ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2019
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUN-2019

Restaurant Gasthof Kinz - recomandăm

La întoarcerea de la Paris spre Râmnicu Vâlcea am făcut o oprire intermediară în localitatea Offenshausen din Austria.

Am ajuns în Offenshausen pe la ora 19 ora locală și ne-am cazat la pensiunea Gasthof Kinz.

În momentul complectării formularului pentru cazare, doamna de la recepție ne-a întrebat dacă dorim să servim cina la restaurant. Fiind obosiți de pe drum, răspunsul nostru a fost afirmativ. În momentul în care am făcut rezervarea pe booking am aflat că pensiune dispune și de retaurant. După ce am luat în primire camera repartizată, am coborât să mâncăm.

Adresa locației este următoarea: strada Braeuhausstrasse, numărul 8, Offenhausen, iar coordonatele GPS sunt: N – 48.155242 și E – 13.838881. Parcarea se întinde pe toată lungimea hanului, dar și într-o parte laterală a acestuia. Site-ul oficial al locației este gasthofkinzl.at/gasthof-offenhausen.

Restaurantul.

Hanul este o afecere de familie care are o vechime de peste 100 de ani. Restaurantul se află chiar lângă recepția hanului. Are o capacitate de 120 persoane. Restaurantul organizează diferite evenimente locale. Mobilierul este format din mese mari și scaune din lemn masiv. Pe pereți sunt multe tablouri cu imagini vechi din localitate dar și cu personalități care au trecut pragul hanului. La ferestre sunt multe flori. Wi-fi-ul este parolat și gratuit, a funcționat destul de bine. Restaurantul are și o terasă la parterul clădirii de peste drum. Baia este destul de mare, cu obiecte sanitare moderne și curată.

Restaurantul este deschis zilnic între 9-22. Între orele 6 -9 se servește micul dejun pentru oaspeții hanului.

Meniul restaurantului este bazat în mare parte pe mâncăruri din bucătăria austriacă. Legumele, carnea și laptele sunt aprovizionate în cea mai mare parte de la fermele din împrejurimi, iar majoritatea băuturilor alcoolice sunt din zonă, berea Stigel și vinul din Krems. În meniu sunt porții speciale pentru copii.

Ne-am așezat la o masă, imediat am primit câte un meniu, din păcate pentru noi acestea sunt scrise doar în limba germană. Fiind încălziți am cerut câte o bere apoi cu ajutorul google traslate am deslușit felurile de mâncare din meniu.

Am comandat un Cordon bleu cu cartofi prăjiți și salată și muschi de porc cu legume, sos de vin, cartofi și salată verde. Până să vină mâncarea ne-am bucurat de gustul bun al berii. Eu fiind mai însetat am mai comandat o bere.

A sosit și mâncarea, arăta foarte bine. Porțile sunt mari și gustoase. În timp ce savuram mâncarea am văzut chelnerița că duce pe terasă două cupe cu înghețată care imediat ne-au făcut cu ochiul și am comandat și noi. Fata ne-a întrebat dacă dorim la fel cu cele pe care le-a dus pe terasă. Noi i-am răspuns că da.

După ce am terminat de mâncat a venit și desertul. Cupele de înghețată erau diferite, acesta a fost probabil și motivul pentru care fata ne-a întrebat dacă dorim la fel ca cei de afară. Chiar dacă au fost diferite au fost foarte gustoase.

A venit și nota de plată, aceasta a fost în valoare de 46 euro.

Dacă ajungeți în zonă vă recomandăm restaurantul hanului Gasthof Kinz.

Trimis de zlatna in 02.12.19 08:35:25
Validat / Publicat: 02.12.19 09:23:27