ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2019
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 01.11.17
SEP-2019

Tenerife - destinatie de vis

Sa ajungi in Tenerife pare un vis frumos... si nu pare, chiar este, pt ca aceasta insula vulcanica dominata de Teide este un adevarat paradis din care nu ai mai vrea sa pleci.

Si pt a ajunge acolo, am luat din nou legatura cu Dl. Cristi de la A. F. A. Travel care in luna noiembrie ne-a facut mai multe oferte: dar ce sa alegi? nord sau sud? Pt cei care vreti sa mergeti acolo, e bine de stiut ca nordul e mai salbatic, cu mai multi bastinasi, si mai innorat aproape tot timpul, in timp ce sudul e mai turistic, mai insorit, cu plaje mai multe si mai comercial! Am ales sudul, respectiv COSTA ADEJE, o statiune cocheta dar nu la fel de cosmopolita ca si LOS CRISTIANOS sau PLAYA DE LAS AMERICAS, hotelul GF ISABEL si am platit pt. 7 nopti cazare, demipensiune, avion, preluare aeroport-hotel si retur, asigurari incluse, 1640euro/2 pers.

Hotelul ales a fost un alt concept decat cele cunoscute, intins pe cateva hectare, cu mai multe case-vile, cu alei, strazi si piatete ca intr-un adevarat oras. Alei frumos pietruite cu garduri vii din bonsai, strelitia, hibiscus, trei piscine de diferite dimensiuni - pt adulti si copii, in care nu ne-am balacit deloc, erau multe alte lucruri de facut! Hotelul, excelent - i-am dat 9.50 - nu 10 pt ca la intrarea in camera sa simtea un usor aer de vechi, care insa pe parcurs a disparut! Camera, de fapt apartament cu o camera - imensa - 40mp, intrai in living-ul cu chicineta complet echipata, doua canapele, masute, tv si din aceasta camera intrai in dormitorul efectiv, cu doua paturi imense alaturate, dulapuri si tot ce trebuie, si tot din living intrai si in baia mare cu cada cu paravan.

Masa, la superlativ. Am avut demipensiune, mai mult decat suficient si f. bine pt cei care vor sa mearga sa exploreze insula. Am mancat in cele 7 zile tot felul de preparate din peste, fructe de mare, gatite excelent dupa retete clasice si traditionale, ca doar nu ne-am dus sa mancam porc! Era si acela, cum de altfel a fost miel, curcan, vita, pasare, iar un colt cu produse tip pizza-paste era in fiecare seara. Nu mai vorbesc de produsele de tip fast-food, pt care am vazut ca erau destui doritori. In fiecare dimineata 4-5 feluri de fres-uri, intr-o dimineata chiar proseco cu icre negre si icre rosii. Fructele proaspete nu lipseau de la nicio masa alaturi de prajituri si inghetata.

La masa de seara nu aveam bauturile incluse, dar puteam comanda - contra cost, apa, vin sau bere. Probabil la all inclusive sunt incluse. Pt. noi a fost suficient, ne-am luat in camera de la marchet-ul de alaturi - SUPERDINO, apa plata, apa minerala, si berea lor locala DORADO, 0.80e/doza 500 ml, vin rosu de Tenerife - intre 5-10 euro/sticla.

Din punctul nostru de vedere, nu te duci in Tenerife numai sa stai la plaja - ca in Turcia- te duci sa si explorezi - sa vezi cat mai mult, ceea ce de altfel am si facut. Din luna iunie am facut rezervare sa urcam pe El PICO DEL TEIDE - traseul care urca pana la crater necesita un permis special care nu costa nimic, dar se rezerva cu cateva luni inainte, pe sit-ul oficial al muntelui.

Am rezervat din tara o masina pe Rental. cars, cu agentia partenera cannaris.com, o masina mica de 4 pers - nu va trebuie masina mare pt ca sunt zone f. inguste, unde nu incap 2 maisini una langa alta. Noi am rezervat un Fiat punto, si am primit o KIA, similara ca marime, pt care am platit - din tara- pt 4 zile, cu full casco 700 RON, iar ca si garantie am dat cash 100 euro, pe care i-am primit inapoi cand am predat masina. Totul a decurs f. usor, cei de la canaris aveau ghiseu in holul hotelului, au venit, ne-au preluat de la hotel si ne-au dus la sediu lor unde am incheiat toate documentele, iar de acolo am facut 2 min pana la garaj de unde am preluat masina. O preiei cu full carburant, tot asa o predai. Si la predare, totul a decurs f. usor fara probleme.

Odata masina luata am inceput explorarea si am facut turul insulei - sunt doua autostrazi, una pe vest - mai scurta si una lunga pe coasta de est care ajunge pana la capitala SANTA CRUZ, si in nord la PUERTO DE LA CRUZ. Le-am batut in lung si-n lat, am mers si pe drumurile lor nationate pt a vedea cat mai mult - de altfel unde s-a putut, am preferat aceste drumuri decat autostrada. Am vazut aproape toate plajele, cel mai mult ne-au placut PLAYA DEL DUQUE si PLAYA DE LA ARENA - cu nisip negru, am fost in satul MASCA - impresionant, la piscinele naturale de la GARACHICO, la ICOD DE LOS VINOS si am vazut arborele de 1200 ani, am stat o zi intraga in LORO PARQUE - care este fabulos, merita din toate punctele de vedere - fie ca sunteti cu copii sau nu, acolo deventi copii! , am vizitat capitala SANTA CRUZ, am urcat pe Teide, am facut plaja pe LAS TERESITAS - cu nisip adus din Sahara- unde batea vantul f. tare, am vazut surf-erii si wind surf-erii pe plaja EL MEDANO, am vizitat orasul Candelaria si ne-am petrecut o jumatate de zi in SIAM PARK, de unde am plecat plictisiti de stat la coada! Pt. o aventura de maxim 1 minut am stat la coada o ora, chiar daca am fost acolo la 10 dimineata, intersante toate toboganele, piscina cu valuri dar mai mult pt cei tineri si f. tineri, si atunci am preferat sa mai facem o baia in apa verde-albastra-turqoise a oceanului, pe plaja del duque!

Si la plecare, regretul a fost ca nu am stat macar 10 zile, daca nu 14, pt ca intr-adevar ne-ar fi placut sa mai si lenevim pe nisipul cald - fie auriu, fie negru al insulei. Apropos, plaja cu cel mai negru nisip, este PLAYA SAN JUAN. Este o senzatie stranie cand iti vezi picioarele pline de nisip negru, si cand intri intr-o apa limpede, ca de cristal si se vede nisipul negru. Pentru un zbor de 5 ore si jumatate, chiar merita sa stai mai mult de 7 zile!

Cam aceasta a fost experienta noastra din Tenerife, sper ca nu v-am plictisit, am incercat sa fiu cat mai succinta, dar...

Va doresc vacante frumose si inspirate!

Trimis de CRIS62 in 18.09.19 12:05:14
Validat / Publicat: 18.09.19 17:23:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Circuit prin Spania.

VIZUALIZĂRI: 7792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CRIS62); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19400 PMA (din 16 voturi)

[18.09.19 16:50:11]

@CRIS62, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mutat, la reorganizare, în rubrica "GF Isabel Hotel [Fanabe, Adeje], TENERIFE" (deja existentă pe sait)

[18.09.19 17:20:38]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[18.09.19 18:04:56]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[19.09.19 12:18:53]

@CRIS62: Avand in vedere ca autoarea a incarcat un review nou, dedicat hotelului, am mutat teview, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Tenerife, TENERIFE" (deja existentă pe sait)

Aurici
[19.09.19 15:38:06]

@CRIS62: Pe mine m-ai luminat cu câteva lucruri despre Tenerife, chiar dacă aș fi preferat să nu ne amesteci cazarea cu ce ați făcut pe acolo. Dar mi s-a părut interesant absolut tot ce ai spus, de aceea am și pus articolul tău la favorite.

Zi faină, mulțumim pentru impresii!

CRIS62AUTOR REVIEW
[19.09.19 18:09:36]

@Aurici: Mulțumesc pentru aprecieri. Data viitoare nu voi mai repeta greseala. Am notat!

Aurici, CRIS62
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: