ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2019
ÎNSCRIS: 09.11.19
OCT-2019

încărcat de pe telefon!

Sejur reusit la Serenity Fun City

Am revenit in urma cu cateva zile dintr-un sejur de 7 nopti la Serenity si ma declar multumita de serviciile pe care acest Resort le ofera. Bineinteles ca mai sunt si minusuri, dar, in general, a fost ok.

Hotelul este urias, cladirile sunt impozante, iar gradina este superba si foarte bine ingrijita.

Noi am avut camera chiar in capatul resortului, langa Aguapark, astfel ca pentru a merge la restaurant sau la plaja, trebuia sa facem plimbari dese prin intregul complex. Nimic neplacut in activitatea asta.

Camerele sunt spatioase, baia, la fel. Mobilierul era usor invechit, dar nu ne-a deranjat asta pt ca ne retrageam in camera doar pt a dormi.

Mancarea era foarte variata, insa nu am degustat toate tipurile. Am evitat mancarurile cu sosuri si pastele. In schimb, la fiecare pranz si cina serveam peste la gratar, creveti, calamari, preparate pe loc in standurile cu grill din incinta restaurantului.

Standul cu fructe era impresionant, la fel si cel cu deserturi. Chiar daca am evitat mancarurile grele, cu sosuri, a fost mai greu sa ne abtinem de la varietatile de baclavale????.

Personalul mi s-a parut foarte amabil, straduindu-se sa rezolve rapid orice problema sau cerere pe care o aveai. Am fost invitati intr-o seara (in mode aleatoriu) la Management Party, unde timp de 30 min au cerut feedback de la cei 50-60 de turisti invitati, in legatura cu toate departamentele hotelului: curatenie, mancare, enterteinment, check in etc.

In fiecare seara se organizau spectacole, atractive pentru cei mai mici de 15 ani. In schimb, la spectacolul de bellydance, cred ca puteti ghici care a fost publicul tinta????. Toti barbatii (peste 15 ani) s-au declarat fascinati????.

Piscinele hotelului sunt curate, Aquaparkul are tobogane de toate dimensiunile si inclinatiile, insa toate se inchideau la ora 17, odata cu apusul.

Un mare minus a fost marea si pentru asta nu recomand hotelul. Desi plaja era cu nisip, amenajata cu sezlonguri, umbrele, beach bar, marea m-a dezamagit. Intrarea in mare, pe o distanta de aprox 50-60 m era cu pietre, iar apa nu depasea adancimea de 60 cm dimineata. Pana la ora pranzului, marea se retragea, ajungand practic pana la glezne. In apa adanca, mai bine zis, foarte adanca, puteai ajunge doar coborand de e un ponton, unde se aglomera uneori atat la coborare, cat si la urcare. Era singurul acces permis de salvamar in apa adanca, atat pentru inot, cat si pt snorckeling. Copiii mici sau cei retinuti in a inota in apa adanca de 15 m erau oarecum tinuti la mal, in apa pana genunchi, respectiv glezne, cand era reflux.

Recomand hotelul celor care doresc sa intre in mare doar pentru snorckeling sau scufundari. Reciful este intr-adevar spectaculos. Pentru copiii mici este destul de frustrant pt ca nu se pot bucura de balaceala in mare, ci doar la piscine.

Trimis de Simona L in 09.11.19 15:04:32
Validat / Publicat: 09.11.19 15:50:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simona L); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.11.19 15:46:28]

@Simona L: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[09.11.19 15:55:53]

nicole33
[09.11.19 19:32:25]

@Simona L:

...

Foarte utile precizările legate de plajă şi mare.

Amatorii de snorkeling vor fi bucuroşi să afle că pot găsi un recif deosebit direct pe plaja hotelului, fără a plăti suplimentar excursii în acest scop.

Familiile cu copii interesate de plajă şi bălăceală în mare se vor gândi de două ori înainte de a alege acest hotel.

Pe ponton nu ofereau şi veste de salvare pentru cei mai puţin versaţi în ale înotului?

Simona LAUTOR REVIEW
[10.11.19 02:22:36]

@nicole33: nu ofereau veste. Erau doua randuri de trepte, coborare si urcare si un singur salvamar care " dirija" circulatia, cu un fluier si cu o gestica ampla????

Simona L
Alte impresii din această RUBRICĂSerenity Fun City Resort: