ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2019
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 18.07.19
JUN-2019

Impresii si recomandari Albufeira

M-am decis sa scriu pentru prima data pe acest site pentru ca nu am gasit suficiente informatii legate de aceasta locatie, cu gandul de a fi de folos tuturor celor ce vor sa viziteze aceasta superba regiune.

Ajunsi la aeroportul din Faro trebuia sa schimbam doua autobuze pentru a ajunge in Albufeira unde eram cazati, deci nu prea era comod avand in vedere ca aveam bagaje, trebuia sa mai asteptam in statii, in soare... noi fiind nerabdatori sa ajungem cat mai repede si in conditii cat mai bune.

Asa ca am comandat un uber care a venit imediat si care a costat 65euro (pt. ca am uitat sa va spun ca eram 4 adulti si 2 copii) si trebuia o masina de 7 locuri. Exista si transport mai ieftin cu 40-45 euro, daca gaseam pe undeva recomandat de altii :) se cheama transfer aeroport si il fac destule agentii de unde sa inchiriaza masini sau intrebati proprietarul unde va cazati.

Pentru a vizita superbele plaje am inchiriat o masina de la o agentie care a costat 115 euro pentru 3 zile plus 12 euro pe zi asigurare, fara alte costuri in plus.

Asa am ajuns si pe faimoasa plaja Benagil, de unde am facut o excursie scurta (de 30 min) cu barca in 8 grote (dintre care si Benagil, bineinteles) din apropiere fiind mult mai ieftin (20euro de adult) in comparatie cu excursiile din portul Albufeira, distanta fiind cu mult mai mica de la aceasta plaja.

Recomand vizitarea plajelor Praia da Marihna, do Camilo, da Rocha, da Batata, Dona Ana, Ponte da Piedade, da Falesia da Coelha si cate mai vreti si mai aveti timp... toate sunt spectaculoase, dar si aglomerate (plajele mici).

In Albufeira unde am fost cazati si anume la un apartament Rossio (cu o foarte buna amplasare la 2 minute de plaja si de magazine, terase) vreau sa va recomand restaurantul cu acelasi nume Rossio unde portiile sunt generoase si foarte gustoase si preturi de mijloc insa daca doriti sa mancati ieftin intrebati de meniul turistului care are pret fix si cuprinde aperitiv, supa, carne sau peste cu garnitura, bautura, desert si cafea. Cel mai convenabil la pret 10.50 euro l-am gasit la un restaurant mic, de familie, in capatul unei stradute, cu terase si magazine, care se numeste La Veleiro (mancarea foarte buna si portii mari).

Mai sunt multe de spus despre aceasta zona, dar sigur le gasiti si pe alte site-uri, eu v-am impartasit doar din propria mea experienta in aceasta zona si doar ceea ce mi s-a parut mie ca v-ar fi de folos.

Trimis de Cris1978 in 19.07.19 13:24:53
Validat / Publicat: 19.07.19 14:15:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 5077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cris1978); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Paela
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20500 PMA (din 19 voturi)

webmasterX [19.07.19 14:15:13] »

Interesant review de debut, merită remarcat

Mutat în rubrica "Vacanța în Albufeira, ALBUFEIRA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=94892

webmasterX [19.07.19 14:57:27] »

webmaster [19.07.19 15:53:16] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

elviramvio [20.07.19 08:56:06] »

@Cris1978: Bune informații mai ales cea despre vizitarea grotelor. Cât privește transportul, pe pagina aeroportului găsești toate variantele, inclusiv posibilitatea de a face rezervări transferuri la mai multe firme

faro-airport.com/transfers.php

Uber fusese interzis în Portugalia prin hotărâre de guvern. La patru luni după, funcționa foarte bine, recomandat chiar de google maps. Anul trecut orice căutam acolo pe hartă, îmi apărea imediat și oferta Uber. Cum voi reveni acolo anul acesta, m-am documentat și am aflat că au servicii mult mai variate decât în România.

elviramvio
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Albufeira: