ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2019
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 15.06.16
JUN-2019

Restaurant cu specific pescaresc, NATURA

Dupa placutele experiente privind vizitele la vecinii sarbi, la castelul Golubac (vezi postarea „Cetatea Golubat, restaurata") si la restaurantul Lepenac (vezi „Lepenac, un festin regal"), am hotarat, sa mai facem o escapada" si in prima zi de Rusalii, dar de data aceasta mai aproape de granita, la Kladovo.

Dupa plimbarea obligatorie prin centrul orasului (cochet, animat, curat) si pe faleza Dunarii, inevitabil, ne-a venit si foame. Si... pentru ca de fiecare data inainte sa plec sa vizitez locuri noi, imi place sa ma informez in prealabil, am ales sa mancam la restaurantul, NATURA", un restaurant cu specific pescaresc, dat fiind si numarul mare de recenzii pozitive de pe google (din pacate pe sit-ul, amfostacolo" nu am gasit nici un articol despre aceasta locatie).

Zis si facut, am plecat in cautarea restaurantului cu specific pescaresc si l-am si gasit foarte repede fiind amplasat chiar pe faleza Dunarii.

Prima impresie a fost, dezolanta... Pe terasa nu era, nici tipenie de om"", desi era ora pranzului (ceea ce este drept, pe ora Romaniei...) si la fel si in interior. Totusi, mi-am facut curaj", am intrat si am dat, buna ziua"". Din bucatarie, mi s-a raspuns in romaneste si si-a facut aparitia patronul restaurantului, care este, 3 in 1", fiind si patron si ospatar si bucatar (l-am recunoscut imediat din fotografiile de pe google), restaurantul fiind de fapt o afacere de familie.

Am intrebat daca se poate servi pranzul, raspunsul fiind afirmativ. Ne-am ales o masa, am comandat o ciorba de peste si am dorit un platou de peste alb. Din pacate, ni s-a spus ca peste alb nu are la acel moment, ci are decat somn si crap pentru ca cele doua specii s-au gasit in piata, in acea zi (aprovizionarea se face in aceeasi zi cu peste proaspat, iar meniul este de fapt orientativ; poate daca se fac rezervari cu ceva timp inainte, se poate servi specia de peste dorita, nu stiu...), recomandarea fiind bineinteles somnul. Am acceptat propunerea si, ca pentru inceput, ne-a fost servit un rachiu (de 7 ani, dupa spusele patronului) foarte bun, din partea casei.

Timpul de asteptare a fost un pic mai mare intrucat prelararea ciorbei si a platoului a inceput din momentul lansarii comenzii, insa a meritat asteptarea. Atat ciorba cat si platoul a fost deliciose si portiile generoase (doua persoane nu, am putut dovedi" platoul, desi eu unul nu ma dau invins cu una cu doua, restul fiind pus la pachet).

In concluzie:

- ca plusuri: mancare delicioasa, servire ireprosabila, atmosfera intima (am fost chiar intrebati ce gen de muzica dorim sa ascultam, sarbeasca, romaneasca, internationala, alegerea fiind slagare sarbesti), portiile generoase, preturi decente, rachiul excelent din partea casei

- ca minusuri: chiar daca este o locatie rustica, ar trebui totusi eliminate panzele de paianjen existente si facute unele, cosmetizari", timpul c-am mare de asteptare al meniului, starea toaletelor si curatenia lor...

In concluzie, nu recomand persoanelor obisnuite sa frecventeze restaurante cu mai multe stele, si recomand persoanelor gurmande pentru care primeaza gustul si... cantitatea.

Trimis de badmar in 17.06.19 16:54:45
Validat / Publicat: 17.06.19 19:56:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA. A mai fost în/la: Cetatea Golubat, Majdanpek

VIZUALIZĂRI: 8476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (badmar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Platoul de somn

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Kladovo?: