ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2019
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUL-2019

Holiday Home Arbanasi

Holiday Home Arbanasi

Dupa cateva zile petrecute in zona Bansko, in care am scapat de canicula, am pornit iar la drum spre urmatoarea noastra destinatie. Desi mai fusesem in Veliko Tarnovo de cateva ori pana acum, desi mai vizitasem satul Arbanasi, nu mai inotasem vreodata aici. Doream sa poposim in Arbanasi si sa-l vizitam la pas si pe indelete. Vila pe care am ales-o arata foarte bine in poze si avea numai note mari pe booking.

Cu coordonatele bagate in navigatia masinii, drumul ne-a dus pe ruta cunoscuta de noi din celelalte dati. Prin centrul lui Veliko, pe langa cetatea Tsarevets si apoi trebuia sa facem dreapta pe langa cetate sa trecem podul si sa urcam spre Arbanasi. Insa drumul de la cetate spre sat era in lucru si era deci inchis. Ne-am intors din nou in oras si am incercat alta varianta. Pana la urma am reusit sa ajungem in sat si urmand indicatiile gps-ului am ajuns in locul unde erau date coordonatele.

Stiam ca vila este situata aproape de manastirea St. Mary insa nu am gasit-o si de aceea am sunat la gazda noastra pentru a ne ghida. Ne-a spus ca in doua minute soseste in fata intrarii la manastire un prieten de-al lui care ne va ajuta. Noi eram cam la 70 de metri de manastire in fata Hotelului Rachev. Am intors masina si am oprit-o in fata manastirii. Imediat a aparut si prietenul gazdei, cu cheile de la vila in mana.

Aceasta vila este gard in gard cu manastirea, iar intrarea se face pe prima poarta din stanga intrarii in manastire. Atentie: nu are nicio inscriptie sau semnalizare in exterior. Veti vedea mai bine intrarea din pozele atasate.

Am parcat masina in fata vilei si am intrat in vila pentru a ne fi prezentata de catre prietenul gazdei. Aceasta casa are parter si etaj. La parter exista un dormitor mare cu pat dublu cu chicineta, semineu, masina de spalat rufe si cu baia pe hol. La etaj se putea urca atat prin cladire, pe scara interioara, cat si prin exterior. Deoarece vila era construita pe un deal, de oriunde ieseai din vila dadeai in curtea imensa a acesteia. Cred ca aceasta curte avea cel putim 1000 mp.

La etaj se gasea un living imens, cel de-al doilea dormitor si inca doua bai. Acest dormitor mare, a avut la fel ca cel de jos, un pat dublu, un dulap si baie proprie. Din acesta se putea iesi: afara pe terasa cu piscina, spre bucatarie, spre cea de-a doua baie de la etaj dar si spre living sau spre scara interioara. In dormitorul de jos nu am avut dulap, iar in dormitorul de la etaj dulapul era plin cu perne, paturi si pilote. Asa ca ne-am descurcat folosind cuierele sau am improvizat. Acesta consider ca a fost singurul neajuns. In rest totul a fost o surpriza foarte placuta.

Livingul de la etaj a fost imens. O mare canapea tip coltar era asezata in fata televizorului smart cu diagonala de 140 cm. Sunetul era difuzat printr-un sistem Sony cu boxe ce scoteau un sunet de mare calitate. O multime de programe prin satelit plus programul Netflix se puteau urmari la tv. O masa ovala mare cu scaune, un pat dublu, si un fotoliu, intregeau decorul si faceau ca si aceasta incapere sa poata fi folosita si de catre grupurile mai numeroase.

Dar cum vremea a fost foarte buna noi am stat mai mult pe afara.

Piscina de pe terasa a fost punctul forte al sederii noastre aici. De forma circulara si cu un diametru de circa 5 m, cu o adancime de circa 75 cm si cu o apa curata si calda aceasta a intregit aspectul acestei luxoase vile. Si cand te gandesti ca in tot sejurul aceasta a fost numai a noastra.

Langa piscina erau doua sezlonguri de plaja cu o umbrella, o masa mare din lemn cu doua banchete si un set din ratan compus dintr-o masuta, o canapea de doua locuri si doua scaune.

Curtea a fost foarte mare si verde. Doar gazon si cativa pomi. Se vedea ca era ingrijita. Noaptea aceasta era toata luminata si era realmente o placere sa stai seara afara la un pahar de vorba.

Nu am avut nici un fel de vecini care sa ne deranjeze. Doar liniste si relaxare la maxim.

Bucataria a fost situata la etaj. Dar o asa de mare si de utilata bucatarie noi nu am mai gasit pana acum in vacantele noastre. Nu ne-a lipsit nimic. Pe masa mare din bucatarie am avut si un cadou din partea gazed, si anume: un mare cos plin cu mere si banane, 4 sticle mari cu apa plata dar si 4 doze de bere.

Tot aici aveau si un tv, insa mai mic, un aparat de aer conditionat dar si un gratar electric. In curte nu am observant sa aiba alt gratar. Noua nu ne-a lipsit.

De mancat am mancat bine la hotelul de langa noi, dar si in Veliko.

Internetul wi-fi a functionat excelent.

Ca o concluzie de final. Pot sa recomand cu mana pe inima acest loc minunat, linistit, foarte ingrijit si curat care ofera conditii minunate celor care ii trec pragul.

Aici sigur vom reveni cu mare drag.

Vacante placute!

Trimis de cristimicle in 14.07.19 18:24:23
Validat / Publicat: 14.07.19 19:20:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.19 18:58:20]

Mutat în rubrica "Holiday Home Arbanasi, ARBANASI" (nou-creată pe sait)

[14.07.19 19:20:23]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

cristimicleAUTOR REVIEW
[14.07.19 19:27:34]

@webmasterX: Nu sunt corecte. Vila se afla gard in gard cu Monastery St Mary.

[12.08.19 09:32:11]

@cristimicle: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=25381.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • cristimicleAUTOR REVIEW
    [16.08.19 13:56:18]