ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2010
ÎNSCRIS: 28.04.10
OCT-2009

Frankfurth, un oras cosmopolit ..

Frankfurth, pe numele său oficial Frankfurt am Main (un fel de "Frankfurt-ul de pe raul Main" - acesta fiind raul ce strabate orasul).

Este orasul ce gazduieste sediul Bancii Centrale Europeane, unul dintre cele mai mari aeroporturi ale Europei, cat si titulatura de centru financiar si comercial al Germaniei.

Un oras pretentios, nu neaparat tipic nemtesc, ci mai degraba cosmopolit (ca un exemplu, intr-o seara, in perioada in care am mers in Frankfurth, la film - rula "Ticalosi fara glorie"... iar in Frankfurt se pare ca nu sunt titrate/ subtitrate filmele) !

Cosmopolit chiar si constructiv vorbind, fiindca este un oras mai degraba reconstruit decat reconditionat, dupa cel de-al 2-lea razboi mondial...

Hotelul:

Lasand generalitatile la o parte, am fost cazati la Hilton care in opinia noastra este un hotel f bun. Nu exceleaza (fiindca nu iti creaza sentimenul " de acasa", fiind mai mult un hotel "de business"), dar isi merita cu prisosinta stelele (5 la numar) si asta nu numai datorita unui lux clasic evident dar si datorita micului dejun care este variat si de foarte buna calitate. Camera mare, in stil clasic-modern. Patul excelent, mare dar si un pic mai tare salteaua (pe gustul meu).

Orasul:

Hotelul se afla la maxim 5 minute de mers pe jos, de principala strada de shopping (Zeil Strabe), o strada superba unde exista anumite portiuni de alee pietonala ce este incalzita in "pardoseala" astfel incat in Decembrie (asta dintr-o experienta anterioara) ai ocazia sa vezi platanii inca inverziti. Strada este plina de asa-zisele Mall-uri - nu stiu cate sunt la numar, insa sunt cu siguranta peste 15 pe o suprafata de maxim 2 km lungime.

Sincer, sper marea mea rusine nu am vizitat multe locuri sau atractii turistice, asta in mare parte datorita asaltului absolul si zilnic asupra saracelor Mall-uri, care de remarcat, faceau fata cu brio. Practic daca iti propui sa mergi la cumparaturi zilnic, poti sa o faci fara prea mare greutate mereu schimband locul pentru a nu te plictisi.

Am fost de mai multe ori in Frankfurt insa ultima data am mers exact in Octombrie (de ziua mea), in perioada October Fest-ului o sarbatoare care anima intregul oras. Foarte frumos! (MAXIM AM ZIS) !!

Restaurantele:

Totul impecabil, cei drept am mancat si numai in locuri de foarte buna calitate (mai ales in restaurantele cu specific italienesc) insa fara probleme puteai sa mananci oricand si pe strada un mic carnacior (Wurst - specific), dar si multe alte preparate gen: castane prajite, prajituri cu ciuperci (deosebite) si felurite tipuri de pateuri. Pe strada, in piata din centrul orasului este organizat in fiecare Duminica un gen de targ unde oamenii vin sa cumpere toate nimicurile care iti pot face ziua mai buna, de la branza (de toate felurile), vinuri foarte bune si la niste preturi de bun simt (gen 5 - 10 euro/sticla) dar si tot felul de legume, fructe si produse de patiserie (in timp ce scriu reportul acesta ma uit la poze si imi aduc aminte de mirosurile care te innebuneau, pur si simplu).

In timpul sederii noastre acolo, rar vremea a fost neplacuta, astfel incat am profitat la maxim de diminetile caldute de toamna pentru a bea un capuccino la una din nenumaratele cafenele. Mi-a placut faptul ca la fiecare dintre aceste terase, scaunele erau "dotate" cu paturi pentru cei care stateau mai mult timp (seara).

Pozele spun multe si nu prea, insa in speranta ca o sa va placa... pana data viitoare. !

Trimis de Veioza in 16.06.10 21:19:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: -

VIZUALIZĂRI: 2624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veioza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 129.00 EUR pe cameră

[05.08.10 21:08:14]

frumoase randuri, sper sa placa si melodia atasata!

• SOCIALs