ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2019
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 27.10.19
SEP-2019

Hotel superb pe malul stramtorii Dardanele!!

Pentru vacanta noastra in Kusadasi, am ales varianta de transport cu masina. Astfel aveam nevoie dupa 670 km parcursi (Constanta -Canakkale) de un hotel de tranzit pentru a ne odihni pentru urmatoarea zi cand mai aveam 400 km de strabatut.

Am ales hotelul Set Ozer, un hotel modern si central, tinand cont ca aveam de gand sa mergem macar pe faleza sa vedem cate ceva pentru a lua pulsul orasului seara cand ajungem si dimineata urmatoare.

Zis si facut, dar numai de plimbare nu am fost noi in stare dupa atatia kilometri (desi al meu spunea ca nu i se par multi, este foarte obositor mai ales ca a fost singurul sofer), plus asteptarea la feribot de la Eceabat in cazul in care il ratezi.

In momentul in care am pasit in acest oras, foarte frumos de atlfel, ne-a fost extrem de greu sa gasim o parcare chiar si cu plata si sa ne caram cu toate bagajele dupa noi pana la hotel.

Intr-adevar, a doua zi la prima ora a diminetii am pornit spre faleza cu cafeaua pe care nici nu am avut rabdare sa o beau. Un rasarit superb langa Calul Troian, langa care nici nu imi venea sa cred ca ma aflu si ca este atat de impresionant!

Acesta (parcarea) a fost principalul motiv pentru care am ales la intoarcere un hotel in afara orasului. Cand vii dinspre Kusadasi, undeva pe partea stanga inainte de intrarea in Canakkale intr-o zona numita Kepez se afla Hotelul Sunsan care ne-a intrecut toate asteptarile.

Nu am cuvinte pentru a descrie frumusetea acestui loc, tot ce va pot spune e ca este un hotel aflat pe malul stramtorii Dardanele pe care o aveti in fata dvs din camera de hotel.

O priveliste de vis, cel mai frumos apus de soare l-am vazut aici si am vazut nenumarate apusuri la malul marii!! Desi aveam de gand sa stam doua zile (una pentru odihna si cealalta pentru a vizita si al meu iubit faleza din Canakkale pe care nu a reusit sa o vada la dus din cauza oboselii:-D), pana la urma am stat 3 nopti pentru a ne mai bucura inca un pic de Dardanele si buna dispozitie data de acest loc.

Sunt destule vapoare care circula in larg, dar pe noi nu ne-au deranjat (ba din contra).

Mancarea este excelenta, iar personalul amabil si saritor daca ai vreo problema. Am mancat peste levrek (dorada) proaspat foarte bun, iar micul dejun desi continental a fost foarte bogat (preparate reci, dupa aceea se aduceau gozleme fierbinti). Te puteai relaxa la piscina sau pe plaja amenajata de ei. Atentie la apa, mica la inceput dar dupa aceea noi nu ne-am aventurat, parea adanca. De asemenea, exista un parc pentru copii chiar langa hotel si cateva aparate pentru persoanele sportive.

Va recomand sa va interesati bine in legatura cu parcarea in cazul in care hotarati sa alegeti un hotel in centru, dupa iesirea de la feribot. Unele hoteluri am observat ca au parcare cu plata, dar pe alta strada decat cea pe care sunt situate. Noi am ales aceasta varianta si ne pare rau ca nu am stiut acest aspect la dus.

De la hotel pana pe faleza sunt vreo 12 km dar drumul este foarte frumos (pe scurtatura, prin Kepez, fara sa iesi la E87). Daca doresti sa vizitezi cetatea Troia care nu este departe, atunci se iese pe E87 in directia Kusadasi, iar apoi dreapta cand arata indicatorul.

Am ales sa ne incarcam din plin bateriile zilele cat am stat si sa lenevim, cu promisiunea catre noi ca vom mai reveni. Poate de aceea nu am vizitat faimoasa Troia, tocmai pentru a avea un motiv de a ne intoarce candva...

Trimis de Oana0704 in 27.10.19 23:37:57
Validat / Publicat: 28.10.19 08:32:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 469 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oana0704); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.10.19 08:31:42]

@Oana0704: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Sunsan Hotel [Kepez], CANAKKALE" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 51&ridAnt=97469

[28.10.19 08:49:51]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;