ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2010
DIN: satu mare
ÎNSCRIS: 08.06.10
JUN-2010

Viata pe insula Kos

Bine v-am gasit, dragii mei!

Stiu ca multi ati ajuns pe acest site incercand sa va hotarati... unde in Grecia? Eu am sa va spun cate ceva despre insula Kos. Majoritatea nu ati auzit despre ea deoarece turismul romanesc a cam fost tinut deoparte de aceste meleaguri fiind redirectionat, sa zicem spre... Paralia, etc:) Despre asta un singur comment: ce e mai bun e dat altora. ; )

Colegul nostru David a dat deja informatii de baza despre aceasta insula, eu doar vin in completare. Astfel:

- Insula Kos (30 mii locuitori) este compusa din Kos town (10 mii), Kefalos, ca orase principale, si alte cateva care, parerea mea, nu merita sa va pierdeti timpul de vacanta vizitandu-le. V-as recomanda sa ramaneti in orasul Kos iar in Kefalos sa dati o fuga sa faceti doar niste poze (fiind la altitudine, peisajul este extraordinar).

- plajele nu sunt toate destinate turismului insa daca doriti intimitate; ) alegeti o falie oprind masina unde va face marea cu ochiul:)

- sunt foarte multi turisti in timpul sezonului, majoritatea din Olanda si UK, Suedia si Norvegia. Multi vin cu copii astfel, daca veniti si dvs la fel, vor avea companie pe plaja din belsug, bila alba. Sunt foarte sociabili si deschisi

- cea mai frumoasa plaja, parerea mea, este Marmari (cea mai lunga, nisip fin si nu e briza foarte puternica--situata la cca 10 km de oras-directia aeroport)

- pt domni: night club Emanuelle; ) --ps: nu va mirati daca auziti vorbindu-se romana. Nici rusa.

- pt doamne: veniti cu produse make-up de acasa, sunt foarte scumpe cosmeticele. Un fond de ten no name e cca 20 de euro. Da!

- intrebati localnicii unde sunt plajele de nudisti, sunt bine ascunse si nu sunt foarte populate, oricum.

- cel mai bun fish-restaurant: Maki's. Intrebati unde e, toata lumea il cunoaste pe nenea acela.

- in weekenduri, muzica live, greceasca: Appoplous, e in centru

- terasele si cluburile pe plaja favorite: Nostos, Mylos (super! ), Galateas, Da Capo

- cel mai bun si renumit restaurant italian: Mezzaluna

- daca doriti savoarea, aroma, spiritul grecesc in general... luati-va dupa localnici. Nu va uitati ca scaunele nu sunt proaspat vopsite iar mesele au fete de masa de hartie: acolo gasiti mancarea cea mai delicioasa! va asigur!

- cel mai bun beach-bar pe timpul zilei: Jackson's. Proprietarul a confectionat in Thailanda absolut tot ce tine de acel loc: de la tacamuri si podeaua-mozaic pana la antichitatile si lemnul de interior. Are bar acoperit si spatios, terasa si scaune pe plaja. Iar chelnerii te vor servi desculti si zambitori chiar daca esti la 2 m de mare, facand plaja.

- traficul intens de biciclete si scutere sa nu va intimideze. Inchiriati masina sau... cum va place. Insa nimeni nu merge pe jos mai mult de 50 m, decat daca esti turist; )

- principala distractie pt tineri (vreau sa spun ca nu am vazut un om in varsta pe aceasta insula, in timpul sezonului si, desigur, in afara de localnici), pe timpul noptii (seara se iese in oras dupa ora 23) in Bar Street. Muzica tare de departe va va ghida unde e; ) --sunt 3, 4 strazi unde nu gasesti altceva decat baruri si cluburi cu muzica la max. Internationala. Plini de fete blonde si bronzate si baieti cu berea-n mana.

- Pt. cei ce prefera seara o plimbare si animatie totodata le recomand Kaduni, un complex de stradute vechi cu multe restaurante si baruri si magazine de suveniruri usa in usa. Foarte antrenant.

- exista pe insula (agentiile de turism nu vorbesc despre asta) un complex 5*+ insa nu e decat pt turistii germani. Exclusiv. Am avut ocazia sa ajung in interiorul lui si am ramas masca: de la paza in orice colt, arene sportive, strada special facuta pt a se ajunge acolo, pana la all inclusive in orice activitate sportiva, de divertisment, relaxare, tot, inclusiv teleferic pana pe plaja. e vorba despre Robinson Club. Insa... nici macar localnicii nu ajung acolo, decat daca sunt angajati.

- hotelurile in Grecia in general sunt nivel sub o stea fata de ce stim ca avem noi aici.

- tarmul Turciei e la 20 de minute de insula Kos. O zi o puteti dedica unei astfel de excursii. mergeti pe la 9 am cu vaporasul, plimbare in Bodrun, pranz mocca si pe la 4 sau 9 pm intoarcerea. Aviz: tarmul turcesc e si mai calduros decat cel grecesc, deci, sapca, da?

- este vapor care merge din insula Kos inspre insula Leros sau Rodos. Dureaza 2 ore si jumate, cam 30 euro biletul (fara masina). Merita o excursie chiar si de o zi. In Rodos. Leros e pitoresc dar sta prost la capitolul plaje turistice.

- in final, cea mai calduroasa recomadare: daca sositi in Atena si doriti sa ajungeti in Kos, luati vaporul. Blue Star Ferries e compania. Faceti cam 12 ore si e in jur de 100 euro/bilet/persoana (la cabina de dormit), (masina cam tot 100 euro) insa e o aventura ce contureaza intreaga vacanta. Aveti toate conditiile pe vapor. De la cafenele pana la restaurant cu autoservire si plasme tv.

Intrebati-ma orice, ma bucur sa va fiu de ajutor. Ps: ma numesc Sonia si locuiesc pe insula.

Trimis de sonike in 10.06.10 10:06:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: - insulele Dodecanese - majoritatea; - Atena (Marriot, Parlament hotels)

VIZUALIZĂRI: 30961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sonike); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Blue Domes-kardamena. La intrarea in casuta.Sezlongul pt plaja e gratuit, prosoapele se inchiriaza.Intrebati la receptie detalii.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 5

se afișează ecourile [1 - 30] din total 128
david [10.06.10 10:35:18] »

sonike

Primul vot din partea mea, pentru informatile utile prezentate. Mi-as fi dorit sa stiu, aceste informatii inainte de plecarea in Insula Kos, dar din pacate nu le-am gasit pe niciun site.

sonike [10.06.10 11:19:46] »

@ almona:

Ma intrebai:

1. Sunt autobuse catre celelalte orase, da. Nu stiu programul pt ca nu circul cu ele. Localnicii nici atat deoarece si cel mai sarac dintre ei tot are un scooter sa se deplaseze, astfel nu depind de orarul autobuselor. Autobusele pleaca doar in restul oraselelor caci punctele de interes de pe insula se afla chiar in oras: siturile arheologice chiar langa Bar street, in plin centru. E gratis. Ascklipion, vechea clinica a lui Hypocrate, e tot aproape, vara trecuta era 4 euro biletul. Dar nu vei intelege multe despre loc daca nu ai ghid turistic. Fiecare piatra si stalpisor are o poveste. ori citesti despre ele inainte, ori te aciuiesti pe langa un grup si asculti ghidul.

Statiuni. Hmm, acestea sunt chiar oraselele sau tot ce presupune existenta unui hotel sau grup hotelier cu anexele: infrastructura, amfiteatru (ca loc pt programe artistice seara), terenuri pt activitati sportive, sosele, magazin, eventual o chilie mica. De obicei, in astfel de locuri exista un punct de inchiriat masini, scootere sau biciclete, tocmai pt a nu depinde nimeni de autobuse+un ban in plus pt ei.

Cat despre plaje... toata insula e o plaja. Daca vrei una amenajata, le gasesti pe langa hoteluri sau in oras, pe langa baruri. 3 euro sezlongul, toata ziua.

2. Nu am ajuns acolo, stiu doar ca se afla undeva in munti si ca cel mai mirific e sa faci baie noaptea acolo. In apa calda izvorata din pamant, alaturi de cineva drag, aer curat si cerul senin instelat deasupra capului... da, mersi ca mi-ai amintit de acest loc, am sa-l vizitez si eu. Am sa ma interesez si revin cu mai multe informatii, ok?

@david

Mersi pt cuvintele tale si sper sa revii cat de curand!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.06.10 12:37:59] »

Foarte interesante si utile informatile despre insula .

Felicitari !

Totusi daca ai putea sa pui si niste poze ar fi tabloul complet.

pepsi70ro [10.06.10 12:54:26] »

Super interesant review-ul cu foarte multe amanunte scris pe limba celui care nu a mai fost niciodata acolo.

Cand am fost in Bodrum tocmai ajungea un ferry cu turisti din Kos, insula este apropiata si schimbul de turisti are loc in permanenta spre bucuria lor dar si al negustorilor din cele doua regiuni care traiesc in principal datorita turismului.

Mi-ar place sa ajung intr-o buna zi si pe Kos, ma tem ca viata este prea scurta pentru cate ne dorim, dar cum speranta moare ultima, eu unul sunt increzator ca voi ajunge sa o cunosc.

Felicitari pentru review!

sonike [10.06.10 15:38:46] »

@ Andox

Urmeaza si pozele cat de curand.

danoradea [10.06.10 19:15:32] »

O insula frumoasa, din cate am inteles de la un prieten care o viziteaza anual de vreo 5-6 ani incoace, si din pacate o destinatie mai putin atinsa de turistii romani, insa se pare ca au aparut ofertele si pe aceasta destinatie.

Extrem de utile impresiile, un vot si de la mine. Un must see in Grecia...

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.06.10 21:26:07] »

Citind despre aceasta insula, am gasit cateva informatii care sper sa va fie utile:

este considerata ca fiind in top 3 intre insulele grecesti in ceea ce priveste viata de noapte alaturi de Ios si Mikonos din Ciclade. In luna august afluxul de turisti este impresionant.

In piata Platanou piata principala a orasului Kos se afla un arbore cu diametrul de 14 metri, se spune ca acesta ar fi plantat de Hippocrate (nascut in Kos cam pe la 460BC) insa s-a constatat ca varsta acestuia este in jur de 560 ani insa foarte probabil este un descendent al originalului.

Castelul ridicat de cavalerii Ioaniti este ornat cu emblema marelui maestru Fernandez de Heredia (1376-1396), iar edificiile interioare si o parte din turnurile de aparare au fost construite cu blocuri de marmura aduse de la templul lui Apolo din Asklepion.

Pe o culme inalta langa localitatea Pyli se afla ruinele castelului venetian Palaio Pyli unde Sfantul Christodoulus a ridicat in secolul 11 biserica Ipapandis plecand apoi in Patmos si infintand acolo o alta manastire in prezent loc de pelerinaj.

Un must see care nu lipseste din circuitele de prezentare ale insulei este localitatea Zia, cel mai reprezentativ dintre satele de pe muntele Asfendiou, un sat neschimbat de sute de ani cu case albe si multe bisericute bizantine.

Si nu in ultimul rand, se pare ca aici se afla unele din cele mai bune plaje din Dodecaneze, aflate in special in sudul insulei, plaje cu nisip fin alb!

webmaster13 [10.06.10 21:36:41] »

sonike am atasat aceasta melodie impresiilor tale este o melodie "nisiotika" un gen traditional din insulele Ciclade si Dodecaneze! Insa daca doresti putem schimba!

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.06.10 12:52:27] »

@sonike

Multumesc mult. Informatiile tale sunt foarte utile, mai ales ca daca pleci prin agentie, multi dintre ei s-ar putea nici macar sa nu stie unde este insula pe harta, iar daca mergi pe cont propriu, iti trebuie mai mult de o saptamana sa te prinzi care sunt punctele de interes, unde se mananca bine, unde te poti distra pe gustul tau.

Si daca tot te-am prins, poti sa ne spui cam care ar fi perioada optima in care sa faci o vacanta in Kos?

Sa nu fie foarte aglomerat, sa poti sa prinzi eventual un festival sau o manifestare culturala/religioasa specifica?

ancamariagadea* [11.06.10 13:01:33] »

@Sonia, uite ca te-am descoperit si aici si te-am citit cu interes. Cred ca este extraordinar de interesant sa stai permanent in destinatiile descrise de tine. Or fi si pari rele, poate, dar cele bune sa se-adune!

Excelent acest review, despre o destinatie a Greciei mai putin mediatizata.

sonike [11.06.10 15:09:49] »

@ almona

Perioda optima? Avand in vedere ca nu stiu ce preferi am sa spun pe larg ce se intampla tot anul. Sezonul turistic nu incepe odata cu cel estival (i iunie) ci mai repede cu o luna. Luna aprilie (in general dupa Paste) e dedicata renovarilor si amenajarilor restaurantelor, hotelurilor, plajelor, strazilor, etc. Cam de pe la 01 mai incep sa vina turistii incet-incet. Insa, de regula vin cei trecuti de-a 2-a tinerete sau cei ce prefera zile linistite, insorite, fara multa agitatie si zgomot. De la 01. iunie se sparge teava valuri, valuri de studenti si tinere familii din tarile nordice mai ales invadeaza totul. Vin cu vaporul sau avionul. Vaporul are 2 plecari si 2 sosiri zilnice, avantajul sau e ca poti aduce si masina cu tine. plus ca e foaaaaaaarte ro-man-tiiiic. Luna iulie si august e apogeul. Dar foarte aglomerat e si in august iar in septembrie deja se simte ca turistii se indreapta spre casa. Dar inca si in octombrie e cald si vreme de plaja si baie si toate sunt deschise. La 31. oct se inchide oficial sezonul turistic. Si odata cu el cam jumatate din restaurante si terase. Localnicii fac bani 6 luni pe an. Daca le ajung sa traiasca 12 luni, o fac. Si pleaca in vacanta pe timpul iernii sau se relaxeaza pur si simplu. daca nu le ajung se ocupa de cea de-a 2-a sursa de venit care e ori pescuit, ori... orice altceva. Iarna e ploioasa si deseori sunt vanturi puternice. Insula e pustie iarna. Afara nu prea e nimic de facut, doar activitati de interior: familie, prieteni, restaurant, fitness... cam atat.

Cat despre manifestari culturale, festivale da. dar doar vara sau cate un concert de muzica greceasca live incepand cu primavara. Vara se tin astfel de manifestari in fiecare seara, in special in interiorul castelului cavalerilor ioaniti: teatru in aer liber, cinema in aer liber, divertisment. Nota: sunt hoteluri care au inclus in oferta lor programe de divertisment, acestea sunt mai ales cele care nu se afla in orasul Kos, unde totul e la indemana. Vara trecuta, de exemplu, Hotelul Princess (4*, In Mastihari-cam la 15 km de oras) incepea programul de divertisment dupa cina, adica pe la ora 9 si tinea pana pe la 23, 24. Karaoke pt copii dar si pt maturi, spectacole de muzica internationala, etc. Insa, nu numai seara gasiti program de divertisment ci si ziua, la piscina hotelului de exemplu. Aerobic in apa, tenis de masa, tenis de camp, badminton, volei, beach voley. Sunt animatori care se ocupa de orice dorinta are clientul si de regula nu se plateste. Ati platit totul in bilet.

Manifestari religioase nu veti intalni aici. Este o biserica in centrul orasului, slujba am inteles ca incepe la ora 7 a. m. Cochilii pt rugaciune se gasesc sporadic, depinzand de generozitatea investitorilor turistici. A! si daca tot discutam despre bisericute, celor care vor sa se casatoreasca sau sa-si reinnoiasca juramintele (romantismul n-are voie sa fie in criza! e un loc magic, o bisericuta pe o insula mica foarte aproape de tarmul insulei Kos. E doar bucata de insula si bisericuta. pozele sunt fantastice iar sentimentul ca ai lumea si planeta la picioare e garantat! Detalii celor interesati; ) (glumesc)

sonike [11.06.10 15:11:48] »

Acum sunt in romania insa marti plec pe insula mea draga si voi scrie mai rar.

biancuta [11.06.10 15:13:55] »

@sonike, foarte utile randurile tale, sper sa am ocazia sa le folosesc. Felicitari pentru prezentare!

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.06.10 15:49:20] »

@sonike, esti un izvor nesecat de vesti bune

Asa cum banuiam, ideal pt mine ar fi perioada iunie, septembrie sau chiar inceputul lui octombrie, sa nu fie foarte cald si apa sa fie numai buna de balaceala.

Interesant ce spui despre inexistenta manifestarilor cu caracter religios. In alte parti, cu ocazia diverselor sarbatori (hramuri) se organizeaza adevarate "serbari campenesti" cu parade de strada, cu muzica, dansuri, mancare, bautura la care participa comunitatea locala si evident turistii.

sonike [11.06.10 23:44:14] »

@biancuta

Grabeste-te! indata nu mai gasesti loc la hotel! ; )... noroc ca n-are nimeni nimic daca dormi pe plaja. Ps: e bes-ti-al! )

@almona:

Iubita mea, in Kos nu e nevoie de nici o sarbatoare religioasa ca sa fie serbari, parada pe strazi, muzica, dans si mancare. Ai de toate 24/7, fara gluma. Singura diferenta e ca lumea nu e pioasa, fustele cam scurte la parada, muzica destul de tare, mancarea prea buna si dansul... variaza in functie de alcoolemie. Grecii si religia... as face o analogie, cea a pantofarului care n-are pantofi.

adaiulia [13.06.10 15:20:34] »

Frumos iar fiecare cuvant pe care l-ai asternut in acest rewiev ne arata dragostea ta pentru Grecia, felicitari.

ioana_zamf [27.06.10 15:49:42] »

Buna Sonia,

Voi "abuza" si eu de cunostintele tale referitoare la insula pe care locuiesti.

Vom petrece un sejur de 7 zile in septembrie in KOS.

Ne-am hotarat ca 2 zile sa le petrecem explorand doar Kos town iar restul zilelor, cu ajutorul unei masinii inchiriate, sa vedem si restul insulei. Crezi ca ne ajung 2 zile pt kos town?

Sunt locuri de vazut la care nu putem ajunge decat pe apa?

Multmim

sonike [27.06.10 18:42:50] »

@ioana zamf

Unde veti fi cazati?

Septembrie e o perioada frumoasa si romantica: nu foarte aglomerat, destul cat sa se vada mai liber frumusetea peisajelor direct de pe terasa cafenelelor si restaurantelor, foarte pline in extrasezon, nu vezi decat duiumul de turisti pe jos sau pe biciclete si catargele vaporaselor si albastrul marii prin toata miscarea asta browniana.

Totodata aveti si norocul sa prindeti toate localurile si hotelurile deschise, cu ofertele lor nelimitate de divertisment de zi sau noapte.

Va recomand cu caldura sa petreceti o noapte la Apoplus (muzica live, greceasca. Atentie, e deschis doar in weekend).

Da, va ajung 2 zile sa vizitati orasul Kos, chiar in cel mai mic detaliu.

Vizitati castelul ioanitilor, Asklipion-cel mai popular vestigiu arheologic legat de invataturile lui Hypocrate-, portul (Marina) -nu e doar port, are si un complex unde se poate servi un cocktail intr-un ambient foarte placut iar seara se si danseaza pe muzica funky; ).

Inchiriatul masinii costa cam 30 euro/zi. Dar puteti inchiria si biciclete si sa vizitati astfel orasul. Va recomand iesirea spre Psalidi (mai jos de port) ca sa faceti niste poze memorabile, peisajul e foarte frumos. Si gasiti pe drum stanci golase pline de capre kamikaze, copiii vor fi fascinati daca aveti si veniti cu ei. Iesirea spre aeroport nu v-o recomand, nu e nimic interesant, lasati-o pe cand luati masina. Tot cu bicicleta va recomand sa faceti un tur tip centura al orasului deoarece va veti plimba de-a lungul plajelor, e minunat, soseaua e buna si adesea marea e la doar 2, 3 m de pedalele voastre.

Va recomand sa o luati per pedes prin oras. Tot orasul e impanzit de ramasite ale greciei antice iar intrarea e libera peste tot, unde este permis accesul in interior.

Cat despre restul insulei eu zic sa mergeti doar in Kefalos (cca 30 km de oras) si Tingaki (cca 15) (cred ca ambele sunt inspre iesirea aeroportului insa asigurati-va, s-ar putea sa ma insel).

Kefalos e cel mai mare orasel dupa Kos si fiind la altitudine, merita un apus de soare.

Tingaki e ceva mai mic dar mai animat iar particularitatea lui e privelistea muntelui. Acolo e si una dintre plajele pt. nudisti, daca sunteti amatori. Puteti lua si cortul cu voi sa petreceti o noapte romantica, se practica!

Ar mai fi Kardamena insa... e doar un sat plin de turisti englezi care, dupa ce au venit cativa ani la randul aici in vacanta, s-au decis sa locuiasca aici... deci, nimic interesant, doar un mic english corner, nimic veritabil grecesc acolo.

Restul oraselelor ce le vedeti voi pe harta insulei sunt doar asezari unde s-a dezvoltat foarte bine turismul hotelier si cam asta e tot: hoteluri frumoase,faleza marii si plajele (amenajate in jurul hotelurilor si "salbatice"in rest-dar ideale pentru plimbari "desculte").

Sentimentul meu e ca va veti simti cel mai bine in Kos town, pe plaja civilizata si comfortabila si cu plimbarile de seara minunate. Dati o fuga si in Agora (piata din centru) -acolo gasiti suveniruri culinare deosebite.

Daca doriti sa navigati sunt 3 posibilitati:

- mergeti in port si vorbiti cu oamenii de acolo sa va inchirieze o barca si veti avea si "sofer". Nu stiu cat costa si cum se taxeaza dar stiu ca se practica;

- va alegeti o destinatie gen insula Leros, Kos, Lipsi, etc si luati vaporul. Un bilet e cam 30 de euro insa daca nu aveti de gand sa ramaneti pe insula-destinatie ci doar sa mergeti pe apa si sa va intoarceti seara, poate fi obositor si s-aveti sentimentul ca ati calatorit ca sa nu vedeti nimic

- puteti merge in Turcia. Bodrum e la 20 de minute pe apa. Se fac curse zilnice cu plecare dimineata si intoarcere seara, poate ca in septembrie nu vor fi tocmai zilnice dar... vor fi. Din camera mea se vede tarmul turcesc plin de luminite seara, e mirific.

Pentru orice alte informatii va stau la dispozitie cu mare drag.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [28.06.10 11:57:24] »

@sonike

Dar puteti inchiria si biciclete si sa vizitati astfel orasul

Desi sunt adepta mersului pe jos, o astfel de experienta pare tentanta. Dar, pentru ca intotdeauna exista un dar ai vazut cumva daca sunt si biciclete in tandem (doua biciclete paralele unite cu un cadru). Nu de alta, si nu cumva sa radeti ca va aud: P, dar nu m-am urcat pe bicicleta in viata mea. Insa merg cu cineva care stie si pe bicicleta tandem am mai mers.

PS. perioada 15 iunie -30 iunie sau 15 septembrie -30 septembrie sunt bune pt o vacanta nu foarte aglomerata, dar prielnica pentru plaja?

sonike [28.06.10 14:02:21] »

@almona

Draga mea, am vazut biciclete si cu 6 locuri! pedalau toti odata si se sincronizau mai greu, haha, era tare amuzant. Trebuie sa fie si pt 2 persoana, am sa ma uit, ok?

Da, se poate face plaja, lejer. Inca incepand cu sfarsitul lui aprilie. Doar ca apa e cam rece atunci. Dar din iunie e ideal si nici foarte aglomerat. Chiar si in septembrie se poate face plaja, la fel de placut, poate doar mai mult vant, insa e cald.

tudi* [09.07.10 08:18:04] »

sonike, daca poti sa-mi raspunzi la o intrebare, se pot cumpara blanuri ?

presario [09.07.10 08:47:02] »

sonike - foarte tare, felicitari !

Era sa ajung si eu la Kos o zi, din Bodrum, dar nu s-a mai putut. Ramane pe altadata.

monicaf* [20.07.10 10:04:28] »

Buna Sonike

Si noi plecam in septembrie in Kos si informatiile tale ne-au fost de ajutor

Ce ne poti spune despre noul hotel Mitsis Blue Domes din Kardamena?

Acolo vom fi cazati...

Iti multumesc!

sonike [20.07.10 20:06:29] »

@tudi

Nu, in Kos nu gasesti blanuri insa in Rodos oferta e mare...

@monica

Nu stiu despre hotelul asta decat ca are renume destul de bun... pe insula sunt sute de hoteluri si nu exagerez.

Desi Kardamena nu e favorita mea sper sa va distrati. Nu e o localitate mare insa e aerisita si plaja intinsa... sa dati o tura si in kos city, da?

Ricci [21.07.10 03:04:18] »

Vrem si noi sa ajungem in Kos chiar luna aceasta daca se poate, insa nu avem clar cum ajungem acolo. Vrem sa plecam cu masina. Daca ne-ai putea da cateva informatii exacte despre transport...

Multumesc anticipat.

P. S. informatiile oferite de tine sunt oricum foarte utile si intradevar Kos pare o insula foarte frumoasa

sonike [21.07.10 19:06:10] »

Ma bucur ca v-ati hotarat sa veniti in Kos

Referitor la drumul cu masina pana in Atena nu te pot ajuta prea mult pentru ca nu stiu din ce oras al tarii porniti. Insa o harta rutiera e usor accesibila... Ideea e ca daca aduceti masina cu voi pe insula ea trebuie transportata cu vaporul din portul Piraeus. Ori veniti si voi cu vaporul ori trimiteti doar masina si voi veniti cu avionul. Diferenta e considerabila in ideea in care cu vaporul faceti macar 12 ore iar cu avionul doar 30 de minute. Insa daca sunteti romantici... Uite linkul ajutator: click aici

Aici gasiti orarul de calatorie, tarife, conditii cazare, etc.

Odata ajunsi cazare gasiti usor peste tot, desi e full seazon toate hotelurile au camere. Cele de 4 stele in jur de 70 euro, mic dejun inclus iar cele de 3 cam 50-65, idem. Depinde... Daca doriti mai multe informatii despre orice, va stau la dispozitie.

Ricci [22.07.10 12:38:19] »

Multumesc pentru informatii. Hotelul deja l-am rezervat,iar traseul ne-am hotarat sa-l facem pe turcia si de la bodrum trecem cu vaporul pana in Kos. Nu gasesc insa orarele acestora. Stii cumva cam cate curse sunt pe zi de la Bodrum pe Kos, sau cat de dese? Daca mergem sa cumparam biletele la fata locului riscam sa nu gasim locuri? Si cam ce pret au?

Mersi frumos. Abia astept sa ajung pe insula. Ajungem luni.

sonike [23.07.10 19:29:22] »

@Ricci

Hmmm... sunt multe vapoare care pleaca spre Bodrum zilnic. Insa nu am vazut nici unul sa transporte masini dar am sa ma interesez daca si cum se poate. Vapoarele nu sunt mari, suporta undeva intre 20-80 persoane. Ideea e ca ti se ofera ca serviciu nu transportul in sine (ca Blue Star Ferries) ci excursia de o zi in Turcia. Pentru 60 +, - euro/persoana te duc pe tarmul Bodrumului si-ti ofera pranzul pe vaporas, chiar daca intreaga calatorie dureaza 20 de minute. Luati-va pasapoartele cu voi, C. I nu ajunge caci turcii nu sunt in UE. Bilete sunt la orice ora caci oferta acestor excursii e mare, puteti lua pe loc, inainte de plecare.

Am sa revin cu informatii legate de transportul auto cat de curand. Pana atunci fuga, impachetati bagajele!

Vanessa [09.08.10 23:18:40] »

Buna, Sonike! Intr-adevar! Subscriu si eu! Ai oferit niste informatii foarte importante tuturor celor care doresc sa mearga in Insula Kos, dar si celor care, pana acum, nu s-au gandit la aceasta destinatie pentru concediu! Eu am decis in urma cu ceva vreme sa-mi petrec concediul in aceasta insula si am incercat sa ma documentez cat mai mult posibil.

Vazand atat informatiile pe care le-ai oferit, cat si faptul ca ti-ai petrecut foarte mult timp pe aceasta insula, as vrea sa te intreb ce parere ai despre Tigaki si despre Lambi? Cum este plaja, cat de animate sunt? Ce mi-ai recomanda?

sonike [11.08.10 19:46:29] »

@Vanessa

Tigaki DA! e foarte frumos. Si animat. E o alegere buna. Plus ca e aproape de oras, asta daca simtiti nevoia de si mai multa nebunie. Despre Lambi nu vreau sa spun nimic, nu am fost deloc acolo insa, cu siguranta nu are cum sa fie rau sau sa duceti lipsa de ceva, astept sa ne spui tu! Cand pleci?

@Ricci

Imi pare rau, nu am reusit sa aflu cum sa aduceti masina in Grecia din Bodrun. Probabil turcii stiu mai multe, cu siguranta grecii nu dau nici o posibilitate sa faceti asta. Spune-ne cum v-ati simtit?

35 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adaiulia, adinatraila, adyss*, AlleAlexandra*, biancuta, bogdan alecu, bose, cosminbara, cryss27, danoradea, david, ecaterina_t, florintoma, gabrieldima, Gilda, giuly, ioana_zamf, ioanamulligan*, iulyka_17gl*, jeny32, kokos, Liviu-, Mihnea90, MonaLu, monicaf*, ovidiu7020010, ralucaion, razviradu, Ricci, S.Lucica, sonia10, sonike, tudi*, Vanessa, ViktorB
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind insula Kos: