ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2019
AUG-2019

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Sejur hotel Nona

Aşa cum bine ştiţi şi vara aceasta am mers la plajă în Albena. De ce? Am fost de Paşti la Sunny Beach, de Rusalii la Constantin şi Elena, în Nisipuri nu mai merg din cauza parcărilor, şi am ajuns la concluzia că pentru mine este singura plajă cu nisip mult, apă lină (bazin de 5 km lungime), şi destul de linişte.

Pentru că am încercat mai multe hoteluri din Albena, am zis să îl încerc şi pe Nona pentru poziţia sa pe plajă.

Am plătit din octombrie 2018 un avans şi restul la sfârşitul lunii iulie 2019. În total 2500 lei pentru 7 nopţi All inclusiv.

Ca de fiecare dată agenţiile din România nu se deranjează să informeze clientul că intrarea se face la ora 14 cu masa de prânz şi se iese la ora 11 cu micul dejun, aşa că am plecat la drum pe la ora 8 şi am mers încetişor că o să ajungem înainte de ora 14 şi că masa va fi seara.

Pe la ora 13,37 am ajuns la hotel, recepţionera ne-a pus imediat brăţările şi ne-a spus că trebuie să mergem la masă. Bine întreb, dar nu începe cu masa de seară? . Atunci îmi arată afişul cu ora de intrare şi ieşire.

Cum mai era 1 oră până se termina masa am zis să ne arate camera. Urcăm etajul 7 camera 708, cel care a urcat cu noi ştia ceva română, bine îi spun dar eu am plătit camera standard, nu cameră economy. Nu ştiu zice, hai la recepţie. Explic aici cum stă treaba, recepţionera zice da, aşa este, aţi plătit standard. Managerul zice altă cameră nu am, hotelul e plin. Bine, bine dar eu am rezervat de aproape un an. Nu am până sâmbătă, dacă vreţi, dacă nu mergeţi la voi în România. Sun la agenţie şi le spun ce se întâmplă, aceştia i-au legătura cu hotelul şi îmi spune că am primit „o cameră pentru oaspeţi”. Ce oaspeţi oameni buni, camera avea o baie mică că dacă erai mai solid nu puteai trece de chiuvetă să ajungi la duş.

Dezamăgită am plecat la masă. Filme de groază. Aşa o mizerie şi o dezordine în restaurant, doar la Magnolia am mai văzut. Le lipsea personalul, pe jos era numai apă, suc, cafea, nu avea cine şterge, mesele erau neşterse, vai, vai.

Mă duc la recepţie şi îmi spune că altă cameră nu are, urc sus, imi las lucrurile şi plec la plajă.

La plajă un şezlong bun, unul rupt, un nene care se certa cu turiştii că de ce trag încă un şezlong, oamenii arată că au plătit 2 camere, nimic, scandal. Se potoleşte când omul cheamă pe cineva din hotel să îl lămurească că a plătit 2 camere.

Vineri, sâmbătă şi duminică au venit pe plajă rudele angajaţilor, au primit câte şezlonguri au vrut, li s-au adus tăvi cu struguri, pepeni, mere, pere, sticle de vin, îngheţată şi nu a mai fost nici o problemă că alimentele au fost scoase din restaurant (pe uşă este un afiş, dacă iei o banană 1,5 leva, un sandwich 6 leva, o portocală 5 leva etc) şi nici că au tras la o umbrelă 5-6 şezlonguri.

Camera cum v-am spus am avut-o la etajul 7 cu faţa către rezervaţia Bălţata, seară de seară autocarele fac un zgomot cu frânele, cu preluatul turiştilor străini care au curse la avion noaptea, undeva în apropiere se află un club şi până pe la 4 dimineaţa se aud başii de la boxe. În consecinţă poţi dormi cam de la 4 dimineaţa până pe la 8.

Femeia care a făcut curat în cameră, ştia puţin româna, ne-am înţeles bine cu ea, a venit zilnic şi a făcut curat, chiar a schimbat prosoapele şi tot ea ne-a arătat diferenţa între camera standard şi cea economy, ne-a povestit că mai tot staff-ul de acolo sunt rude şi că nu îi suportă pe români.

Restaurantul lasă de dorit, găseai ce să mănânci, ceva între cantină şi pensiune prost gestionată. Fructele erau trecute, salatele din topor, mâncarea avea gust, dar felul prezentării te făcea să te îndoi de calitatea ei. Felurile de mâncare s-au repetat în cele 8 zile, grătar a fost o singură zi cu carne, în rest frigeau nişte cârnaţi, la prânz sau seara, dimineaţa făceau la acel grătar ouă pe plită, supele erau de pui sau cremă. Nu se făcea curăţenie la aparatele de cafea, la sucuri, dar nici lângă felurile de mâncare. În restaurant este foarte cald, neaerisit, cel mai bine mergi pe terasă, dar şi aici lipsesc feţele de masă, nu şterge nimeni, cam aşa.

Barul oferă puţine produse, nu ştiu să facă cockteil sau se fac că nu înţeleg, lipseşte gheaţa sau lămâia, dacă insişti aduce, dar cu bombăneală, afară ceri gin tonic cu 7 UP sau Sprite şi ţi se spune „îţi pun gin tonic, dar mergi la barul din interior că aici nu merge maşina de suc”. Am cerut in interior o cafea şi a venit cu o doză care cred că mai fusese pusă o dată, i-am spus că e apă chioară şi a zis că dacă vreau mai bună să plătesc 2 leva.

Plaja e singurul lucru bun aici, lângă hotel, păcat de poziţia bună pe care o au dacă nu o valorifică. Nu au piscină exterioară, este comună cu cea de la Elitsa, dar ţi se spune că poţi servi şi de la acel bar, dar nu ţi se dă, te trimite la Nona. Au nişte duşuri exterioare unde apa curge pe o mochetă îmbibată cu apă şi care miroase a apă stătută. La piscina aceea nu e animaţie, nu e nimic.

Parcarea aşa cum ştiti este 20 leva pe zi lângă hotel, 10 leva pe zi la cca 100 m lângă terenurile de tenis sau 5 leva la parcarea de la intrare.

Am scris şi pe site-ul lor albena. bg să îmi spună şi mie de ce trebuie să plătim noi 20 leva pentru parcare în zona verde, protejată şi cum au gândit ei, dacă autocarele lor care cară turiştii străini intră şi ies continuu, şi ce înseamnă anunţul „atenţie în această zonă se rup crengi”, eu înţeleg că dacă parchez acolo risc să îmi cadă o creangă pe maşină şi ei nu au nici o vină pentru avarie. Răspunsul lor a fost că e zonă protejată şi atât. Eu înţeleg asta, dar ori nu mai intră nici o maşină, ori nu e zonă fără noxe.

Program de divertisment aproape zero. De la ora 10-17 ţi se indică să mergi la Boryana sau la Elitsa. Seara de la ora 21pentru cei mari, în vreo 2 seri la Green Forest a fost karaoke şi ceva dansuri, o seară la Boryana, într-o seară la Elitsa dar nu era nimic, cam atât.

În fiecare dimineaţă când treceam pe lângă recepţie era câte o familie de români, de bulgari, de nemţi care reclamau ba că nu merge apa, ba că nu se ridică gunoiul, ba că la restaurant nu ştiu ce mai este. Managerul are câte o minciună pentru toţi, cu privire la reparaţii a spus cuiva că hotelul nu are om la întreţinere şi că vine de la un alt hotel, să aştepte.

În staţiune pot să spun că faţă de anul trecut nu s-a mai făcut decât puţin pe ici pe colo.

În zona centrală s-a deschis o sală de conferinţe Perunika, pe strada comercială un restaurant Celeste, a dispărut barca Arabela, florile de altădată nu prea mai sunt, au mai lucrat puţin la scările rulante.

În cele 8 zile pot să spun că m-am bucurat de soare, de apa mării care a avut cam 25 grade şi s-a putut înota, de petrecerea de ziua Albenei pe 24 august şi de plimbările cu bicicleta prin staţiune.

Vin vara în Albena pentru nisipul de pe plajă, pentru apa mării care este lină, încă şezlongurile şi umbrelele sunt incluse în preţul camerei, faţă de alte staţiuni.

Am încercat şi celelalte staţiuni din Bulgaria până la sud, dar majoritatea nu au plajă privată, ci contracost, doar la Sunny Beach apa mării e cam la fel ca în Albena, dar trebuie să plăteşti.

Nu recomand acest hotel care are preţuri mai mari decât altele cu aceeaşi poziţie pe plajă şi care nu oferă mare lucru.

Trimis de steli68 in 19.09.19 12:03:02
Validat / Publicat: 19.09.19 12:51:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (steli68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 rezervaţia Bălţata

marival
    [12.11.19 15:39:47]

Boryana este cel mai ok Hotel de 3* pe plajă

steli68AUTOR REVIEW
    [13.11.19 14:25:34]

@marival: Da e unul din cele de 3 stele, mie mi-a plăcut şi la Kaliakra Mare fost Dobrotitsa (aici e mai mult divertisment pentru copii şi adulţi), la Boryana mâncarea e bine pregătită şi multe grătare, fiecare are ceva în plus sau minus. La Nona doar plaja.

marival
    [13.11.19 14:33:32]

@steli68: ok Anul viitor ce alegeți? Noi am luat Gladiola in Nisipuri din 21 august 7 nopți allincl

steli68AUTOR REVIEW
    [13.11.19 14:35:03]