ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2019
ÎNSCRIS: 28.12.10
JUN-2019

Lonicera Resort and Spa Hotel acceptabil calitate preț 2019

In Alanya am stat 8 nopti la hotelul Lonicera Resort and Spa Hotel

Inițial am vrut să scriu acest articol in prima saptămână după vacanță dar m-am gandit să nu acționez la cald pentru că nu i-aş fi dat notă de trecere aşa că am aşteptat pănă acum.

Avănd în vedere suma plătită aproximativ 800 euro fără transport cred că merită încercat.

Un hotel relativ bunicel se înscrie în linia hotelurilor fară mari pretenții de 5 stele din Turcia.

Resortul este unul imens compus din mai multe hoteluri de 4 şi 5 stele Lonicera World – Lonicera City şi Lonicera Resort and Spa dar este curat, spații verzi bine întreținute, curățenie.

Camera mare frumoasă, curățenie aproape zilnic, prosoape schimbate, mini bar umplut zilnic doar cu apă. Ceaiuri cafea, balcon mare.

Plaja mare curata cu nisip. Singurul incovenient a fost că apa era destul de mică pe o distanță relativ mare, ideal pentru cei cu copii foarte mici. Ar fi fost bun un ponton, noi avem copilasi putin mai mari 8 - 10 ani. In general am stat la plaja prindeam şezlonguri foarte greu. Foarte aglomerată deoarece deserveşte mai multe hoteluri din acelaşi resort.

După ora 21.00 plaja se închidea. Nu puteai sa faci nici o plimbare mai nocturnă.

Piscine. Nu am mare lucru de spus. Noi am stat mai mult la plaja. Am vazut totusi ca erau destul de animate si curate.

Aqua Park frumos cu multe topogane pentru toate vârstele un program foarte bun (10.00 – 18.00)

Masa se putea lua in restaurantul principal sau în fiecare restaurant a celorlalte hoteluri diferente mari neexistănd decât la masa de seară. Diversificata si pe toate gusturile. Carne de pui – curcam - vita – peste – fructe de mare, paste diverse mancaruri gătite garnituri etc. Prajituri foarte bune, multe fructe. Gaseai ce sa mananci. In afara de restaurantul principal mai exista mai multe fast food - uri langa plajă, piscină, topogane, în care găseai pizza, hambugeri, cartofi prajiti, diverse carnuri prajite salate si altele. Am sarit peste masa de pranz in hotelul principal de cateva ori si am luat masa acolo.

Gozleme facute pe loc 10.30 – 16.00 foarte bune.

Băuturi alcoolice peste tot. Exista mai multe baruri: la receptie, langa piscina mare, două câte unul la fiecare intrare pe plaja si unul la topogane.

Cam la 2 zile se deschidea 2 ore pe zi 17.00 – 19.00 barul Zoo cu bere internațională îmbuteliată.

Bere Efes la pahar de plastic sau sticlă (sa nu fim carcotasi merge bauta si din paharele de plastic).

Bauturi locale la toate barurile, din import la barul din loby unde era deschis noaptea pana la 02.30. La masa se putea consuma şi vin. Exista si o mini disco pentru adulți dupa ora 23.00 pana pe la 2.30 era taxa nu stiu exact oricum nu era nimeni la disco.

Aqua Park pentru copii o zona foarte frumoasa cu topogane deschisa 10.00 – 18.00, zona unde gaseau mancare, inghetă, fresh-uri şi fructe.

Ca la orice hotel pe plaja se puteau face si diverse sporturi nautice contra cost. Se putea negocia pentru grupuri mai mari. Am luat plimbare cu balerina 10 min 12 euro.

Nu am ratat oraşul şi bazarul care ori de cate ori am merge sunt tot extraordinare si merită văzute.

Plusuri:

-Resort curat, spații verzi întreținute, plaja şi apa curate,

-Mancare foarte bună şi diversificată,

-Piscinele curate,

-Băuturile alcoolice destul de bune

-Aquapark frumos, multe topogane program bun (10.00 – 18.00)

Minusuri: nu suntem deloc pretențioşi însă am remarcat cateva lucruri.

-A 2 –a plajă care este prezentată în descrierea hotelului nu există. Este o păcăleală. Este un golfuleț pustiu fara acces.

-Plaja destul de neâncăpătoare pentru tot hotelul, motiv pentru care în fiecare dimineată erau discuții cu rezervcarea şezlongurilor. Daca reuşeai sa prinzi totusi un sezlong, plaja avea nisip curat, apa foarte curată, intrare lină perfect pentru copii.

-Pe plaja nu aveai voie cu bauturi alcoolice sau sucuri doar apă. Puteai sa aduci bere la pahare de cafea din carton.

-După ora 21.00 plaja se închidea. Nu puteai sa faci nici o plimbare mai nocturnă după cină.

-Animația lipsea cu desăvârşire. Nişte tentative de spectacole în rusă seara, cateva focuri de artificii. Pe timp de zi echipa de animație mai incerca cate o activitate dar căldura şi lipsa lor de experiența nu prea ne-au prins.

-Barurile se închid toate la ora 2.30, după această oră toată lumea se culcă.

Excursii optionale

-Plimbare cu vaporul piraților toată ziua pănă in Alanya şi înapoi 20 euro/ persoana cu o masa inclusa, opriri pentru baie şi 2 ore în port în Alanya cumpărături.

-Safari jeep pănă in Alanya şi înapoi 15 euro include plimbare cu telecabina în oraş intrare la o mică peştera şi o ora baie la plaja.

Trimis de hanibalbogdan in 10.09.19 14:07:41
Validat / Publicat: 10.09.19 17:12:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hanibalbogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Restaurant
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[10.09.19 14:10:12]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=96620

[10.09.19 21:19:39]

@hanibalbogdan: Wifi-ul cum era? Dar parcarea? Multumesc.

hanibalbogdanAUTOR REVIEW
    [11.09.19 10:03:20]

@Yoda: Wifi-ul foarte bun inclusiv pe plaja.

Despre parcare putin ciudat. Exista o parcare acoperita lipita de hotel dar in general este plina. Solutia oferita de hotel alte 2 parcari subterane pazite in apropierea hotelului 200 - 300 m.

Nu am fost de acord cu locul oferit asa ca la insistente am primit un loc in parcarea personalului intr-un colt al hotelului.

[11.09.19 10:16:41]

@hanibalbogdan: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[11.09.19 10:36:00]

@hanibalbogdan: Multumesc, imi dai doua vesti bune.

Eu cred ca am sa aleg parcarea subterana. Este cumva la subsolul noului hotel Lonicera?

hanibalbogdanAUTOR REVIEW
    [11.09.19 10:49:09]

@Yoda: Nu. Intre hotel si soseaua principala se afla o zona comerciala. Acolo este amenajata una din parcari sub un mini centru comercial. Pe mine personal nu pre m-a impresionat zona. Oricum parcarea este acoperita si pazita.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [11.09.19 10:58:05]

Sunt doar 2 hoteluri acolo (în ac moment) - Lonicera World și Lonicera Resort & Spa (cel relativ nou construit, cel „pe lung”, din față).

Lonicera City e în altă parte - în oraș, așa cum îi spune și numele

iar „plaja nr 2” - exista anul trecut, dar era f puțin folosită (era MULT mai mică față de „plaja nr 1”, cu pietricele). A rămas în proprietatea hotelului, însă va fi folosită pentru noul Lonicera Premium (se va deschide în 2020)

[11.09.19 11:19:01]

@hanibalbogdan: Gata, m-am prins, multumesc. Daca e acoperita si pazita, nu mai vreau nimic altceva de la viata...

Ah, ba da, sa gasesc doua sezlonguri libere la 09:00 dimineata. Sper totusi ca dat fiind ca a inceput scoala sa reusesc. Restul le-ai bifat deja: plaja buna, camere mari si curate, mancare buna, wifi bun...

hanibalbogdan, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: