ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2019
REGIM MASĂ A.I.
2 AD. + - COPII -- v: -

Sunshine Corfu Resort & Spa [Nissaki]4

Sunshine

Mai fusesem în Corfu în urmă cu 4 ani și ne îndrăgostisem de frumoasa insulă. De această dată urma să "locuim" 7 zile la Sunshine Corfu Resort&Spa, în Nissaki, pe coasta de est a insulei, în regim A. I.

Ajunși în fața barierei care bloca coborârea spre hotel prezentăm biletele "cerberului" de la intrare, acesta verifică o listă... ridică bariera și ne urează sejur plăcut! O alee sinuoasă și în pantă ne duce până pe platforma din fața recepției, unde parcăm cât mai aproape de un zid pentru a lăsa loc autocarelor care aduc turiștii în locație (sfaturi luate de pe AFA, înainte de plecare).

Puțin intrigați de singurul nivel (vizibil) al hotelului, trecem de formalitățile de cazare și intrăm în posesia cheii de la cameră: etajul 6! Cineva din personalul gazdă ne ia bagajele și cu toții ne îndreptăm spre lift. Care lift începe să... coboare vertiginos! Omul ne explică amabil că hotelul e construit pe o stâncă, în terase, iar numerotarea etajelor s-a făcut de la bază... în sus! Deci, parterul era la recepție, iar etajul 8... pe plajă! Nu-i bai, ne obișnuim!

Camera spațioasă, luminoasă cu vedere la mare și la etajele inferioare (sau superioare?) unde funcționau două piscine, una de relaxare și o alta (un nivel mai jos) de agrement. Prima, înconjurată de șezlonguri, era mai "liniștită", în timp ce în a doua se petrecea la greu! Tinerii care întrețineau atmosfera făceau totul ca oaspeții să se simtă cât mai bine: jocuri, concursuri și multă muzică.

Mai cobori un nivel, pe scări sau cu liftul, și ajungi pe plajă! Nu prea mare, dar suficientă pentru clienții hotelului și inaccesibilă altora, cu pietre mărișoare, dotată cu șezlonguri și umbrele, a fost locul perfect unde ne-am relaxat în fiecare zi. Fiind pe malul mării, nu suntem adepții piscinei (am onorat-o o singură dată) așa că ne-am bucurat din plin de frumoasa apă a Mării Ionice. Pentru a încheia cu acest capitol să mai spun că papucii de plajă sunt indispensabili, nu strică nici un echipament de snorkeling și că de pe plajă se poate pleca într-o mini-croazieră cu un vaporaș care acostează zilnic la micul dig din beton.

Trecând la partea mai lumească, a mâncării, trebuie să mă credeți că totul a fost la superlativ! Nu-i prea știam pe greci atât de atenți cu A. I., dar aici, la Sunshine, s-au autodepășit!

Dimineața, pe lângă ce este cam peste tot (brânzeturi, mezeluri, ouă - aici, preparate în 3 moduri diferite -) găseam zilnic clătite (făcute în fața noastră), multe preparate de patiserie și chiar mâncare gătită (iahnie de fasole, mousaka).

Prânzul și cina ofereau pește (zilnic), porc, pui, fructe de mare, paste, 5 sortimente de înghețată, multe dulciuri și fructe. Am savurat, printre altele, pui cu sos de mentă sau de măsline, porc cu sos de portocale sau sos dulce, caracatiță cu paste. Nota bene: noi ardelenii, cam ducem dorul ciorbelor prin străinătățuri, dar aici am mâncat zilnic supe-creme de zarzavat, de ciuperci. Un prânz prelungit se putea lua și la unul din bar-pool-uri, unde găseai cam 80% din cea ce oferea restaurantul-mamă.

Sectorul lichid a ieșit în față cu localnicul ouzo, multe cocktail-uri de vară, bere draft, vin vrac alb și roșu.

Noi am ajuns la resort sâmbăta. Duminica și lunea le-am rezervat în întregime plajei și bălăcelii, marțea am revăzut Paleokastritsa (cu splendida ei mănăstire), Sidari (cu al său Canal D'Amour), dar și mormanele de gunoaie menajere neridicate de pe marginea șoselelor.

Miercuri am avut seară grecească concretizată printr-un meniu specific (souvlaki, giros, mousaka, baclava - deși esta e mai mult de dincolo de Egee) și un frumos spectacol de dansuri și muzică grecească.

Următoarea seară a fost una italiană, la restaurantul Mamma Mia (cum altfel?) din cadrul resortului. S-a deschis cu niște chiftele a la Napoli, elementul forte fiind, bineînțeles, pizza. Totul stropit cu o butelie de vin. Vineri plajă și baie la greu, iar sâmbăta delicatul (și neplăcutul, pentru mine) moment al plecării.

De această dată plecarea nu însemna și sfârșitul concediului, pentru că urma o vizită în Kerkira Town, o trasbordare cu ferry-boat-ul către Brindisi și alte 8 zile pe malul mării, în Reggio Calabria.

Dar, asta e deja o altă poveste...

Trimis de Artiglio in 08.06.19 12:56:19
Validat / Publicat: 08.06.19 16:18:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Ipsos (Corfu), Eretria (Evia), Meteora

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Artiglio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22000 PMA (din 18 voturi)

webmasterX [08.06.19 16:17:47] »

Bun review

Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

webmaster [09.06.19 00:07:00] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.06.19 19:19:57] »

Zona e foarte frumoasă, am remarcat-o și eu, și de pe apă, și de pe șosea.

Frumoasă continuarea cu Italia. E o idee bună accesul pe aici, chiar și dacă mergi direct în Italia, fără Grecia. Într-o zi ajungi la Igoumenitsa, dormi pe feribot, iar dimineața ești în Italia, pe plajă. Iată cum se face România - Italia într-o zi de condus și o noapte pe vapor. Valabil pentru cei din sudul țării.

Artiglio [15.06.19 11:50:11] »

@abancor: Da. așa e! Ruta e folosită mult de românii care lucrează în sudul Italiei atunci când vin acasă! Am cunoscut, la întoarcere, un tânăr cuplu din Vaslui, care lucra în Sicilia și revenea în țară pentru ITP-ul mașinii...

Artiglio [15.06.19 11:53:51] »

@webmasterX: E perfect, pe harta-satelit se vede perfect locația, piscinele, plaja etc!

Artiglio

pagină generată în 0.0571920871735 sec