cu cativa ani, se organiza excursie la Camlica Hill, el insusi fiind considerat un obiectiv turistic,pentru panorama extraordinara asupra Istanbulului european si a "confluentei" dintre Marmara,Bosfor si Cornul de Aur         .

Mie mi-a placut tot locul acela si am impartasit cu drag experienta noastra.

Cred ca se potrivea si rubrica "Must see in Istanbul".

Restul... ramane la aprecierea " cititorului"

Va multumesc!

[26.04.20 14:22:12]

@Dorina9:  banuiam eu ceva, dar am zis da o iau treptat!

Cum mai avem un review 1/2 pe aceasta tema

Mutat în rubrica "Moscheea Camlica/Buyuk Camlica, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

==

Sper ca am dres-o de data asta! ​​​​​

[26.04.20 14:44:45]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;