ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
    ÎNSCRIS: 23.06.10
    JUN-2010

ARTICOL ARHIVAT

Un sejur de vis in statiunea Golden Beach

In urma cu 3 zile m-am intors din insula Thassos. Destinatia am ales-o dupa indelungi cautari pe internet pe diferite forumuri (inclusiv acest site) care mi-au fost de folos intelegand ca este o insula superba, cu apa de smarald. Fara indoiala, impresiile celorlalti s-au dovedit a fi si ale mele, este intra-devar o destinatie minunata.

Motivul pentru care am ales sa scriu acest review despre hotelul Ioannis Golden Club *** din statiunea Golden Beach (Chrissi Ammoudia in greceste) este faptul ca inainte de a pleca in excursie dupa achizitionarea biletelor, nu am gasit nicaieri pe internet detalii despre acest hotel, gaseam doar posturi ale unor persoane care doreau sa stie daca a fost cineva la acest hotel, dar fara raspunsuri. Sper sa le fiu de folos celor interesati.

Despre drumul catre Thassos au fost scrise foarte multe subiecte asa ca ca voi trece la descrierea hotelului. Dupa cum am mai spus si mai sus, hotelul este situat pe plaja Golden Beach in statiunea cu acelasi nume. Aceasta plaja este considerata a 2-a ca frumusete din Grecia, si pe buna dreptate. Plaja are un nisip alb, fin, iar apa este verde, foarte limpede si curata, fara alge. Distanta intre hotelul Ioannis Golden Club si plaja este una foarte mica, maxim 5 minute de mers pe jos. Deasemenea la 2 minute de hotel se afla un supermarket marisor foarte bine aprovizionat.

In legatura cu hotelul, pot sa va spun ca inca de la venire am fost intampinati de catre proprietarul acestuia (hotelul este unul de familie) care ne-a salutat politicos, a dat mana cu noi si ne-a urat bun venit. Tot staff-ul hotelului este la fel de primitor dealtfel.

Hotelul are o aripa veche si o aripa noua, renovata in urma cu cateva luni, formata din 30 de camere de vis (pat imens, un tv cu plasma foarte mare, seif pentru bani si laptop, cabina de dus cu didromasaj).

Noi am stat in aripa veche, probabil acolo aveau rezervate camere agentia de turism prin care am plecat. De aceea, va voi descrie camera: patul era unul matrimonial, cu asternuturi curate, un mic televizor pe perete, o baie cu cabina de dus fara cada, frigider, aer conditionat inclus in pretul biletului, dulap, telefon, noptiere, balcon cu vedere spre munte (superb peisajul) cu scaune si masuta.

Cu toate ca in camerele din aripa veche nu poti spune ca este luxos, mai degraba modest, curatenia a fost una de nota 10. Mai rar am intalnit acest aspect. In fiecare zi se schimbau asternuturile, toate prosoapele, se curata complet baia si podeaua, etc. Din acest punct de vedere am fost extraordinar de multumiti, nu a fost nevoie sa chem eu pe cineva sa aranjeze camera.

In legatura cu masa, noi am luat biletul cu demipensiune. Astfel de dimineata era bufet suedez iar masa de seara se comanda cu o seara inainte. De dimineata erau diferite gemuri, unt, cafea, ceai, lapte, cereale, suc natural, oua, cascaval, sunca, cremwursti, iaurt.

Seara era facut un bufet suedez cu cateva salate si alaturat vreo 6 feluri de sosuri cel mai apreciat fiind cel traditional de tzatziki. Dupa ce te serveai cu salata, ti se aducea la masa felul 1 care de obicei era o supa, felul 2 care era la alegere (alegeai cu o seara in urma din 2 feluri 1) si la sfarsit un mic desert de genul compot de fructe, jeleu sau crema de ciocolata. La pranz am mancat de obicei la tavernele din statiune, erau foart multe si gatesc foarte bine.

Hotelul avea si piscina deschisa de dimineata si pana la ora 22: 00. Piscina era deasemenea curata, tot la 2 zile o curatau, si destul de mare, cu sezlonguri, umbrelure si bar de unde puteai sa iti cumperi diferite Milkshake-uri pentru 3 euro, sau bere, sucuri, inghetata, etc. La piscina era in permanenta fata de la bar care urmarea sa nu alerge copii in jurul piscinei, sa nu ai la tine bauturi caci era interzis sa duci vreo bautura inafara de ce cumparai de la ei.

In fata hotelului exista o parcare destul de mare, si o gradina cu pomi si flori.

Am fost foarte multumita ca am ales acest hotel, cred ca inafara de acest hotel se mai gasesc doar 2 in statiunea Golden Beach, unul din ele fiind Alexandra Golden de 5 *. Deasemenea hotelul este destul de maricel. In rest, statiunea cuprinde in proportie de 90% vile si un camping plin cu rulote in care veneau autocare intregi de copii de liceu din Slovacia, Cehia, Polonia, in vacanta.

In aceasta statiune nu exista prea multe forme de distractie pentru cei care prefera discotecile sau pub-urile, nu exista nici macar un club. Pentru noi nu a fost un impediment deoarece am vrut sa ne relaxam mai mult.

Foarte aproape de hotel se gaseste un Rent-a-car unde poti obtine discounturi frumoase dar merita doar daca inchiriezi pe mai multe zile, costa mai putin.

Tot in statiune exista un centru turistic si o agentie de turism locala de unde poti achizitiona bilete pentru excursii.

Noi am cumparat bilete pentru o excursie cu vaporasul de la ghidul roman care se ocupa de turisti pe insula.

La 2 minute de mers pe jos de hotel exista o statie de autobus local, costa 3, 6 euro dus - intors de pers pana in capitala Limenas unde se poate vizita un impresionant muzeu de arheologie, portul vechi, ruinele Agora. Noi am fost si nu ne-a parut rau, mai ales ca distanta e mica din Golden Beach pana on Limenas, aproximativ 12 km (30 min). Deasemenea autobuzele locale merg si catre alte destinatii cum ar fi alte statiuni din insula.

In concluzie, cei care doresc un sejur pe o plaja de vis, cu o mare superba si un hotel bunicel pot opta pentru Hotel Ioannis Golden Club. Imi pare rau doar ca nu stiam de existenta camerelor din aripa noua pana la sfarsitul sejurului cand proprietarul hotelului ni le-a aratat. Poate cine stie, mai mergem si la anu. Sper ca v-am fost de folos si va doresc vacante placute!

Trimis de jasmine_d* in 23.06.10 19:39:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, hotel Possidi Paradise

VIZUALIZĂRI: 15569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jasmine_d*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [23.06.10 20:06:39]

Bun venit si felicitari pentru review si pentru o vacanta reusita si frumos descrisa!

Diaura*
    [23.06.10 20:18:36]

Felicitari ( si un vot ) si bun venit in randul nostru , al povestitorilor . Cat a costat excursia cu vaporasul?

[23.06.10 21:54:53]

Va multumesc, bine v-am gasit!

Excursia cu vaporasul a costat 29 euro/pers... am plecat de dimineata cu autocarul din fata hotelului si pana in Limenas, in portul vechi... de acolo am urcat pe un vaporas, denumit Victoria unde erau foarte multi romani... a fost foarte frumos, la un moment dat s-a pescuit... peisajele erau de vis, am ajuns la un moment dat pe o plaja pustie unde apa era atat de clara si de verde... am sa pun niste poze... de asemenea la venire ni s-a oferit ceva de baut si niste cornuri specifice de la ei cu susan, bineinteles toata lumea a hranit pescarusii cu ele... au fost mai multe opriri pentru cei care au vrut sa inoate, cu sau fara pluta... apa era foarte sarata si nici nu trebuia sa faci prea mult efort sa inoti... mai spre final s-au pus pe gratarul de pe vaporas frigarui si inca un tip de hamburger, am mancat toti salata cu tzatziki si frigarui...

papadie
    [21.01.11 23:37:02]

Jasmine, imi puteti spune va rog cit de departe este hotelul de plaja -am inteles ca sint 5 minute, dar se ajunge usor la ea? Noi avem doi copii foarte mici (unul este in carucior iar celalalt nu tine prea mult la mersul pe jos...) si daca trebuie urcate / coborite scari pina la plaja. Merci.

[22.01.11 18:03:54]

Buna papadie,

Hotelul este aproape de plaja dar nu se vede marea din balcon ca pana la plaja mai sunt alte constructii in fata... (supermarket, etc)... cam 5 minute faceti pe jos prin spatele hotelului si se ajunge foarte usor... nu sunt scari, pur si simplu iesi din hotel, o iei pe alee pana treci de supermarket, traversezi o sosea mai necirculata asa, ajungi in fata unor rulote de camping, mergi inca putin pe alee si ai ajuns...

Bineinteles ca plaja este mare si intinsa, daca vrei sa mergi in alta zona a plajei mai departe, unde sunt si plase pentru jucat volei faci maxim 10 minute...

[07.03.11 17:23:51]

Buna, jasmine_d

Ti-as fi recunoscatoare daca (vazand ca ai fost cazata la Ioannis) mi-ai da ceva detalii despre Vila Panorama din vecinatatea lui. Ma gandesc ca ai trecut prin fata ei. Nu am gasit deloc detalii despre ea.

Multumesc anticipat!

[07.03.11 18:43:47]

Buna anuszka...

Vila Panorama este foarte foarte apropiata de hotel Ioannis (practic in aceasi curte), cei care erau cazati la vila stateau la piscina hotelului Ioannis... mai multe nu as putea sa iti spun pentru ca nu stiu cum arata pe dinauntru...

[08.03.11 08:36:43]

Multumesc frumos jasmine_d,

Asta voiam sa aud. Pentru ca cei de la agentie de unde imi luasem cazare anul acesta mi-au schimbat locatia cu vila Panorama. Mi-au spus ca avem acces la piscina Hotel Ioannis, insa cautand pe net informatii despre asta nu prea am gasit.

Sa aveti vacante minunate!!!

ciprianion
    [31.01.12 09:34:57]

Salut,

Imi poti raspunde la unele intrebari:

- Unde se poate manca la ce taverne?

- Cum sunt preturile din taverne?

[31.01.12 12:50:40]

Depinde de gust. Noi am mancat foarte convenabil la o taverna in capatul extrem (stanga -nu-i retin numele, se intra pe o alee strajuita de leandri) al plajei. Nu era foarte aratoasa insa patronii plini de solicitudine si foarte prompti.

De asemenea, in extremitatea dreapta a plajei era o taverna la care serveau niste ospatari care vorbeau bine romaneste si am servit niste platouri de peste 12 euro portia: ne-a ajuns la toti trei (2 adulti + un copil). In pretul portiei de obicei nu vei gasi paine, salata, etc.

Preturi cam la fel oriunde te-ai duce: salate diverse 4 - 6 euro portia, peste 8-12 euro portia, pizza 6-10 euro, cotlet 5-8 euro... etc.

Giros intre 2 -2,5 euro.

Vin daca iei la carafa (alb / negru / rose) este foarte convenabil. La sticla este mai scump. Berea 2,5-5 euro.

Frappe 2-2.5 euro.

Vacanta placuta!

ciprianion
    [01.02.12 09:07:12]

@anuszka: Multumesc.

anuszka, ciprianion, Diaura*, ionescunic, jasmine_d*, papadie
    Alte impresii din această RUBRICĂPrincess Golden Beach Hotel (ex Ioannis):