ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2020
JAN-2020
2 AD. + 2 COPII -- v: 10,12 ANI

Către satisfăcător

La pomul lăudat...

Sejur 06-11.01.2020 impresii după 5 zile de schiat în Bukovel!

Ce mi a plăcut:

1. Cazare luată din luna mai la aproximativ 8 km de de stațiune preț ff bun 200 euro, apartament de circa 40 mp modern, nou mobilat, cu bucatarie utilata, priveliște superbă, pina în stațiune max 10 min cu mașina!! Cazare in Iablunitea la Ozne mini hotel.

Drum f bun și liber pina in Bukovel! Deci totul ok.

2. Pârtii numeroase roșii, albastre, negre, telescaune multe și rapide, posibilitatea de a schia la ce ora vrei cu tarife diferite! Prețul ptr skipass este f ok! Și ce e cel mai bine că ai de unde alege pe ore! Menționez că nu am schiat dimineață, deci nu știu cât e de aglomerat! La 10-11 abia mă trezeam :)) Peste tot puteai sa te odihnești sa bei un ceai sau sa iei o gustare sus pe partie! Deci iarăși ok!

3. Stațiunea superbă noaptea! Sa stai și să admiri de la înălțime toate luminițele, sa vezi căsuțele luminate zici ce e o atmosfera de basm!

4, Ptr cei care nu schiază au pârtia14b de săniuș de la 16.30-19.30 și de la 21.00-24 și urci cu telescaunul, te dai aprox 2 km! Este și snowtubing dar acolo nu stiu cum e că nu am incercat + tiroliana și ale nebunii! Iarăși ok!

Ce nu mi a plăcut:

1. Stațiunea ziua este urita (excepție zona casutelor, acolo e altceva), totul este un kitsch, haos total, străzi înguste, pline de gheata, a plouat și s a format polei., nimeni nu a dat cu nisip, sare, ceva, dezastru, prietenii noștrii cazați la Hotel Alpin (500 euro 5 nopți) nu au putut să iasă pina la ora 16! Constructii noi și constructii vechi fff aproape una de alta, ai senzatia că te sufoci, nu tu plan de urbanism, nici o regula așa pare totul alandala! Se construiește mult și cade curentul mai mereu! Peste tot vezi magazine cu tarabe parca i bazar pe marginea drumului!

2 Aglomerație f mare peste tot și la lifturi jale, te calca in picioare, nimeni nu sta la rind civilizat, e care pe care, daca ai schiuri noi lasale acasa, sa nu ți pară râu, efectiv se urca pe ale tale fara nici o jenă... am evitat să mai vin ziua și m am dat mai mult noaptea de la ora 21-24.00, altă treabă, partie refacuta, bagat ratrak si nivelat, liber și parcă un pic mai responsabili și mai educați! Kamikaze la greu, ziua, mare grija, inconstienti, și trec ff aproape de tine, fiind f aglomerată pârtia nu mai au timp sa te evite și intră în tine! Salvamont pe partie parca inexistent (, nici nu i recunoști)... nimeni sa le atragă atentia!

3. Mâncarea mie unul nu mi a placut! Am căutat să maninc o ciorba și mi a adus apa chioara, am refuzat o și am cerut altceva pe care la fel i am returnat o... și mai peste tot scris in limba lor... sa dai 300 lei o masa ptr 2 adulți și 2 copii și să pleci flămînd de la restaurant nu mi se pare ok... aici poate sunt subiectiv dar asta am pățit și nu am mai riscat am mîncat numai pizza (cea mai buna la Art Pizzeria, 180-190 hrivne, la Skilandhouse nu mi a placut)) și la împinge tava unde gaseai și colțunași delicioși!

4. Preturile un pic prea mari la băuturi și mâncare! Poate ptr că e vf de sezon nu stiu dar sa dai 18 lei pe un hotdog (numai ketchup altceva nimic) și 16 lei un ceai... și nu sus pe partie ci jos la brad! E mai ieftin sus :)) )) ) ! Tot jos aveau o supa in pâine am vrut sa o incerc dar m am lăsat pagubas trebuia sa stau in picioare sa o maninc! Plus că erau -12 grade afara! Pana duceam lingura la gura se făcea sloi :)) ) Daca vii o data pe sezon nu i bai că nu te uiți la preturi, ești in vacanta doar!

Astea sunt câteva din impresiile mele privind Bukovelul! Drumul de la Iași la Bukovel e ok circa 8 ore cu tot cu vamă!

Daca a ar fi sa aleg din nou între a schia in țară sau in Bukovel nu știu ce să spun că e 50/50 deși la noi nu găsești așa ceva nicăieri, nici zăpadă anu asta nu prea avem!

Dar cel mai important e siguranta pe partie asta trebuie sa primeze in a alege o vacanta (din punctul meu de vedere) la schi lasand la o parte celelalte bune și mai puțin bune, de aici și chestia cu 50 /50!

Trimis de florion in 18.01.20 12:43:16
Validat / Publicat: 18.01.20 18:30:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UCRAINA

VIZUALIZĂRI: 3376 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.01.20 18:27:56]

Bun, echilibrat, detaliat review de debut - merită remarcat

@florion: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

CornelM1
[28.01.20 21:03:01]

Salut, multumim pentru review. Pe unde ai mers din Iasi? Siret-Cernauti sau Sighet?

florionAUTOR REVIEW
[28.01.20 21:37:12]

@CornelM1: Salut! Din Iasi am plecat spre Siret, Cernauti apoi Bukovel! La Cernauti mai bine mergi pe varianta ca prin oras e drum pavat si e denivelat rau! Acum sunt pareri pro si contra deoarece centura nici ea nu e prea grozava... mai intereseazate, eu la dus am mers prin oras si la venire pe centura!

CornelM1, florion

• pagină generată în 0.050814867019653 sec