ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2019
JUL-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 10-12

Unde mancam in Orikum

Salutare,

In concediul nostru din Albania din acest an, am servit masa in proportie de 95% la unitatea unde am fost cazati Bel Ami Suita-Orikum (vezi review cazare) si unde am fost foarte multumiti de gustul produselor. Preturile ni s-au parut deasmenea decente. Mai jos sunt preparatele si preturile pentru ceea ce am optat noi, cu scopul de a va face o idee. Deasemenea am atasat si cateva poze ale gustoaselor preparate realizate din cate am inteles de la proprietari de catre un chef italian cu care colaboreaza incepand din acest an.

Restaurantul il au deschis de putin timp, neavand inca meniuri tiparite. Foarte important, se poate servi aici masa (pranz si cina) inclusiv de catre persoane care nu sunt cazate la ei in hotel, insa va recomand sa luati legatura cu proprietarii in prealabil, fiindca noi am comandat dimineata ceea ce doream sa mancam seara. Nu stiu cum se procedeaza cu cei din afara.

Asadar, mai jos, ceea ce am incercat noi aici:

- Platou branzeturi asortate alcatuite din: Mozzarella, Scamorza affumicata, Gorgonzola, Parmesan, Roquefort, Stracciatella. Cost 2 portii = 1800 leke = aprox. 70 Ron

- Spaghete bologneze, carbonara, cu pesto sau cu carnat. Cost 1 portie = 600 leke = aprox. 24 Ron

- Spaghete cu carne si ciuperci. Cost 1 portie = 700 leke = aprox. 27 Ron

- Dorada la gratar cu sfecla rosie. Cost 1 portie (approx. 400 gr) = 1200 leke = aprox. 47 Ron

- Mancare traditionala albaneza: un ardei umplut la cuptor + o jumatate de vanata umpluta cu putina carne macinata. Cost 1 portie: 400 leke = aprox. 16 Ron.

- Vita la gratar cu salata de rucola/rosii/salata verde. Cost 1 portie = aprox. 39 Ron.

- Creveti. 1 portie = 5 creveti = 400 leke = aprox. 16 Ron.

- Caracatita. 1 portie (insa era pentru cel putin 2 persoane) = 1200 leke = aprox. 47 Ron.

- Scoici. Un bol foarte mare (tot asa pt cel putin 2 persoane) = 1500 leke = aprox. 57 Ron.

- Carnat de pui (preparat de chef, in house) cu ierburi aromate + cartofi prajiti. Cost 1 portie = 700 leke = aprox. 27 Ron.

- Carnat de porc (preparat de chef, in house) + cartofi prajiti. Cost 1 portie = 600 leke = aprox. 24 Ron.

- Salata asortata (salata verde, castraveti, ceapa, rosie + branza telemea) = 350 leke = aprox. 13.5 Ron

- Preparat traditional de miel (un fel de budinca cu carne de miel): Cost 1 portie = 700 leke = aprox. 27 Ron.

- Frigarui de pui cu legume si cartofi prajiti. Cost 1 portie = 600 leke = aprox. 24 Ron.

- Vin la carafa. Cost 250 ml (atat am solicitat noi) = 250 leke = aprox. 10 Ron

- Apa minerala 750 ml. Cost = 200 leke = aprox. 8 Ron

- Fanta/Lipton/Cola/Lemon Soda la 330 ml. Cost = 150 leke = aprox. 6 Ron

- Tiramisu Shqip (seamana cu Tiramisu clasic dar cu alte ingrediente si cu un gust intens de cafea). Cost 1 portie (destul de mare) 400 leke = aprox. 16 Ron.

Am mai mancat deasemenea (o singura data) la restaurantul hotelului Bella Vista, aflat la o distanta de 700 m de locatia noastra, Bel Ami Suita.

Aici am servit paste (linguine) cu crab – cost 1 portie = 800 leke = aprox. 31 Ron. Pizza Capriciosa si Special cate 600 leke bucata = aprox. 23 Ron. Bauturile sunt la acelasi pret precum la Bel Ami: Fanta/Cola (330 ml) = 150 leke = aprox. 6 Ron, apa plata/minerala (750 ml) = 200 leke = aprox. 8 Ron.

La sfarsit am primit din partea casei un mic platou cu pepene galben si rosu. Mancarea a fost foarte gustoasa, iar servirea prompta. Am afisat imagini cu meniul de aici iar impreuna cu preturile de mai sus de la Bel Ami, va veti putea face o parere referitoare la preturile practicate in aceasta zona.

In oras (Orikum) am fost de cateva ori pentru mici aprovizionari si va pot spune ca am gasit ca si preturi la ABC-urile de acolo:

- Rosii 80 leke/kg = aprox. 3.1 Ron

- Pepene verde = 30 leke/kg = aprox. 1.16 Ron

- Paine 0.5kg = 50 leke = aprox. 2 Ron

- Smokine (foarte bune) = 140 leke/kg = aprox. 5.5 Ron

- Iaurt 1 L = 140 leke = aprox. 5.4 Ron.

- Philadelphia crema de branza = 250 leke = aprox. 9.7 Ron

- Acceasi Fanta/Lipton la 330 ml de la restaurante = 70 leke = aprox. 2.8 Ron

- Fanta 1.5 l = 150 leke = aprox. 5.9 Ron

De mentionat brutaria Elisi din orasul Orikum, de unde pe langa paine proaspata foarte gustoasa am luat si un desert deosebit descoperit de noi pentru prima data: trilece. O prajitura realizata din trei tipuri de lapte. Foarte gustoasa, va recomand, care a costat 100 leke=aprox. 3.9 Ron portia, suficienta ca si desert pentru o persoana.

Am afisat si imagini cu preparatele servite, toate foarte gustoase.

Va doresc vacante placute pe saturate :)

Trimis de gabim2002 in 13.07.19 01:40:18
Validat / Publicat: 13.07.19 09:42:11

VIZUALIZĂRI: 2150 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabim2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Vin la carafa de 250 ml - restaurant Bel Ami

[13.07.19 09:41:40]

Bune recomandările

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Vlore?, VLORE" (nou-creată pe sait)

[13.07.19 09:43:00]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

DDG
[14.07.19 19:49:49]

Mulţumim mult pentru informaţii! Din datele trimise poţi să -ţi faci bugetul destul de exact pentru această destinaţie ceea ce un mare avantaj. Concedii plăcute în continuare!

gabim2002AUTOR REVIEW
[14.07.19 22:00:15]

@DDG: Cu multa placere! Concedii placute tuturor!

DDG, gabim2002