ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2019
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10

Mai are rost sa scriem pe AFA?

Despre vizualizari

Azi “reciteam” in graba "fotografiile" unui review de-al meu din 2010, ce descria o editie mai veche a “Festivalului de la Gurghiu”, numit in acea vreme “Festivalul Vaii Regilor”. Review-ul are 4000 de vizualizari si 4 aprecieri (PMA). Procent 0,1%, care e totusi un procent bun, caci am obtinut si procente de “like” mai slabe. Atunci m-am cam sucarit dar azi, dimpotriva! Ce conteaza de fapt, mai mult, cele 4 aprecieri sau cele 4000 de vizualizari? Apoi, a venit urmatorul review numit “Lapusna”, care are astazi 9760 vizualizari. Wow! Ce bun am fost! In acea perioada de debut, atat a saitului cat si a mea, eram cam “autist” in turism. Eram un turist, cam autist. Orice informatie era pretioasa. Mi-am facut prieteni pe acest sait. Faceam schimb de informatii, ne anuntam reciproc atunci cand aparea o oferta promotionala. Ne invatam unul pe celalalt mici trucuri pentru a calatori ieftin sau a obtine sejururi avantajoase. A fost o perioada de pionierat turistic.

Filozofii

Prin 2016, am mai scris o filozofie “Despre PMA si altele” vezi impresii, in care, dupa o oarecare experienta castigata, dezvaluiam toate modalitatile de a accede cat mai sus in clasament. Corect sau mai putin corect. Acest review a avut vizualizari record-5688 si comentarii interminabile. Se pare ca pe uzeri ii interesa mai mult ce se intampla cu ei si cu prietenii lor de pe sait, decat natura, hotelurile si restaurantele, care erau de fapt “mobilul” prin care se ajungea la aprecieri sau la cate un premiu. In urma cu 10 ani, informatiile sincere, “netrucate”, ale agentiilor turistice, necesare pentru un concediu reusit, erau putine. Si surprizele multe. Apoi, cu timpul, informatiile au “explodat”, azi le gasesti peste tot. Iar surprizele, au diminuat. In acele vremuri (2010-2018) eram zdravan recompensati de conducerea acestui sait, primeam premii saptamanale. Ba un zbor gratuit cu Bluair, ba 300 de lei voucher pentru un “week-end” in tara, ba o cazare la o pensiune din Ranca, ba diferite obiecte simbolice. Sa nu mai vorbim de voucherele de sfarsit de an, care aveau o valoare si mai mare! Acei ani, au fost anii de aur ai saitului. In acea perioada, eu, cel putin, m-am ales cu 6 sau 7 concedii in plus (in tara sau in afara), fata de normal.

Si in 2012, am scris un review filozofic, tot despre noi, despre eforturile pe care le depunem noi, acei ce scriem si ilustram acest sait. Review-ul “Uzura uzerilor” vezi impresii, a strans 3000 de vizionari si numeroase comentarii. Pro sau contra. Am observat inca de atunci, ca, lumea era mai interesata de “bucataria interna” a saitului (prin comentarii) si ca userii doreau mai ales sa socializeze pe teme interesante, decat de a se documenta si a analiza review-uri lungi si seci, unele mai telegrafice, altele insa foarte bine documentate, fie de cazare, fie de calatorie, lucruri pe care le puteau obtine din mai multe surse.

Longevitatea AFA

V-ati intrebat vreodata ce anume a asigurat combustibilul necesar functionarii acestui “perpetuum mobile”, numit AFA, a carui supravietuire a trecut de un deceniu (in timp ce pe usa altor saituri similare, atarna azi lacatul greu al uitarii)? La noi, a existat mai mereu “o mana” de 100-150 de uzeri ce scriau cvasi-constant (cei ce abandonau erau inlocuiti mereu cu altii) si mai bine de un milion de “chibiti”, care citeau si apreciau munca celor putini. AFA era un mecanism de informare turistica, bine pus la punct, in care, “o suta de oameni scriau si un milion, citeau”. (O suta creeau si un milion utilizau).

De ce scriau uzerii?

Credeti ca acele aprecieri (PMA-uri), au fost ele stimulative? Da si nu! Uzerii scriu din mai multe motive. Din pasiune, din altruism, din plictiseala (prea mult timp liber), din vanitate (pentru a “rupe gura” vecinilor si prietenilor cu excursiile lor), din atasament fata de oamenii ce compun saitul si, mai ales, pentru cei ce-l conduc si-si bat capul toata ziua sa puna-n pagina tot ceea ce scriem noi (mult sau putin, bun sau rau) … si, nu in ultimul rand, (teoria pavloviana), pentru premii.

Un an fara premii

Acum, in acest an, premii nu s-au mai dat. Dar nu e singurul an. In istoria saitului, a mai existat inca un an fara premii. Sacul cu descrieri turistice, s-a umplut. In prezent, vizualizarile si comentariile au scazut. Mai e loc doar in cel care inca nu e destul de plin, in sacul restaurantelor si al hotelurilor. Se va umple si acela, candva. Noi uzerii, adeseori, cand vrem sa scriem un review, “stam la coada”, observam ca despre acel obiectiv turistic, au mai scris si altii (poate chiar multi) inaintea noastra. Ne demoralizam un pic si ne-ntrebam daca mai are rost sa scriem. Simtim ca e ca si cum ai arunca o picatura in ocean. Uneori abandonam.

Explozia informatiei turistice

Cineva zicea: “Ce folos mai are memoria umana, cand exista Google? ”. “Ce rost mai are sa citim o carte, cand bibliotecile s-au desfiintat iar tableta ne ofera orice informatie?”. Ajunge doar sa-i punem o intrebare. E clar ca tableta e mai desteapta decat noi. E clar ca traim in “digi-era” informatiei. Si nu e rau deloc. De ce? Pai sa va explic! De mult doream sa vizitez eu, piramida lui Keops, singura din cele 7 minuni ale lumii antice, care mai supravietuieste inca si azi. Intru pe net, caut firme turistice. Peste tot, pretul unei excursii in Egipt, era intre 520-620 euro/persoana, voiaj de o saptamana, in Hurghada. O colega, ma anunta ca din Baia Mare si Cluj, se organizeaza excursii in Egipt, la acelasi pret, dar pentru doua saptamani (!!). Am cumparat imediat biletul. Informatia, inseamna putere. In cazul meu, informatia, a insemnat o saptamana-n plus intr-o tara insorita. Acelasi lucru mi s-a intamplat si cand am plecat ultima data in Thassos, in urma cu 2 ani. Doua ore am stat pe net si am tot cautat si am dat telefoane pe la “n” agentii, care, insa, imi ofereau ce e mai scump. In final, am ajuns sa-i cer lui Mr. Google, “cea mai ieftina excursie din Thassos”. Si am obtinut-o… 143 euro/persoana/14 zile, la vila Philipos din Thassos-city, doar ca plecarea era din Timisoara. Alta saptamana-n plus, la acelasi pret.

AFA, un sait batran?

Am impresia totusi, ca tableta cea desteapta are si dezavantaje, tinerii din ziua de azi (20-30 de ani), asteapta totul de la ea si devin mai pasivi. Tableta ii invata sa ofere cat mai putin si sa primeasca cat mai mult. Daca priviti varsta celor din “Top 100” al saitului nostru, majoritatea sunt din generatia “over 40” sau “over 50”, a celor care in liceu n-au beneficiat de explozia informatica actuala.

AFA mai functioneaza inca si azi, dupa mai bine de un deceniu, datorita celor 100 si ceva (nu de fani) ci de “fanatici” ai “scrisului si fotografiei”. Pentru ei, pentru acesti oameni altruisti si frumosi, reportajul turistic, “fotoscrierea”, consemnarea amintirilor, a devenit un apendice al excursiei, un “hobby”, (poate chiar o religie), un element indispensabil, fara de care, concediul nu le-ar pica bine la stomac, ba chiar li s-ar parea anost.

Concluzie

Asadar, intrebarea din titlu e inutila, n-are rost. Pe acest sait s-a format deja un nucleu altruist si constant de creatori de literatura si imagistica in turism. Oameni care simt o bucurie atunci cand le impartasesc si altora, trairile, euforia, entuziasmul, sau dimpotriva, pataniile si necazurile din vacantele lor

Tuturor prietenilor acestui sait, le doresc “Sarbatori fericite! ”

Trimis de dorgo in 22.12.19 13:54:41
Validat / Publicat: 22.12.19 15:09:20

VIZUALIZĂRI: 850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[22.12.19 15:09:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Din viața comunității AmFostAcolo, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: (Alte) Subiecte off-topic]

[22.12.19 15:35:10]

@dorgo: Iată că " sunt" a 5-a vizualizare a acestui articol și prima care votează!

Povestea e veche, întrebările s-au mai pus, parțial s-a și răspuns la ele... Îți înțeleg nevoia de a te opri din drum și a privi un pic în urmă, mai ales într-un moment de răscruce, cum e un final de an... Și mie îmi vine uneori să fac asta, și chiar o fac.

Da, nu poți să nu remarci că interacțiunea umană pe site a scăzut în ultimul timp, chiar dacă o mână de oameni încă își face o datorie de onoare (sau, mă rog, motivațiile sunt variate, precum ai zis) să scrie articole și să le ilustreze corespunzător. Eu însămi comentez mai puțin ca altădată, deși mă străduiesc (nu mereu reușesc) să țin pasul cu cititul. Nu știu cauza; pot specula - lipsa de timp, o oarecare apatie... Și, de asemenea, nu prea apar noi useri care să scrie constant - dar poate mi se pare mie, sau e doar o perioadă...

În ceea ce mă privește, o să vă mai ciocniți o vreme de mine pe aici! Scriu cu bucuria de a împărtăși, scriu din egoismul de a-mi ordona și fixa amintirile, de a mă instrui suplimentar. De vreo 2 ani, mi-am propus să nu mai ating decât în mod excepțional subiecte dezbătute și răs-dezbătute - asta chiar nu prea are rost dacă vrei să furnizezi informație nouă, de calitate, site-ului. Dacă obiectivul e doar " pentru sufletul tău" , nu te oprește nimeni să-ți faci un blog personal (asta mi-ar mai lipsi!).

În fine, m-am lungit... Mă bucur că ai deschis subiectul, sper să reacționeze lumea, de dragul vremurilor trecute măcar! Sărbători minunate, colega! Sărbători fericite și un an împlinit (inclusiv în vacanțe!) tuturor utilizatorilor AFA - webi, useri, chibiți!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][16 voturi]
Dragoș_MD
[22.12.19 15:46:07]

@dorgo:

Acum, in acest an, premii nu s-au mai dat.

De ce induci lumea în eroare?!? S-au dat și anul acesta premii! Vouchere pentru sejururi; mai întâi informează-te, apoi... informează!

[22.12.19 16:21:26]

@Dragos: OK! Nu stii cumva programul de functionare a oficului de informatii pentru anul in curs? Mai ales programul ghiseului " vouchere augustus" . E inchis oare de sarbatori? ...vai, n-a intrat nici un emoticon cu "smile"...le-a consumat toate @crismis...(sad)

Dragoș_MD
[22.12.19 16:28:11]

@dorgo: nu există niciun oficiu de informații, dar informația e disponibilă non stop, pe coloana din dreapta a fiecărei pagini din clasamentul săptămânal (pentru care se alocă acele premii). De exemplu, aici amfostacolo.ro/topw9.php?y=2019&w=46 (de acum o lună jumate, când s-au acordat 14 vouchere!)

[22.12.19 16:31:44]

@crismis: Ziceai ca " Da, nu poți să nu remarci că interacțiunea umană pe site a scăzut în ultimul timp" ...

Adeseori cand trimit cate un review spre validare, parca lansez o barcuta de hartie pe Marea Linistii, barcuta care dupa o saptamana-doua de navigatia pe coloana principala a saitului, de sus in jos, in aplauzele tot mai palide ale prietenilor ale caror barcute le-am aplaudat si eu, dispare precum Titanicul, pentru totdeauna.

[22.12.19 16:36:05]

@dorgo: Bună comparație! Eu, în astfel de situații, mă concentrez pe motivația egoistă! În fond, n-am scris pentru aplauze, ci pentru mine și... cine știe pentru mai cine?! Cele mai faine reacții le-am primit când, la multă vreme după publicarea vreunui articol de-al meu, am constatat că informația aceea chiar a ajutat pe cineva!

[22.12.19 16:47:32]

@Dragos: Ei, lasa, lasa, ca stii tu bine la ce ma refer, e vorba de voucherele alea restante de demuuult, de dinaintea erei noastre, pardon, de dinaintea schimbarii regulamentului, vouchere care nu s-au mai dat niciodata. Dar zau, nu-i frumos ce fac, cersitul unor drepturi, fie ele si legale, e condamnabil, e nedemn de notorietatea unui uzer, mai ales in ajun de sarbatori. Si-apoi, trecutul si viitorul, se zice ca nu exista. Trecutul s-a dus iar viitorul e necunoscut. Asadar, Craciun Fericit! Am plecat sa frec maioneza. Revin dupa sarbatori cu Festivalul Gogosilor, scuze, al Bostanilor de la Sovata.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[22.12.19 16:59:39]

@crismis: Corect! E buna si meseria de informator la ceva. Egoisticamente vorbind, ai perfecta dreptate. Si eu scriu reviuri pentru mine. Un exemplu. In urma cu multi ani (2012), am fost in Zakynthos, eram cazat in Kalamaki (Merlis Studios) dar am vizitat si Laganas, un fel de Ibitza a insulei. Luna trecuta, la TTIB, erau bilete ieftine ca braga in Zakynthos si prietena mea statea in cumpana, unde sa ia un early-sejur, (pt. luna iunie, anul douazeci-douazeci). I-am trimis reviurile, le-a citit acolo-n targ, si-apoi a cumparat biletele.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
micutzu
[22.12.19 18:00:42]

Gura calatorului mare adevar graieste, SANATATE si sărbători cu bucurie domnule doctor.

[22.12.19 18:05:46]

@dorgo:

aici, banuiesc, te referi la ecouri! Am dreptate? Daca da, aminteste-ti ca nici tu nu raspuzi la ecourile pe care unii useri care au citit articolul tau ti le-au transmis!

Nu mai spun ca nici tu nu prea scrii ecouri!

Stii ca odata (n-am rabdare sa caut acum!) ai mai spus ca daca nu vor mai fi premii, nu vor mai fi nici articole! Ei bine EU m-am retras de la premii ohoho... am si uitat de cand si tot mai scriu! Scriu de dragul vostru, fiindca-mi place, si daca macar 2-3 citesc ce-am scris eu, deja sunt multumita. Cel mai votat articol al meu cu PMA (nu cu DA/NU), are 63 de voturi. Asa, si? Candva, cautand pe tableta / telefon excursii, cineva va mai ajunge si la articolele mele si poate-i vor fi utile informatiile de acolo. Nu ma iau dupa vizualizari! Si eu, daca deschid un articol de-al meu de trei ori, apar trei vizualizari. Acum, cand scriu, ai 143 de vizualizari, dar doar eu l-am deschis de doua ori! Cati or mai fi facut asa? Nu mai face statistici, bucura-te de viata si scrie! Ca stiu ca-ti place!

Si DA, are rost sa scriem pe AFA! Eu, cel putin, o voi face! Cat, cum si cand pot!

Sarbatori cu bine si hai sa traim, ca trebuim! La multi ani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
[22.12.19 18:39:54]

@Zoazore:

Asa-i, totu-i relativ, daca stau pana maine dimineata si tot deschid, ajung in topul vizualizarilor. Dar, sa-i dam si Cezarului ce-i al lui. Multe reviuri turistice cu marca "amfostacolo" figureaza deja pe Google chiar in prim-plan, deci, vrei, nu vrei, cand cauti o informatie, te lovesti de ele. Daca mai rezista AFA inca un deceniu, cred ca Gugal, se va numi GugAfa. Viata unui review e scurta, e ca o efemerida, care se naste dimineata si moare seara. Reviul traieste totusi doua saptamani, apoi, se scufunda pe fundul marii, in intuneric, alaturi de alte zeci de mii de reviuri, de unde-l mai scoate la suprafata doar cel ce are nevoie de o informatie si crede ca o gaseste acolo. Eu cred ca nu mai sunt discutii si comentarii la reviuri, pentru ca lumea cunoaste deja aproape tot despre turism. Romanii, dupa ce mult timp au fost opriti de a calatori, dupa anul ' 89, au sorbit cu nesat tot ce era informatie turistica si au inceput sa bata lumea. Azi, nu mai trebuie decat sa ai bani, timp liber si sa stii incotro vrei sa calatoresti. Restul, e simplu, gasesti oferta pe internet, targuri de turism sau agentia din coltul strazii.

Promit c-o sa raspund mai atent la intrebarile ce apar la reviurile mele. Verific.

Nasshu
[22.12.19 18:51:37]

@dorgo:

Si sa cistigi la loto 6/49 !

[22.12.19 21:09:36]

@Nasshu: Voila! Iata o solutie pentru a onora restantele financiare ale saitului. Fiecare din cei peste un milion de uzeri sa joace la loto, toti deodata, bine-nteles. @Dragos, care-i bun la matematici, ne va zice ce sanse avem sa luam potul cel mare. Cred ca maxime. Vor fi bani de vouchere pentru toti cei 3 Titani, 18 Augusti si 6 Consuli, ba vor mai ramane bani si pentru cativa chibitzi, prin tragere la sorti. Acuma, vorbind serios, niciodata regulile nu se schimba in timpul jocului. Daca le-ai dat premiantilor premii, da-le pana la capat, ca la scoala primara sau la gradinita, macar cate-un tricou si-o sepcutza la sfarsit de an. Nu e bine sa promiti vouchere celor care au tras din greu la saiba, eu am mai trecut printr-o situatie similara, pe un alt sait turistic care a-nchis pravalia, cand avea prea mult de dat. Asadar, exista un precedent si stiu ca atunci cand rasar Titanii si Augustii precum ciupercile, premiile nu se mai pot onora si saitul isi pierde din valoare.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[22.12.19 21:22:25]

@dorgo:

Nu pot sa cred asta! Doctore, tu scrii pentru premii? Eu credeam ca-ti place sa ne povestesti ce-ai facut pe unde-ai fost!

Haide, doctore, de Craciun fii mai bun! Fii adevarat!

Eu nu prea m-am plimbat ca sa am asa multe de scris ca tine! Poate mi-ar prinde bine un castig la 6/49 sa ma pot plimba si eu!

AZE
[22.12.19 23:28:34]

@dorgo:

De când am descoperit ce este AFA mi-am dat seama că este o idee excelentă din punct de vedere turistic un ajutor real pentru excursioniști. Iată au trecut peste 10 ani iar AFA există încontinuare. Nu-mi mai pot imagina o viață fără AFA.

Câteva cuvinte despre cum am descoperit acest sait și de când am început să scriu la cald.

În 2011 eram în căutare de un loc de vacanță pentru mine și familia mea. Ceea ce m-a determinat să aleg locul au fost articolele AFA. După un an am decis să scriu primul articol pe urmă încă unul de regulă un articol pe an. Nu râdeți dar eu am crezut la început că se pot descrie doar locuri de cazare iar vacanțele erau de regulă 1/an...

Abia în 2016 am început să scriu la cald și multe articole cel puțin una pe săptămână.

Cât despre premii, la început nu am crezut că articolele bine scrise se pot recompensa într-un fel mai ales din punct de vedere material. În 2015 chiar am considerat o glumă primirea de premii. În 2016 am beneficiat prima dată de un sejur gratuit pentru mine și familia mea. Nu mi-a venit să cred iar după consumarea premiului am încercat să încarc articole cât mai bune ca semn de mulțumire.

Am continuat să scriu din pasiune și nu pentru premii dar acelea totuși au venit iar eu am beneficiat/beneficiez de ele, mulțumesc AFA.

Și la final un răspuns la titlul articolului:un DA categoric, are rost, nu trebuie să renunțăm, atâta vreme cât existăm și scriem va exista și AFA în continuare.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
[23.12.19 06:52:41]

@Zoazore: Prea tarziu, ieri s-a anuntat la TV, ca premiul cel mare, de peste 14 milioane de lei a fost castigat (de altcineva). Eu scriu pentru mine si prietenii mei. Si ca sa-mi pun in ordine amintirile foto, am multe, multe si foarte imprastiate. I-am zis boss-ului de la AFA, ca mie mi-a dat prea multe premii, raportat la cate tampenii am scris eu pe sait. Daca intra in tine virusul scrisului ilustrat, o vei face mereu, sau pe AFA sau pe FB, sau oriunde vei gasi loc...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[23.12.19 07:01:33]

@AZE: Da, un asemenea sait e necesar, mai ales intr-o tara cu turisti care nu inoata-n bani si care, dupa statistici, isi fac concediile indeobste in destinatii turistice ieftine:Grecia, Bulgaria, Turcia, Egipt sau Romania. E un fel de CAR (Casa de Ajutor Reciproc) turistic, eu iti avansez niste informatii pe care apoi, le primesc inapoi (cu dobanda), altfel zis, voi fi recompensat ulterior si eu, cu un review mai bun, cu mai multe detalii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
krisstinna
[23.12.19 08:05:06]

@dorgo: Din câte știu eu, cine a devenit consul sau augustus pânâ in decembrie 2017 va fi “medaliat”.

Deci, poții deveni și Zeus după aceasta dată... amfostacolo.ro/blog/?cat=129

Eu sunt Consul din dec 2018 și augustus de anul acesta, nu intru in categoria premiaților.

Nu interveneam dar mi s-a părut corect sa nu dezinformăm colegii.

Și nu, n-am câștigat premii, sunt retrasa din concurs, scriu din pasiune, soțul meu câștiga suficient pentru a mă plimba

Sărbători cu bine îți doresc!

[23.12.19 08:47:47]

Da, sunt unii care ”scriu pentru foloase materiale” - pentru mine cel puțin este absolut ok (atâta vreme cât nu ar defila, sus și tare, cu contrariul, pe aici)

Da, AmFostAcolo oferă premii sub formă de vouchere. Deși niciun alt sait nu o mai face, eu am încercat și încerc să împărtășesc succesul saitului cu aceia care contribuie la acest succes. Așa cum pot, de multe ori din buzunarul propriu.

Au fost diverse campanii, precum cele peste 200 de premii anuale în primii 3 ani de funcționare, premii săptămânale ulterior, campaniile voucher consul și august între 2015 și 2017, voucherele săptămânale de acum.

Și voi continua să o fac, în pofida oricăror ciudate lamentări precum cea de mai sus - pt conformitate și corecta informare, dorgo se plânge de ”restanțe” deși a beneficiat în fiecare an de câte un voucher, cf „promisiunilor”, cu excepția 2019, când i s-a propus de cel puțin 3 ori câte o variantă, într-un final refuzată pe motive ”nu am pașaport”, ”nu mi-am făcut nici acum pașaport”, ”nu am cu cine să merg” etc.

Mare caracter.

mprofeanu
[23.12.19 21:05:59]

@krisstinna: Gând la gând cu bucurie! Doamne ce bine ai scris, " simțim la fel, gândim la fel" , același drum l-am parcurs și eu...

Nici nu m-am gândit la recompense, scriu pentru că îmi place și vreau să dau și eu câte ceva site-ului pentru că și eu am primit, mă refer la informații turistice...

Când plec într-o zonă nouă pentru mine, caut pe AFA, le ordonez informațiile și le folosesc pe cele care îmi trebuiesc. De exemplu am fost la Iași și m-am inspirat dintr-o cazare de pe AFA, sunt multe astfel de situații...

A devenit o pasiune AFA!

Mi-a plăcut concluzia lui @dorgo!

Sărbători frumoase!

Cu drag, .

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[23.12.19 22:04:19]

@dorgo: Fain! Deja-s contaminata! Si daca noi nu mai revenim la articolele mai vechi, sa stii ca la mine, la fostul birou, cel putin trei colegi isi faceau concediile in baza informatiilor de pe AFA!

Daca pentru noi or fi efemeride, pentru altii sunt informatii pretioase!

Am prieteni care ma-ntreaba de pensiuni: " as vrea sa merg la vara cam prin... ! A fost vreunul dintre AI TAI pe-acolo? Recomanda? " Si cand spune " AI TAI" , imi creste inima de fericire! Apartin AFA! Sunt intre AI MEI!

Am, cum spuneam, trei prieteni care merg doar unde-i trimit eu! " Du-te la cabana/hotelul/pensiunea X, ca stiu eu ca-i fain! A fost @* si e de bine! "

SI pentru asta scriu! AFA functioneaza pe " barter" = primesti daruiesti.

@ ALL: Va doresc tuturor Sarbatori fericite, sanatate, lumina si pace-n case si-n suflete. Steaua sa va calauzeasca pe drumuri noi si frumoase!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
Dan&Ema
[26.12.19 18:30:19]

La multi ani, AFA-istilor!

Iaca peste ce articol de comunitate sau de zstratosfera am dat intr-una din mai putinele ore libere pe care le-am avut in ultima jumatate de an!

Se poate comenta la infinit pe tematica deschisa aici, motive pentru care user-ii activi scriu mai mult sau mai putin, motive pentru care si mai multi doar citesc.

Eu pot sa spun ca AFA m-a acaparat de indata ce am cunoscut-o. Eu am considerat ca este fair ca atunci cand te documentezi citind de la altii sa intorci la randul tau informatia catre alti cititori.

Si am gasit asta posibil pe AFA.

Apoi a fost COMUNITATEA AFA. Cand am cunoscut primii user-i AFA am simtit ca aici mi-e locul, din prima.

Si dupa ce am ajuns la prima Intalnire AFA mi s-a confirmat.

Eu iubesc AFA si declar sincer ca este parte din viata mea.

Nu va impacientati ca am rarit-o cu scrisul, caci revin! ????

Am ramas in urma, stiu. Mai am multe sa va povestesc despre locurile vizitate.

Viata lunga AFA! User-i mai vechi si mai noi, ne revedem pe AFA, cu AFA, din intamplare sau programat. Pe curand! Sa fiti iubiti! Numai de bine! Bafta si sanatate in noul an! La multi ani! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][13 voturi]
[26.12.19 19:18:13]

@Dan&Ema:

Mulți ani minunați!

[30.12.19 20:10:06]

@Admin: Draga Cornel, sa-ti fie maine seara carAFA plina cu sampanie/Sa-ti aduca anul " douazeci-douazeci" multa bucurie/ Sa-ti mai tina saitul inca o nesfarsita vesnicie/ Iar tu sa ne traiesti inca si mai mult decat el. Anul Nou Fericit!

AZE, crismis, Dan&Ema, dorgo, micutzu, mprofeanu, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: