ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2019
PREȚ SEJUR 900 E ?
REGIM MASĂ Al

Iberostar Diar Andalouse Resort (ex Mercure) [Port El Kantaoui]5

Un sejur frumos

Salutare revin cu cateva impresii din sejurul meu in Tunisia perioada 2-9 octombrie 2019.

Dupa un zbor de 2ore jumate, am aterizat in Hammamet. Acolo a trebuit sa completam niste formulare pentru control pasaport (nu au vize) am trecut sa astept bagajele de cala, iar intre timp de la un chiosc mi am achizitionat o cartela locala de internet care m a costat 10 E vreau sa precizez ca de fiecare data cand ies din spatiul UE imi achizitionez o cartela de internet locala, pentru ca roamingul te rupe la bani.

Dupa ce am luat bagajele de cala, ne a asteptat o ghida romanca a agentiei cu care am plecat, ne a imanat niste plicuri in care erau trecute informatii despre Tunisia si era fixata o intalnire cu un ghid pentru excursiile optionale.

Dupa ce am mers cu autocarul cam 30 km am ajuns la hotel. Receptionerii ne u pus bratarile si ne au trimis la masa. Dupa ce am servit masa si am ras repede vreo 3 beri, m am intors la receptie, am platit taxa de statiune pentru 2 persoane 4 dinari pe zi dinarul este cam 1,5 ron, ne a condus la camera.

Camera frumoasa ca la un hotel de 5* nu are rost sa intru in detalii. Hotelul era pe 3 nivele curat, personalul foarte amabil te salutau, ste intrebau daca totul este ok. Spre deosebire de Egipt au cameriste femei. Dupa ce ne am schimbat am iesit la plaja.

Plaja de la mare superba cu un nisip foarte fin alb de ziceai ca este faina. Apa marii limpede si destul de calda.

Hotelul avea si doua piscine de dimensiuni medii. Ce mi a placut la piscina era ca avea o portiune de 3 m unde sa ti pui seslongul cu adancimea apei de 15 cm si efectiv stateai in apa. Noi dimineata faceam plaja la mare, iar dupa amiaza la piscina.

stafful pentru activitati distractive era format numai din tineri si nu aveai cum sa te plictisesti. Pe plaja se juca boca sau volei iar la piscine Dartz. Eu eram cu Dartz.

Hotelul nu era gen resort ca la turci sau Egipteni, dar avea tot ce ti trebuie seara program cu muzica in lobby sau spectacole in amfiteatru. Majoritatea turistilor erau trecuti de 50 ani... eu la fel mai am un an sa schimb prefixul.

Barurile se deschideau toate la 10 exceptie facea cel din lobby care se deschidea de la 8. De obicei eu eram primul client.

Mancarea era buna variata si la micul dejun si cina puteai sa ti alegi preparate din carne de porc. Asta mi a placut foarte mult, Tunisia fiind prima tara musulmana in care am mancat carne de porc.

Excursii optionale am facut doua 1in Cartagina si Tunis... mi a placut foarte mult, pacat ca a ploat in prima parte a zilei. In a doua excursie am fost la un parc zoologic.

Din ce am vazut, Tunisia este o tara destul de sigura desi la intrarea in hotel au detectoare de metal ca la aeroport.

Preturile la ei sunt fixe in magazine si raportat la leul nostru ai putere mai mare de cumparare de acolo. Va recomand uleiul de masline am inteles ca este cel mai bun din lume iar doamnele au o sumedenie de uleiuri de argan sau diferite creme parfumuri etc.

Trimis de nazy in 17.10.19 20:36:31
Validat / Publicat: 17.10.19 21:14:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Turcia, Grecia, R Moldova, Serbia, Egipt, Italia
Adn. FAVORITÎncarcă VIDEO

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nazy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 78.00 EUR pe cameră

webmaster45 [17.10.19 21:00:48] »

Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

nazy [18.10.19 06:14:41] »

@webmaster45: DA

marcopolo74 [26.10.19 14:18:12] »

Buna.

Cum a fost vremea, apa marii era calda?

La cat se intuneca?

Multumesc

nazy [26.10.19 16:08:27] »

Vremea frumoasă apa calda cam in jur de ora 20. Totuși am înțeles că după 15 septembrie începe sezonul ploios. Acum depinde și de noroc

Paulisha75 [30.12.19 17:17:49] »

@nazy:

Bună ziua,

As dori să vă întreb cat dureaza transferul de la aeroport la hotel... ca idee. Apoi, atunci când se pleaca in excursiile optionale, se practică și la ei să se anunțe la recepție că se va merge in excursie pentru ca hotelul să pregătească breakfast box pentru cei care pleaca la 5 dimineata.

Cum este plaja, dacă sunt sezlonguri suficiente pe plaja.

Vă multumesc anticipat!

nazy [30.12.19 18:25:08] »

@Paulisha75: sal. Trensferul durează cam 1h până este superbă nisip alb foarte fin, șezlonguri suficiente, mâncare foarte buna au și meniu din carne de porc. Se anunță la hotel înainte de a pleca pentru meniu

marcopolo74, nazy, Paulisha75

pagină generată în 0.0562219619751 sec