ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2019
PREȚ 630 euro ?

Circuit Cappadocia

Primul nostru circuit

TIPĂREȘTE URM de aici

INTRODUCERE: Noi am luat bitelele inca din iarna in doua rate [...]

Pachetul nostru (pachet premium) a inclus in plus 5 pranzuri, intrarile la obiectivele turistice din program, excursiile optionale din program, taxele de statiune pentru 99 euro/persoana.

In plus cine mai dorea mai avea optionalele:

- Supliment demipesiune (7 cine tip bufet-Cina) 109/euro persoana

- Plimbare cu balonul 195euro/persoana

- Seara turceasca 35euro/persoana

- Ritual traditional (darvis) 20euro/persoana

- Apa la discretie toata saptamana in autocar 5euro/persoana

- La finalul circuitului bacsis pentru ghid (fiecare cat avea si cat dorea). Noi am lasat 10 euro.

CONDIŢIILE DE CAZARE:

-Am fost cazati doua nopti la Hotel Maya World**** - Side, (una prima zi si alta a 5 zi) Parti bune: Camerele foarte spatioase, mobila noua si de culoare deschisa; Parti mai putin bun: Tv. se vedea cu purici.

-Trei nopti la Hotel Dinler***** – Urgup (a 2 zi, a 3 zi si a 4 zi) Parti bune: Au avut papuci de casa, curatenia la zi si dotarea cu sapun, sampon, etc zilnica. Parti mai putin bune: Camera arata de ***, este mai mica si cu mobila mai veche.

-Doua nopti la Hotel Throne Seagate Belek***** (a 6 zi, a 7 zi) Parti bune: Camera spatioasa. Parti mai putin bune: Baia lasa de dorit fiindca nu prea era curata iar la toaleta se auzea apa curgand; Tv. mult prea mic. (Multi nu i-au oferit cele 5*)

RESTAURANT, BUCĂTĂRIE, cond. servit MASA: Am servit micul dejun la fiecare hotel, iar masa de pranz in prima zi la Hotel Maya World, iar la celelalte pranzuri la diferite restaurante unde oprea ghidul.

Un pranz era in felul urmator (la restaurantele in diferite locuri): Gustarele (zacusca, un fel de salata de beauf, dar in stilul lor), supa de linte, pide (un fel de pizza, dar mult mai “saraca” in condiment/produse decat suntem noi obisnuiti, dar buna la gust), felul II urfa/adana kebab (carne de vita picanta sau nu) sau pui si desert (rahat/gogosele mici pline de zahar sau deloc). Apropo bauturile nu erau incluse in pret.

Hotel Maya World**** - Side: Personal cam putin sau dezinteresat fiindca daca te duceai la micul dejun la ora 9 riscai mare lucru sa nu mai mananci; Aduceau cu greutate mancarea care se cosuma.

Hotel Dinler***** – Urgup: Restaurantul era un pic mai mic, dar personalul gatea mereu si aduceau mancarea imediat ce se termina.

Hotel Throne Seagate Belek*****: Spatios, cu mancare buna pentru toata lumea.

DISTR / RELAXARE [animaţie, shopping etc]: Am vizitat:

Ziua 1 Bucuresti – Antalya :( am facut in jur de o ora jumatate de la aeroport pana la hotel, apoi am avut timp de voie pana a doua zi. Pentru masa pe pranz am platit 20euro/persoana pentru ca aveam doar 5 pranzuri si acestea erau in zilele urmatoare. Mare lucru nu am facut in prima zii, am mers la plaja sa vedem marea si sa o simtim macar la picioare; Ne-am plimbam prin jurul hotelului si la magazinele din imprejurimi.

Ziua 2 Antalya-Cappadocia :( plecarea a avut loc la 8:00, la ora 10:00 ne-am oprit in zona pietroasa a muntilor Taurus (era foarte frig acolo). Pranzul s-a servit in jur de ora 12:00 la restaurantul Park Mevlul Mip. Am vizitat manastirea Medvlana din Konya si am avut timp de shopping o ora jumatate dupa care am pornit spre Cappadocia. Am ajuns la ora 18:30. Am mers foarte mult cu autocarul si de vizitat mare lucru n-am vizitat in acesta zi.

Ziua 3 Cappadocia :) plecare a avut loc la ora 9:00. Am ajuns foarte repede la Uchisar si am urcat spre Orasul fortareata. La ora 11:30 am vizitat Parcul National Goreme impresionat, apoi crama de vinuri care nu prea arata a crama; Era pur si simplu o incapere de piatra unde am degustat vinuri, iar apoi cine a dorit a si cumparat. Dupa care am avut timp sa vizitam prin imprejurimi si noi am ales sa mergem la Ortahisar Castle unde am platit 4.00TL/persoana. A trei zi a fost cea mai impresionanta, in care am vizitat numeroase obiective.

Ziua 4 Cappadocia :p plecare la ora 9:15, am vizitat atelierele de tesatorie de covoare si ceramica. La fiecare se prezenta si se comercializa produsele pentru vanzare. La primul atelier prezentarea a fost foarte frumoasa si impresionanta fiind povestita de o romanca, dar la atelierul de ceramica nu a fost la fel de interesant. La final am vizitat orasul Avanos.

Ziua 5 Cappadocia-Antalya :( placare la ora 9:30. Vizita orasul subteran (un fel de pestera la noi, dar pe 3 nivele de parcurs). Din nou multe ore de mers in autocar si am ajuns la ora 19:00 la hotel.

Ziua 6 Antalya :p plecare ora 8:45, am vizitat magazinul de diamante (prezentarea neinteresanta) si magazinul de piele (prezentarea frumoasa) iar produsele se comercializau (din nou….) Am vizitat cascada Dudan (Carbus) dintr-un parc si am avut timp la dispozitie 2 ore pentru central Orasului Antalya (cumparaturi, cafenele).

Ziua 7 Antalya –Manavgat :p plecare la ora 9:30, am vizitat o moschee foarte frumoasa, mare si albastra din Orasul Manavgat apoi am avut o plimbare cu barca unde am si servit masa (pastrav cu salata si orez sau pui), iar la ora 16:00 am ajuns la hotel. Am fost la masaj unde am platit 30 euro (pret redus) daca le spuneai ca faci parte din grup.

Ziua 8 Antalya –Bucuresti :( am plecat super de dimineata si la ora 11 am ajuns in Romania, deci ultima zi e ca si nula.

IN CONCLUZIE: Recomand acest circuit pentru ca te plimbi in fiecare zi in alte destinatii, vezi locuri si lucruri noi, peisaje deosebite, faci multe cumparaturi, cumperi fel de fel de suveniruri frumoase si faci parte dintr-un grup (cel putin noi, din autocarul nr. 1 am comunicat, ne-am distrat, am ras si am schimbat impresii despre locatie, camera, servicii…).

Acesta a fost parerea mea, poate prea critica sau nu, dar o data ce mergi in mai multe locuri incepi sa faci comparatii, daca vrei o poti lua in considerare sau nu.

Vacanta placuta!

Trimis de delinyka in 14.11.19 09:17:24
Validat / Publicat: 14.11.19 10:18:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Arabella World Hotel, ALANYA, TURCIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Naias Hotel / HANIOTI [KASSANDRA], GRECIA, Aristoteles Holiday Resort & SPA Hotel / OURANOPOLIS [ATHOS], GRECIA, Palm Beach Hotel / NISIPURILE DE AUR, BULGARIA, Sol Luna Bay Resort Hotel / OBZOR, BULGARIA, ETC.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delinyka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [14.11.19 10:22:51] »

Poate găsești timp să scrii și despre cele 3 cazări (revs separate! chiar dacă, poate, mai pe scurt) -- arfi util celor care le studiază ca posibile, potențiale variante (doar) DE CAZARE!

delinyka [15.11.19 09:24:11] »

In regula.

denisabaicu [12.01.20 23:40:34] »

Buna. Cu ce agentie ati colaborat? Din cate observ din pozele Dvs., pe brosura apare agentia [...]. Am primit o oferta prin [...], care cred ca ar colabora cu [...]deoarece oferta este aceeasi, plus si din cea mentionata de Dvs. Excursiile optionale (dansul dervistilor, ssara turceasca, etc? descrise fac parte din pachetul Premium?

Intre timp astept info de la agentie.

Multumesc!

webmasterX [13.01.20 08:12:53] »

@denisabaicu: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

delinyka, denisabaicu

pagină generată în 0.0634319782257 sec