ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2020
AUG-2019
PREȚ 1100 ?
4 AD. + 1 COPII -- v: 4

Descoperă Lefkada

Plajă și relaxare in micul paradis Lefkada

Deși au trecut cateva luni bune de la vacanța petrecuta in Lefkada, tot amanand sa scriu impresiile, poate si din cauza ca sunt atâtea impresii despre frumoasa insulă scrise de alte persoane. M. am gândit, totusi, ca pot scrie si eu ceva frumos din experiența trăită, Lefkada, văzută cu alti ochi.

Fiecare, bucățică, din Grecia, ca este Paralia Katerinii, Kos, Rhodos, Halkidiki, Creta sau Corfu (văzute de mine), fiecare are un altfel aparte, un altceva care te cucerește. Asa m. a cucerit si Lefkada... la prima vedere! 🙄Peisajele salbatice, albastrul ireal al marii si cerului, mare si munte in acelasi loc.

Plecând cu mașina, împreună cu soțul, băiatul cu nora si nepotica de 4 ani am avut libertate de mișcare, dupa micul dejun, alegeam destinatia pentru ziua respectivă și incepea explorarea zonei. Fara oboseală, doar cu dorinta de a vedea cât mai multe locuri. In 8 zile, prea puțin, dar am încercat sa profităm de tot.

Am fost cazați în Agios Nikitas, hotel Santa Marina - cazare cu DP, totul ok, atât, fiindcă nu despre cazare vreau sa scriu. Am mentionat localitatea, deoarece plajele vizitate erau foarte aproape.

Prima plaja: Milos, dupa indicator 900 m, distanta la dus terestră, când am ajuns sus si am văzut e mi se arată ochilor: wowwwww... cu confirmari si in alte limbi, de la cei opriți ca si mine in varful, dealului, 😆. A fost o zi minunată! Acum, cand scriu retraiesc si, mai vreau, ... apoi a urmat Kathisma, Pefkoulia, cele doua Megali..., Porto Katziki, plaja Agios Nikitas - asta era a, casei, . Ziua petrecută In croazieră, vizita la celebra Egremni, Scorpios, grote, scurta oprire in Khefalonia... etc., o zi de neuitat.

Imi placea să oprim mașina in drum spre o plajă, pur si simplu sa admir de la înălțime plajele cu imensitatea marii, intr-un cuvant tot ce cuprindeam cu privirea.

Fiecare nouă zi, un nou loc, o noua plajă. Mi. a placut si m-am bucurat de fiecare moment, de fiecare loc vazut. M. am plimbat pe stradutele din Lefkada Town ziua la amiaza, eram 2-3 oameni, dar mie imi placea si seara cand stradutele din centru erau ticsite de forfota turiștilor.

Într-un cuvânt, Lefkada m-a încântat si m-a vrăjitin aceeasi măsură! Nu voi uitat tonurile de albastru, mare si cer, verdele copacilor, bucuria unui răsărit de soare, razele calde ale soarelui, apa mării care te mângâia - LEFKADA!

Vacante minunate, prieteni!

Trimis de Ileana15 in 20.02.20 14:17:11
Validat / Publicat: 20.02.20 20:49:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.
Adn. FAVORITÎncarcă VIDEO

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ileana15); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 25 voturi)

webmasterX [20.02.20 20:44:55] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Lefkada, #EXCURSII și CĂLĂTORII - LEFKADA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmasterX [20.02.20 20:45:13] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=98850

webmasterX [20.02.20 20:48:55] »

Am fost cazați în Agios Nikitas, hotel Santa Marina - cazare cu DP, totul ok

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

webmasterX [20.02.20 23:47:32] »

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Dana2008 [21.02.20 19:13:25] »

@Ileana15: Felcitari pentru articol si fotografiile minunate!

Cand m-am uitat azi dupa ce am scris un articol despre plaja Agios Nikitas, vad articolul tau! Mi s-a facut dor de Lefkada de dimineata.

Ai dreptate, culorile sunt apei, adica ale Marii Ionice,

sunt uimitoare, fabuloase, plajele Lefkadei te cuceresc si te recheama sa la vezi.

Amandoua am fost cu mintea prin Lefkada acum in plina iarna.

Vacante palcute! Numai bine!

Dana2008