ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2019
ÎNSCRIS: 10.08.11
APR-2019

Berlinul subiectiv

Fiindca am plecat "bine documentata" si citisem cateva review-uri am crezut ca stiu cam tot ce e util pt 4 zile la Berlin, dar n-a fost chiar asa, deci vin cu sfaturi si pareri personale:

- de la aeroportul Schonefeld ajungeti in centru cu trenul S9

- recomand cardul de transport in locul cardului Berlin - welcome - card, care m-a dezamagit fiindca nu are reduceri la muzeele cele mai importante, Pergamon sau Neues Museum, unde este expus faimosul bust al lui Nefertiti. Poate merita sa faceti un calcul in functie de lista obiectivelor de interes, Harta primita odata cu cardul este greu de utilizat, literele sunt mici, iar obiectivele importante nu sunt desenate pentru a fi usor identificate. A fost un chin sa folosim harta, tot google ne-a salvat

- cardul se valideaza o singur data, in 4 zile am prins 2 controale, dar cand scoteam welcome card-ul nici nu se uitau la el (poate a fost singurul avantaj ca am ales cardul in loc de cel de transport)

- daca achizitionati card de transport pentru zonele ABC pretul este 7.70 euro, dar e ciudat ca este valabil numai pana a doua zi la ora 3 pm

- vizitarea cupolei de pe Reichstag - numai cu inscriere online. Este fals, chiar daca nu v-ati inscris online o puteti face la fata locului, cu mentiunea ca e indicat sa nu lasati pe ultimul moment, pentru a fi siguri ca gasiti locuri. Online aparea ca nu mai au locuri, dar in realitate ne-am putut inscrie pentru vizitare de pe o zi pe alta, e drept, la o ora nefireasca, cu intrare intre 8 - 8.15. A meritat.

- zone de vizitat:

1 - Alexanderplaz - Domul si muzeele din spatele lui - Bebelplaz - Gendarmenmarkt - poarta Brandenburg - Reichstag si spre sud de poarta, memorialul Holocaustului + bunkerul lui Hitler (de fapt tabla ce indica locul acestuia, pentru pasionatii de istorie) - autobuzul 100 va duce pe aceasta ruta

2. East Side Park, se afla pe malul raului Spree, chiar langa cel mai frumos pod din oras, iar statia Schlesishes de asemenea merita vazuta

3. zona Anhalter Bahnhof am descoperit-o numai fiindca am fost cazati in zona, dar am fost incantati sa descoperim poarta care a ramas din cea mai mare gara din Europa, foarte aproape de singurul bunker care se viziteaza, si care cuprinde o istorie extrem de detaliata a nazismului, si copia fidela a bunkerului lui Hitler. Asteptati-va la 3 nivele si 2500 mp de sali. La distanta de mers pe jos este faimosul checkpoint Charlie

4. la intrarea la gradina zoologica se afla cladirea cea mai impresionanta, dupa parerea mea: biserica memoriala (Gedachtniskirche), distrusa in 1943 si restaurata pana in 1961, cu al sau turn neterminat ce o face de neuitat. Cel mai usor ajungeti aici cu autobuzul 100 sau 200, daca alegeti sa calatoriti pe la suprafata.

Ca sa prindeti gustul Berlinului, daca nu vreti numai carnatii de la taraba (cei albi sunt cei mai buni) va recomand Berliner Republik, cu mancaruri traditionale si atmosfera pe masura, aflat aproape de statia Friedrichstr., pe celalalt mal. Mi-a mai placut Eleven, langa Mall of Berlin, din piata Potsdamer, dar alt stil.

Impresie generala: arhitectura Berlinului sigur nu este pe gustul meu; ma asteptam sa fie mult mai curat si sa nu dau cu ochii de jucatorii de "alba- neagra"; nu este aglomerat, incredibil de putine masini pe strazi; transportul public e de nota 20; un oras linistit pentru cei 3.5 mil de cetateni pe care ii adaposteste.

Trimis de anihbo in 02.05.19 03:21:24
Validat / Publicat: 02.05.19 08:33:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Berlin, Potsdam, Dresda, Koln, Rostock

VIZUALIZĂRI: 1975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anihbo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 partea centrala din fatada garii " Anhalter Bahnhof"
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20700 PMA (din 17 voturi)

[02.05.19 08:31:37]

zona Anhalter Bahnhof am descoperit-o numai fiindca am fost cazati in zona

- La ce hotel ați fost cazați? Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[02.05.19 09:58:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Berlin, BERLIN" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Berlinul]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mihaelavoicu
[02.05.19 11:20:16]

Am vizitat Berlinul cu doi ani în urmă, am scris și câteva reviewuri, dar impresia care mi-a lăsat-o a fost una foarte bună.

Orașul își recunoaște istoria și chiar etalează acest lucru. Din loc în loc, bucăți din vechiul zid, memoriale ale evreilor sau ale celor care au încercat să treacă dincolo.

Alăturarea elementelor vechi de arhitectură cu cele moderne, a rezultat o îmbinare foarte reușită. Iar punctele de interes turistic, valori culturale și istorice, sunt la orice pas.

Te felicit pentru vizita la Berlin!

Mihai18
[02.05.19 14:17:06]

În rândul turiștilor părerile se împart. Unii nu sunt încântați și spun că nu prea ar fi o destinație turistică. Alții apreciază această destinație. Degustibus...

Ca și dv. și eu am fost tot 4 zile în Berlin, care de fapt au fost numai 3 zile pentru că o zi am alocat-o vizitării Palatului Imperial din Potsdam (voi reveni).

În Berlin predomină construcții noi pentru că a avut mult de suferit în timpul ultimului Război Mondial. Totuși, nemții sunt foarte harnici și pricepuți și și-au vindecat „rănile războiului” Este bine să avem în vedere Alexander Platz cu al său turn de televiziue, Postdamer Platz unde este și complexul futurist Spony Center și este păcat dacă ajungi acolo, să nu-l vizitezi. Iarăși, Domul din Berlin cu faleza frumoasă a râului Spree cât și Complexul comercial KDW

Pentru cei care călătoresc cu autoturismul, recomand o vizită la Palatul Imperial din Potsdam. Sunt numai 38 de km. până acolo. Este drept că trebuie să ai un GPS bun deoarece până acolo schimbi de 3 ori autostrada. Poarta de intrare în grădina palatului, terasele și grădinile până la palat sunt deosebit de frumoase, ca să nu mai vorbesc despre interiorul palatului. Dacă mi s-ar cere părerea, eu aș spune. Vizitați Berlinul.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GERMANIA
[09.05.19 13:34:28]

La Potsdam se poate ajunge din Berlin și cu trenul.

Și eu zic că Berlinul merită o vizită. Cel puțin 2 zile le umpli cu Potsdam și cu muzeele de pe insulă (Pergamon etc.). Plus plimbări și căscat gura, 4 zile sînt numai bine.

Mihai18
[09.05.19 14:24:41]

@abancor: Mulțumesc pentru vizită.

Desigur, se poate ajunge și cu trenul și călătorești fără griji. Dar, de la coborârea din gară și până la Palat este destul de mers. Cred că există transport public local. Știți că Palatul nu este în oraș, este undeva la marginea orașului, într-o pădure seculară. Chiar și cu mașina, nu este chiar „scară la scară” Până la poarta de intrare în curtea Palatului, mergi cu mașina prin pădure, și cauți, și cauți până găsești o parcare. În fine, eu am avut noroc și am găsit o parcare, desigur cu plată și departe de poarta Palatului. Intrarea în curtea Palatului, unde este și o clădire pe care scrie ”Sans, s Soucci” apoi urmează terasele frumoase, fântâna arteziană ș. a. m. d.

Cu bine.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GERMANIA
[09.05.19 15:06:35]

Da, evident că e ceva de mers și pe jos. Îmi aduc aminte cum e, am fost și eu acolo, acum 25 de ani. 2 zile. Am vizitat centrul Berlinului, Muzeul Pergamon și Sans Souci. Sigur azi n-aș mai recunoaște centrul Berlinului, știu că au avut loc multe schimbări, construcții noi etc.

anihbo, mihaelavoicu, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Berlin: