ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2010

Prima vacanta in Turcia!

M-am intors de curand din vacanta din Antalia, din Belek!

Va salut pe toti!

Si va aduc vesti ''proaspete''!

Cred ca este cam devreme sa scriu despre vacanta din care tocmai m-am intors, dar daca am putin timp, m-am gandit sa nu mai aman, pentru ca e vremea vacantelor si, poate, randurile mele vor folosi cuiva care vrea sa faca o alegere in Antalia.

Deci, am primit acest premiu din partea Agentiei ''Premium Holiday'', din Bucuresti si mi-a fost alocat pe baza activitatii pe acest site in anul 2009. Nu am visat niciodata un astfel de premiu, deoarece in fata mea, erau altii mai buni, sau mai harnici, dar... asa a fost sa fie!

Si iata-ma la aeroportul Traian Vuia din Timisoara, impreuna cu sotul, intr-o dimineata rece si ploioasa, de iunie, pregatiti de zbor, cu trolerele si bineinteles cu tricourile portocalii AFA!! Cred ca eram putin emotionata, cum sunt de fiecare data cand aud zgomotul rotilor de troler! Plecam intr-o tara noua, iar in mintea mea se invalmaseau zeci de intrebari.

Sper sa aveti rabdarea necesara sa cititi totul, pana la sfarsit!

La aeroport ne-a intampinat reprezentanta agentiei, care ne-a dat biletele de avion si ne-a urat ''vacanta placuta''. Am calatorit cu ''Sky Aerlines'', era aproape plin avionul, a fost un zbor placut, iar privelistea care ni s-a aratat cand ne apropiam de Anlalia era deosebit de frumoasa, din avion. O sa pun cateva poze si din avion. In 2 ore, in jurul amiezii, am sosit pe aeroportul turcesc din Antalia.

Acolo... caldura mare!!! Dupa ce am trecut de formalitatile de rigoare, am iesit din cladirea aeroportului si am fost intampinati cu caldura de reprezentantii Agentiei''Premium Holiday''! Deci, mi se luase o piatra de pe inima, auzem limba romana si cateva fete senine imi zambeau!

Dupa primirea frumoasa de care am avut parte si dupa ce am fost bifati pe lista dumnealor, am fost condusi la un microbuz tot al acestei agentii de turism, unde am asteptat cateva minute sa vina si restul pasagerilor care aveau cazarea in Belek, ca si noi!

Mi-a placut uniforma soferilor si a ghizilor, pantalonul gri si camasa alba cu maneca lunga, care contrasta teribil cu fetele lor foarte bronzate!

Foarte amabili, din primele momente, cum am intrat in discutie.

Ghidul nostru care facea transferul in Belek, pe nume Aytaci, era de nationalitate turca, dar vorbea romaneste binisor, pentru ca studiase 6 ani in Romania, chiar in Timisoara!

Resortul Maritim Pine Beach-este situat la 45 de km de Antalia si la doar 3 km de si este inaugurat in anul 2003! Maritim Hotels -este un lant de hoteluri foarte important, raspandit in toata lumea!

Pe drumul dintre Antalia si Belek, Aytaci ne-a povestit cateva lucruri elementare, pentru o vacanta reusita in Turcia. Era foarte vorbaret si glumet, chiar vroia sa dea clic, pe tricoul meu, sub numele site-ului, unde scrie ''Clic aici pentru o vacanta reusita''!!!

La hotelul unde am fost cazati noi, nu mai era nimeni, doar noi, din cei din avion, in ziua respectiva si nu numai.

Este un hotel imens! M-am bucurat ca ne-au dat si harta lui la receptie, ca in prima zi credeam ca ma voi rataci, ca voi termina sejurul si tot nu -l voi invata!

Ghidul ne-a condus la receptie, si unde Mustafa ne-a luat pasapoartele si ne-a pus pe mana bratara de plastic albastra, pe care era numele hotelului si scria ''ultra all inclusiv''. Tot atunci ne-a mai dat si 2 carduri pentru a le folosi cand schimbam prosoapele pentru sezlongurile de la plaja si alte 3 carduri, alt model pentru usa de la camera. Ne-am despartit de ghid, pana a 2 a zi, cand urma sa revina sa vada daca totul e in regula si sa discutam daca dorim vreo excursie optionala.

Am urcat la etajul 2, la camera cu un lift foarte frumos, oarecum rotund, iar bagajele ne-au fost aduse de un angajat al hotelului.

Holurile erau foarte lungi cu mocheta visinie, iar pe pereti erau tablouri interesante.

Camera arata exact ca in poza din reclamele de la agentie sau de pe site! Adica foarte, foarte spatioasa, cam cat 2 sufragerii mari de bloc, nu ma pricep sa aproximez in metri partati!

Pe masuta, ne astepta un cos de fructe si o sticla de vin, in semn de bun venit! Multumim frumos!

Am iesit imediat pe balcon si am vazut in departare-mareaaaaaa! Iar exact sub balcon- era o frumoasa gradina de portocali si bouganwilla mov, care se catara pe pinii meridionali, foarte inalti. Si in rest gazon. Am admirat in zilele urmatoare cat de frumos se ocupau oamenii de la spatii verzi sa intretina aceasta gradina, prin care o plimbare la orele cand soarele s-a mai domolit, poate fi o adevarata binecuvantare!

In stanga era si terenul de tenis de camp, iar in dreapta una din piscinele acoperite. Balconul era oarecum in triunghi, destul de mare, avea 2 scaune si o masuta si un suport de uscat prosoapele!

In cameara, ferestrele mari erau acoperite de draperii dragute si groase, care dimineata erau foarte eficiente, pentru ca soarele rasarea chiar din acea directie. O veioaza mare era intr-un colt al camerei, iar alte 2, langa noptiera de langa fiecare parte a patului matrimonial, foarte mare si comod.

Lenjeria era de culoare alba, foarte placuta, iar cuvertura confectionata din matase, la fel ca si celalalt rand de perne. Pilota moale si usoara.

In seif putem depozita obiectele de valoare, ca sa nu le ducem cu noi pe plaja. Era si telefon.

Televizorul LCD, mare, cu programe in limba turca, poloneza si altele, dar nu prea l-am folosit!

Mobilierul era foarte dragut si modern, consta, pe langa patul matrimonial si intr-un dulap de haine foarte mare, a caror usi erau din oglinzi si era dotat cu foarte multe umerase. Apoi- o comoda foarte mare, pe care era asezat televizorul si care avea multe sertare. Un alt raft cu polite in care puteai aseza diferite obiecte utile. O masuta si un fotoliu, un scaun si un tamburet, plus o oglinda imensa in mijlocul camerei.

A patra veioza pe masuta. O mapa cu coli de scris, un creoin si o multime de documentatii in multe limbi despre dotarile hotelului. Trusa cu ace si ata, incaltator de pantofi, cutie de chibrituri, plase, toate personalizate - ''Maritim Pine Beach! ''

Mocheta-moale si pufoasa, de culoare maron, asortata cu draperiile si cu restul. Foarte multe prize. Un Cos de gunoi. Farfurii, pahare si tacamuri, pentru fiecare persoana.

Aer conditionat!

Minibarul - apa plata, apa cu lamaie, vreo 4-5 feluri de suc la doza si 2 beri.

Baia - era destul de mare, cu cada, prosoape albe schimbate zilnic, apa calda in permanenta! Foarte curat! Sapun lichid si la chiuveta si la cada. Intr-un colt, intr-o tavita, erau tot felul de produse de baie, inclusiv pila de unghii si pieaptan, priviti mai bine pozele! Perdea de plastic la cada! Marmura, faianta, gresie si oglizi frumoase! Uscator de par!

Ce mi-as mai putea dori mai mult??? !!!

In prima seara am adormit foarte devreme, din cauza atator emotii, care m-au coplesit si cred, a schimbarii climei. Si am dormit mult si bine, ca doar... e vacanta!

Cameristele treceau zilnic sa scoata gunoiul, sa schimbe prosoapele si sa faca curatenie. A 3 a zi ne-a schimbat si lenjeria de pat, iar atunci a facut un aranjament deosebit fata de cel initial din cearceaf, adica l-a facut sub forma de fluture, iar in mijloc a asezat o floare de bouganwilla de culoare mov. Dragut...

A doua zi ne-am intalnit cu Aytaci, care ''ne-a luat interviul'' in romaneste, ne-a prezentat excursiile pe care le puteam face si am ales una mai lunga, la Demre-Mira, de vreo 14 ore, o combinatie intre autocar+yacht, care a durat ~ 14 ore si a costat 50 de euro de persoana. Apoi am fost la plaja si am incarecat sa descoperim ceea ce inseamna cu adevarat-Maritim Pine Beach-Resort!

Receptia,

Este amplasata la mijlocul celor 2 cladiri de culoare verde, care alcatuiesc resortul. Foarte eleganta si spatioasa, o multime de receptioneri in general de origine turca, dar si rusa, majoritatea vorbitori de limba engleza. Se putea efectua schimb valutar la receptie.

Guest relations,

Se afla in partea drepata a receptiei, cu angajati din Rusia, vorbitori de limba engleza. Foarte amabile fetele si extrem de dragute, la propriu si la figurat! Ne-am mai intalnit la cina de multe ori si au o memorie vizuala foarte buna, ma salutau tot timpul, zambitoare! Probabil pentru ca eram singurii turisti romani, in acea perioada cazati acolo.

Tot la ele se poate face rezervare, inainte cu o zi, pentru cele 3 Restaurante A'La Carte.

Noi am facut o rezervare pentru o seara la Restaurantul Italian, se plateste 2 euro de persoana rezervarea. La celealte restaurante, respectiv la cel turcesc si la cel pescaresc, se poate merge tot o singura data pe saptamana, dar rezervarea costa de la 10 euro in sus!

Lobby.

Ei... eu cam mi-am petrecut ceva timp pe aici, deoarece era wireless si coboram cu laptopul, la vremea amiezii, cand era soarele prea puternic si nu indrazneam sa stau pe plaja, ca sa mai vorbesc cu voi, sa vad ce ati mai scris, care pe unde mai sunteti plecati si daca sunteti cuminti:))

Imi luam de la barul de din apropiere un cocktail cu putin alcool, imi placea indeosebi- ''Matador'', sau cel cu menta! Si leneveam privind de multe ori oamenii, pur si simplu. Imi place sa observ, discret, pe cei din jurul meu. Asta cand nu ma lua somnul, pentru ca de vreo 3 ori am si dormit de amiaza! Dar nu in loby:)) !

De la receptie coborai un etaj, pe niste scari care duceau catre Barul Sante, de unde in stanga, iar urcai catre Restaurantul Principal, care pe langa sala propriu zisa, mai avea si o terasa imensa, de unde puteai admira gradina, picinile si marea. In fata restaurantului erau cele 3 Restaurante A'La Carte si sala de thalasso terapie.

Resortul are discoteca, 6 baruri, 2 piscine in aer liber si 2 piscine acoperite. Sezlonguri gratuite la piscina. Nu sunt fan piscina, deci nu am intrat in niciuna, doar sotul.

Aquapark-ul era situat undeva in vecinatate. Se poate juca si tenis de masa, este sala de fitness, 2 saune, 2 bai turcesti si una cu aburi, masaj, coafor, internet si biliard. Era si teren de golf in apropiere, dar eu nu l-am descoperit.

Intr-un cuvant, cam tot ce-si poate dori orice turist pretentios in concediu!

Pentru toate aceste servicii, unele dintre ele se vor plati, dar nu pe loc, ci la plecare, la receptie, pe baza unor note de plate pe care le semnezi acolo, in care scrii numarul camerei si numele si semnatura fiecaruia. Asta in functie de conceptul fiecaruia. Noi am avut ''ultra all inclusiv'' si am avut bratara albastra.

Va vine sa credeti ca in cele 7 zile, nu am mai vazut pe nimeni decat cu bratara alba, pe care scria ''All inclusiv''??? Noi, spre deosebire de restul, beneficiam gratuit de room service, intre orele 0 si 8 dimineata si ni se umplea minibarul cu bauturi racoritoare si bere zilnic, iar la bar aveam, spre deosebire de ceilalti libertatea de a alege si alte bauturi din import, dar... atentie, nu chiar toate, trebuie de fiecare data intrebat daca este la liber sau contra cost! Semnam la bar de fiecare data cate o nota de plata pt fresh, cocktail sau alta bautura, dar cand am plecat la receptie, totul a fost ok, am avut de platit exact cat stiam noi!

Tot pe holul acela mare si frumos, decorat cu tablouri interesante si cu ornamente orientale pe tavan, in care marmura era la loc de cinste, erau si cateva magazine de suveniruri, imbracaminte, unul foto si altul cu bijuterii din aur.

In mijlocul holului, te intampina zilnic, zambitoarea Emel, fata de la barul care facea numai suc proaspat de mere, morcovi, lamai si portocale! Aici erau alte 2 lifturi, normale, nu la fel ca cele rotunde de la receptie.

Doua iesiri, langa lift, in ambele parti ale resortului, te imbiau sa faci o plimbare prin gradinile cu flori, portocali si pini.

Animatia - la piscina si pe plaja! Seara erau spectacole pentru copii si pentru aduti, in aer liber, intr-un cadru natural deosebit! Vreo 2 zile tot filmau de la televiziune atat in hotel, cat si in in locul unde se tineau spectacolele.

Despre alte distractii nocturne, nu va pot spune mai nimic, deoarece eram obositi, pentru ca noi chiar daca eram cazati in resort nu ne multumeam nicidecum doar cu statul pe acolo sau cu golitul paharelor si al farfuriilor! Eram vesnic in miscare, iar seara picam franti, atat din cauza soarelui, a oboselii acumulate, cat si din cauza emotiilor descoperirii, care ne incercau in fiecare zi!

Restaurantul,

Era situat la etaj+terasa imensa. Bufet suedez pentru: mic dejun, mic dejun tarziu, pranz cina si cina tarzie si snacks in timpul zilei la Nautilus bar, la parter. La ora 16. 00 se serveau jos, placinte de casa delicioase si clatite. Happy hour-era acolo tot la 16. 00, cand se servea inghetata la cornet, de diferite arome. Aici se astepta cateva minute la rand! Am semnat si eu zilnic ''condica! '

Personalul de la baruri mi s-a parut foarte amabil si prompt! Meseriasi, in adevaratul sens al cuvantului, ce mai! Ma distrau zilnic, cu cate indemanare manuiau si manevrau in joaca paharele, sticlele si cuburile de gheata, in ritmul muzicii! Pana si pasii lor parca erau... pe note!

Ospatarii de sus, erau foarte tineri, in general baieti 90%. Ei nu aveau atat de multa treaba, pentru ca era in regim bufet suedez, doar ca masa care ne astepta trebuia sa fie curata, pregatita cu pahare si tacamuri. Si cu o sticla de apa. La cerere ne aduceau un pahar cu vin sau o sticla, o cafea sau un ceai, dupa preferinte! Erau destul de atenti, tot ei se ocupau si cu debarasarea paharelor si a farfurilor.

Intotdeauna am servit masa pe terasa, stiam cam la ce ora sa ajungem, ca sa ocupam un loc bun, de unde sa privim marea! Fara sa constietizez, acum mi-a scapat un oftat! Am zis eu ca-i prea devreme sa scriu impresiile, pentru ca in timp, altfel sunt perceptiile mele. De cand am sosit nu m-am mai uitat deloc la poze, ca pic iar in acea stare... stiti voi care! Adevarul e ca am avut o vacanta frumoasa!

Sa revenim la subiect!

Bucataria,

Mare, curata, spatioasa! 2 dozatoare pentru suc si ceai, cafea. Lapte. Sucul de lamaie de la dozator era cel mai bun! Paine alba si neagra de toate marimile si chifle, de asemenea! Chiar si paine prajita sau prajita prin ou!

Nu se statea prea mult la rand, 3-4 persoane erau cel mult in fata de fiecare data, in functie de ora la care veneai si de ce preparate iti alegeai pe farfurie.

Micul dejun,

Continea aproape toate preparatele posibile inventate vreodata! De la cereale, fructe uscate, proaspete, 4-5 feluri de produse de patisetie calde, cateva feluri de branzeturi, cascaval, ochiuri de oua, omleta si oua fierte, salamuri si parizer, dar de curcan si de vita, ca ei nu-s cu carnea de porc! Diferite salate, compoturi, masline, legume proaspete, miere de albine sau gemuri si unt de mai amulte feluri. Pasta de masline foarte delicioasa!

Pranzul,

Cam 2 feluri de supa -crema, de obicei de ciuperci si de rosii. Apoi, neaparat un preparat din peste, plus ceva din pui, curcan si miel. La tava, inabusite sau prajite pe plita electrica. Toate acestea cu o garnitura de ce vrei tu! Pentru ca la legume, nimeni nu-i intrece pe turci! Daca nu doresti legume, poti alege spagheti sau orez, ca garnitura. De asemeni si la pranz sunt fructe de sezon de toate felurile si fructe uscate. Prajiturile cu crema si frisca, decorate exceptional, astepatau alaturi de baclavalele originale, de la mama lor, sa aterizeze in farfuriile turistilor! Iar eu... zilnic incercam sa degust cate un fel, mi-a placut cel mai mult prajitura cu zmeura!

Cina,

Oauuuu, acolo am mancat ceva tare bun, dar nu stiu cum se numeste, poate ma ajuta careva dintre voi, mai experti in bucataria turceasca! Avea gustul asemanator cu micii nostrii, dar erau mai iuti si carnea era ''montata'' pe un fel de bat lat, ca cel de la inghetata, era fript pe plita electrica. Acolo am stat mai mult la rand, dar s-a meritat, daca exact despre asta amintesc aici, din toata minunatia de bucate cate erau acolo!

Apoi cel mai bun pastrav tot acolo l-am servit. O friptura din ciocanele de curcan, deosebit de gustoasa si lista poate continua, dar... ma opresc din nou la niste rondele de grape-fruit rosu, care zilnic imi completau aportul de vitamine. Un pahar de vin rose, facea ca toate aceste bunatati sa fie asortate cum trebuie! Apoi, neaparat o mica plimabare prin gradinile resortului, sau un pic la tarmul marii, ca incepeau spectacolele! De obicei mergeam la cel destinat copilor, pentru ca atat de mult ma distrau... toti cu pielea inrosita de soare, imbracati atat de elegant seara, ca oamenii mari si ei!

Plaja,

Subiectul meu preferat, ca doar de aia ma duc la mare!

Este plaja privata, la capatul fiecarei plaje erau agentii de paza care vegeau 24 din 24!

Plaja era foarte aproape, dupa piscina si gradina, imediat pe o alee frumos pavata, printre bananieri si palmieri pitici si ai ajuns. La baza plajei, erau corturile Vip, unde trebuie rezervat la receptie si achitata o suma, banuiesc ca maricica, deoarece erau pe jumatate goale.

Erau foarte... ''turcesti'', albe, cu draperii tot din voal alb si cu paturi si o multime de perne tot de culoare alba.

La iesire erau cabine in care puteai sa te schimbi de imbracaminte, un dus si un robinet unde sa te scapi de nisipul de pe plaja. Mergeai catre mare pe o alee din scandurele, pe cate Beach Boys o maturau frecvent de nisip.

O plaja frumoasa si foarte curata! Dar,ca sa prinzi un loc bun pe sezlong,e indicat sa te scoli de pe la 6-6,30 si sa dai o fuga acolo si sa pui un prosop pe sezlongul pe care il doresti,ca sa ramana ocupat!Daca nu,tot mai gasesti ceva,dar nu un loc atat de bun!

Erau 4 randuri de umbrele cu sezlonguri si masute. Umbrelele erau imense, cred ca aveau diametrul ~3 metri si erau prinse de o teava din beton foarte groasa, deci daca venea furtuna, n-avea nici o sansa sa le rupa. Era cos de gunoi langa fiecare masuta, ca un fel de ulcior din lut. Sezlongurile aveau saltele fiecare.

Prosoapele de plaja le luam pe baza cardului albastru pe care ni l-a dat la receptie, si le schimbam zilnic, daca era nevoie de la turnul acela de unde se transmitea muzica seara la discoteca.

Dimineata eram pe plaja de la 7, 30, pentru ca acolo se lumineaza mai devreme cu vreo ora si ceva ca la noi. Dupa ora 11 plecam, ca daca nu -ne ardea rau soarele, mai ales pe cei cu pielea mai alba! Plaja era foarte lata, iar nisipul deosebit de fin. Deja de pe la 10 incepea sa arda la talpi.

Marea- calda, se putea face baie inca de dimineata. Nu foarte adanca la mal, dar deosebit de curata. La amiaza avea o culoare incredibil de frumoasa, un verzui spre albastru. Am prins si valuri, intr-o zi chiar foarte mari. Eu ador sa sar peste valuri stiti??? e ca in viata, daca nu sari la timp... te ia valul si te duceeee:))

Erau o multime de sporturi acvatice. Pe plaja se putea juca baschet sau volei. Animatoarele ii lua pe copii din resortul nostru si facea cu ei diferite activitati distractive, ii tot vedeam cum ii incolona si le picta pe fata mustati si ii tot plimba pe acolo.

Plaja are un ponton in partea dinspre Hotelul Papilon Aisha, cu care se invecineaza in partea de vest. In est era Hotelul Limak Atlantis. Daca aduceai de la bar pahare cu ceva de baut, era un suport special unde le puteai pune, dupa ce le-ai golit, iar de acolo le lua ospatarul.

Vremea a fost frumoasa, soarele aici, pe tarmul turcesc arde mai tare ca in alte locuri, pentru ca nu am stat mai mult de 4 ore zilnic la plaja si am venit mult mai bronzata decat daca stateam 2 saptamani in alte locuri.

Regret ca aici soarele rasarea din stanga si apunea in dreapta marii si din acest motiv nu am avut parte de rasarituri sau apusuri magice, ca in alte locuri!

Despre turisti,

In general erau 98%rusi! Nu erau galagiosi, din contra erau plini de bun simt!

Noi eram singurii romani in perioada aceea la hotel, o familie de francezi si vreo 2-3 de germani si englezi! Sa stiti ca in general nu-i agreeam prea tare pe rusi, dar acolo mi-am schimbat complet in bine impresia despre ei!

Nu am vazut pe nimeni sa fie violent, cum auzisem, sa ridice tonul, sa caute scandal... Si am avut destul timp 7 zile sa-i studiez din umbra! Se vedea bine ca era un anumit gen de oameni acolo, nu chiar oricine. In general erau familii cu copii de gradinita si culmea, din 10 copii, 7-8 erau fetite! Media de varsta a turistilor cred ca era undeva la 35 de ani.

Rusoaicele-erau tare inalte si dragute. Cu tinuta ingrijita, seara la cina! Intr-un cuvant, i-am admirat! Pacat ca limba lor nu suna un pic mai melodios... de aceea inca o data, ma bucur ca sunt roman!

Concluzia,

Am avut parte de o vacanta frumoasa, linistita, fara prea multe peripetii, in care m-am simtit rasfatata ca niciodata!

Maritim Pine Beach Resort-va ramane in amintirea mea ca un colt de lume in care m-am bucurat nespus sa pot evada! Un loc ideal de ''incarcat'' bateriile!

Si cum zilele s-au terminat, a trebuit din nou sa ni se faca transferul la aeroportul din Antalia, apoi a urmat un zbor la fel de placut ca cel de la sosire, fara intarzieri sau alt fel de probleme!

Din pacate... nu i s-au adeverit prezicerile unui coleg anume de pe site, care ma tacina, spunandu-mi ca s-a anuntat din nou un nor negru care ma va bloca in Antalia, din cauza suspendarii tuturor zborurilor:)) !

Sper ca ati avut rabdare sa cititi totutl pana la capat... si va multumesc, atat voua, cat si tuturor celor care mi-au oferit acest premiu!

Trimis de georgiana in 11.06.10 21:13:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 7696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pe aeroportul Traian Vuia din Timisoara,miercuri dimineata!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 87.97 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [11.06.10 21:48:09]

Mama mama cat ai mai scris. Trebuie sa recunosc eram pornit pe primul meci de la CM de fotbal, si usor usor am uitat de tv.

Ai un talent innascut de a povesti despre un hotel sau despre o vacanta, m-ai dat peste cap putin, o sumedenie de informatii, nu stiu pe care sa ma concentrez mai mult, cert este, privind mai putin dupa note si mai mult dupa cum ai descris hotelul, ca ai avut o vacanta de vis si pentru acest lucru meriti toate felicitarile mele!

ancamariagadea*
    [11.06.10 22:05:10]

Georgi, bun venit acasa! Se pare ca ti-a priit acest sejur minunat. Despre ceea ce ai scris nu pot spune decat ca m-a impresionat multitudinea detaliilor si memoria ta in a ti le aminti. Felicitari!

[11.06.10 22:51:41]

Oauuuu , eu nici nu mi-am propus sa vad meciul (oricum nu-mi plac francezii) cand am vazut ca a scris georgiana despre vacanta din Turcia.

Eram sigur ca o sa-ti placa dar recunoaste ca o astfel de vacanta este altceva fata de o vacanta in Grecia .

Pur si simplu sunt 2 lucruri diferite care nu pot fi comparate . Asa-i ?

Ferice de cei care merg la MARITIM PINE BEACH ca daca or sa citeasca review-ul tau or sa stie tot despre resort.

Astept cu nerabdare pozele (sper ca ai pus vreo 100) si o descriere la fel de amanuntita despre excursia la Demre-Mira.

[11.06.10 23:33:59]

super-review, poate cel mai complet set de impresii despre un hotel scris anul acesta - o adevarata enciclopedie despre Maritim Pine Beach. Un mare BRAVO, georgiana, apreciez foarte mult stradania de ii ajuta pe eventualii ntersati in acest hotel in a-si face o idee mai mult decat clara despre orice capitol sau detaliu i-ar putea interesa.

[11.06.10 23:41:55]

Nu mai pot sa spun decat "ASA DA!''. Felicitari... este intr-adevar o incantare sa citesti un asemenea review.

[11.06.10 23:47:57]

Keofte se numeste, , preparatul minune'' care seamana cu micii nostri. Este foarte bun intr-adevar... si mie mi-a placut pentru ca ador mancarurile putin picante in general.

any*
    [12.06.10 00:19:56]

Georgi, ma bucur din suflet ca ai venit, am citit cu mult drag acest review atit de complet, cred ca a fost un concediu de vis.

ciocani elena*
    [12.06.10 00:31:01]

Frumos review, un vot mare de la mine, asteptam cu nerabdare sa ne povestesti si noua de Turcia. Bine ai revenit acasa!

[12.06.10 00:36:12]

Va multumesc tuturor, am incarcat azi doar 33 de poze, acum e tarziu, dar voi continua maine cu restul de poze, o sa pun multe.

Tot maine va voi raspunde si la intrebari!

Diaura*
    [12.06.10 08:31:55]

Bine ai revenit acasa. Tu si povestea ta faceti parte din ciclul " Am intalnit si romani fericiti " . Este minunat ca hotelul isi respecta cu fruntea sus cele cinci stele afisate.

Auzi....? chiar exista rusi civilizati?

valimi
    [12.06.10 09:31:48]

Sarut-mana, doamna, ma bucur ca v-ati rasfatat acolo, este doar rodul muncii dumneavoastra de anul trecut, pentru care va felicit (pana acum nu am avut ocazia, sunt nou pe-aici).

Va rog sa imi raspundeti la o intrebare, cam cati bani ati cheltuit in afara de cazare si AI?

[12.06.10 10:28:26]

@Pepsi. ro,

Multumesc pentru cuvintele frumoase! Din nou m-ai suprprins... Nu mi-am putut imagina ca un barbat poate renunta la un meci de fotbal, ca sa citeasca... indiferent ce!

@Ancamariagadea,

Bine te-am gasit!

Tu spui ca ''mi-am facut temele bine'', sa stii ca mi-a luat 7 ore sa scriu textul, asa... in ritmul meu si de 2 ori cate 2 ore sa incarc pozele si inca mai vreau sa mai pun cateva si dupa amiaza!

Dar... e o destinatie mai greu accesibila, acum in plina criza si deci... realizez acest lucru dupa numarul mare de vizualizari al review-ului meu scris de aseara, compararativ cu nr. mic de voturi, concluzia e ca nu este atat de util decat la un mic procent dintre cei care au l-au citit!

[12.06.10 10:39:08]

@Andox,

Multumesc frumos.

Da, mi-a placut acolo, e un alt tip de vacanta, pe care nu l-am degustat pana acum! Dar incerc in fiecare an sa fac si o calatoriei in Grecia, pentru ca... mi-e dor!

Chiar daca tu zici ca sunt 2 lucruri total diferite, asta nu ma impiedica sa le ''savurez'' pe ambele!

Uite un exemplu: mi-a fost foarte bine pe sezlongul cu salteaua moale de acolo, dar parca mi-e dor sa-mi pun si prosopul direct pe nisip! Ti-o spun cu toata sinceritatea si parca va vad zambind! E buna si odihna si leneveala de aici, dar nu pentru mai mult de 7 zile, ca eu sunt vesnic in miscare, parc-as fi pe role!

[12.06.10 10:43:02]

Hmmm... S-ar putea sa avem ceva probleme tehnice cu procesul de votare -- am primit unele sesizari si in trecut. Posibil ca atunci cand se voteaza simultan (de catre doi sau mai muti utilizatori), sa nu se memoreze intotdeauna TOATE voturile...

I-as ruga pe cei care au votat deja sa mai incerce o data; daca votul lor s-a memorat, vor primi mesajul ca nu pot vota de doua ori. Insa daca li se permite votarea, isneamna ca votul lor s-a pierdut - ii rog sa-mi scrie, aici sau prin mesaj personal

[12.06.10 10:48:48]

@macry74

Multumesc ca m-ai ajutat cu denumirea acelui preparat culinar-keofte! Te-as mai intreba daca stii cumva daca in compozitie e doar carne de oaie sau e amestec?

@Ani.

Meci, da am avut un concediu de vis, dar acum... chiar incep visele deadevaratelea, ca de vreo 2 nopti tot pe acolo bantui!

@Ciocani Elena,

Da, o sa va mai povestesc multe lucruri, pentru ca 7 zile le-am trait intens, tot incerc sa-mi fac o statistica in care sa-mi spun mie insumi care a fost cea mai frumoasa zi din cele 7 si nu reusesc!

[12.06.10 11:01:57]

@Diaura,

Eu, dupa cum am scris in review, nu stateam noptile sa mi le pierd aiurea, pe la baruri! Dupa ora 23, eram ''in lumea viselor'' deja, dar pana atunci, nu era nici aglomerat prin baruri, nici galagie, fiecare isi vedea de treaba lui. Si sa stii ca era plin hotelul si mesele de la restaurant si sezlongurile de pe plaja! Sa nu crezi ca fiind inceput de sezon nu erau turisti!

Dar i-am studiat pe rusi si la baruri si in lift si pe plaja si prin magazine si, sincer mi s-au parut parut a fi destul de civilizati!

Ce faceau rusii dupa ora 23... nu stiu! Crezi ca-si culcau copii si mergeau in baruri sa petreaca?

[12.06.10 11:14:50]

@Valimi,

Chiar sa vrei si nu ai pe ce sa mai cheltuiesti multi bani acolo, pentru ca nu ai pe ce si nici unde!

Adica, excursiile optionale costa de la 50 de euro in sus una. Noi am luat doar una la Demre-Mira, pentru ca mi se parea obositor ca merg de aici la Pamukale, la 3 dimineata. Si sa stiti ca se fac excursii si la Ierusalim, cu avionul, cu durata o zi, costa 270 de euro de persoana!

Am fost intr-o fabrica unde se prelucreaza onixul si acolo am cheltuit cativa dolari pe niste bijuterii si mici suveniruri. In rest, nimicuri cumparate de la magazinul din resort, vederi, dulciuri, etc. Pentru ca preturile sunt foarte mari, spre exemplu o crema de plaja gramaj mic, turceasca, costa de la 14 euro in sus! O cana cu steagul Greciei era 6 euro cutie de rahat de 350 grame era 5 dolari, 2 vederi 1 dolar, si alte obiecte de imbracaminte, la fel de scumpe, dar nu mi s-a lipit nimic de ochi!

sbacau
    [12.06.10 11:16:56]

georgiana... am ramas masca! Chiar daca nu am pierdut meciuri din cauza rw tau (ca l-am citit la 11 ziua: -))) trebuie sa-l apreciez cum se cuvine.

Sincer, cred ca este unul (daca nu singurul) dintre cele mai complete rw de pe acest site! Felicitari pentru rabdare, pentru memorie, pentru atentia cu care ai urmarit practic fiecare detaliu!

Si puncte de la mine, validate! : -)

[12.06.10 19:16:59]

Draga Georgiana,

koftele adevarate se prepara din carne de miel dar sunt la fel de delicioase si cele de vita. Ti-am pregatit si o mica istorioara a acestui preparat culinar, care sper sa te incante...

Chiftelele au fost inventate cel mai probabil in Imperiul Persan si se faceau, pe semne, din carne tocata de miel, numele lor derivand dintr-un vechi cuvant persan, koofteh, care inseamna „carne tocata".

De aici, acest fel de mancare a ajuns. inaintand de-a lungul rutelor comerciale pana in India, dar si in sud si vest, in Turcia si in spatiul balcanic.

Exista nenumarate retete de kofte, in multe dintre ele folosindu-se si alte feluri de carne. Unele kofte au in compozitie si nuci, branza sau fructe uscate. De multe ori chiftelele sunt foarte condimentate si se servesc intr-un sos bogat, cel mai adesea de rosii. Metodele de preparare difera de la o regiune la alta, in unele parti ele fiind prajite in putina grasime, in altele facute pe gratar pe bete de frigarui sau fierte in sos.

Koftele de miel se potrivesc cu diferite sosuri, fie ele cremoase, din iaurt, care atenueaza iuteala condimentelor, fie cu fructe precum in Maroc, printre care caise sau lamai confiate.

Cam asta e... Pofta buna!

valimi
    [13.06.10 09:41:31]

Observ din fotografiile postate ca si la turci se sta din greu la coada pentru produsele culinare mai apreciate si nu am auzit pe cineva sa vocifereze, spre deosebire de sejururile (mai ieftine) din Bulgaria unde se face un capat de tara pentru asta.

cosminp
    [13.06.10 10:08:19]

@georgiana, bine ai venit.

daca tu ai stat 11 ore sa postezi impresii si poze, eu nu am cronometrat, nici nu stiu cand a trecut, timpul in care am citit si vizionat pozele.

cred ca este cel mai complet si cel mai lung review postat pe acest site. poate iei un premiu si pentru asta.

excelent redate impresiile. se vede ca ti-a placut si dupa cantitatea scrisa, dar si calitate.

ai fost la aquapark? spune-ne mai multe despre posibilitatea de distractie acolo, mai ales pentru cei cu copii.

puncte la fel de multe cate detalii ne-ai dat.

@marcy, felicitari si puncte pentru detaliile despre chiftele.

mirelutza
    [13.06.10 10:42:09]

Doamne ce vacanta ai avut! Ti-am citit review-ul si vizionat pozele ca in anii copilariei cand ma uitam la desenele animate... adica nemiscata! Datorita tie am descoperit in amanunt frumusetea Antaliei si a hotelului unde ai stat - despre care stiam cate ceva doar din reclame si mici articole sau din documentare TV cu o prezentare generala. Mi-ai starnit curiozitatea sa ajung prin aceste locuri.

Multumesc si Felicitari

Evident - vot!

adaiulia
    [13.06.10 14:20:50]

Uuuuaa... un vot bine meritat pentru timpul acordat acestui rewiev dar si pentru imaginile postate... FELICITARI...

[13.06.10 22:50:45]

Din nou va multumesc tuturor care mi-ati scris, dar si celor care au citit! Ma bucur nespus ca v-a placut ce am scris si pozele, mele!

@cosminp,

La Aquapark, nu am fost, l-am vazut de afara doar. Stii ce repede trece timpul in vacanta?! 7 zile zboara foarte repede, prima si ultima nu se mai pune ca e cu drumul, apoi, pana descoperi locul si-ti trece senzatia aia de fastaceala, de ai impresia ca ai picat din nori, apoi excursiile, plaja si gata!

Despre distractia copiilor -- nu stiu prea multe, pentru ca al meu e mare si nu mai merge de mult cu noi in concedii. Doar ce am vazut ca pe plaja erau grupati, sub indicatia animatorilor, care ii pictau pe fata si ii tot plimbau dintr-o parte in alta. Unde? N-as putea sa-ti spun, pentru ca totul se desfasura in limba rusa!!! Seara in schimb ii vedeam la ultimul bar unde era discoteca pentru copii, toata lumea era vesela, aveau niste melodii atat de dragute si usor de retinut, ca si eu cantam cu ei!

Un amanunt care m-a tot mirat, despre copiii rusilor, erau mai mult fete, mai clar, din 10 copii, 7-8 erau fetite! Erau atat de frumoase, blonde, bronzate usor, cu codite!! Si copii erau mai mult de gradinita in perioada in care am fost eu, ca ceilalti inca mai aveau scoala! Si erau cumintei, nu alergau dincoace incolo, sa deranjeze pe ceilalti turisti, cum ar fi facut, majoritatea ai nostri! Deci, toata stima pentru rusi!

Inca un amanunt - de cand am afirmat ca am lucrat 11 ore la review, am mai incarcat poze, deci in total 13 ore de lucru, in 3 zile, dar nu mai are importanta, daca am reusit sa il fac sa va fie cumva util!

Multumesc frumos ca v-ati consumat timpul citind despre prima mea vacanta in Turcia!

Cand mai am timp voi scrie si despre obiectivele ce le-am vizitat in Antalia! Dar acum, cu canicula asta, nici sa mai tii mana pe laptop nu-ti mai vine, ca si el arde!

Alina Morar
    [13.06.10 22:54:38]

Felicitari! Mie imi lua o saptamana sa scriu atat! si ce memorie buna...

[13.06.10 23:02:42]

@Alina Morar,

Multumesc frumos, ma mai ajuta si sotul, el retine uneori niste amanunte care, de obicei imi scapa mie! Mai am lucruri pe care nu le-am scris, dar mi le amintesc pe parcurs si mai le scriu.

Ce bine ca s-au inventat si ecourile, nu?

Spre exemplu am uitat sa va spun ca este cel mai curat loc pe care l-am vazut eu!

Da, ati citit bine! Nu am vazut afara, pe strazi, nici macar o tigara aruncata pe jos!

Toata stima pentru ei, dar si pentru turistii care le sunt oaspeti si pretuiesc cu adevarat ce paradis au creat acolo pentru ei!

krondia*
    [14.06.10 09:22:49]

Draga georgiana, nu pot decat sa spun "Jos palaria". Multumim pentru ca tii stacheta ridicata sus, din ce in ce mai sus, stimulandu-ne si pe noi sa scriem mai mult, mai atent, cu mai multa grija. Mi-am amintit de prezentarea hotelurilor turcesti din Poiana cand nu credeam ca poate exista o prezentare mai frumoasa. Dar uite ca tu ai reusit si, desi spuneai ca nu este un review util, pe mine cel putin m-ai facut sa imi doresc sa ajung si eu aici sau intr-un paradis hotelier similar desi pana acum eram adepta vacantelor simple si mai putin cochete. Felicitari si uite si o dedicatie muzicala, sper pe gustul tau click aici

[14.06.10 10:22:57]

Am atasat aceasta melodie la dorinta autoarei acestor impresii!

[14.06.10 11:01:49]

@Krondia,

Multumesc frumos pentru aprecieri! Eu am scris asa cum mi-ar fi placut sa gasesc scris de altul, inainte de a ajunge eu acolo, ca sa-mi fie mai usoara prima zi!

Pentru ca, sa stii ca nu a fost usor, resortul se intinde pe o anumita suprafata, nu e atat de simplu nici sa ajungi la receptie!

N-am sa uit dimieneata zilei a 2 a, cand nu stiam de unde se primesc prosoapele pentru plaja, ajutandu-ma o rusoaica amabila, mai exact si-a parasit sezlongul si a venit cu mine pana la baza turnului, unde se dadeau prosoapele, pe cardul primit de la receptie, deoarece ea nu stia deloc engleza, dar era binevoitoare!

Multumesc pentru propunerea muzicala, dar eu deja ii trimisesem mesaj privat privat lui webmaster 13 sa-mi atasesze aceasta melodie, deoarece... @Trandafir 1970 e devina (de fapt si DiVina, ca la ea la status am gasit linkul melodiei azi dimineata, am ascultat melodia si mi s-a parut foarte tonica, pentru o dimineata ca aceasta!

Sper ca nu te superi!

Sanziana
    [14.06.10 11:28:47]

desi mi-a luat ceva timp sa poposesc si pe review-ul tau, l-am descoperit acum si am ramas foarte incantata. Este genul de review care pe mine ma convinge sa merg undeva, plin de amanunte importante. Te felicit si sper sa ajung si eu la anu in Turcia, cine stie, poate chiar aici.

iman
    [14.06.10 13:14:04]

Multumesc Georgiana esti un bun narator. ai un vocabular minunat, nealterat de vremurile pe care le traim. bravo si felicitari.

anytha29
    [14.06.10 14:31:25]

Ma bucur nespus ca te-ai intors atat de incantata din Belek, dar mai ales ca ti-a placut hotelul si tot ce atinut de el. Asta mi-a adeverit spusele cand am povestit eu prima data despre Belek si Maritim Pine Beach Resort!!! Deci, am avut dreptate, iar tot ce am povestit a fost real??!

Am citit randurile tale, si in acelasi timp mi se derulau imaginile perfect asa cum le stiam si eu si cum tu le descriai acum. Antalya, Belek si acest hotel a ramas in inima mea, ptr ca asa cum am spus eu in povestirea mea, iar acum tu, este locul ideal unde"uiti de tot ce este rau, greu, sau iti produce stres"si traiesti totul la maxim si iti relaxezi si rasfeti toate simturile.

De abia astept sa ma reintorc anul viitor in acest superb loc! Felicitari!

piti
    [14.06.10 14:59:34]

Cand citesc impresiile tale, eu care caut sa invat putin romance de la voi (te consider o reprezentanta a genului) desi chiar aceste impresii nu sunt reprezentative, imi vine sa ma las de scris. Cum Dumnezeu ai atata rabdare? Bravos!

cosminp
    [14.06.10 15:04:18]

@georgiana,

multumesc pentru precizarile despre distractiile copiilor. daca erau atatea fetite, poate duc si eu la anu' baietii acolo. cine stie?

[14.06.10 15:10:24]

Georgiana , eu am spus asa generic 100 de poze insa nu pot decat sa ma bucur ca tu chiar ai pus 100.

Pacat ca nu pot sa-ti dau inca un vot

[14.06.10 15:13:26]

Dar,va place melodia atasata,sau nu??

anytha29
    [14.06.10 15:16:23]

...si asa mi-e un doooor nebun,de mare,de casa,de tot...normal ca imi placeeee!!!!:-)))

krondia*
    [14.06.10 15:21:07]

Melodia imi place, cel putin mie, o am de cateva zile in status, dar pe mine ma duce in primul rand cu gandul la marea noastra, la costinesti sau vama veche... Cu ocazia acestui ecou am recitit reviewul tau si iar ma minunez de cat de frumos ai putut scrie. Bravo inca o data!

[14.06.10 16:32:36]

@Valimi,

Imi scapase observatia ta de mai sus, dar iti raspund acum:

Pentru mancare, ceea ce ai vazut tu in poze nu se statea la rand ca sa se prajeasca preparatele, ci erau, de obicei doar 3-4 persoane, care imediat isi puneau in farfurie si iti venea randul. Nicaieri nu am stat mai mult de 1-2 minute ca sa reusesc sa-mi pun preparatul ales.

david
    [14.06.10 19:30:06]

Un mare vot pentru cel mai complet si util review, scris vreodata pe site-ul AFA.

Pe canicula asta ucigatoare abia acum am reusit sa citesc pe indelete review-ul tau.

[14.06.10 22:38:36]

@Sanziana m,

ma bucur ca am reusit sa te conving cu povestea vacantei mele!

@iman,

Multumesc pentru aprecierile tale sincere!

@piti,

Kalispera.

V-ati intors? Inca nu am citit nimic despre Corfu, ori mi-a scapat?

Rapunsul la intrebarea ta ar fi ca... rabdarea-i de genul feminin, asa stiu de la gramatica: O rabdare, Doua rabdari, deci voi, barbatii sunteti mai nerabdatori din fire, pe cand noi...

Multam fain de aprecieri!

@Anitha 29,

Da, review-ul tau mi-a fost folositor, cat si indicatiile tale de pe mesaj privat, tu fiind deschizatoare de drumuri acolo! Doar ca Tamara nu mai lucra la receptie acum, ci facea transferul de la aeroportul din Antalia, ne-am cunoscut intamplator in microbuz in prima zi si de atunci nu am mai vazut-o, cu toate ca locuia tot ''la noi''!

Da, tot ce ai spus a fost intocmai, multumesc inca o data de ajutor!

@David,

Ioiii, 3 banateni de-ai mei la rand!

Va multumesc frumos ca ati avut rabdarea sa cititi, pe canicula!

Si ca v-a placut!

Vacante minunate tuturor!

piti
    [14.06.10 22:48:06]

Ti-a scapat intradevar, a scris Mariana despre cazare. Restul n-a fost vreme, ieri ne-am intors de pe munte.

ileanaxperta*
    [14.06.10 23:22:33]

Draga mea, deci am reusit sa-ti citesc de-a fir a par primul tau roman "made in turkey". Consistent, savuros, plin de utilitate dar si de farmecul tau irezistibil de a scrie. Deci, pe cand al doilea???!!!

...si te-am punctat inainte de ecou.

In Icmeler am vazut pe plaja cos de gunos sub forma de vas de lut la fiecare pereche de sezuri cu umbrela.

TORA INGRID
    [15.06.10 14:08:48]

Cei din urma vor fi cei dintai!! Chiar daca am citit mai tarziu, ca am fost mai mereu plecata, nu inseamna ca nu m-au incercat deopotriva admiratia, invidia (in sens pozitiv), incantarea si satisfactia de a citi un asemenea review. Parca ai fi un Hugo al AFA cu review-uri fluviu. Asta in avantajul turistilor si familiei AFA. Pacat ca nu sunt mai multe grade de apreciere, cu punctajele aferente care sa dea posibilitatea de a rasplati nu numai informatia bogata, dar si talentul si munca de structurare, de sinteza, empatia si sufletul pus in cuvinte...

Asa ca un supervot (prea putin ptr cum ai scris tu) se adauga celorlalte - asta pana cand se vor inventa Oscar-urile ptr review-uri!!

irma_ro*
    [15.06.10 14:23:48]

ma bucur ca a fost super

poti te rog sa imi spui ce preturi erau la serviciile neincluse oferite de hotel ? si la baruri...la produsele neincluse?

multumesc.

[15.06.10 15:19:50]

@Irma ro,

Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, deoarece pe noi nu ne-a interesat in plus decat rezervarea A 'La Carte si excursiile optionale.

Sa stii ca si mersul la plaja sau la masa de 3 ori pe zi iti ia timp si energie Si era, totusi concediu de odihna, si mai trageam si cate un pui de nani, si... uite-asa, au zburat iute cele 7 zile de vacanta, nu ca la servici!

Pentru tine un amanunt forte important-nu era probleme la apa calda! Poti sa mergi linistita!

@Tora Ingrid,

Multumesc, ma faci sa rad, colegaaaaa!

irma_ro*
    [15.06.10 16:14:09]

corect....nu am intrebat ca am vazut ca ai precizat pe undeva....e foarte important si asta in concediu multumesc.

biancuta
    [15.06.10 17:06:29]

@georgiana, foarte utila aceasta descriere si foarte lunga!.... Mie mi-ar fi luat mult mai mult deoarece nu am timp suficient si as fi scris pe bucati zile intregi! Felicitari si un mare vot din partea mea!

pepsi70ro
    [15.06.10 18:20:28]

792 vizualizari/33 voturi

JOS PALARIA!

almona
    [16.06.10 12:18:21]

Georgiana, bine ai revenit, ca sunt sigura ca inca nu ti-ai revenit.

Frumos, detaliat, complet, intr-un cuvant asa cum ne-ai obisnuit, nici nu asteptam altceva de la tine

Si daca pana acum am avut rezerve cu privire la o vacanta AI in Turcia, pentru ca tu stii ca noi doua avem o compatibilitate turistica de 100%, reviw-ul tau m-a facut sa reflectez.

Ceea ce m-a convins, a fost fraza de mai jos

O cana cu steagul Greciei era 6 euro

Pe bune, sau e o greseala de tipar?

[16.06.10 12:28:10]

@ALmona,

Oauuu,ai dreptate,am gresit,o cana cu steagul TURCIEI,imi pare rau de greseala,culmea e ca tu ai citit cu atentie si ai vazut,esti prima.

Are dreptate sotul, ca uneori spun UNA si gandesc ALTA.

Multumesc Almona!

almona
    [16.06.10 12:43:05]

Eram convinsa ca ai gresit, de aceea am si spus ca asta m-a convins. O cana cu steagul Greciei in Turcia cred ca nu poate fi decat marfa de contrabanda sau ramasa pe undeva dinainte de razboi.

Si tocmai pentru ca stiu ca esti fan Grecia, nu m-am putut abtine.))))))

valeamariei
    [21.06.10 00:34:52]

Georgiana, tu chiar ai meritat sa castigi acest sejur si nu doar tu;

si agentia&hotelul a meritat sa aiba un premiant ca tine ca oaspete;

prin ce ai scris aici oferta le va fi rasplatita si meritata!

succes!

presario
    [21.06.10 10:05:39]

Bine tu gEorgi - vad ca ti-a cam placut in Turcia.

Banuiesc totusi ca nu te-ar fi deranjat sa vina iarasi norul de cenusa si sa va mai tina vreo saptamana acolo.

[21.06.10 10:29:22]

@valeamariei,

Multumesc pentru cuvintele frumoase si va doresc si voua sa aveti o vacanta placuta in Alania, de care sa va bucurati la fel de mult cum am facut si noi!

[21.06.10 10:34:12]

@presario,

Bine ai revenit!

Ca m-ai exasperat cat ai stat! Si tot sa fac monologuri pe PM, fara nici un raspuns!

Da, nu m-ar fi deranjat sa ma tina prizoniera un nor negru, care sa blocheze traficul aerian.

Pana la urma as fi invatat... ruseste!

Iti dam un timp de ragaz si odihna si te asteptam si pe tine cu povesti turcesti!

[02.07.10 20:14:01]

Ufff, tocmai era sa scap acest review, ptr ca in perioada in care l-ai scris eram si eu in Lara.

Ma bucur ca am dat peste el mai ales ca ma interesa mult acest hotel. Mi-l recomandase cineva odata, dar nu gasisem impresii care sa ma convinga.Stiam ca nici la pret nu e exagerat.

Am vazut si pozele, mi s-a parut superb.

Deci in Belek e si plaja de nisip?!. Poate difera de la hotel la hotel... nu m-am dumirit exact .

Eu credeam ca numai Lara are asa plaja. Si inteleg ca apa nu se adanceste brusc. E de luat in considerare, multumesc de informatii si felicitari!

presario
    [02.07.10 20:41:22]

michaela - in zona Belek din sunt printre cele mai bune plaje din Antalya. Majoritatea au "blue flag".

[02.07.10 21:15:33]

Si eu care credeam ca in Lara am vazut cea mai frumoasa plaja ?! Multumesc de informatie !

[02.07.10 21:36:31]

Si in zona Side sunt multe plaje cu nisip si intrare lina in mare. Chiar mai lina decat in Lara.

[02.07.10 22:01:44]

Mai auzisem de plaje bune in Side, dar hotel bun stii ?! Mi-ar place un hotel bun la care sa-mi permit macar vreo 14 nopti. Eu niciodata nu ma satur, desi iau de obicei 9, trece atat de repede timpul, acum parca nici n-am fost plecata.

Apropo de asta, am intalnit la Rixos Lares un cuplu care statusera 2 saptamani la Botanik si 2 sapt. la Rixos (el scriitor si ea poeta). In ultima zi ea ii reprosa ca au luat putine zile si trebuie sa se intoarca din Rai-ul ala in Bucuresti.

[03.07.10 10:00:18]

Michaela, chiar nu stiu. In zona hotel bun este Royal Dragon cu servicii foarte bune dar recomandat mai mult - datorita facilitatilor- celor cu copii. Dar este destul de scump, niste prieteni au platit 2500 euro pt 11 nopti in iunie.

Iti mai spun cateva resorturi despre care am auzit lucruri bune si pana anul viitor poate gasesti mai multe informatii.

Complexul Kamelya World din care fac parte Kamelya HV, Fulya Resort si Selin Resort.

Deasemenea Club Aly Bey Mangavat este un complex interesant care are cel mai mare aquapark din zona Side.

Aproape de Side (3 km) este si Sentido Perissia care face parte din lantul Paloma, un lant cu servicii bune.

Toate astea au plaja buna dar trebuie sa vezi exact cum stau la servicii.

Cat despre poeta avea dreptate, intodeauna zilele de vacanta sunt putine

[03.07.10 11:19:58]

Multumesc mult, Andox, le-am trecut pe lista. Imi prelungesc vacanta studiind hoteluri tot anul

Stii cum as vrea eu un hotel care ma gandesc ca ar ajunge la un pret bun? sa aibe servicii si conditii de 5 stele, camere bune, luxos, gradini frumoase, plaja si piscine super si sa aibe numai restaurantul principal, fara a la cart-uri, fara SPA, fara sali de conferinta si fara locuri de joaca. Asta este ce ne-ar trebui noua, dar un astfel de hotel nu mai are 5 stele... si atunci nu mai indeplineste celelalte cerinte ale noastre.

Te-ai hotarat unde pleci pana la urma? Ai ramas la ideea cu Grecia? sau nu mai sunt eu in tema?!

[03.07.10 11:23:43]

oo, Sentido Perissia este chiar un super-hotel, mie mi-a placut f. f. f mult, este mai degraba din categoria "boutique-hotel" - mic, *elegant*, intim, potrivit sa mergi FARA copii. - nu stiu preturile, ma astept insa sa fie destul de scump (nu foarte!)

un alt hotel pe care te sfatuiesc sa-l studiezi este Horus Luxury Paradise - e chiar in Side (iesi din resort direct pe strada cu magazine, baruri etc -- este un mare avantaj cateodata! ), foarte aproape de cetatea din Side (ajungi lejer direct de pe plaja), cu o vegetatie super-faina - portocali si lamaii printre psicine! Si nu in ultimul rand, hotelul chiar luxos. Atentie! ma refer la main-building - NU la bungallowuri, care sunt cu 2-3 clase mai jos.

ma opresc deocamdata aici, suntem offtopic si pana la anul speram ca va fi gata noua sectiune "Ce-mi recomandati", unde ne vom putea desfasura in voie

[03.07.10 11:27:26]

lol, michaela-1961, nu am vazut initial ce ai scris mai sus (am postat aproape simultan) -- poate Sentido Perissia sa fie exact hotelul pe care il cauti tu .

[03.07.10 12:06:44]

Multumesc, Web! Acum sa nu inteleaga cineva pe mine ma deranjeaza copii, nu, sub nicio forma ! Au fost vremuri cand si ai nostri erau mici si cautam sa fie bine ptr. ei in primul rand. Dar acum, daca tot nu ne mai intereseaza aceste facilitati(si multe altele), poate gasim locatie mai ieftina.

Super idee cu sectiunea "Ce-mi recomandati? Succes in tot ce-ti doresti sa intreprinzi, pentru ca ai numai idei bune care noua ne sunt de mare ajutor!

trandafir 1970
    [03.07.10 20:03:32]

Citindu-ti review-ul, imi imaginam ce locatie pefecta este pentru luna de miere... Atat de frumos ai scris, dar nici nu se putea altfel cand ai petrecut o vacanta de vis, impreuna cu jumatatea ta, alaturi de marea ta iubire, marea... (Mediterana, Egee, Neagra! )

[03.07.10 20:19:16]

@trandafir 1970,

Da, ca bine zici!

Iar corturile vip din fotografie, dau o nota aparte, foarte originala, acestui aspect.

Ai vazut toate cele 100 de poze??

trandafir 1970
    [03.07.10 20:22:26]

Cum sa nu, pe nerasuflate, trebuie sa ma pun la punct cu toate review-urile pierdute... !

[03.07.10 20:24:29]

Da, dar apuca-te si tu de scris, ca stiu ca ai fost plecata!

[26.07.10 16:29:41]

Multumim de informatii georgiana!

As vrea sa-mi spui daca stii cumva care sunt serviciile oferite de hotel la UAI fata de AI.

Multumesc

[26.07.10 23:23:14]

@anisc,

Nu stiu daca informatia mea e perfecta, dar noi aveam in plus fata de ceilalti si bauturi alcoolice de import, la bar, aveam in minibar bere si vreo 3 sortimente de suc la cutie, ceilalti avand doar apa minerala si plata. In plus noi puteam beneficia si de room-service, intre orele 0 si 8 dimineata.

Stiu sa-ti spun ca majoritatea erau cu all-inclusiv, noua din greseala ne-a pus bratara ca a lor. apoi ne-au taiat-o si au inlocuit-o cand s-au uitat mai atent pe voucere.

[27.07.10 12:24:35]

Multumesc mult georgiana pentru informatii si mai ales pentru promptitudine!

As mai avea o intrebare (daca stii sa-mi raspunzi, cumva) referitoare la pastrarea bagajelor de la ora check out-ului pana la ora transferului catre avion (le poti lasa la receptie, se plateste ceva in plus, etc? ).

[31.07.10 17:11:21]

@anisC.

Noi am plecat dimineata,foarte devreme si chiar nu stiu sa-ti raspund la intrebare.

Dar banuiesc ca se poate aranja ,cumva ,sa fie bine pentru fiecare.

As mai adauga faptul ca in dimineata plecarii au fost atat de amabili,ca s-au gandit sa ne dea ceva de mancare la pachet si apa si suc,din cauza ca ora avionului ne-a facut sa nu putem lua nici micul dejun!

La fel s-a intamplat si in zilele cand plecam in excursii optionale.Pachetele erau identice si ni se dadeau de la receptie.Mi s-a parut un gest frumos!

[02.08.10 14:05:47]

Multumesc inca o data georgiana!

carmen2010
    [02.09.10 02:29:29]

Din nou foarte frumos scris si cu foarte multe detalii,ai un talent innascut,multa rabdare si ma bucur ca te-ai simtit atat de bine in vacanta din Antalya.

Felicitari Georgiana si un vot binemeritat de la mine!

Sper sa ne incanti si in continuare cu cat mai multe review-uri asemeni celor de pana acum.

[02.09.10 07:05:20]

@Carmen2010,

Cum sa nu te simti bine in vacanta???

Daca pleci de acasa cu multa voie buna si chef de distractie,nu se poate sa nu fie frumos!

Si mai esti si alaturi de persoana draga!

Mai ales la mare,care m-a vrajit din prima clipa cand a fost marea intalnire cu Ea??

Si vraja e fara...leac!

Forever!!!!

25 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adaiulia, Alina Morar, anisC, any*, anytha29, biancuta, carmen2010, ciocani elena*, cosminp, david, Diaura*, georgiana, ileanaxperta*, iman, irma_ro*, krondia*, marcy74, michaela_1961, mirelutza, piti, sbacau, TORA INGRID, trandafir 1970, valeamariei, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPine Beach Resort & Club (ex Maritim) :