ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2019
ÎNSCRIS: 24.08.09
JUL-2019
7 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Un vis implinit

Tocmai am revenit de la acest resort si, desi este al 11-lea an de Turcia, si al 15-lea concediu petrecut acolo, mergand de cateva ori si de 2 ori/an, tind sa cred ca este cel care va ocupa permanent un loc aparte in inima noastra, datorita experientei minunate traite aici.

Inainte sa aleg acest resort, ca de obicei, am citit review-urile de pe acest site. Am avut mici rezerve si prima a fost in ceea ce priveste lipsa europenilor, apoi limbile in care se desfasoara activitatea de entertainment (rusa si turca), si slaba cotare acordata de catre cativa turisti, care au fost dezamagiti. In final mi-am zis ca totul este posibil si ca noi vom avea un concediu frumos.

Impreuna cu intreaga familie-7 adulti si 1 copil de 3 ani, avand achizitionate 4 camere in cladirea hotelului, ne-am grupat la Receptie in speranta primirii unor camere cat de cat apropiate. Cu un an in urma, la Aqua Fantasy Aquapark din Kusadasi am avut acelasi numar de camere imprastiate pe intreg nivelul 1 al hotelului.

Dupa precizarea mea, ca suntem impreuna, prima intrebare a fost daca vrem sa stam impreuna. Crezand ca varianta ar fi 2 apartamente, si vrand sa oferim intimitate tinerilor nostri, am raspuns negativ, cu precizarea ca nu dorim apartament, doar camere alaturate, cat de cat.

La vile nici nu indraznisem sa ma gandesc, avand in vedere pretul aproape dublu.

Astfel ca, prioritatea a fost acordata “aripei tinere” a familiei, cu copil-acestia primind imediat camera in cladirea hotelului.

Dupa cazarea lor, bine intentionat, receptionerul ne-a intrebat, din nou, daca vrem sa stam impreuna. Intr-un moment de inspiratie, acum am raspuns pozitiv si bine am facut.

Ne-au facut oferta de a sta in partea selecta a resortului la vile cu piscina proprie, chiar daca pretul platit de noi era cam la jumatatea celui al camerelor din vile. Mai mult decat atat, eu si sotul am primit un apartament la parterul vilei-cu iesire directa la piscina, iar baietii-un duplex la etajul 1 al aceleiasi vile, alcatuit din o camera dubla la un nivel si a doua pe verticala-single, cu scara interioara. Iesirea la piscina era asigurata de scara exterioara, metalica si in spirala.

Bineinteles ca nu am fost “obligati” sa acceptam oferta, am fost invitati sa vedem locatia si apoi sa ne hotaram.

Am mers, si dupa ce am vazut ce conditii minunate ni se ofera, am acceptat imediat. Bineinteles ca ni s-a precizat ca nu avem nimic de achitat in plus.

Nu ni s-a spus, ceea ce aveam sa constatam repede, despre alte avantaje pe care, cazarea la aceel vile selecte- nu degeaba numite SELECT VILAS-le aducea: de la papuci si halate de baie, la sampania de bun venit si platoul cu fructe, la prosoapele de plaja lasate in camera si tot de acolo schimbate odata cu cele de baie, la servirea la piscina cu bauturi, cafea, inghetata-aduse de catre chelneri tot cursul zilei, pana la ora 19.

Si, pentru ca tacamul sa fie complet, dupa ce am primit bratarile negre care atestau cazarea la acele vile, am avut inspiratia, sau poate a fost sentimentul de vina ca nu am acceptat oferta chiar de la inceput… sa intreb daca exista posibilitatea ca fiica, sotul ei si nepotica pot sa vina la noi, ca sa stam impreuna si sa ne bucuram impreuna de facilitatile acordate. Raspunsul pozitiv a venit imediat si ei au fost chemati pentru a li se schimba bratarile albastre cu unele negre. Ramaneau sa doarma in camera de la hotel, dar accesul la vila era neingradit.

Sa nu credeti, insa, ca ramaneam la acea piscina toata ziua. Doar dupa amiaza si seara eram acolo, la piscina comuna celor cateva vile care o inconjurau.

In rest, piscina de la Aquapark a fost preferata noastra si chiar o anumita zona de sezlonguri unde am stat zinic.

Intamplarea a facut ca in ziua in care am ajuns, pe la ora 13, la piscina de la Aquapark sa fie antren si spuma, astfel ca ceea ce am vazut la primul contact cu resortul a fost o mare de oameni grupati in piscina, plini de spuma, niste mingi imense care alunecau pe suprafata apei, purtate si aruncare de maini de colo, colo, totul pe muzica antrenanta.

Fiica mea, care ajunsese inainte, era in apa cu cea mica, cu telefonul in mana pentru a face poze, dar si pentru a-mi raspunde atunci cand am sunat-o sa o intreb unde se afla, si daca a gasit sezlonguri libere. Cu greu am reusit sa ne auzim si ne-am si regasit, stabilind repere intr-o zona necunoscuta si foarte aglomerata atunci.

Gasise si sezlonguri libere in zona in care am stat toata perioada.

La aceasta piscina se organizau zilnic diverse concursuri, gimnastica pentru doamne si domnisoare, jocuri de polo, dartz etc, iar castigatorii primeau diploma-ca si la alte hoteluri-seara, in amfiteatru, inainte de inceperea programului.

Piscina avea si o zona de hidromasaj, cu jet puternic unde era o placere sa te relaxezi si sa privesti in jur. Si o masa de tenis in imediata apropiere.

Zona de plaja are copertine circulare, nemaiintalnite in alta parte (pana acum).

Din prezentarea resortului, atat de la tv, cat si din brosuri, am inteles ca are 84 standard room in cladiea hotelului, si 44 duplex, in Club-404 standard room si 74 duplex, iar in Select Villa-11 select standard, 25 select duplex, 11 select junior suite si 11 select senior suite.

In afara de turistii cu bratari albaste si negre, resortul ii mai avea si pe cei cu bratari galbene-care aveau si acces si la restaurantul piscinei private si cine stie ce alte avantaje.

Candva, zona de plaja cu acele copertine circulare era arondata doar lor, dar acum accesul era neingradit, chiar daca panouri aflate in imediata apropiere atestau inca acea perioada anterioara.

Singurele plati pe teritoriul resortului erau pentru freshurile si cokteilurile de la piscina, inghetata thailandeza si de alte tipuri, diferite de cele care ti se ofereau zilnic gratis. Zona de achizitionare era chiar in spatele zonei de sezlonguri la care am stat zilnic, langa barul de la piscina Aquaparkului.

Revenind la camerele primite, cea din hotel era tripla, cu mobilier modern, tv incastrat in oglinda, tapet tineresc si vedere la iesirea din spate a hotelului.

Apartamentul nostru avea la intrare un hol din care in fata se afla baia, la stanga-livingul si la dreapta dormitorul.

Livingul-mare avrea pe stanga o canapea, un birou pe care se afla cana-firbator, cesti, pahare, ceai si cafea la discretie-intr-o cutie de lemn, apoi minibarul completat zilnic cu apa plata, pepsi, oringe, sprite-la doza, un fotoliu mare, masuta si tv-ul aflat pe un ssuport pe perete.

Baia cu dus avea toate cele necesare-sampon, gel de dus, conditioner, sapun solid si lichid, lavoar tip bol, iar la dus sapun lichid.

Dormitorul mare, el insusi era o camera tripla, cu pat dublu si single. In fata patului dublu era un storage bench, iar in fata celui single-dressingul.

In fata paturilor se afla biroul cu tv pe el.

Pe hol, suportul pt troler, pe care gaseam zilnic prosoapele schimbate, de plaja-albastre, spre deosebire de cele de la celelalte vile si hotel-care erau galbene si care se schimbau personal la ghiseul din spatele topoganelor.

Balconul era si el mare, cu 2 scaune de plastic si masuta de sticla, cu suportul de uscat rufe. Cu acces direct la piscina.

AC in fiecare dintre camere, actionat manual separat.

Duplexul avea la un nivel-camera mare cu 2 paturi twin, fotoliu si masuta, birou cu tv, dressing, scara interioara de lemn pe care se ajungea in camera de la etaj, care avea pat dublu, birou cu tv, dressing, aceasta fiind cea mai mica dintre toate primite.

Accesul la piscina se reliza pe scara in spirala, metalica, exterioara.

Drumul spre vile si de la vile la piscine, este trasat ca niste raze ce pornesc dintr-un punct fix si se desfasoara pe alei pline de flori si plante exotice, pe sub arcade, sau flancate de o parte si de alta de copaci si plante specifice zonei.

La piscinele resortului erau atat umbrele cat si copetine-care sunt preferatele mele, intalnite si la alte hoteluri.

Restaurantele a la carte erau: Dragon-chinezesc, fish, mexican si international. Nu ne-am propus sa ajungem, stiind ca cel putin 2 ore aveam de stat acolo, iar noi nu aveam atata timp de “pierdut” la masa.

Aquapark-ul a fost destinatia principala pentru plaja si piscina, dar am stat cate putin si la celelalte piscine.

Luna Park, cu jocurile pentru copii, functiona dupa amiaza intre orele 16-18, iar seara, luminile lui atrageau ca un magnet.

La Mini zoo nu am ajuns, desi ne-am fi dorit, dar sejurul a fost mult prea scurt si tentatia de a sta in apa-prea mare, pentru a acoperi chiar tot.

Bineinteles ca am fost si la plaja, unde se afla acele copertine circulare, plaja cu un nisip nu atat de fin ca cel din alte parti din Side.

Sezlongurile de lemn, foarte comode te imbiau sa lenevesti la soare sau umbra, dupa bunul plac, in muzica valurilor care se spargeau de tarm.

Intrarea in mare era lina cativa metri, dupa care se adancea brusc si devenea iar lina dupa alti cativa metri.

Internetul a fost slab peste tot in resort, functiona cu intermitente si deseori ne era greu sa tinem legatura cand nu eram impreuna. Noaptea era ok;)) )

Am avut si norocul ca, o data cu noi, sa soseasca un grup de 200 de germani, apoi dupa cateva zile, altul. Au fost si turist turci si rusi, insa nu prea multi. Nu mai vorbesc despre cei romani, care erau destul de multi.

Echipa de entertainment de la piscina si din amfiteatru, vorbea in limbile aferente majoritatii turistilor: engleza, germana, rusa si turca. Nu au fost probleme, decat uneori de sonorizare, cand, probabil din motive tehnice, nu au folosit microfonul.

As reveni oricand la acest resort, pe care il recomand cu toata caldura, chiar si pentru camerele din cladirea hotelului, pentru tot ceea ce el ofera, pentru atmosfera de acolo.

Intregul resort este foarte colorat si fresh, plin de flori si verdeata, te simti minunat si linistit, uiti de orice si vrei ca timpul sa ramana in loc.

Nu am scris acest review ca sa ma laud, si poate ca am plictisit pe alocuri cu amanuntele, dar, ca sa parafrazez o replica din celebrul serial CSI Cyber, totul este posibil si, nu se stie cand, It can happen to you!

Trimis de rora in 22.07.19 06:49:50
Validat / Publicat: 22.07.19 10:58:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side, Antalya, Alanya, Bodrum

VIZUALIZĂRI: 6674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Copertinele de pe plaja.

danutzu_1069
    [14.11.19 21:32:59]

@rora: Buna, am o intrebare referitoare la duplex, are cumva doua bai, una sus si una jos?

Multumesc anticipat.

roraAUTOR REVIEW
    [14.11.19 23:24:33]

@danutzu_1069: Daaaaaa, fiecare camera din duplex are baie proprie.

idahim2009
    [04.02.20 12:35:28]

@rora: bună ziua. Camerele din hotel erau la hotel Turan Prince world? Luna park este gratuit sau contra cost? Multumesc

roraAUTOR REVIEW
    [04.02.20 14:10:17]

@idahim2009: Buna ziua, singura camera care a fost in hotel, a fost, efectiv, in cladirea hotelului, celelalte, asa cum am aratat-au fost la o vila. Si da, Luna Park-gratis.

danutzu_1069, idahim2009, rora
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Turan Prince World [HV-1] [Kizilagach]: