ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 9

la PMM* = 43 USD

Albatros Aquapark Hotel5

Albatros Aqua Park

Ne-am intors de cateva zile din Sharm si pentru ca agentia ne-a rugat sa facem un review al sejurului, pentru doritorii urmatori, cred ca sunt informatii ajutatoare.

In primul rand, hotelul este structurat in 3 parti distincte:

a) zona de receptie+restaurante

b) zona de aqua-park

c) corpurile de cladire pentru cazare.

Distanta intre camere si restaurante/receptie este destul de mare (transportul bagajelor se face cu o masinuta electrica), dar la temperaturi de peste 30 de grade (care deja sunt in luna mai) nu este deloc confortabil sa parcurgi traseul de la camera pana la restaurant pentru mic dejun/pranz pe jos.

1. Cazare - hotelul este cu adevarat de 5*, camere spatioase (family room), curate, mobilier nou, AC functional, prosoapele se schimba zilnic, lenjeriile... doar in cazul in care ceri explicit sau lasi bacsis. Mini barul se completeaza zilnic cu sticle de apa de 05l (1 sticla/persoana), doar la primire gasesti 1 sticla de cola si 1 sticla de 7UP de 1.25l. Din pacate, zona este plina de tantari (desi in fiecare seara incercau sa rezolve problema, pulverizand in jurul hotelului cu substante anti-tantari) astfel incat este obligatoriu spay sau aparat. Un alt inconvenient este moscheia in care dimineata (uneori la 3.20, dar de obicei la ora 4.30) are loc slujba... evident folosind difuzoare externe.

WI-FI functioneaza pe toata intinderea hotelului, inclusiv la aqua park.

Daca se doreste un late check-out: pana la ora 15 costa 20$, pana la ora 18 costa 50$.

Partea pozitiva: corpurile de cazare sunt inconjurate de piscine. Cladirea are parter si etaj, si daca esti cazat la parter, ai iesire direct la piscina adiacenta.

La piscine exista un bar si o zona de food court in care, intre orele 12.30 - 17.00 poti servi sandvisuri, hamburgeri, naggets, paste, salate si pizza.

2. Aqua-park (functional intre orele 10.00 - 17.00): sunt 4 tobogane pentru adulti si multe ansambluri pentru copii (cele mai interesante pt copii au apa mai rece).

Aici poti gasi: zona de food court (cu aceleasi variante ce mai sus), 2 baruri, zona de inghetata si clatite. Bauturile sunt toate la pahar, inclusiv apa. Pentru sucuri, exista autoservire, la dozatoare. Bauturile alcoolice se servesc dupa ora 10.

3. Entertainment-ul - cel putin in perioada aceasta este inexistent. Intr-o singura seara, la 9.30 au avut un 'spectacol' cu cai (in care se fluturau niste steaguri), s-a facut o introducere a istoriei Egipului (banuiesc) in... araba, care-a durat cel putin 20 de minute si o echipa de dansatori a incercat un dans (am avut senzatia ca asist la un stand-up comedy, dansatorii nu aveau nimic in comun cu dansul). N-am remarcat sa fie ceva, peste zi, la piscine (gen aqua gym, sporturi...).

Pentru copii - aqua-park peste zi si seara, la ora 8 puteai juca mini-golf, se proiectau filme de desene animate (cu dublare preponderent in rusa), si pe o scena se punea muzica astfel incat copiii puteau dansa. Exista si un mini, mini amsablu de joaca cu in tobogan si parca 2 leagane, dar cred ca poate fi interesant doar pentru copilasi de pana in 5 ani.

4. Restaurante:

a) restaurantul principal: se pot servi cele 3 mese principale.

Nu exista variatie dimineata, dar nici nu te poti plange ca nu gasesti nimic de mancare: oua fierte, omleta, oua ochiuri si omleta cu diverse ingrediente (ultimele 2 erau la cerere), 2 tipuri de mezeluri: unul de pui, unul de vita, branzeturi, peste afumat, legume, masline verzi, pasta de branza, foietaje, cereale, iaurt, sucuri naturale de fructe.

Masa de pranz: un preparat cu peste (pangasius), unul cu pui si unul cu vita, spaghete, pizza, supa, prajituri (mie mi s-au parut a fi toate la fel: pandispan cu un strop de crema de diverse culori). Ma asteptam sa gasesc fructe mai multe, dar invariabil au fost: physalis, portocale, grapfruit si curmale, rareori banane.

Cina: preparate la gratar: vita, pui, peste (pangasius) pe rand nu toate o data, pizza, paste, mancaruri gatite cu legume/si carne. Aceleasi prajituri, aceleasi fructe.

Nu pot spune ca nu am avut de unde alege, dar nu se poate compara cu diversitatea din Turcia.

b) restaurantul asiatic - n-am fost niciodata dar am trecut cand se servea masa - pentru amatorii de astfel de mancaruri, cred ca merita incercat.

c) restaurantul Tangine - avea aceeasi mancare ca cel principal, doar ca in zile diferite.

Pe ansamblu, mancarea este ok.

5. Plaja - plaja este share-uita cu mai multe hoteluri (da, este privata dar cat timp au acces turistii din Albatros beach, care din fericire anul acesta era inchis, si din Aqua Blue, nu mai este la fel de simplu sa gasesti sezlong) si transportul pana la ea se face cu microbuze din jumatate in jumate de ora. Se poate merge si pe jos, cam 10-15 minute de la hotel.

Poti vedea corali si pesti exotici in apa foarte mica, aceasta este partea care merita cel mai mult din tot sejurul.

Obligatoriu: masca de snorkeling.

6. Receptia/servicii - personalul amabil, vorbitori de rusa, exceptandu-i pe cei de la receptie si cativa de la baruri, nu prea stiau engleza.

Facand un scurt review, pot considera ca a fost un sejur reusit (probabil noi tot facem comparatia cu hotelurile tucesti).

Cu siguranta vom reveni, nu la acelasi hotel (nu pentru ca nu ne-a placut ci pentru ca merita sa incercam si altceva).

Trimis de cosmina s in 11.05.19 12:25:21
Validat / Publicat: 11.05.19 19:51:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmina s); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.00 USD pe cameră

webmasterX [11.05.19 19:50:57] »

Bun review de debut, merită remarcat

@cosmina s: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 44&ridAnt=93488

webmaster [11.05.19 20:11:45] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

pagină generată în 0.0488119125366 sec