ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2019

Descoperă Rovinj

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 1 MIN

Rovinj - un oras incredibil

La sfarsitul lunii Aprilie aveam cateva zile libere, asa ca am hotarat ca vrem sa vedem marea... cea mai apropiata de Timisoara fiind in Croatia.

Am ales o destinatie la intamplare, Rovinj, nu prea stiam multe, doar ca seamana cu Venezia, ceea ce a fost suficient pentru luarea unei decizii...

Am facut 9 ore si jumatate pe drum, dar parca nici nu le-am simtit, de cand am intrat in Croatia peisajul era atat de frumos, incat nici nu ne-am dat seama ca ajunsesem deja... in Rovinj am vazut cel mai incredibil apus de soare... peisaje uluitoare, orasul este foarte curat, nu se claxoneaza, se respecta pietonii, chiar am ramas uimita, masinile opreau cu mult inainte de trecerea de pietoni, am ramas muta de uimire... nu am crezut ca un oras poate sa ma impresioneze asa de mult... dar Rovinj a reusit,

In fiecare zi vizitam cate ceva, Fazana este alt orasel care m-a impresionat foarte mult, plaja, desi era cu pietris, era foarte curata, simteam aerul cat este de sarat...

Un alt orasel din Istria care mi-a placut foarte mult a fost Vrsar, plaja era frumos amenajata, langa era un superb parc si un loc de joaca. Un orasel la fel de frumos (dar prea aglomerat pentru gustul meu) a fost Porec, la fel de fermecator ca toate orasele din Istria.

Croatia a fost o surpriza foarte placuta pentru mine, cu siguranta ne vom intoarce.

[fb]
Trimis de dana_tm in 22.05.19 17:20:32
Validat / Publicat: 22.05.19 18:59:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana_tm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P08 Rovinj

krisstinna [22.05.19 20:48:29] »

@dana_tm: Bravo, te-ai ținut de cuvânt!

Știi ca si eu am fost acolo - vezi impresii, am gustat doar un pic orașul, nu am avut timp de el.

Îmi doream sa fac o excursie cu batana, una la peștera piratilor, sa vizitez acvariul din port și sa ma rătăcesc pe străzile vechi.

Aștept sa ne mai scrii, poate încerci și un articol despre cazare, așa iti vei contura un profil turistic, foarte util atunci când vei solicita o părere pe sait.

Vacanțe plăcute îți doresc!

dana_tm [22.05.19 22:18:02] »

@krisstinna: da clar, o sa incerc sa detaliez mai mult la urmatorul... merci pentru incurajare

dana_tm