ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2019
ÎNSCRIS: 23.08.18
MAY-2019

încărcat de pe telefon!

Royal Holyday Palace

Am fost de mai multe ori in Turcia și aproape de fiecare data in Alanya, de data asta am vrut un hotel apropiat de aeroport pentru ca am fost și cu băiatul meu de 4 ani. Stiam ca la a 4 a oprire va fi hotelul nostru, când l-am văzut prima data mi-am zis “sper sa nu fie asta”????.

Hotelul e foarte mare, cel mai mare la care am fost pana acum dar mi sa părut cam urâțel la prima vedere.

Am fost lăsați la hotel in jur de 10:30 eram foarte obosiți de pe drum și la recomandarea cuiva ne-am hotărât sa băgăm in pașaport 10 euro poate ne da camere mai repede de ora 14 și poate și cu vedere la mare. Nici pe departe, cei 10 euro ne-au spus sa ii punem dacă vrem in cutiuța cu tip box și camera cu vedere la mare 25 de euro pt fiecare noapte (la agenție era 20 de euro in plus pt toată săptămâna) dacă nu camerele vor avea vedere la piscina vecinilor.

Am fost sa luam late breakfast care se servea între 10-11 după care am mai stat puțin pe terasa, la 11:30 ne-au dat prima camera și la 12:30 pe a doua, ambele cu vedere la piscina vecinilor ????

Hotelul e frumos Recepția și lobby arată bine, la primire au o măsuță cu bomboane, rahat și Șampanie.

Camerele sunt spațioase, curate dar mobilierul e cam învechit la fel și pătura ce se pune pe pat deasupra așternutului e decolorata și urâta mai bine ar renunța la ea, pozele ce le-am văzut când am rezervat erau la deschiderea hotelului probabil dar in realitate nu mai e la fel.

In mini bar erau ape, beri și sucuri la doza din gama Pepsi și 2 sucuri la cutie cu pai pt copii și in fiecare zi se reumplea gratuit.

Nu mi-a plăcut ca era muzica doar la una din piscine in rest la celelalte, in restaurant, pe terase sau pe plaja prea liniste și aiurea cel puțin pentru mine sa nu fie muzica deloc când stai zile întregi la soare.

Echipa de animație printre cele mai slăbuțe de pana acum, aveau programe cu diferite jocuri sau gimnastica doar la piscina unde era muzica si seara înainte de spectacole îți urau bun venit și cam atât, spectacolele ce erau seara de la 21:30 la 22:30 au fost reușite și inclusiv la seara turcească ma așteptăm sa fie bărbatul cu rochie de se învârte și Beli dans cum e la alte hoteluri dar spre surprinderea mea a fost o trupa de dans cu diferite ținute care le schimbau și foarte ok, iar după 22:30 era deschisă terasa pool bar unde era muzica life cam in fiecare seara.

Apa in piscine era foarte rece nu am intrat deloc in apa, nici cea pt copii nu era mai calda așa ca am intrat in hotel sa căutam piscina interioară și cea de copii care citisem ca e încălzită dar erau închise amândouă. Am întrebat la Recepție și au spus ca e închisă momentan dar omul care era la sala de sport mi-a spus ca niciodată nu se deschid.

Aparatele de la sala destul de bune cât sa faci mișcare, e bine ca nu scârțâie ca in alte părți.

Personalul foarte prietenos, ospătari sunt aproape peste tot inclusiv la piscine și pe plaja îți aduc băuturi la șezlong doar ca sunt foarte putini și nu fac fața, pe plaja de exemplu era un singur ospătar îmbrăcat săracu la pantaloni negrii lungi, cămașă, vesta și pantofi transpirat de mama focului cum umbla îmbrăcat așa in soare și prin nisip toată ziua. Pe plaja nu fac cocteiluri așa ca aveam de mers ceva pana la un bar care sa facă.

Mâncarea multă și buna, restaurantul e foarte mare, ce mi sa părut iar foarte aiurea erau lipsa șervețelelor, primeai doar servetelul pe care erau așezate tacâmurile dimineața și la prânz iar seara nu erau deloc, aveau niște prosoape albe din material cu care te ștergeai.

Pe timpul nopții 0-7 nu am mâncat dar au fost prietenii la masa care au zis ca aveai ce alege de mâncare, era inclusiv cineva care făcea cartofi prăjiți dacă vroiai.

In unele seri in lobby cântau la pian sau vioara.

Curățenia in camere se facea in fiecare zi iar lenjeria se schimba o data pe săptămâna.

Au și un mini parc de distracții care are program între 15-17 sau 19-21 și e gratuit, in schimb dacă vrei sa joci tenis era 35 de euro pe ora.

Internetul merge destul de greu in camera, la piscina și barurile de afara nu mergea deloc iar pe plaja foarte slaba conexiune.

Per total a fost bine dar și prețul pe măsura

Trimis de Ramonik_tec in 12.05.19 23:43:43
Validat / Publicat: 13.05.19 10:50:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ramonik_tec); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [14.05.19 14:33:43]

@Ramonik_tec:

Per total a fost bine dar și prețul pe măsura

Ai acordat hotelului nota 9,20 şi cu toate acestea nu îl recomanzi? De ce?

O recomandare neinspirată şi ineficientă .

Suplimentul de vedere la mare se plăteşte în agenţie la momentul rezervării. Aşa este corect!

De fapt, ai primit EXACT ceea ce ai plătit, nimic în plus, nimic în minus, deci nu văd vreun motiv de nemulţumire. Ca semn de ospitalitate, ambele camere au fost oferite înainte de ora oficială de check in, 14.00.

O informare prealabilă corespunzătoare te-ar fi scutit de un drum în plus şi de o dezamăgire.

În conceptul hotelului este precizat explicit faptul că piscina interioară încălzită este disponibilă DOAR în lunile de iarnă, respectiv din noiembrie până în martie inclusiv.

Lunaparkul gratuit este un mare avantaj mai ales pentru familiile cu copii.

În ceea ce priveşte tenisul, este un adevăr spus doar pe jumătate. Pentru corecta informare a cititorilor, precizez faptul că utilizarea terenurilor de tenis pe timpul zilei este complet gratuită, necesitând doar o rezervare prealabilă, gratuit este şi echipamentul de tenis. De plătit se plăteşte doar nocturna, curentul electric costă peste tot, precum şi lecţiile de tenis pentru cine doreşte.

=

Cât de caldă a fost apa mării în această perioadă?

Se putea intra în mare?

• Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: