ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2019
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 27.06.12
SEP-2019

Relaxare maxima

Saptamana aceasta ne-am intors de la acest hotel, un sejur reusit doar pentru mine si sotia mea (copilul nostru e destul de mare sa mai mearga cu noi).

Am achizitionat acest sejur in luna martie de la o agentie care are ca logo un zambet (nu am voie sa dau nume). Cand am fost la agentie ni s-a propus sa ne alegem un hotel si ei ne-au facut un pachet cu tot cu bilete de avion si transfer de la aeroport intr-un pret mai mult decat acceptabil, 1160 euro, cu masa AI pentru doua persoane (230 euro/ persoana costa hotelul, mai ieftin ca in Romania!), in conditiile in care cel mai ieftin hotel la ei de pe langa Rethymno costa 1400 euro cu mic dejun.

De la aeroport am facut 1 ora si un sfert. Cand autocarul a intra pe straduta care ducea la hotel si am vazut ca tot ne indepartam de mare si tot urcam pe dealuri, iar cand am coborat si am vazut o casuta cu sigla hotelului, ne-am intrebat daca am facut alegerea corecta. De sus nu se vedea nimic, ca o pustietate. Am coborat cu liftul la receptie si deja se incepea sa se intrezareasca ce vazusem prin poze.

La camera am fost dusi cu o masinuta de golf si in acele momente complexul ni s-a parut foarte mare si complicat. Cel care ne-a dus bagajele in camera ne-a prezentat camera si cum functioneaza AC, i-am dat un bacsis (in Grecia se da 2 euro/zi de bagaj).

Camera ni s-a parut ok, noi am luat cea mai ieftina camera, standard. Pentru noi doi era suficient de mare. Un dulap destul de incapator. Aici se afla si un seif care se inchidea si deschidea cu o cheita. In frigider nu se afla decat o sticla se apa pentru tot sejurul. Apa se gasea la magazinul hotelului si se cumpara cu 0,50 euro pe sticla de 1,5 l. Televizorul l-am deschis doar in prima zi cand am costatat ca nu avea decat cateva posturi grecesti. Baia destul de bine dotata, cu gel de dus si sampon, uscator de par. Cabina de dus era cam neincapatoare pentru o persoana mai voluminoasa, dar pentru noi a fost ok.

Ce era un pic deranjant, uneori mirosea de la canalizare. Grecia insulara sta prost la acest capitol, asa ca am inteles situatia.

Prosoapele, 2 mari si 2 mici, se schimbau in fiecare zi. Curatenia se facea exemplar in fiecarezi. Pentru curatenie in Grecia se da bacsis 1 euro/zi (asta am aflat dupa ce am ajuns in tara si am citit un articol despre bacsisuri in tarile din Europa)

Pentru o garantie de 20 euro se puteu lua 2 prosoape de plaja si schimba zilnic. Banii i-am recuperat cu o seara inainte de plecare ( trebuie predate pana in ora 19),

Complexul e format din 3 piscine principale, una mai mica langa restaurant, dar foarte cocheta, mai ales seara era spectaculoasa la apus. In zona cea mai de jos era picina cea mare. In lateralul ei era o zona verde, cred ca era pentru entertainment (in perioada in care am fost noi nu a fost nimic organizat, doar proiectii de filme). A treia piscina era dedicata copiilor si avea amenajat in lateral si un loc de joaca. Mai existau si piscine mai micute, dar acelea erau pentru camere cu piscina proprie.

Complexul e construit intr-o depresiune, compus din bungalouri a cate 4 camera intins pe o suprafata destul de marisoara. De aceea e greu de urcat si coborat de catre persoanele in varsta.

Noi nu suntem prea pretentiosi la mancare. Am fost de 3 ori in Antalya si stiu ca nu se poate compara AI de acolo cu AI din Grecia, dar pot sa afirm ca a fost mai mult decat satisfacator.

Dimineata erau cam aceleasi lucruri, dar puteai sa alternezi. Ce mi-a placut a fost faptul ca nicaieri nu am mancat dimineata ou posat ca aici! Sucuri de calitate, dar doar dimineata. In restul zilei se lua de la baruri. Cafeaua buna, chiar daca era la dozator, foloseau totusi o cafea de calitate.

La pranz era un pic mai subtirel, pentru ca era destul de cald si nu puteai sa manaci foarte mult, iar cei mai multi erau prezenti la masa de seara. Bauturile alcoolice de foarte buna calitate, vinul alb, rosu si roze excelente. Si berea Zorba destul de buna.

La cina erau cate doua feluri de carne, a fost si seara de peste, creveti si scoici si seara greceasca cu gyros si musaca in vas de lut. N-am mancat niciodata legume la gratar atat de gustoase ca aici. Chiar aveau gust.

Ca prajituri nu aveau foarte multe, dar erau specific grecesti si foarte bune.

Ca fructe aveai dimineata mere, banane, portocale, grapfruit, la pranz struguri, pepene galben si rosu, iar la cina ananas. Toate gustoase.

Seara stateam pe terasa de deasupra restaurantului unde beam cocktail-uri de calitate si ne bucuram de privelistea apusului. Pe noi nu ne-a deranjat ca nu am avut spectacole de divertisment.

Am incercat intr-o seara sa mergem la barul de jos de la piscina mare unde era un dj si punea muzica anilor '80-'90, dar era prea mare zgomotul, asa ca preferam sa stam pe terasa noastra si sa savuram cocktail-urile ca Mai Tai, Sex on the beach sau Cosmopolitan si in liniste sa privim asfintitul.

Personalul hotelului foarte prietenos erau tot timpul cu zambetul pe buze si ne salutam reciproc.

Un mare inconvenient era izolarea hotelului. Nu aveai statie de autobuz in preajma, iar ca sa ajungi la plaja te duceau ei gratuit cu microbuze de 7 + 1 locuri cu plecare din ora in ora. Intoarcerea se facea tot asa, ultima intoarcere spre hotel era la ora 18. Ca sa ajungi in Rethymno trebuia sa anunti dinainte la receptie ca vrei sa mergi si contra a 6 euro de persoana bilet dus-intors (pentru copil 3 euro) te duceau cu aceleasi microbuze 7 + 1 pana in parcarea portului Rethymno.

Plaja cu care avea contract hotelul, apartinea umui hotel de acolo. Era bine amenajata, cu sezlonguri unele cu saltele, altele de langa oaza cu palmieri, fara saltea, dar erau in regula. Plateam 6 euro pe doua sezlong-uri. In pretul acesta nu era inclus altceva, bauturile se plateau separat.

Acolo unde stateai, intrarea in mare era cu pietre, de aceea in acel loc erau atunci si multe alge aduse la mal. Dar doar pe o suprafata de vreo 30 de m de plaja. Daca mergeai la balaceala un pic mai in dreapta, era foarte curata si intrarea in mare se facea lin, pe nisip. Chiar am stat in apa destul de mult si am intrat fara papuci de mare.

Pentru ca eram pentru a doua oara in Creta, prima data am stat langa Hersonissos si am vizitat partea de est, acum ne-a propus sa inchiriem o masina pentru 2 zile si sa vizitam partea de vest In urma cu 6 ani am dat foarte mult pentru inchirierea unei masin, 45 euro/zi, si ne asteptam sa platim cam aceeasi suma. Din toate insulele vizitate, in Rhodos am platit cel mai putin pentru o masina inchiriata 25 euro/zi, in Corfu si Zakhyntos 30/zi.

Am intrebat la receptie de inchiriat si m-a trimis la cineva de alaturi, iar cand am vazut lista de preturi, m-am crucit! 65 euro / zi? Am refuzat si am recurs la o solutie venita spontan. In fata hotelului se afla o parcare lunga in care erau parcate masini inchiriate. Am vazut ca cele mai multe, apx 90% erau de la o singura agentie, Monza rent a car Crete (nu stiu daca am voie sa dau nume si sa atasez link, dar incerc sa-l atasez si pentru voi monzarentacar.com). Am dedus ca daca cele mai multe masini sunt inchiriate de acolo, inseamna ca au un parc auto mare si cu preuri acceptabile. Am luat adresa web de pe masini, am facut o simulare si cand am vazut ca pe 3 zile platim 70 euro (23 euro/zi), am zis ca avem noroc! In pretul acesta era inclusa si asigurarea full. De platit se plateste cash cand ti se inmaneaza cheile. Rezervarea am facut-o pentru o masina din categoria A. Noi am optat pentru un Suzuki Alto (in paranteza scria ca poate sa aduca una similara). Noi am primit un Suzuki Swift, o masina mai buna. Ne-au adus-o la hotel la ora specificata, ora 11 si trebuia sa o predam dupa 3 zile la aceeasi ora, asa ca si in ultimele ore pana sa predam masina, am tras o fuga sa vedem rasaritul in Rethymno.

In cele 3 zile, am facut cu masina 575 km si am pus benzina de 55 euro. In prima jumatate de zi ramasa am fost in Rethymno, a doua zi am dedicat-o pentru intreaga zi plajelor Elafonisi si Balos, iar a treia zi am stat toata ziua in frumosul oras Chania. Sper sa reusesc sa scriu un review si despre aceste excursii.

Tot legat de masina, a fost pentru prima data cand atunci cand mi-au dat cheile masinii nu am mers ipreuna sa vedem masina. Faptul ca avea asigurare full a zis ca nu-l intreseaza de anumite daune. Si pentru prima data am vazut cat de importanta e asigurarea, chiar mi-a trebuit. Am uitat farurile aprinse pentru vreo 2 ore si bineinteles ca era consumata bateria. Am sunat la agentie si in in jumatate de ora au trimis service-ul, au incarcat bateria si am putut pleca mai departe. Norocul meu a fost ca mi s-a intamplat in orasul Chania.

Ca o concluzie, un sejur reusit, un hotel foarte bun, dar nu pentru pretentiosii si fitosii care au mers in Antalya.

Trimis de danutiasi in 22.09.19 17:22:26
Validat / Publicat: 22.09.19 19:07:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Ag. Ioannis, Corfu Senses Resort ex Mare-Monte Rhodos, Faliraki, Hotel Evi Creta, Anissaras, Hotel Mitsis Serita Beach Corfu, Ag. Spyridon, Hotel Mareblue Beach Zakynthos, Tsilivi, Hotel Azure Resort & Spa

VIZUALIZĂRI: 846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutiasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Apusuri de neuitat

[22.09.19 19:02:36]

danutiasiAUTOR REVIEW
[22.09.19 19:44:56]

@webmasterX: Da, aceasta e pozitionarea corecta a hotelului.

[23.09.19 05:51:35]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinna
[23.09.19 05:57:23]

@danutiasi: Și eu am spus mereu că Grecia nu e pentru cei obișnuiți cu Antalya, îmi mențin părerea. Grecia e scumpă in comparație cu Turcia, mă refer la lux, mâncare și cazare, raportul calitate-preț este favorabil Semilunei

Grecia este pentru peisajele pe care nu le găsești in Turcia, pentru arome, delicii culinare și pentru culoare.

Foarte reușite pozele!

danutiasiAUTOR REVIEW
[23.09.19 20:52:22]

@krisstinna: Multumesc pentru aprecieri!

Asa e, ati punctat foarte bine si corect. Grecia trebuie explorata, descoperita frumusetea ei. Antalya e pentru relaxare si servicii de neegalat.

Toate bune!

danutiasi