ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2019
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
APR-2019

Japonia florilor de mai III

Urmatoarele doua zile am fost cazati in Osaka si am vizitat imprejurimile.

O vizita importanta a fost la Hirosima, orasul devenit simbol al pacii. Hiroshima se afla la 305 km de Osaka si cu trenul Skinkansen am facut fix 1 ora si 40 de minute.

Ajunsi in Hiroshima, am luat trenul local si apoi feribotul si am ajuns pe insula Miyajima o foarte frumoasa insula apreciata de japonezi, unde am vizitat sanctuarul shintoist Itsukushima cu faimoasa poarta Torii care in timpul fluxului da senzatia ca pluteste in apa. Ne-am plimbat pe stradutele cu multe restaurant si magazine si am mancat stridii pe gratar, specialitatea zonei.

De aici ne-am intors cu feribotul la Hiroshima. Aici am vizitat muzeul memorial al pacii care m-a impresionat, mai ales un film care ruleaza pe un ecran mare si care prezinta viata in Hiroshima inaintea bombardamentului, momentul acestuia si cum arata orasul dupa bombardament. Am vazut A-Bomb Dome locui unde a cazut bomba atomica, care este loc de reculegere si parcul memorial al pacii. Am vazut si singura cladire bombardata care a fost pastrata in Hiroshima. Pot spune ca a fost o vizita care ne-a emotionat si sper ca astfel de orori sa nu se mai intample. Spre seara am ajuns cu acel tren minunat la Osaka, un oras plin de viata si cu foarte multi tineri.

Urmatoarea zi pana la ora 16, am rezervat-o pentru o excursie la castelul Himeji-jo patrimoniu UNESCO, care se mai numeste si castelul Egretei albe. Este considerat cel mai frumos castel medieval japonez si intr-adevar este splendid. Orasul Himeji a fost distrus aproape in totalitate de bombe in razboi, si a fost un adevarat miracol ca acest castel nu a fost distrus. Este printre singurele castele care nu au fost distruse si inconjurat de de fortificatii din zid si cuprinzand depozite de sageti, turnuri de veghe si alte cladiri in jurul sau, se inalta si azi asa cum era cand a fost terminat in 1618. Am vizitat castelul si in interior unde am intrat descaltati si am stat aproape 2 ore la coada.

De sus de la ultimul etaj la care se ajunge pe niste scari foarte abrupte se vede intreaga panorama a orasului. Dupa vizita la castel si masa la un local unde am mancat tot descaltati, asa se procedeaza in general la restaurant, am plecat cu trenul de mare viteza spre Tokyo, unde am gasit bagajele venite cu curierul.

Am avut ghinionul ca in ziua in care era programata excursia la Niko care era optionala, sa ploua foarte tare asa ca am renuntat la excursie si am umblat prin oras in zona GINZA SI Akihabara unde este raiul produselor electronice.

Pe 1 mai in Japonia a avut loc un eveniment de o importanta deosebita pentru ei si anume schimbarea dinastiei, este prima data in istoria Japoniei cand un imparat in viata doreste sa abdice. Imparatul din cauza sanatatii a solicitat din anul 2017 sa abdice si parlamentul a hotarat ca acest eveniment sa aiba loc la 1 mai 2019. Odata cu abdicarea imparatului si numirea noului imparat care este fiul cel mare, s-a schimbat si numele dinastiei care se numeste REIWA si inseamna ordine si armonie. Am urmarit la televizor evenimentele de predare a insemnelor, care au fost fara fast si nu au tinut foarte mult timp. Am inteles ca noul imparat urma sa apara la balconul palatului peste cateva zile sa salute poporul.

Aceasta zi am petrecut-o la sanctuarul Nezu unde in fiecare an are loc festivalul azaleelor, un vis. Nici nu sti ce sa admiri mai intai, oamenii astia au un cult deosebit pentru flori, am vazut niste gradini superbe, o armonie de culori. Gradina se intinde pe 6600 metri patrati si are peste 100 de specii de azalea.

Dupa ce am admirat acele minunate fori am ajuns la celebra trecere de pietoni de la Shibuya care se spune ca este cea mai aglomerata din lume si am ajuns si in piata Hachiko loc de intalnire al japonezilor, unde se afla statuia cainelui Hachiko care isi astepta stapanul in fata garii si dupa moartea acestuia.

Ultima zi inainte de plecarea la aeroportul Narita am petrecut-o in parcul Ueno, care are o multime de gradini, o gradina zoologica si unde se desfasura un targ de antichitati si erau foarte multe chioscuri cu mancare.

In aceasta ultima zi am spus Sayonara si ne-am luat ramas bun de la aceasta tara fascinanta care mi-a placut, dar sa fiu sincera nu mi-as dori sa locuiesc aici.

Trimis de mariana07 in 16.05.19 17:32:53
Validat / Publicat: 16.05.19 18:34:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în JAPONIA

VIZUALIZĂRI: 2398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

rododrendon [04.11.19 14:15:57] »

@mariana07: Buna ziua, imi puteti spune cu ce agentie ati fost? Multumesc mult

mariana07 [04.11.19 14:36:20] »

@rododrendon: nu stiu daca pot da numele agentiei, cred ca cel mai bine ar fi sa vorbim pe mesaj privat

mariana07, rododrendon
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Osaka şi imprejurimile: