ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2019
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2019

Sisus, un hotel linistit

Sisus este un hotel decent si linistit. Noi l-am avut drept gazda in Turcia anul acesta si am fost tare multumiti de ceea ce ofera el la bani putini. Pentru doua persoane intr-o camera dubla standard noi am platit 216 euro/6 nopti cu demipensiune si gustare la ora 16, pret platit pe un early booking prin luna martie. Pentru ca la achizitionarea sejurului nu am gasit decat camere economic in oferta agentiei, primul nostru gand ajunsi la receptie a fost sa platim diferenta pentru o camera standard, asa ca la cei 216 euro s-a mai adaugat 40 de euro pentru cele 6 zile, deci cost total 256 euro.

Adresa exacta: Dalyan, 4137. Sk. No:3,35930 Çeşme/İzmir. Deci hotelul este pozitional la circa 6 km de orasul Cesme in Dalyan intr-un fel de corn al Marii Egee. Dalyanul este, mai degraba un fost sat de pescari cu vile cochete ale bogatilor turci si cu o zona de parking yahturi dezvoltata de-a lungul si de-a latul "cornului" egean. In zona portuara mai vezi diminetile pescarii cu barcile lor care trebaluiesc la cate o plasa pescaresca. Vatra satului inca mai pastreaza amprenta locala desi este placata cu restaurante moderne in zona falezei.

Dar sa revenim la Sisus hotelul incantator la care noi am petrecut un sejur in luna septembrie.

Amplasarea - intre vilute pe o strada in panta si inconjurat de un gard de leandri tunsi modern.

Nu exista propiu zis o parcare a hotelului dar noi am parcat fara probleme de-a lungul stradutei. Intrarea in hotel se face pe sub o imensa copertina.

Receptia in mijlocul spatiului decupat din interior. De jur imprejur se gasesc amplasate camerele frumos insirate pe cele trei etaje ale cladiri. Hotelul are si un bar dragut care vazut din spatiu arata ca un radar/satelit. Aici in permanenta gaseai ceai gratis si contracost diverse bauturi la un pret mai scump.

Noi am fost cazati la etajul 2 unde puteam ajunge si cu liftul.

Camera avea vedere spre strada unde parcam masina iar in partea dreapta zareai marea cu micul port de yahturi. Linistea din hotel ne-a uimit, desi paractic toate camerele aveau intrarea din holul care inconjura hotelul.

Camera

Destul de mare, cu gust mobilata, cu oglinzi mari la cele doua dulapuri.

Balconul spatios, mobilat cu doua scaune si o masa si foarte important pentru fumatori, o scrumiera.

Patul - unul matrimonial foarte mare si comfortabil. Ce m-am mirat eu cel mai mult? Zilnic schimbau asternuturile. Personal nu sunt o fitoasa si imi schimb zilnic asternuturile de acasa asa ca am apreciat in mod deosebit acest lucru. Pe fetele de la curatenie le-am omenit cu vreo 10 lire intr-o dimineata, dar oricum ele intrasera la curatenie vreo 2 zile.

Un TV mare centrat intre cele doua dulapuri cu oglinzi.

Noptiere la capatul patului, prize suficiente.

Intr-un cuvant o camera frumoasa, peste asteptarile noastre in raport cu pretul platit.

Baia - mare cu cada si protectie la cada din sticla. Consumabile suficiente, prosoape albe schimbate zilnic.

Wi-fiul a mers zilnic fara repros, in camera si la piscina.

Curatenia ok pe toata suprafata hotelului.

Pe la parter pe langa restaurant functiona si o cocheta sala de forta. Bine spun lucrul asta pentru cei mai harnici.

Masa

La hotel am avut mic dejun, cina si prajituri la ora 16.

Micul dejun 7,30 -9,30

Aveam tot ce ne trebuie, oua facute in fel si chip, paine si panici de toate felurie, cel putin doua mancaruri calde, cartofi prajiti, crenvusti, branzeturi, mezeluri, dulceturi, fructe cel putin 4 feluri, lapte, cereale, dulciuri, tahini, ma opresc aici dar sigur nu am spus tot. Singurul lucru care lipsea era desigur cafeaua. Dar pentru vreo 12 lire o aveai si pe acesta.

Gustarea de la ora 16 la ora 17, consta in fel de fel de prajiturici, ceai si fructe. Noi am prins gustarea de vreo 2 sau 3 ori.

Cina

Intodeauna un festin mai elegant, servit de la ora 19 la ora 20,30.

Mancaruri gatite, fripturici, peste, salate, doua feluri de ciorbe, fructe si foarte mule prajituri, cremoase, cataifuri, insiropate, cu fructe, cu frisca, budincute, orez cu lapte, etc.

Piscina

Foarte mare si bine intretinuta, pentru iarna avea si un sistem ingenios de acoperire.

Intodeauna am prins loc la piscina, chiar putina lume venea aici, pentru noi a insemnat o oaza de comfort si liniste.

Pentru hidratare aveai un bar la dispozitie, normal preturi mai ridicare dar ok tinand cont ca erai servit la botul calului.

In concluzie recomand cu incredere acest hotel mai ales pentru cupluri care cauta linistea in concediu dar si pentru cupluri cu bebelusi.

Rog Web sa ataseze urmatorul filmulet de prezentare https://youtu. be/F45fu-SxvdY.

Trimis de adrianbogdan in 14.12.19 09:24:34
Validat / Publicat: 14.12.19 16:45:45

VIZUALIZĂRI: 1381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 ce vedeam din balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.80 EUR pe cameră

[14.12.19 16:46:15]

Mutat în rubrica "Sisus Hotel, CEȘME" (nou-creată pe sait)

[14.12.19 17:02:22]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinna
    [14.12.19 17:32:33]

@adrianbogdan: Foarte frumos hotelul, prețul mi se pare super

Singurul minus al vacanței voastre: prea puține zile de vacanță turcească

Poate la anul îți iei revanșa, eu așa vă doresc!

[14.12.19 22:24:17]

@webmaster26: Pozitionarea pe harta este corecta.

Multumesc frumos!

M'Liviu
    [14.12.19 23:43:04]

Felicitări. Un super preț. Ce distanta aveati pana la plaja?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [15.12.19 12:24:45]

@adrianbogdan:

Felicitări pentru articol şi pentru alegerea inspirată a hotelului! Arată foarte bine, iar preţul este foarte bun.

Krisstinna spune că:

Singurul minus al vacanței voastre: prea puține zile de vacanță turcească

În principiu, îi dau dreptate şi sunt sigură că veţi recupera anul viitor.

Dar comentariul ei m-a întristat realizând că anul acesta eu nu am văzut Turcia decât la televizorşi prin intermediul articolelor voastre, ale celor care AţiFostAcolo.

[15.12.19 13:24:24]

@krisstinna: Multumesc Cristina!

Nu stim inca cum va fi cu vacanta de anul viitor, dar sper sa fie ceva, ceva.

[15.12.19 15:01:08]

@m liviu: La plaja aveai varianta cu microbuzul gratuit la o plaja din apropiere Sera Beach sau puteam sa mergem cu masina personala la diverse plaje din apropiere. Pana la celebra plaja Ilica faceam cam 10 minute cu auto din dotare. Plaja publica Ilica este o plaja cu nisip fin, intrarea lina si fara taxe. Ca si costuri ai totusi parcarea masinii. As mai adauga faptul ca daca ajungi la Iilca este musai sa ai o umbrela la tine.

Vacante frumoase!

Andreea03
    [16.12.19 23:01:30]

@adrianbogdan: super articol! Mulțumim!

adrianbogdan, Andreea03, M'Liviu