ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2019
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
SEP-2018

Un loc unde ne-am simtit foarte bine.

Incep acest articol cu o mica explicatie. Nu am mai scris nimic pe AFA de cateva luni bune, desi promisesem ca voi scrie despre vacanta in Evia. Trebuia sa o fac, dar nu am avut deloc dispozitia necesara. Chiar la intoarcerea din vacanta am descoperit un diagnostic crunt la sotul meu. Va dati seama ca toata energia mea a avut o singura directie.

Acum lucrurile s-au mai aranjat un pic si am zis sa scriu macar despre hotelurile pe unde am stat, mai ales ca despre niciun unul nu exista descrieri pe AFA.

Hotelul Avra, de fapt Avra Studio, se afla situat in Paralia Kymi, in dreptul portului.

Proprietarii sunt doua fete tinere, surori, foarte dragute si amabile.

Am comunicat bine cu ele, prin mail si mesaje. Au fost foarte fericite cand le-am spus ca am fost multumiti de conditiile oferite si ca o sa scriu pe acest forum. Doar ca o fac cu mare intarziere…

Centrul statiunii este la cateva minute de mers, oricum aproape. Noi faceam mereu la ducere un ocol pe faleza, admiram ambarcatiunile ancorate si ne imaginam ce placut trebuie sa fie sa fii proprietarul uneia!

Am stat acolo 8 nopti, intre 6 si 13 septembrie 2018.

Rezervarea am facut-o pe Booking, din luna ianuarie. Cu vreo doua zile inainte de sosire mi s-a retinut de pe card echivalentul a doua nopti de cazare.

Accesul se face pe o strada in panta accentuata, care ne solicita picioarele, seara, cand ne intorceam dupa cina stropita cu bere sau vin!

Hotelul este ridicat pe un teren in panta, rezultand o constructie deosebita. Practic, par a fi trei corpuri de cladire, strabatute de o scara lungaaa, ce asigura accesul la fiecare corp si in camere.

Nu prea m-am priceput sa descriu constructia, o sa pun o poza.

Fiecare corp are cate 4 camere, dar nu toate sunt la fel. Unele sunt cu dormitorul la etaj, altele parca nu. Zic asta pentru ca in ultimile doua zile eram singurii locatari iar usile erau descuiate. Ne-am permis sa aruncam o privire. Am vazut ca unele camere aveau patul asezat intr-o nisa, cred ca pentru copii ar fi fost placut sa stea ei ascunsi acolo! In alte camere am vazut paturi suprapuse, pentru copii.

Noi am avut camerele 3 si 4, in primul corp de cladire.

Din cate ne-am dat seama, pareau a fi cel mai bine pozitionate.

Spun asta pentru ca aveam o vedere splendida de pe ambele terase.

La intrarea in camera se afla un holisor, in stanga aflandu-se baia iar in dreapta, sub scara, un dulap de haine incapator. Dulapul are multe compartimente, unele mai mari altele mai mici.

Urmeaza doua trepte si se intra in camera de zi- bucatarie, sau cum s-o numi ea.

Aici se gaseste un pat de o persoana (la prietenii nostri era o canapea), o masa suficient de mare, trei scaune, o masuta pe care sta un televizor nu prea mare si pe perete un cuier pentru haine.

Mobilierul de bucatarie (ca si dulapul de haine) este nou, practic, functional, suficient de mare, de fapt cam ca intr-un apartament de bloc.

Ca dotari, exista cuptor si plita electrica, hota, frigider mare, cu congelator.

Am gasit un set complet de 4 farfurii, doua cratiti, o tigaie, un ibric pt cafea, pahare, tacamuri.

Mai prost stau la cestile de cafea, erau sapte cesti de sapte feluri! Dar nu a fost un necaz.

Toate erau curate. Am gasit doua recipiente cu zahar si cafea, cantitati mici, probabil sa faci repede o cafea in timp ce despachetezi. Binevenita a fost sticla cu apa rece din frigider, a noastra se cam incalzise pe drum.

Din aceasta camera se iese pe o terasa, nu prea mare, strajuita de un copac ce ofera umbra, dar si tantari din belsug, seara! Aici exista o masuta si doua scaune. De pe terasa se vede marea, care este la mica distanta. Am admirat-o zilnic, am privit vapoarele care veneau in port, urmaream imbarcarea si debarcarea masinilor. Terasa este separata de cea vecina printr-un perete de sticla mata, incat ai intimitate deplina. Dar se poate comunica, daca vrei, cu vecinii, in cazul nostru vecinii fiind tovarasii nostri de calatorie.

Agatat in exterior se afla un suport pentru uscat rufe, cu cateva carlige.

La etaj se urca pe o scara care la inceput ni s-a parut cam incomoda, dar dupa ce ne-am obisnuit cu ea a fost in regula. Incaperea de sus este mica, aici se afla doar patul, o noptiera cu o veioza si usa spre TERASA.

Terasa asta e ceva de vis: foarte mare, dotata cu o masuta, doua fotolii din ceva gen rachita, dar din plastic si o canapeluta, fiecare avand si pernute.

Aici stateam in fiecare seara dupa ce ne intorceam din oras, si descantam o sticla de Sangria in timp ce comentam impresiile zilei si faceam planul zilei urmatoare.

In fata ochilor se afla marea, cu toata intinderea si splendoarea ei.

De aici am admirat cel mai frumos rasarit, ne-am trezit de multe ori pentru acest spectacol. E drept ca de vreo doua ori niste norisori au stat intre noi si soare, dar tot a fost frumos!

Alte amanunte ar fi ca usile si geamurile erau dublate de obloane care faceau intuneric, liniste si racoare in camere.

Aparatul de aer conditionat era montat la etaj, in capatul scarii si facea fata, se racorea in ambele camere.

Desi era septembrie, a fost foarte cald si l-am folosit inclusiv noaptea (cam neplacut zgomotul, dar mai neplacuta caldura)

Un minus ar fi acela ca nu sunt plase contra tantarilor. In schimb in camera se aflau vreo doua tipuri de aparate care s-au dovedit eficiente. Iar pentru terasa, Autanul sa traiasca!

Am uitat sa descriu baia: mica dar nu exagerat, cu o cabina de dus cam micuta. Nu mai stiu ce fel de consumabile am gasit.

Uitandu-ma la poze am vazut ca in dreptul celor doua trepte dintre hol si camera de zi este o portita, cu incuietoare. Cred ca cei care vin cu copii mici au apreciat-o, pentru ca evitau riscul caderii pe trepte a celor mici.

Despre curatenie nu am ce sa reprosez. Zilnic s-a facut curat, desi nu prea era nevoie. Eram plecati, nu mancam in camera decat ceva usor dimineata. Cearceafurile si prosoapele s-au shimbat mai des decat era nevoie. Le schimbau si pe cele nefolosite. Ce ma enerva cel mai rau era faptul ca prosoapele curate le puneau mereu in patul de la etaj. Asa ca veneam de la plaja toropiti, faceam dus si constatam ca nu avem prosop!

Masinile se puteau parca in jurul cladirii.

Cam vis-à-vis de hotel este un loc de joaca pentru copii, in mare, cu niste tobogane si alte chestii. Am vazut mereu copii distrandu-se acolo.

In imediata apropiere se afla o mica plaja, dar urata de-a binelea.

Ingusta, cam murdara, cu sezlonguri rupte, care se puteau folosi contra consumatie. Si apa era murdara, poate datorita vecinatatii cu portul. Am fost acolo intr-o zi cand prognoza meteo anunta ploaie si furtuna, dar am plecat mai repede decat furtuna. Care nici nu a venit, din fericire!

Articolul nu e despre plajele din Evia, dar vreau sa fac o referire la plaja Soutsini, despre care s-a scris pe AFA ca este frumoasa.

Asa este, ne-a placut foarte mult si noua, am fost de cateva ori acolo si tocmai de aceea vreau sa precizez ceva legat de modul de acces.

Google map ne duce la aceasta plaja pe un drum intotocheat, care trece prin (sau pe langa) orasul Kymi, pe o distanta de 10 km, cam in 25 minute. Wazze in schimb ne duce pe faleza, pe un drum drept, parcurs in cateva minute. Drumul se termina cu un loc mai larg, unde se pot parca masinile.

Imediat incepe partea neamenajata a plajei Soutsimi, ingusta, cu nisip fin. La 7-8 minute de mers agale pe jos se ajunge la partea amenajata, unde se afla o mica terasa, Beach Place Café. O mica parte a drumului se face chiar prin apa, dar exista si posibilitatea de a merge pe pietre.

Plaja este foarte frumoasa, amenajata pe un promontoriu deasupra apei. Nisipul nu este cel mai fin, este adus acolo. Se coboara in apa pe niste trepte. Pt cei care nu stiu sa inoate, exista si intrare normala in apa, doar ca sunt cam multi bolovani. Noi am descoperit, pentru prietenii nostrii, o zona fara bolovani.

Sezlongurile se pot folosi contra consumatie, preturile fiind obisnuite. Se servesc bere, sucuri, chestii de rontait, cafea si sandvisuri. Exista si un dus si saltele din acelea umplute cu nu stiu ce bilute, pe care le poti aseza sub ce forma vrei si care iau forma corpului.

In concluzie, recomand cu drag acest hotel.

Chiar daca nu a fost unul luxos, atuurile lui sunt linistea, privelistea, amabilitatea proprietarilor si cele doua terase minunate.

Pretul de 35 E/ noapte il consider corect.

Trimis de adrianaglogo in 11.05.19 23:04:25
Validat / Publicat: 12.05.19 10:25:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Aici poza a fost stitlizata de telefon

[12.05.19 10:23:47]

Excelentă review de revenire

Și... sănătate multă soțului...

Mutat în rubrica "Avra Studios [Paralia Kymi], KYMI" (nou-creată pe sait)

[12.05.19 10:25:43]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

adrianaglogoAUTOR REVIEW
[12.05.19 13:55:56]

@webmasterX: Multumesc pentru apreciere si pentru urari.

M-am simtit foarte bine dupa ce am scris acest articol, pentru un timp am avut altceva in minte.

adrianaglogoAUTOR REVIEW
[12.05.19 15:08:26]