ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
JUN-2010

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Aparthotel Atlas - Paralia Katerini

Tocmai ne-am intors azi-noapte din concediul nostru de o saptamana in Paralia. Despre hotel nu pot spune multe lucruri bune, dar nici chiar rele. Conditiile sunt modeste. Intr-adevar, pe toata perioada sejurului, nu vine nimeni sa faca curatenie in camera. Gunoiul ni-l aruncam singuri intr-un tomberon din fata hotelului. Camera este curata, ce-i drept... dar modesta. Nu va asteptati la mare lucru. Pretul sejurului a fost ieftin, deci nu ne-am facut mari vise legate de conditiile de cazare. Baia la fel este curata, dar nu m-as fi asezat niciodata pe colacul wc-ului acela. Dusul cam vechi si subred, dar mergea. Noi am avut o camera cu gresie pe jos, dar exista si camere cu parchet. Bucatarioara are tot felul de tacamuri si vase de folosit si o mica plita. Are un frigider micut, dar foarte util tinand cont ca ne cumparam singuri mancare in cea mai mare parte a timpului chiar daca mai ieseam si pe la vreun restaurant.

Exista un Lidl - pe care cei care au fost acolo cu siguranta il stiu - aproape de hotel, la 5 minute de mers. Plaja este iarasi foarte aproape ceea ce e bine.

In rest statiunea este linistita, ceea ce ne-a convenit pentru ca noi am mers doar sa ne relaxam. Apa este curata, multa lume, preturile destul de ok la restaurant. De exemplu am mancat un platou de fructe de mare care costa 8eur/pers foarte bun si chiar maricel. Cu o portie de cartofi prajiti pe langa si o salata... putea linistit fi mancat de 2 persoane. Am mai gasit un restaurant unde platoul de fructe de mare pentru 2 persoane a costat 14eur si era exact suficient (restaurantul este - pentru cunoscatori - cum va uitati spre biserica/mare in stanga pe dreapta... ceva de genu'). Gyros - 2 eur (ieftin tinand cont ca in Halkidiki dadeam 4-5eur pe unul).

Am facut si o excursie pana la Meteore, atat ne-a interesat. Atentie! Gasiti excursia si cu 20eur. Ca sa nu spun numele agentiei... cum iesiti din Aparthotel Atlas, o luati in stanga vreo 15-20metri si dati de un parc. Cum ajungeti acolo in coltul parcului... diametral opus gasiti agentia cu excursia de 20eur pana la Meteore. Agentia cu care am fost in Grecia cerea parca 30-35eur pentru aceeasi excursie. Oricum o gasiti mai ieftin in statiune.

Mai exista si o excursie pana la Muntele Olimp, oarecum ieftina... o gasisem cu 13 sau 17 eur, nu mai stiu exact. Dar noi am facut in felul urmator: am luat autobuzul pana in Katerini (1, 3eur/biletul) si de-acolo, de la autogara Ktea de la capatul strazii Pergamou (alte indicatii nu mai stiu sa va dau) am luat un autocar pana in Litochoro - satucul de la poatele Olimpului - autocar care pleaca din ora in ora si costa pana in Litochoro doar 2, 1eur/persoana/sens. A fost chiar placut. Am plecat pe la 11h din Paralia si la 17h30 eram inapoi cu o gramada de plimbari si poze. In Litochoro, am facut si un mic "traseu" pana la Cada lui Zeus sau cum i-o zice. Urcarea este foarte simpla. Traseul marcat, deloc periculos. Doar cereti indicatii de la localnici. Este foarte usor.

In Paralia, multe magazine de kitch-uri. Merita doar cele cu geci de piele, la preturi foarte bune si negociabile.

Si - ca o ultima idee - am mers pe jos intr-o dupa-amiaza innorata pana in Olympic Beach. Este la 30-40 minute de mers pe jos lejer de Paralia, spre sud.

Iar Aparthotel Atlas... a mers pentru un sejur fara pretentii de 6 nopti, dar nu m-as mai intoarce in acelasi hotel niciodata. Sa nu mai vorbim ca checkout-ul se face la 9h30 dimineata cand practic va dau afara din camera. Tinand cont ca autocarul pleca la ora 16h... a fost cam neplacut sa ne lasam bagajele cu totii la receptie si sa ne plimbam aiurea timp de 7 ore prin statiune pana la venirea autocarului.

Trimis de tess.abeille in 23.06.10 13:19:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Sithonia, Psakoudia, Hotel Philoxenia - foarte frumos.

VIZUALIZĂRI: 4851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tess.abeille); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[23.06.10 21:44:52]

Imi poti da detalii despre excursia la Olymp, te rog? Cat timp iti ia mersul pe jos din Litochoro pana la "Cada lui Zeus "? E drum greu? Trebuie sa imi iau adidasi sau ghete? Astept un raspuns! Merci!

tess.abeilleAUTOR REVIEW
[23.06.10 21:53:33]

Sa vedem... din Litochoro pana la Cada lui Zeus am facut vreo 30-40 minute, dar am mers incet rau, ne-am oprit de multe ori si am facut poze. E in drum spre manastirea Dionisos. Eu am fost in sandale de munte, adica cu talpa mai aderenta, sa nu alunece. Dar poti merge si in adidasi sau tenesi. Din Katerini pana in Litochoro am facut o jumatate de ora cu indulgenta. Erau vreo 20km. Autocar din ora in ora si la dus si la intors. Drumul spre "cada" e marcat. E traseul E4. Este usor de ajuns, nu-ti face griji.

[23.06.10 22:01:49]

Merci frumos pentu info! Acum am mai gasit o povestire si am inteles ca de la Prionia 1100 m se urca vreo 3-4h pana la refugiul A situat la 2100 de metri si ar mai fi inca pe-atat pana la 2900m. Nu am mai fost in zona si nu stiam cat e de urcat. Am si eu sandale de munte din chinga...asa ca o sa le folosesc...dar daca voi urca mai sus...s-ar putea sa am nevoie de alte incaltari. Daca ai facut excursie si la Meteora...si mai ai info in plus...le astept. Merci inca o data pentru raspuns!

tess.abeilleAUTOR REVIEW
[24.06.10 15:53:54]

Vrei sa faci varful Mytikas? Noi ne-am cumparat harta Mt Olimp cu traseele cu 7,5 eur din Litochoro. Vrem sa mergem cu o alta ocazie sa facem si varful. Exista un traseu cu masina pana la Prionia si de-acolo la picior.

Am facut excursia la Meteore, am scris mai sus detalii. Cat mai tin minte

Have fun!

[24.06.10 22:26:16]

Am citit ce ai scris. Merci! Imi poti scrie un mail, daca nu deranjez prea mult, sa imi spui numele agentiei cu care ai facut excursia la Meteora? Adr mea de mail este eli_iuli_tgv@yahoo.com. Multumesc!

sbacau
[26.06.10 12:52:52]

decazarea se face peste tot in PK la orele 09,00; aceste lucruri trebuie mentionate in contractul pe care il inchei cu agentia. De obicei, in functie de vila ai posibilitatea ca bagajul sa fie lasat in incinta pana la plecare, sa nu-l cari dupa tine prin statiune; dar avind in vedere ca acum vreo saptamana una din camerele situate la o vila centrala a fost sparta de banditici, e mai bine sa tii bagajele sub cheie pe undeva.

ralucutza1307
[06.07.10 16:51:19]

Daca exista persoane interesate... avem 6 bilete disponibile la Aparthotel Atlas, cu transport individual, 12 nopti, la pretul de 168 euro de pers... Din pacate, noi nu mai putem merge. Ne pare tare rau asa ca oferim spre vanzare biletele. Ma puteti contacta la adresa ralucutza1307@yahoo. com

adrian41
[10.07.10 18:31:51]

stie careva cit costa sa inchiriezi o masina, atv sau scuter pe zi in paralia?? ms

adrian41, helene05, ralucutza1307, sbacau, tess.abeille
Alte impresii din această RUBRICĂAtlas Aparthotel: