ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2019
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 21.09.15
SEP-2019

la PMM* = 43 USD

Hurghada - o destinatie accesibila si plina de farmec

In 2019 ma innumar printre cei 500.000 de turisti care au petrecut un sejur in statiunea Hurghada din Egipt.

Am zburat dimineata din Bucuresti la ora 7.00 cu Air Bucharest, o companie aeriana romana, personalul navigant fiind alcatuit numai din romani, totul a fost ok. Dupa ce am traversat Balcanii si Mediterana, am intrat pe continentul African. Cand mai aveam 30 de minute pana la aterizare au inceput sa apara muntii numai din piatra si plini de nisip. Dupa cca 2.45 de minute (9.45 ora lor, deoarece sunt in urma cu o ora fata de Bucuresti) am aterizat pe aeroportul din Hurghada.

Din avion ne-am imbarcat in autobuze pentru a fi transportati spre cladirea aeroportului, unde am ramas putin socati deoarece la tot pasul vedeai agenti de paza, militari si politisti, toti in dotare si iti urmareau orice miscare. Am trecut prin cateva filtre, unde te descaltau si te controlau corporal (nu trebuie sa ai nimic metallic pe corp, totul se pune intr-o tava si trece pe la “televizor”.

Ne-am indreptat spre birourile unde se pune viza de intrare pe pasaport. Atentie: sunt mai multe oficii unde se poate procura viza, pretul este de 25$ peste tot. Este bine sa aveti bani fixi. Dupa aceea ne-am recuperat bagajele de cala, ne-am cumparat o cartela de mobil Orange de 9$ (8 GB) din aeroport deoarece in oras sunt mai scumpe si nu stii de unde sa le iei, apoi am plecat catre iesirea din aeroport. In postari voi pune si o poza cu pasii pentru activarea cartelei Orange.

Aici erau mai multe autocare unde am fost distribuiti de un ghid vorbitor de limba romana (care este si persoana de contact a turistilor romani sositi in statiune). Aceasta distributie s-a facut in functie de agentia de turism cu care avea fiecare cumparat voucherul.

Tot acest ghid a impartit si pliantele cu excursiile optionale. Atentie: preturile sunt aproape duble fata de agentiile din Hurghada. El va spune sa nu va duceti cu alte agentii ca nu sunt sigure excursiile, etc. etc…. dar sunt numai minciuni. Cititi articolul si veti vedea cum am facut noi.

Afara era o caldura insuportabila, dupa cca 20 minute am parasit aeroportul, la iesirea din aeroport era o poarta mare, pazita de miltari si politisti cu arma in mana. Nicio masina nu intra si nu iese din aeroport pana nu este controlata cu detectorul de mine.

Dupa 8 – 10 minute (cam 10.30 ora lor) am ajuns la hotelul Steigenberger Aqua Magic 5*. Cand a oprit autocarul a aparut imediat un agent de paza cu pistol la brau pentru a ne asigura protectia, si un hamal care ne-a preluat bagajele de la autocar si le-a dus plimbat 5 metri pana la usa de intrare in hotel. Aici au ramas bagajele pana cand am primit camera.

Noi am intrat in hotel receptie, o receptie foarte mare, unde erau 5 receptioneri care erau bagati in priza cu check out-urile. Intrarea in hotel se face print-o poarta de identificare metale. A tot tiuit poarta dar i-am aratat catarama si nu a zis nimic (bagajele ramasese afara). Am fost controlati si in borsete pentru a nu avea arme.

La receptie am fost preluati de o receptionera (foarte amabila). In timp ce ne facea formele de cazare, un barman a sosit cu ceva racoritoare de “bun venit”. Dupa ce receptionera ne-a pus bratara la mana, ne-a explicat ca trebuie sa mai asteptam pana la 13.00 cand putem avea acces in camera, deoarece era cam devreme si nu se eliberase camerele. Atunci am strecurat subtil o bancnota de 10$, mi-a zambit si mi-a spus ca ne anunta imediat cand se elibereaza prima camera. In acelasi timp ne-a spus ca putem folosi tot ce avem in hotel (piscine, restaurante, baruri, etc.) deoarece daca avem bratara pe mana totul este free.

Cine a stiut… noi aveam costumele de baie in bagajele de cala, asa ca ne-am invartit prin resort, am admirat piscinele cu o apa foarte limpede, am reperat restaurantele, fiecare cu specificul lui, am dat o tura pana la mare (cca 300m), prin iesire opusa receptiei, dar tot printr-o poarta pazita de un agent (acesta avea doar baston si spray cu gaze). De la poarta am fost preluati de un minicar electric care ne-a dus pana la plaja hotelului de pe malul marii, totul este gratis. La intoarcere am intrat in barul de la receptie unde am mai comandat cate un cocktail.

Pe la 12.30 m-a vazut receptionera, mi-a facut semn sa vin sa-mi dea cardurile de intrare in camera, cardurile pentru prosoape (cate unul de fiecare) cu care iti puteai ridica prosop de la orice piscina din resort si de la plaja hotelului de la mare, etc., etc. Ne-am instalat, o camera standard, cocheta, dar fara balcon, dupa care am plecat sa manacam ceva si sa facem o baie la una din piscine.

A venit imediat apusul (ora 17.45), ne-am dus sa facem un dus, dupa care am coborat la bar din receptie (Lounge Bar) unde am mai consumat cate ceva pana la 19.30. Dupa cina am mai continuat la bar pana la 22.00 si am plecat la odihna deoarece aveam 24 de ore de cand nu dormisem.

A doua zi dupa micul dejun [...] - autorul a dublat, aici, impresiile postate în primul rev încărcat (cronologic vorbind) - puteți citit impresiile aici

Trimis de mosu67 in 26.09.19 09:01:16
Validat / Publicat: 26.09.19 13:49:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mosu67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.46 USD pe cameră

[26.09.19 13:47:37]

@mosu67, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Steigenberger Aqua Magic Hotel [ex. Al Dau Club], HURGHADA (orașul)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Hurghada]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[26.09.19 17:03:25]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Linka
    [27.09.19 14:53:50]

Buna ziua, A fost cineva in Egipt in luna Decembrie sau Ianuarie? Cei de la ... au oferte bune dar nu stiu cum este vremea in perioada aceea.

Multumesc

mosu67AUTOR REVIEW
    [01.10.19 17:14:27]

@Linka: In Cairo sunt 20 de grade, in Hurghada sunt 22-23 de grade. Intra pe net pe meteo Hurghada si obtii tot ce vrei.

KalimachiPHONE
    [23.02.21 16:03:51]

Foarte util rewieul în sept am rezervat și noi aceasta destinație am sa încerc sa ma ghidez cât de cât după acesta. @mosu67Multumim!

Kalimachi, Linka, mosu67
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Aqua Magic Hotel (ex Al Dau Club) :