ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2019
SEP-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Doar la un preț derizoriu!!!

Tocmai m-am întors din vacanța petrecută la Artemis. Nu obișnuiesc să scriu review-uri, dar chiar simt nevoia să îi ajut pe alții, care s-ar gândi să meargă aici!

Rezum în două idei: numai dacă pachetul găsit e la un preț derizoriu, sau ai de gând să stai numai plecat în excursii!

Hotelul este mult sub 4 stele, personalul plictisit și nervos, singurele zâmbitoare și drăguțe sunt femeile care fac curățenie în camere.

Nu sunt un călător pretențios, dar hotelul ăsta nu are niciun avantaj în afară de faptul că are o locație bună, nu e în pustietate, ci într-o localitate animată, Oba.

La 2-3 minute de hotel este o stație de autobuz, de unde cu autobuzele 101 și 1 ajungeți în Alanya. Oraș frumos, unde ai ce vedea/vizita.

Dar să revenim la hotelul Princess: curat și atât. Mobilier vechi, instalații sanitare vechi, ruginite, care pe alocuri stau să se dezmembreze. Pe parcursul sejurului de 7 nopți am primit doar 4 sticlute de cate 3 ml de gel de duș. Fiind la hotel de 4 stele, n-am considerat necesar să iau de acasă... ce greșeală!

Zgomot tot timpul, angajații care descarcă/încarcă butoaiele de bere le aruncă, făcând un zgomot îngrozitor timp de mai mult de jumătate de oră. Când vine mașina de gunoi, care îl și compactează, la fel, zgomot îngrozitor.

Peste tot sunt cutii pentru bacșiș, în caz că ai vrea să dai așa ceva unor angajați care trântesc și bufnesc întruna. Repet, nu sunt un călător pretențios, am stat și la 3 stele, dar nu îmi aduc aminte de personal atât de prost crescut.

Mâncarea este rezonabilă la gust, dar tot timpul aceleași feluri de mâncare, extrem de puține (maxim 4), dar cu foarte multe salate, așa că vegetarienii vor fi, probabil, mai fericiți aici. De la 1 la 10, meselor le-aș da 5: nu mori de foame, dar nici nu te poți "lăuda" că ai mâncat cine știe ce.

Hotelul are, în opinia mea, un singur mare plus: localizarea.

Piscina este un pic mai mare decât o găleată, cea mai mare parte a timpului în umbră, așa că nu vei găsi niciodată loc acolo (mă rog, asta nu e mare nenorocire, cel puțin pentru noi -- nu mă duc la mare, să stau la piscină)

Hotelul este plin de ruși si polonezi, foarte prost crescuți și gălăgioși, vorbesc tare, urlă întruna. Am fost singurii români din hotel.

Aaa... să nu uit: all inclusive-ul la acest hotel este un soi de pensiune completă. Oricum, niciodată nu mi s-a întâmplat, până acum, să strige cineva, în timp ce stau la masă și mănânc, "în 5 minute se închide programul de masă" și apoi să se apuce să strângă tot :)) ))

Plaja hotelului este la vreo 7 minute de mers pe jos, plaja "Peckan 9". Acolo doar sezlongurile și umbrela sunt gratis, orice iei de la bar este, la propriu, dublu față de ce cumperi din oraș. Exemplu: o înghețată care este 4,75 -- 5 lire în oraș, o cumperi cu 10 lire de la barul de pe plajă, care se presupune că e al hotelului și ar trebui să îți ofere același regim ca și cel de lângă piscina în care nu ai "încăput".

Ideea e că nu m-aș mai întoarce aici decât dacă pachetul, cu tot cu avion, ar fi maxim 200 de euro. Repet, mi-am "făcut" vacanța frumoasă, pentru că încerc să mă bucur de fiecare "escapadă", focusându-mă pe părțile frumoase. Dar acest hotel este o glumă! Sper că recenzia mea să vă fie de folos la luarea unei decizii!

Vacanțe frumoase!

Trimis de Natis in 14.09.19 12:12:34
Validat / Publicat: 14.09.19 12:45:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Coasta Liciei, Kusadasi, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 1238 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Natis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.09.19 12:43:34]

@Natis: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Prețul completat („380”) este în euro? Și ce reprezintă, prețul pentru o persoană?

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 59&ridAnt=96712

[14.09.19 12:44:27]

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.09.19 12:51:43]

@Natis:

Știai că avionul + taxele de aeroport (95 euro) costă deja mai mult de 200 euro? NU te-ai gândit, așa-i, că și zborul cu avionul (+ taxe + transfer aprox 100 km) costă și ele?

Vrei să stai (și să mânănci acolo!) mai mult decât gratis -- tu vrei să-ți plătească hotelul pentru onoarea de a te caza la ei?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.09.19 13:34:34]

@Natis:

Așa cum ti-a explicat și colegul tm67bru mai sus, niciun hotel nu poate sa coste cu tot cu avion și transfer doar 200 euro, cât timp doar transportul depășește aceasta suma.

Dar acest hotel este o glumă!

Eu as spune ca prețul plătit de tine pentru acest sejur este o gluma.

La un asemenea preț infim, Așteptările tale trebuiau sa fie minime, dar curiozitatea mea este cum de l-ai ales tocmai pe acesta? Evident, pentru ca era foarte ieftin, nu-i așa?

Alex_Macedo
[14.09.19 13:40:15]

@tm67bru:

Bine că nu am scris eu chestiile astea... Le aveam în gând... dar... m-am abţinut...

Decât să mă înjure pe mine...

Am dat destul cu, capul în mantinelă... îţi faci duşmani fără să vrei, doar schimbând o virgulă.

[14.09.19 13:45:49]

@tm67bru: Nu am scris această recenzie ca tu, sau alții ca tine, să facă băscalie! Este părerea mea, de om umblat în suficiente țări. Eu spun că pentru ACEST hotel, cei 760 de euro plătiți au fost mult prea mult. Iar faptul că un preț corect ar fi 200, e in mod de a spune că acest hotel nu merită. Serios, ai fost acolo, ca să comentezi? A fost un ultra last minute. Anul trecut, pe Chania, am găsit un ultra last minute la 5 stele, redus de la 2000 de euro, la 570!!! Plus o excursie la plaja roz, inclusă. Așa că, serios, dacă nu ai de comentat ceva de bun simț, abținte-te! Mulțumesc!

[14.09.19 13:48:24]

@nicole33: Ai răspunsul la cel al colegului de mai sus, pe care-l aprobi atât de vehement. OK. Duceți-vă toți la hotelul ăsta, e superb! De-aia nu scriu recenzii, așa cum am și spus. Pentru că se găsesc unii ca voi, să facă bășcălie, când nu e cazul și pentru un loc în care nu au fost! O zi bună!

[14.09.19 13:52:27]

@webmasterX: acela este hotelul

[14.09.19 13:58:49]

@nicole33: Și nu, nu a fost singurul criteriu prețul. Acest hotel este cotat cu 7.9 pe booking și cu 4.1 pe tripadvisor. Probabil de rușii și polonezii care au stat acolo, în timp ce se aflau la bar. Mi se pare ciudat că voi încercați să mă ridiculizați pe mine, pentru o recenzie de bun simț, pe care am scris-o cu gândul ca alții care vor să aleagă acest hotel să știe că ratingul de pe booking și tripadvisor nu este primit pe merit.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.09.19 14:04:27]

@Natis:

A fost un ultra last minute.

In goana după chilipiruri ai făcut o alegere cel puțin dezamăgitoare, ca sa nu zic catastrofala. De fapt, tu nu ai ales decât pretul cel mai mic, nu și hotelul, rămas disponibil după ce alea mai bune au fost alese de alții înaintea ta.

Nimeni nu face bășcălie, doar încearcă sa-ti explice, cu argumente pertinente, faptul ca ÎNTOTDEAUNA pretențiile trebuie sa fie proportionale cu prețul plătit și ca nu vei primi mai mult decât ai plătit.

Duceți-vă toți la hotelul ăsta, e superb!

Eu sigur nu-l voi alege vreodată pentru ca nu-mi place in primul rând localizarea.

In Oba plaja este nasoala și intrarea in mare cu pietre. Apoi toate hotelurile din zona au suprafețe mici, înghesuite, și oferă condiții și servicii MULT sub nivelul cu care sunt eu obișnuita.

Spre deosebire de tine, eu am înțeles demult ca luxul, răsfățul și confortul COSTA! Uneori chiar destul de mult.

Alegeri mai informate și mai inspirate pe viitor!

PS Mi-ar plăcea sa citesc impresiile tale și din locurile care au fost pe placul tău. ????

iulian68
[14.09.19 14:07:17]

@Natis: Imi pare rau ca nimeni nu te sustine, dar pana sa citesc ecourile credeam ca numai mie imi " filau lampile" pentru ca mai intai m-am uitat la pret... Incredibil, ce comment-uri poate face un om dupa ce a fost in Turcia la banii aia! Inainte sa comentezi, observa te rog cat au costat niste sejururi in statiunile fara fitze ale litoralului nostru si vei vedea ca ce ai platit acolo e o nimica toata, iar cazarile nu suporta comparatie! Daca vrei fitze, plateste minim 2500 € /2 pax si atunci da, poti sa si critici. Ai avut camera curata, ai avut si consumabile, chiar daca mai putine, ai avut ce manca, deci ai avut cam tot! Acum ti se pare ca face cineva bascalie... Cu banii aia nici biletul de avion nu-l plateai decat dus!

PS Costau mult un sampon si un gel de dus? Ca le foloseai acolo si le luai si acasa. Asta daca in pret a intrat si furnizarea apei in camera...

[14.09.19 14:13:55]

@nicole33: deja ți-am răspuns la criteriile după care am ales hotelul. Fiind a 4 a vacanță anul ăsta, da, am ales-o și după preț. Nu am spus decât că nici banii ăștia nu îi făcea. Prețul de 780 era o reducere, spunea tour operatorul, de undeva de la 1600. Nu mai continui discuția. Îi răspund, doar, aici, și celui care mă învață pe mine cât costă o excursie în România: la prețurile de aici, n-o să ma duc niciodată pe litoralul românesc, așa că e inutil să dezvolt subiectul

[14.09.19 14:18:19]

@iulian68: nu. Regret. N-am avut bani să-mi iau eu un gel de duș. Și apa am plătit-o separat. Exact cum ziceam: bășcălii gratuite, de oameni infatuați, care au senzația că vorbesc cu un prost care e la prima ieșire din țară.

Alex_Macedo
[14.09.19 14:23:14]

@Natis:

Hei, hei, hei... Hai să ne calmăm un pic! Nimeni nu ridiculizează NIMIC...

Natis... daca îmi permiţi... ehmmm... Tot ce este rezervat Ultra Last MINUTE, trebuie... măcar... să-ţi dea de gândit... Oare de ce?

Nu te supăra pe noi!

Majoritatea, pe AmFostAcolo, ca mine şi colegii mei... suntem... oameni hârşiţi de belele... şi trecuţi prin ce ai trecut tu, din păcate... Nimeni nu vrea să fie rău cu tine!

Banii i-ai pierdut TU, nu NOI!

Nu trebuie să te înfierbinţi... Toţi am plătit lecţia care, ai plătit-o tu, în acest sejur...

alinafulg
[14.09.19 18:44:39]

@Natis: Sa inteleg ca pentru doua persoane pretul total a fost 760 Euro, sejur in septembrie? Cred ca daca mai puneati 200 sau 300 sute de euro si rezervati din timp cu early booking, puteati gasi ceva mai bun. Pretul vacantelor in Turcia a cam crescut. Alegeri inspirate!

[14.09.19 19:00:06]

@alinafulg: Nu mă îndoiesc că dacă mai puneam 200 - 300 de euro puteam găsi ceva mult mai bun. Ideea e, așa cum am spus deja, că am vrut să fie ceva mai ieftin, fiind a 4-a vacanță. NU spun că a fost horror. Spun doar că dacă aș fi aflat de la cineva lucrurile scrise de mine, nu aș mai fi ales această variantă. Am decis (total neinspirat și de această dată!!!) să scriu acest review, în speranța că românii care vor să mai aleagă acest hotel o vor face în deplină cunoștință de cauză. Pentru că eu nu am găsit nimic despre acest hotel, scris de un român. Persoana care a scris recenzia dinainte (de acum vreo 12 ani, dacă nu mă înșel) sigur nu a fost la acest hotel, fiindcă scria ceva despre " restaurantul superb de pe acoperiș" ????Ce naiba acoperiș?! Restaurantul era la etajul 5, într-o sală înghesuită, unde te strecurai ca să nu te lovești de ceilalți turiști și unde erai ca în saună. Repet: am ales hotelul acesta și vacanța asta pentru că NU sunt un turist fentos și pretențios și am văzut că avea rating foarte bun pe booking (7,9) și pe tripadvisor (4.1). Părerea mea e că nu merită mai mult de 6... Am fost, cu ani în urmă, tot într-o ultimă vacanță din an, la un hotel de 3 stele la Kusadasi. Și zău că a fost mai bine... Îmi pare rău dacă nu s-a înțeles cum trebuie: nu am vrut decât să ofer o părere celor care s-ar gândi să meargă aici. În primăvară am fost în Hurghada, la Jaz Aquamarine, cu 560 de euro de persoană. Diferența nu e de aproape 200 de euro. E ca de la cer la pământ. Probabil că, așa cum spui, s-au schimbat multe în Turcia. Ultima dată am fost acum 10 ani. Mă refer la alte destinații decât Istanbul. Și anul trecut în circuit, pe Coasta Liciei, dar cred că e diferit. Mă refer la stat la mare, într-o stațiune. Nu am scris recenzia ca să mă plâng. Am avut o vacanță frumoasă, pentru că încerc să transform fiecare vacanță într-o experiență frumoasă. Spun doar că hotelul este depaaarte de ratingurile obținute pe site-urile de specialitate.

alinafulg
[14.09.19 19:27:36]

@Natis: Si noi am fost vara acesta in mai multe vacante, din acesta cauza am ales ca ultimul sejur la mare din acest an, sa fie in Turcia la sfarsit de septembrie, început de octombrie. Alegerea a fost Lonicera resort&spa, din zona Alanya, transport cu avionul din Timisoara, iar pretul cu early booking si reducerea din perioada targului de turism a fost unul foarte bun, 1270 euro pentru trei adulti. Daca alegeam sa luam sejurul acum, am fi platit mai mult, plus ca nu mai sunt locuri la acest hotel. Mai ramane sa vedem cum va fi timpul, dar se pare ca este destul de cald acum in septembrie. Este bine ca ai scris impresii despre hotelul la care ai fost, astfel cei care vor dori sa mearga acolo, o vor face stiind la ce să se asteapte.

[14.09.19 19:32:54]

@alinafulg: Sunt sigură că veți avea vreme bună. Era extrem de cald și umed acum. 5-12 septembrie. Din păcate, din motive personale, eu nu-mi pot programa vacanțele cu atât de mult timp înainte. Și în Egipt am luat, la prețul ăla, foarte bun pentru hotel, căruia eu chiar îi dau 10! , tot cu puțin timp înainte. Revenind, sper să aveți un sejur frumos, vremea sigur va fi bună!

Alex_Macedo, alinafulg, iulian68, Natis

• pagină generată în 0.058579206466675 sec