ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2010
    DIN: POPESTI LEORDENI
    ÎNSCRIS: 21.06.10
    SEP-2009

Hotel Breza - Calitate Bulgareasca

Pentru cei interesati ma gandeam sa va povestesc experienta mea din Bulgaria. Am plecat din Bucuresti pe la ora 09. 00 pe traseul Giurgiu - Ruse - Varna - Sunny Beach. Am ajuns la hotel in jurul orei 15. 00 din cauza faptului ca l-am cautat foarte mult.

Pentru a-i lamuri pe cei care au "emotii" legate de bulgari va mentionez ca nu am vazut nici macar un politist, la vama am trecut fara probleme, am platit taxa de pod si ne-am luat si vignieta (e musai sa aveti pentru ca Bulgarii au un sistem automat prin care, cu ajutorul camerelor identifica masinile, dupa numarul de inmatriculare, care nu au vignieta).

Dupa ce am mers pe mai multe drumuri europene (care arata foarte bine) am intrat si pe autostrada care ducea la Varna. Aici... stupoare, era cam la nivelul drumurilor noastre judetene, am redus viteza pana pe la 60 km/h pentru a mai ajunge cu masina intreaga.

Ajunsi in Varna am cautat o banca pentru a schimba banii mai safe (si asta tot din cauza povestilor auzite pana atunci). Toate bune si frumoase, cand ne-am intors la masina ne astepta un taximetrist hotarat sa ne indrume catre Sunny Beach contra sumei de 20 EUR. Am refuzat sperand ca vom gasi singuri in ciuda faptului ca nu am vazut prea multe indicatoare. Am constatat mai apoi ca erau 2 intersectii pana ieseai din oras pe drumul spre Sunny Beach (adik 20 EUR = maxim 1 km).

De aici incepe un drum extraordinar de frumos cu serpentine de unde, printre copaci se vede marea. Un singur lucru m-a deranjat - lipsa indicatoarele. Singurele care existau erau de limitare de viteza. Practic aparea brusc un indicator de limitare la 30 km/h, partea tare este ca asa semnalizau ei curbele, iar daca nu reduceai viteza macar pe aproape de aceasta valoare riscai sa te rastorni direct in rapa (parapeti nu au). Nerabdatori sa ajungem nici nu am stiut cand am intrat in Sunny Beach (dupa cum va spuneam - NU exista indicatoare). Am intrebat pe cineva la timp si am aflat ca eram deja acolo. Ciudat insa pentru ca era un drum cu doua benzi plin de case / hoteluri / pensiuni pe toate partile si atat. Ca sa nu o mai lungesc, aveam adresa hotelului insa nimeni nu stia care este acea strada (nici macar nu stiau pe ce strada se aflau ei). Dintr-o totala intamplare l-am gasit.

Hotelul e micut, vreo 15-20 camere, toate cu balcon, baie, aer conditionat, frigider si televizor. Noi am nimerit intr-o camera cu vedere la mare (bine, printre 2 hoteluri din fata se vedea marea) foarte curata si aranjata foarte frumos.

Partea proasta era ca, frigiderul functiona doar daca bagai cartela (care tinea loc de cheie) intr-un fel de priza, practic voiau sa economiseasca electricitate asigurandu-se ca nu lasi vreo lumina sau aerul pornit cat timp esti plecat.

Hotelul mai dispunea si de sala de mese si o terasa afara langa piscina pentru copii si cam 5 locuri de parcare in curte. Eu am parcat acolo si nu am mai folosit masina cat am stat acolo asa ca nu am fost deranjata de faptul ca a fost blocata pentru a incapea mai multe masini. Poarta era securizata cu un cod, deci am eliminat si temerea de a ramane fara ea.

Micul dejun era extraordinar, o gramada de mancare din care aveai de unde alege ceea ce iti placea... oua (omleta si fierte), branza vreo 3 tipuri, mezeluri de toate felurile, fructe, legume de sezon (rosii, castraveti etc), gem, unt, 3 tipuri de paine, cremvusti, sucuri, ceaiuri, cafea. Ce sa mai, de toate, noi mancam micul dejun pe teresa si apoi pana la 15. 00 nu ni se mai facea foame.

Si acum sa va spun de statiune: e draguta, mare, seamana ca si organizare cu Mamaia (lipsesc pitzi, manelarii si masinile extra lux), plajele sunt late cu nisip, pline de sezlonguri (sunt si locuri pentru paturica daca doresti) apa marii era mai curata ca la noi (si plaja de asemenea).

Nu prea ai ce sa faci pe acolo daca nu mergi in gasca ca sa cutreieri cluburile (destul de multe). O excursie optionala interesanta este in cetatea veche Nessebar insa noi nu am ajuns acolo din lipsa de timp.

Preturile la terase, restaurante sunt cam la fel ca la noi, poate un pic mai scumpe dar totusi cu portii mai mari in general.

Puncte slabe:

- este foarte enervant cand te plimbi prin statiune (seara in general) si vezi cate o persoana in fata restaurantului "tragand" de tine sa intri sa mananci la ei

- nu prea am reusit sa comunicam deloc in engleza, o tineau pe a lor, nici la hotel nu a fost mai bine, ca sa cerem telecomanda de la aerul conditionat ne-am folosit de semne

- daca nu inteleg ce vrei, iti iau mai multi bani ca sa fie siguri k s-au acoperit: de ex: am vrut sa facem poze in costume de epoca si le-am spus ca vrem pozele doar pe un CD / stick nu si printate (printate si pe CD costau 30 leva; doar pe CD costau 50 leva - ILOGIC)

- sunt foarte frustati daca nu lasi un bacsis suficient - asta a fost foarte enervant - am fost la 2 terase pe plaja si nota a fost 18 EUR respectiv 23 EUR. Am lasat 20 EUR, respectiv 25 pentru ca mi s-a parut de bun simt, plus ca nu aveam cum sa las 30 la amandoua iar chelnerii au venit si ne-au intrebat: "Nu a fost buna mancarea? ! " - foarte uraciosi

- in magazine, o sticla de apa plata la jumate era mai scumpa decat o bere... mi s-a parut ciudat

- nu in ultimul rand insist asupra indicatoarelor de orice fel - de semnalizare curba, pietonale, cu numele strazilor / localitatilor.

Cam asta a fost, per total am platit 80 EUR pe 3 nopti cu mic dejun 2 persoane. A fost frumos, si cel mai probabi vom reveni in Bulgaria.

Trimis de AndreeaSava* in 22.06.10 11:50:11
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2950 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreeaSava*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera era cu o mini-vedere la mare :)

[22.06.10 12:49:24]

Andreea, felicitari pentru post! Punctaj maxim din partea mea! Cred ca ai atins toate punctele. Pe viitor nu uita Nessebar-ul. Ai ce vedea, poza si ..manca.

Ceva poze n-ai facut cu hotelul? Ati facut rezervare?

[22.06.10 14:54:27]

zau?!? de cand? ca pana acum, stiu ca dintre vecinii nostri, doar ungurii si austriecii detin asa ceva. la noi urmeaza a fi implementat in viitor. de bulgari nici macar n-am auzit ca ar avea in plan...

in legatura cu semnalizarea rutiera: fiecare tara isi instituie propriul 'stil' de a introduce o circulatie mai sigura cu ajutorul semnelor. e vina lor ca ei te avertizeaza sa reduci viteza si tu nu o faci?!? cat despre indicatoare de directie, au slava Dmnului, si in litere latine si in chirilice; trebuie doar sa fii putin atent sa le vezi. eu am trecut (pana acum) de 2 prin Varna si am urmat STRICT indicatoarele, ignorand total GPSul care se otara sa intru pe tot felul de strazi. si am iesit de fiecare data cu (foarte) bine. acelasi lucru l-am mai facut si prin alte zone de-ale lor. singurul loc unde am pus baza pe GPS a fost Ruse, unde doream sa ajung la niste locatii specifice (nu sa tranzitez catre o destinatie turistica) deci practic NU as fi avut ce indicatoare sa caut... indicator de localitate exista si acolo. doar ca nu scrie Sunny Beach pe el! ) (vezi si mai sus, in titlul paginii dupa ce denumire trebuia sa privesti)! ))

cat despre bacsis, din experienta mea, cred ca... ai dat prea mult!!!

o explicatie posibila asupra diferentei de pret intre CD si CD+hard copy ale pozelor: CDul fara poze tiparite probabil ca are variantele de rezolutie foarte mare ale fisierelor (10 sau mai multi Mpixeli, ca sa le poti tu tipari oriunde la orice calitate vrei), pe cand celalalt, doar niste fisiere de dimensiune mai redusa (posibil in jur de 3-4 Mpixeli). la asta te-ai gandit? (logic)...

"agatatori" de atras turistii in restaurante sunt peste tot, nu doar acolo. am vazut inclusiv pe litoralul nostru! nu e nicio problema daca ii ignori.

AndreeaSava*AUTOR REVIEW
    [22.06.10 16:26:50]

buna Dragos,

Am sesizat un ton aspru in "ecoul" tau si sincer nu i-am inteles rostul. Si ca sa iti raspund punctual:

1. Da, au sistem video de monitorizare imediat dupa ce treci de vama. Ai platit, mergi mai departe, n-ai platit, primul echipaj te va opri. Teoretic dupa ce ai trecut de vama trebuie sa ai vignieta. Nu am zis nici o clipa ca bulgarii s-ar ridica la nivelul ungurilor in ceea ce priveste supravegherea video. Am spus doar ca trebuie sa ai vignieta si asta pentru ca multi romani sunt tentati sa ignore regulile in tarile straine si apoi sa se planga despre cat de urat a fost in tara / orasul respectiv.

2. Semnele de circulatie. Permite-mi sa te contrazic, este un regulament european privind circulatia pe drumurile publice, iar Bulgaria (ca si noi de altfel) ar trebui sa se alinieze acestui regulament. Eu nu am spus ca nu am redus viteza, eu ii informam pe cei amatori de senzatii tari care nu tin cont de indicatoarele de limitare de viteza (pe serpentine sunt singurele care anunta o curba). De asemenea, cu parere de rau dar iti pot garanta ca in Varna nu exista nici un indicator catre Sunny Beach (nici macar in denumirea din susul paginii) ci doar catre Burgas.

3. explicatia ta posibila e imposibila. Nu, nu era vorba despre nici o rezolutie diferita. Pozele au fost facute cu un aparat, descarcate direct de pe cardul aparatului in calculator, needitate deloc (nu ca ar fi avut nevoie) si copiate pe CD. Am asistat la intreg procesul in locul in care l-am convins pe fotograf ca pt el este mai ieftin asa, deci ar putea sa mi le dea la cel putin acelasi pret.

4. Ai o problema cu faptul ca am expus cateva lucruri negative despre Bulgaria sau Sunny Beach? Eu am incercat sa fac un rewiew cat de cat obiectiv, cu parti bune si cu parti mai putin bune, "agatatorii" a fost unul dintre lucrurile care mi-a displacut. dar in ultimul rand am spus ca per total mi-a placut si voi mai reveni in Bulgaria.

Sa ai o zi buna

AndreeaSava*AUTOR REVIEW
    [22.06.10 16:28:53]

Buna Savin512,

Multumesc frumos. Voi incarca si poze in cateva zile pentru ca le am pe alt calculator pe care momentan il doare capul. Am plecat printr-o agentie de turism (nu spun care si am cumparat biletele cam cu 3 saptamani inainte.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [22.06.10 16:45:37]

Bulgarii nu au nici un sistem de verificare a vignetei, aceasta este numai pentru drumurile nationale, poti merge prin Ruse si pe centura lui cat poftesti fara vigneta. Eu iau deobicei vigneta da la OMV sau SHell care sunt la kilometri distanta de vama, niciodata nu m-a oprit un echipaj sa ma intrebe de sanatate in zona Ruse sau in drum spre litoralul lor.

Intrebarile se pun de politie pe drumul de Sofia, acolo pe unde noi doar traversam tara lor spre Grecia.

Chioscul din vama e pentru cei care nu au leva.

[22.06.10 17:56:38]

Nu, regret. Nu era (si in continuare nu este) niciun ton altfel decat cel perfect normal si echilibrat. Si nici nu am o problema ca ai aratat lucrurile ce nu ti-au placut. Eventual as putea avea cu refuzul tau de a primi explicatii in privinta acelor lucruri. Dar nici cu asta nu am. fiecare cu parerea lui.

Iata, asa cum a subliniat si colegul ionescunic, la primul punct aveam dreptate. La al doilea, sa ma ierti, eu inca nu am aflat de un regulament UNIC de circulatie in EU. Daca ai vreun link, sunt chiar curios. In schimb, as putea sa-ti dau pe mail un pdf cu reglementul bulgarilor. Doar ca nu cred sa te ajute, fiind in limba lor. Si cam vechi, am inteles ca a fost modificat de curand. (cea mai "grea" modificare fiind aceea ca acum nici la ei nu mai ai voie sa bei nimic si sa conduci; inainte, o bere nu era sanctionata).

Apropo de poze: stiu aparate care salveaza pe acelasi card pozele la rezolutii diferite. E drept, sunt profesionale... dar mai stii, poate si ala era...

Si sa stii ca in afara de punctele semnalate, chiar mi-a placut ce ai scris. Nu mai fi atat de suspicioasa, ca nu e o atitudine constructiva! Bun venit printre noi si vacante cat mai reusite in continuare!

[23.06.10 09:27:33]

Pace tuturor! - ca vad ca e nevoie de urarea asta -

Anul trecut am platit vignieta la ghiseul de dupa vama, am primit doar o chitanta spunand ca asta-i tot si nu au vignieta propriu-zisa. Daca intre timp si-au instalat un sistem de detectie a vignietelor va trebui sa fim mai atenti.

[23.06.10 09:52:23]

Pace tuturor!

Pace tie, cititorule! (asa se raspunde in biserica urarii tale). @savin512 (apropo, de ce nu 1024? ) ai riscat enorm crezand acel spagar pe cuvant! alta data sa nu mai pleci din fata ghiseului pana nu primesti SI vinieta SI chitanta, fara de care, orice militian te poate amenda ca si cum nu ai fi platit de loc. (sa vad pe urma cum il convingi de ala, in drum, ca ai fost inselat)! scoti mobilu' si formezi 112 in fata lui, la ghiseu, daca vocifereaza!

cat despre siteme de detectie, crede-ne, inca nu exista! nu mai raspanditi zvonuri!!! (offff, ce nu-mi place mie chestia asta... asa iau nastere acele asa-numite 'legende urbane'...)

pepsi70ro
    [23.06.10 10:10:29]

De fiecare data cand am intrat in Bg pe la Vama Veche in schimbul banilor platiti pentru bgvineta n-am primit decat o chitanta care tine loc de vigneta. Asa mi-au povestit ei. Cu toata lumea proceda la fel.

Problema este alta, desi stiu ca la punctul de trecere cineva trebuie sa fie in permanenta pentru vigneta, am auzit ca noaptea nu prea este nimeni, iar eu voi ajunge peste cateva zile in jurul orei 3 dimineata. Cum voi proceda?

Mai am varianta de a ma duce cu o zi inainte sa-mi procur vigneta, ca noaptea sa n-am probleme.

[23.06.10 10:38:30]

1.orice intrebare trebuie sa-si capete raspunsul cuvenit; "savin" este pentru ca am fost nascut de Sf. Sava, iar "512" este pentru ca Sf. Sava se aniverseaza pe 5 Decembrie, in traducere 5 XII sau 512.

2. "biserica urarii tale" hm..stai putin sa-mi traduc, nu gasesc , trec mai departe...

Da, stiu ca am riscat cu vignieta, dar... asta este. Se pare ca mai bine incercam pe la benzinarii unde e putin mai scump

[23.06.10 10:39:32]

chitanta NU tine loc de vinieta, ci ar trebui s-o insoteasca. tot cautand pe net, gasisem si niste articole in presa bulgara care dezvaluiau spagile incasate astfel de la turisti si transportatori, precum si faptul ca au fost si ceva razii/controale si cazusera capete... da' o fi si la ei ca la noi, nu? pleaca-ai nostri, vin ai nostri.

alta metoda de a cumpara vinieta este de la benzinarii (Shell, Mol) sau oficii postale. din pacate, in zona Vama Veche nu prea ai de unde. mi se pare ca abia in dreptul Balcicului e prima benzinarie mai mare. iar posta, chiar daca ar fi vreuna in drum, la ora aia nu-i deschisa. asadar, preferabil sa iti iei una de cu ziua, ca sa fii sigur. sau si mai bine, astepti pe firul de intrare si intrebi pe cei ce revin daca au vinieta cu macar inca o zi de valabilitate. io as fi vrut s-o dau pe a mea (moka! mai ales ca eu o pun intr-o posetuta din plastic, n-o lipesc direct pe parbriz), da' n-aveam cui!!!

edit: @savin512 > nu intelegi din cauza ca lipsesc diacriticele: biserica trebuie citit ca s.f. NEARTICULAT; sau sa reformulez: La biserica, in timpul slujbei, dascalul la un moment dat spune "pace voua tuturor.., iar preotul ii raspunde: "Pace tie, cititorule!"; acum e mai clar? in ceea ce priveste pretul acesta este unic (e scris si pe toate afisele!). am cumparat si de colo, si de dincolo la exact acelasi pret. unde mai pui ca la benzinarie poti plati direct cu cardul!

[23.06.10 11:05:24]

acum 2 ani cand am tranzitat bg in drum spre kusadasi in benzinarii era mai scump cu 1 euro, dar daca tot oprisem pentru sucuri si altele de acelasi gen am platit, am primit chitanta si vigneta. anul trecut am patit cele relatate. voi vedea in acest an

sbacau
    [26.06.10 16:22:03]

din rw colegei noastre imi sarise in ochi chiar pasajul cu verificarea cu camerele... si ma gandeam sa-l intreb pe @dragos ce stie de treaba asta (eu am trecut anul acesta de vreo trei ori granita pe acolo, si ziua si noaptea si nu ma intreba nimic nimeni, nici urma de camere... or fi ascunse? unde? ca-s pe dreapta arbusti in stanga tufisuri... : -))... cand am terminat de citit am constatat ca nu e nevoie... @dragos era vigilent! : -)

Si nu mai fiti asa suparati pe el, asta e tonul lui in cazul in care vede ceva care nu e conform cu realitatea (am simtit-o pe propria piele, lucru pentru care il respect! )

Si sincer acum... nu vad prea curind implementate nici la noi si cu atat mai putin la bulgari (despre care nu am o parere extraordinara) un asemenea sistem, la fel ca cele din Austria sau Germania... si nu cred ca numai criza e de vina...

AndreeaSava*, sbacau, Visan125