ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2019
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.05.13
MAY-2019

Cazare bună, mâncare slăbuță

La sfârșitul lunii mai am petrecut un sejur de 7 zile la hotelul Marhaba Beach din Sousse. Sejurul nu a fost programat din toamnă, ci a apărut datorită prețului bun găsit prin early booking de februarie. Dar s-a dovedit a fi un sejur oarecum sub semnul ghinionului.

Astfel în 25 mai la orele prânzului ne-am înființat la aeroportul din Timișoara, oarecum cu inima strânsă pentru că, cu o zi înainte când am vrut să aflu ultimele detalii despre zbor și sejur, am constatat că firma de turism nu mai era de găsit pe internet. Ajunși la aeroport stupoare, zborul nostru nu era listat pe tabela de plecări. M-a trecut un fior rece pe spate că am fost țepuiți și că am pierdut banii. În final totul s-a lămurit și am decolat către Tunisia cu Air Bucharest. Zbor fără incidente și la 13:30 ora locală am aterizat pe aeroportul Enfindah Hammamet.

Aeroport mai nou, dar imaginea era dezolantă, doar noi și un alt avion eram pe întregul aeroport. Afară ploua mărunt și nu era cald. Surpriza a fost că la ieșirea din aeroport am fost așteptați de un fel de comitet de primire format din niște dansatori locali și la urcarea în autocar am fost serviți cu câte o sticlă de apă plată și ceva prăjiturele locale. După aceste amabilități am plecat spre hotel și după aproximativ 1 oră am ajuns la Marhaba Beach.

La recepție am pus clasica bancnotă de 10 euro în pașaport și am cerut o cameră bună. Am primit o cameră la etajul 1, iar recepționerul ne-a asigurat că este foarte bună. Ajunși la fața locului am constatat că, camera este cu vedere către grădină și un SPA, că este întunecoasă și se simțea și un ușor miros de motorină. Așa că am refuzat-o și am cerut alta la un alt etaj. Astfel am primit camera 328 la etajul 3 cu vedere spre intrarea hotelului și parțial cu vedere spre mare, foarte luminoasă, chiar scăldată în soare când acesta a binevoit să apară.

Camera e suficient de mare cu un pat dublu, două noptiere, un fotoliu, un scaun și un taburet. În fața patului este un blat de marmură placat pe margine cu plăcuțe de faianță, o oglindă cu un aer oriental pe peret si un LED tv Samsung de 81 cm. Există și un minibar, care este gol și va rămâne gol toată perioada sejurului, dacă nu îl veți umple voi. Hotelul este de 4 stele, iar politica lor de All Inclusiv este nimic în bar la sosire și nici umplerea lui în timpul sejurului. Toate băuturile se servesc la baruri, iar apă plată sau minerală la sticle de 2l și respectiv 1,5l se pot cere oricâte și se pot duce în cameră. În rest se poate bea oricât și orice la baruri. Dulapurile din cameră erau ceva mai obosite, dar funcționale, paturile comode, iar baia era cu cadă, cu foehn, existau dozatoare cu săpun lichid, dar nu am folosit, iar wc-ul era în încăpere separată cu deja celebra ușă care într-o poziție închidea accesul la wc, iar în cealaltă poziție închidea accesul la baie. Balconul a fost mare cu două scaune, o masă și suport pentru uscat hainele.

Camera a fost curată, se făcea zilnic curățenie în cameră și cu câțiva dinari lăsați pe pat se schimbau prosoapele zilnic și primeai diferite aranjamente pe pat. Lenjeria în schimb cred că s-a schimbat o singură dată, cred că în perioada cât am fost în excursia din Sahara.

Cele trei mese principale sunt în sistem bufet, dacă dimineața nu aveai ce comenta despre mâncare, ouă, omletă, cârnăciori, ceai, cafea, lapte, dulceață, etc., în schimb prânzul și cina erau cu mâncare destul de slabă. Zilnic erau cartofi prăjiți, orez, cus-cus, ceva legume reciclate de la mesele anterioare. Carnea a fost în general de pește 2 feluri, dar unul nu se prea putea mânca fiind mic și ne fiind foarte tare prăjit avea multe oase necomestibile, carne de curcan, de vită, miel sub formă de tocană la care se schimba doar carnea și denumirea, sosul fiind același. În două seri am avut friptură de porc și de miel. Se mai făceau pizza, paste, paellia cu fructe de mare, dar și hamburgeri și chifteluțe din carne reciclată de la mesele anterioare. Era înghețată destul de bună, ceva prăjituri, pepene verde și galben bun și piersici, curmale și alte fructe. Continuă să aibă o problemă cu tacâmurile, ca și cei de anul trecut, mai ales cu lingurițele, pentru că nu se găseau și trebuia să mănânci înghețata cu furculița, până când cineva a reclamat și au apărut lingurițe de plastic foarte mici din cele cu care mesteci cafeaua de la dozator. Restaurantul are mai mult un aer de cantină și nu merită să îți aduci haine elegante. Este dresscode seara, dar nu se prea respectă. Evident că nu mergi în slip ud, dar nici de pantaloni lungi nu e neapărat nevoie. Cel mai deranjant a fost totuși atitudinea chelnerilor de la restaurant.

Cele mai bune băuturi răcoritoare se găsesc la lobby bar, iar pe gratis în conceptul all inclusiv se primesc numai băuturi alcoolice autohtone. Dacă vrei să plătești aveau și băuturi străine. O vorbă bună despre barmanii de la lobby bar.

Holul hotelului este somptuos tot în marmură cu mese și fotolii pentru relaxare, este barul american unde se țin programele de divertisment seara. Într-o seară în holul hotelului un cântăreț a ținut un recital solo cu melodii de succes și unde am și dansat.

Piscina este destul de mare, dar apa era rece datorită timpului de afară. Este curată cu iarba îngrijită și cu câteva măsuțe cu scaune. Plaja este cu nisip fin destul de lată, dar cu insuficiente umbrele când este mai populată, plus că personalul așteaptă să dai ciubuc ca să îți aducă șezlong-urile și saltelele. Până acum nu am întâlnit pe unde am fost, să nu fie dimineața plaja pregătită. Pentru ca ghinionul să continue în primele două zile am stat îmbrăcați la piscină și pe plajă, de abia în ultimele trei zile am putut face plajă, iar baie făceai, dacă aveai curaj, apa fiind rece spre foarte rece. A fost o vreme neașteptat de rece pentru Nordul Africii.

La ieșirea din hotel, dacă o iei spre stânga la câteva sute de metri găsești câteva magazine cu prețuri fixe. Noi am fost în Soula, centrul vechi și portul orașului Sousse unde poți ajunge ori pe jos într-o plimbare de vreo 3 km pe faleză, fie cu taxi-ul din fața hotelului la un preț negociat de 16 dinari dus-întors. În Medina din Soula este și un magazin mare cu prețuri fixe, dar și bazarul unde se poate negocia orice. Am fost și în Port El Kantaoui la magazinul Ali Baba tot cu prețuri fixe și cu cele mai bune prețuri din zonă. Cu taxi-ul 24 dinari dus-întors, este la vreo 6 km de hotel. Taximetre găsiți chiar la poarta și neapărat negociați tarifele. Cursul de schimb a fost 1 Euro = 3,29 Dinari și se poate face schimbul valutar la ghișeul băncii de lângă recepție. Veți avea nevoie de 30 de dinari de persoană pentru a achita la recepție taxa de stațiune.

Din excursii am ales doar Sahara, pentru că anul trecut am fost în excursia din Tunis. Făcând comparație cu hotelul de anul trecut LTI Bellevue Park de 5 stele vezi impresii, acesta este mai slab, diferența de o stea se simte mai ales la mâncare și servicii. Recomand totuși hotelul având în vedere prețul și condițiile de cazare, iar dacă nu sunteți pretențioși la mâncare veți fi chiar mulțumiți. Iar ca cercul ghinionului să se închidă la întoarcere 19 bagaje nu au fost puse în avion, astfel că a mai durat 9 zile până am intrat în posesia valizei. Tunisienii erau în Ramadam și cred că uni de la aeroport nu prea au avut chef de muncă.

Trimis de marsus in 21.06.19 15:14:41
Validat / Publicat: 21.06.19 17:24:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: LTI Bellvue Park - Port el Kantaoui Yasmin Beach - Yasmin Hammamet

VIZUALIZĂRI: 3608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marsus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Plaja cu nisip fin și marea mai agitată în acele zile.

g2gg
    [25.06.19 13:26:00]

Buna ziua,

A fost nevoie/vi s a cerut sa vaceti ceva vaccinuri inainte de plecare?

marsusAUTOR REVIEW
    [25.06.19 13:35:06]

@g2gg: Nu a fost nevoie, nici nu mi s-a cerut și nici nu am făcut nici un vaccin la plecare.

ETV
    [20.08.19 23:13:46]

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca era seif in camera... Mulțumesc

Am uitat...cum era wifi-ul?

g2gg
    [21.08.19 08:12:36]

@ETV: buna ziua, seif era contra cost. Wifi era doar la receptie si era destul de prost

ETV, g2gg, marsus
    Alte impresii din această RUBRICĂMarhaba Beach Hotel: