ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2019
    DIN: Ploieşti
    ÎNSCRIS: 04.09.11
    MAY-2019

Iordania — tara contrastelor

Titlul trebuie luat totusi intr-un sens bun dar in primul rand trebuie sa stiti ceva foarte important: aveti grija de RAMADAN anul acesta (2019) a fost intre 5 mai si 4 iunie. In 2020 va fi intre 23 aprilie si 23 mai. In timpul Ramadan-lui in Iordania nu veti putea bea alcool! (noi am reusit in 4 zile sa bem doar niste bere si doar in incinta unui hotel de 5*. In alte hoteluri ori in desert nu se poate bea alcool). Nu exista alcool nici in cele mai mari supermarket-uri.

Carnea de asemenea nu se poate manca pe strada la fast food-uri ci numai in restaurant. In localurile traditionale (in Aman de ex.) nu se serveste carne si se mananca doar dupa orele 20 dupa ce canta muezinul. Aveti grija sa respectati acest obicei al lor pentru ca oamenii merita acest respect. Iordanienii sunt niste oameni deosebit de corecti, atenti si respectuosi la randul lor in special cu turistii

In luna mai 2019 intre 21 si 25 am facut o calatorie in Iordania. Nu era prima pentru mine ci a 3-a dar primele doua au fost in interesul serviciului si am vrut sa o fac (plimbarea) si doar ca turist. Primele doua calatorii au fost acum 28 si, respectiv 25 de ani dar parca vazusem Iordania ieri. In 1992 era si prima iesire a mea din Romania dar s-a nimerit, iata, sa fie intr-un loc deosebit asa incat de atunci am povestit familiei si prietenilor de multe, prea multe ori cum a fost. Din acest motiv probabil, m-am trezit cu un cadou de la fiul meu: 2 bilete de avion si cazare pentru 4 zile in Iordania!!! Nu poti refuza asa ceva… A fost superb.

Am hotarat sa scriu un review care sa cuprinda si date concrete si sfaturi pentru cei care vor dori sa faca o calatorie in Iordania pentru ca eu unul desi mai fusesem acolo, am avut mare nevoie sa mai aflu noutati. Si nu este vorba de obiectivele turistice, acestea sunt foarte cunoscute ci de amanunte, detalii s. a. m. d.

Inainte de prima zi: A. din tara trebuie luata viza (la aeroport costa 40 JOD iar 1 JOD – jordan dinar - este putin peste 6 lei).

Viza se poate lua prin Jordan Pass care costa 70,75 ori 80 JOD respectiv cu una, doua sau trei vizite la Petra. Noi am ales –o pe cea de 70 jod cu o intrare la Petra si care contine si taxa de Wadi Rum, taxa de intrare la Jeras si alte bilete de intrare de care nu stiu daca ar mai fi fost nevoie. Absolut sincer, parca ar fi poate cam 10 JOD platiti in plus dar Pass-ul te asigura si mental, psihic, ca lucrurile vor fi bune.

Se mai poate lua o viza gratuita dar de catre persoanele care au trecere (cazare) si in Aqaba. Se cheama viza ASEZA – veti gasi ce inseamna – dar la intrare, pe aeroport cred ca trebuie sa prezinti rezervarea la Aqaba. Acolo cand ajungi, e nevoie de o mica deplasare in afara orasului la o institutie care va va da viza respectiva. Nu stiu amanunte pentru ca noi am avut Jordan Pass. Mai am citit un review unde se spunea ca este impus si un termen de 48 de ore sa ajungi in Aqaba pentru a lua viza gratuit.

B. tot inainte de a pleca trebuie rezervata inchirierea unui autoturism fara de care ( parerea mea) calatoria nu e la fel de placuta. Am citit review-uri (si le veti gasi) unde nu s-a inchiriat auto. E posibil iar deplasarile se vor face cu autobuze si taxi-uri dar,si acestea costa iar plimbarea va fi mai grea. O masina absolut rezonabila, Toyota Corolla cu 4 usi pentru 4,5 persoane costa pentru 4 zile 137 JOD adica vreo 150,160 E. Noi am luat si o asigurare suplimentara de 50 de E (tot online de acasa pentru a nu risca niste evenimente greu de controlat intr-o tara a cotrastelor!! . La inchiriere se va retine pe card o garantie de cca 800 de E care se returneaza la returnarea masinii in buna stare.

C. cartela de internet de la aeroport. Este absolut necesara pentru navigatie (in cazul in care se inchiriaza o masina) dar si pentru comunicare cu familia si prietenii. Telefonul este foarte scump, iar traficul pe net fara cartela e ucigator!!! Cand ajungeti in Iordania dati telefonul pe modul avion!!! ;) atata e de periculos. Veti comunica desigur si wi-fi pe la hoteluri ori zone free dar cartela cred ca e necesara. Costa cca 14 E pentru vreo 20Gb ceea ce este arhisuficient pentru navigatie si orice altceva.

Asa captusiti am inceput PRIMA ZI:

Cazare la hotel la ora 13 fara probleme, si vizitat imediat Jerash care este in nordul Amanului fata de toate celelalte atractii care sunt in sud. Drum de cca 50 de minute pentru vreo 60 de km printr-o tara absolut diferita de tot ce ati vazut in Europa. Cetatea Jerash-ului, cetate romana, de 2.000, este un prim contact cu antichitatea si veti fi impresionati…

Pe drumul de intoarcere la Aman pe partea dreapta in fundul unei vai imense veti vedea unul dintre putinele lacuri de apa dulce din Iordania (daca nu cumva singurul), un lac de acumulare pe raul Zarqa si care asigura apa pentru toata partea de nord a Iordaniei, inclusiv Aman - en.wikipedia.org/wiki/King_Talal_Dam

Seara vizitam bazarul si central orasului Aman.

In ceea ce priveste plata cumparaturilor se poate in general cu cardul dar e bine sa ai si cash. In Aman am mancat la un local traditional in care nu am putut plati cu cardul. Sunt bancomate de schimb prin oras dar comisionul este 5 JOD pentru 100 JOD. De asemenea plata cu cardul va fi costisitoare pentru ca este un curs de schimb foarte… greu pentru leu-l nostru (1 JOD = 6-6,2 lei). Dupa parerea mea daca se poate sa luati din Romania JOD (macar vreo 500) este cel mai bine. Va doresc succes in organizare iar despre locurile vizitate vezi review la alte sectiuni.

Trimis de negoita* in 03.06.19 18:56:39
    Validat / Publicat: 03.06.19 19:28:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: tot Iordania si Siria

VIZUALIZĂRI: 2562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (negoita*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Jerash- teatrul roman

[03.06.19 19:17:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Iordania, # CĂLĂTORII - IORDANIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Iordania]

negoita*AUTOR REVIEW
    [03.06.19 23:56:03]

@webmasterX: multumesc

irinad
    [04.06.19 06:43:09]

@negoita: Am citit de aseară articolul dvs., eram curioasă să văd cum aţi perceput dvs, această ţară, deşi văd că a fost a treia oară când aţi vizitat-o. Negreşit, informaţiile pe care le oferiţi prin articol sunt foarte utile, faptul că aţi închiriat maşină v-a fost de mare folos, având o mai mare libertate de mişcare. Noi am stabilit încă de acasă că nu vom închiria, de aceea am şi rezervat transportul Petra-Amman, la autocar, on-line, plătind cu cardul. Am fi făcut şi alte rezervări pentru itinerarul nostru, dar n-am putut. De asemenea, de acord cu dvs. în ceea ce priveşte plata cu cardul acolo, nouă ni s-a părut mult mai bine cu valute pe care să le schimbăm loco în JOD.

Am remarcat că aţi început vacanţa în sens invers faţă de noi, poate ne spuneţi şi unde aţi mai fost zilele următoare şi ce aţi mai vizitat.

O zi frumoasă vă doresc!

negoita*AUTOR REVIEW
    [07.06.19 15:49:00]

@irinad: Mulumesc pentr ecou. Este... fix pe fix tot ce spuneti si am remarcat si eu utilitatea informatiilor dvs pentru deplasarea fara masina inchiriata mai ales ca situatia (6 calatori) impunea asta. De altfel am citit ulterior multe alte postari cu informatii despre posibilitatile de deplasare si la Petra, si la Aqaba ori in Wadi Rum si asta e foarte bine. Doar ca, fara discutie libertatea de miscare cu o masina este asa de mare... Asta este cu atat mai important cu cat nu ai un program foarte strict, riguros de calatorie. Am fost atat de incantat de calatoria asta incat mi-e greu sa fac un review care sa-mi placa... Oricum voi incepe... Toate cele bune

irinad, negoita*
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Iordania: