ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2019
REGIM MASĂ AL
2 AD. + 1 COPII -- v: 16

Titanic Royal Resort5

Un sejur de vis

Avand in vedere ca resortul este nou, dat in folosinta in aprilie 2019, nu am avut nimic de obiectat, de la camera spatioasa pt. 2 adulti si un copil de 16 ani (3 adulti), cu vedere spre mare si piscina, curatenia in camere si pe intreg teritoriul resortului, la piscina sau la plaja.

Mancarea, chiar daca a fost asemanatoare in fiecare zi a fost foarte buna, proaspata, gatita o parte in fata ta. Restaurantul curat, baietii debarasau tot timpul mesele. Nu era aglomerat, decat poate, dimineata la clatite (3-4 persoane asteptau sa fie servite cu clatite si wafe proaspete). Oricat de pretentios ai fi (am avut o persoana cu noi care e foarte pretentioasa la mancare) si tot aveai ce sa alegi din multitudinea de feluri.

Am citit in lunile trecute mai multe comentarii despre acest hotel. Fructe au fost destule, de la mere, portocale, banane, prune, struguri, smochine, curmale, piersici. Am citi undeva ca au fost doar mere taiate in 4 feluri. Nu a fost carne porc, dar a fost pui, peste, curcan, rata, vita, fructe de mare. Deserturile au fost variate si foarte bune. Meniurile tematice au fost, deasemenea, minunate.

E adevarat ca apa marii era mica si trebuia sa mergi destul de mult mai ales cand era refluxul, dar frumusetea pestilor exotici cu care inotam in fiecare zi nu ne-au umbrit bucuria si relaxarea. Cu masca de snorkeling avuta in dotare, pentru care ne-am batut in fiecare zi deoarece aveam doar 1 la 3 persoane ne-am bucurat de minunatia florei si faunei Marii Rosii. A fost de vis.

Despre alte lucruri s-au mai scris in postarile anterioare asa ca nu o sa mai adaug si eu.

Reprezentantii agentiei de turism au fost tot timpul alaturi de noi, de la excursii in diferite Insule pana la turul orasului. Insula Paradise a fost excursia pt. care am optat noi, a fost deosebita. Culorile Marii Rosii, a nisipului au fost deosebite. Nu degeaba se numeste aceasta insula, ~Maldivele Egiptului~. La Piramide si Luxor nu am fost anul acesta dar avem in vedere in sejurul urmator.

Ne-au impresionat cel mai mult minunatiile Marii Rosii, caldura apei, limpezimea ei. Speram sa ne intoarcem in anii urmatori. Merita!

Trimis de octaviac in 15.07.19 15:10:27
Validat / Publicat: 15.07.19 17:25:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (octaviac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [15.07.19 15:20:49] »

Odată cu primul review încărcat - unul bun, de remarcat” - @octaviac: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 13&ridAnt=94783

MarcuDelia [16.07.19 09:59:35] »

@octaviac: Buna îmi puteți spune de unde ați achiziționat excursile opționale si cât au costat. Multumesc

octaviac [16.07.19 11:09:50] »

@MarcuDelia: Excursiile optionale le-am luat de la agentia partenera agentiei de turism prin care am achizitionat sejurul. Pe traseul aeroport - hotel, la sosirea in Hurgada, am fost asteptati de agentii de turism si in autocar ne-au dat un pliant cu mai multe informatii printre care si excursiile.

Cairo- 90 euro

Luxor - 85 euro

Insula Giftun - 25 euro

Insula Paradise - 45 euro

Ornge Bay - 45 euro.

Pe plaja hotelului erau niste baieti care incercau sa-si vanda si ei excursiile. Puteai negocia pretul.

MarcuDelia [16.07.19 12:39:33] »

@octaviac: Multumesc pentru raspuns

robert [31.07.19 08:53:39] »

@octaviac: salutare! Există cumva și un ponton de unde ajungi direct la apa mare, la corali și implicit la peștii multicolorati?

octaviac [31.07.19 09:04:48] »

@robert: nu

robert [31.07.19 09:13:00] »

@octaviac: ok, mersi!

raresstefan1 [13.11.19 21:02:32] »

@octaviac: salut. cu ce agentie ati plecat?

Răspunsul DOAR prin mesaj privat! by WM

webmaster45 [14.11.19 06:40:27] »

@octaviac:

ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

Avertisment

5 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    arhimede1962, MarcuDelia, octaviac, raresstefan1, robert