ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2010
ÎNSCRIS: 05.01.10
JUN-2010
2 AD. + 2 (10, 14) COPII

Un pat ieftin la mijloc de drum

Am fost cu autoturismul propriu de la Bucuresti la Kusadasi. Drumul se poate face intr-o singura zi, dar cu o mare acumulare de oboseala si cu pierderea primei jumatati de zi de cazare.

Asa ca am cautat cea mai ieftina cazare in Canakkale pentru 4 persoane. Astfel am optat si rezervat la Anzac Hostel 2 nopti, 1 pentru dus si 1 pentru intors.

Avantajul la intors e ca poti pleca dupa-amiaza di Kusadasi, deci inca 1 jumatate de zi de plaja salvata.

La un hostel nu poti sa ai pretentii de 5 stele, dar daca nu vrei lux se pot gasi aici paturi confortabile de dormit.

Poti sa te plimbi si pe faleza Canakkale, care mie mi-a placut.

Hostelul e imediat la iesirea de pe ferry boat, dupa turnul cu ceas.

Atentie pe site este precizat adresa Cumhuriyet Meydani, No: 61, dar nu este adevarat este numarul 59

GPS n-o sa gaseasca nr. 61 -- coordonate aproximative 40.149731, 26.402818

pe Yalı Cd. (coordonate aproximative 40.149612 / 26.40135) se gasesate o parcare cu paza si plata, 10 lire 24 de ore.

Cazarea e 9 Euro de persoana.

Dus, lavoare, WC pe hol.

WiFi gratuit in hol.

Trimis de dplaton in 21.06.10 14:46:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Edirne, Kusadasi, Efes

VIZUALIZĂRI: 2700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dplaton); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[21.06.10 15:24:03]

Foarte util review, multumiri in special pentru coordonatele GPS, ambele super-folositoare.

Confirma-mi te rog ca Anzac Youth Hostel este diferit de hotelul Anzac 3*, despre care s-au scris pana acum aprox 10 impresii pe site.

Daca localizarile noastre nu gresesc, ele sunt situate oricum in aproximativa ceeasi zona - vezi harta (a se meri zoom-ul cat este necesar)

[21.06.10 15:33:44]

Anzac e o sarbatoare sa zicem 1 Decembrie, asa ca sub palaria Anzac sunt vreo 3 hoteluri in Canakkale.

Am dat denumirea completa in coada e YOUTH HOSTEL, deci nu e vorba de hotelul de 3* ci de un hostel, cazare pentru tineret, deci fara pretentii. Numai pat, mic dejun contra cost 3 Euro de persoana.

Noi am gasit o placintarie aproape, unde am mancat placinta cu care, branza, dar si budinca de macaroane cu branza absolut delicioasa (noua ne-a placut, am luat si la intors)

Kebabul din port 2-4 lire, pe faleza inghetata, porumb senvisuri cu peste, nu mai insirui ca s-ar putea sa creez foame.

poti sa te plimbi seara si sa mananci divers, gasesti si midii (scoici) si ce mai vrei tu.

[21.06.10 16:02:05]

multumesc, dplaton

manuta_1969
[29.06.10 18:57:53]

Buna ziua, am si eu rezervare pe data 2 iul si doresc sa stiu dupa ce cobor de pe fery in ce parte merg. Si la ce ora incepe mic dejunul, si daca are parcare proprie. Daca mai ai ceva de completat sau niste poze. ITI MULTUMESC.

[30.06.10 11:01:53]

Cum cobori de pe bac mergi drept inainte cam 30 m

Pe dreapta o sa vezi o cladire gen turn cu latuta de vreo 3 m si care are ceas. Mergi inainte si a doua cladire e hotelul.

Nu, nu are parcare proprie, asa cum am spus o sa fiti indrumati catre o percare privata 10 lire pe noapte.

Nu am mancat la hostel asa ca nu stiu nimic.

In jur asa cum am mai scris se gasesc diverse chestii de mancare, macaroane, peste, kebab, scoici, placinte, saorma si ce mai vrei.

Gasesti mancare si la 7 dimineata

daivan23
[28.07.10 12:16:13]

hi, imi poate spune cineva la ce agentie sau de pe ce site a facut rezervarea la acest hostel? ms

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[28.07.10 12:24:08]

@daivan23: eu unul iti recomand booking. com, il prefer intotdeauna oricaror alte variante - TOATE hotelurile la care am fost pana acuma au fost super-okey (sunt foarte rigurosi si stricti in selectia lor) si, poate si mai important, super-flexibili in privinat unor eventuale anulari - in majoritatea covarsitoare a cazurilor nu platesti nimic daca renunti cu pana la 1-2 zile inainte!

Vezi aici recomandarile lor pentru Cannakkale: click aici - sunt preturi incepand de pe la 30 euro/noapte!

[28.07.10 12:26:07]

click aici se poate incerca si click aici

daivan23
[28.07.10 15:09:06]