ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
SEP-2018

O zi pe malul Nisavei

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A. F. A. Astazi am sa va povestesc in acest review impresiile mele despre orasul sarbesc Nis, al treilea ca marime si importanta al Serbiei...

In drumul meu catre litoralul albanez mi-am propus sa vad si sa revad cateva locuri prin care am mai fost dar si unele despre care am citit pe site ca trebuiesc neaparat vizitate. Mi-am dorit sa revad Skopjie, un oras care ma impresionat in mod placut si sa vad orasul Nis si statiunea macedoneana Ohrid despre care stiam destul de multe de la prietenul meu, acest neobosit calator nea Traian.Leuca.

Fiind prima zi a unui circuit care se va intinde pe parcursul a 15 zile, plecam din orasul subsemnatului Pitesti, la ora 4 dimineata pentru ca sa ajungem in orasul Nis la ora pranzului. Toate calculele au fost corecte, socoteala de acasa a corespuns cu cea din targ iar jumatatea de zi alocata vizitarii acestui oras a fost arhisuficienta.

Dupa ce am facut formalitatile de cazare la pensiunea Imper AMD bed and breakfast si am parcat masina in curtea locatiei, am rugat pe gazdele noastre sa ne ofere o harta a orasului pe care sa bifeze cateva din obiectivele mai importante de vazut. Am primit toate informatiile de care aveam nevoie, pornim la pas spre centrul orasului pensiunea Imper fiind situata la aproximativ un km de centrul orasului.

Prima oprire o facem intr-un mic parc aproape de zona centrala pe malul raului Nisava. Facem cateva fotografii si ne refugiem pe o banca la umbra de unde studiem cu ochii curiosului oamenii, locurile, comportamente pentru a putea face comparatii intre sarbi si noi. Nimic spectaculos, o zi superba de toamna cu oameni obisnuiti si niste locuri absolut noi pentru ochii nostri curiosi.

Fiind trecut putin de ora 14 gasim o terasa unde sa mancam ceva si sa savuram o bere sarbeasca. La sugestia ospatarului care vorbea foarte bine engleza alegem cate o supa picanta de cartofi si pilaf sarbesc cu pui udate cu o bere draft in cazul meu si o apa minerala sotia.

Ne continuam plimbarea prin zona centrala, zona pietonala care este foarte frumoasa cu multe terase si magazine. Nu acord prea mare importanta magazinelor dar totusi preturile mi se par un pic mai mari decat in Romania.

Iesim din zona centrala si ajungem la Catedrala ortodoxa din Nis care arata foarte frumos fiind renovata recent. Facem cateva fotografii si ne indreptam spre aleea tinichigiilor. Aici pe vremuri aceasta strada era plina de meseriasi care isi expuneau la vanzare produsele confectionate de ei. Multe din cladirile vechi de pe aceasta strada au fost distruse sau renovate in locul lor fiind acum terase si magazine moderne. Mai sant cateva cladiri bine conservate care va ajuta sa va faceti o mica idee despre cum arata aceasta strada cu o suta si ceva de ani in urma...

Facem apoi un mic ocol si ne indreptam spre malul Nisavei, trversam podul si ne indreptam spre fortareata din Nis... Aceasta fortareata are o vechime de aproape 2000 de ani si este o emblema a poporului sarb Intinsa pe o suprafata extrem de mare nu cred ca mai impresioneaza foarte mult in stadiul in care se gaseste acum. In interiorul fortaretei este un parc imens care mi sa parut murdar si neingrijit. Faimoasele ziduri foarte groase si foarte inalte mazgalite cu grafitii. In rest un trenulet pentru plimbat copii, cateva restaurante si magazine de artizanat. Cred ca daca ar arata un pic mai curat si ingrijit acest loc ar atrage mii de turisti. Oricum de pe zidurile fortaretei se vede foarte frumos orasul si raul. Si uite asa usor usor sa facut seara.

Mai voiam sa vizitez astazi Turnul cu cranii, un turn construit de turci din piatra si cranii umane pentr a speria si a invinge dorinta de libertate a poporului sarb. Asa ca acest obiectiv il lasam pe maine dimineata cand vom parasi acest oras.

Chiar la iesirea din cetate mai avem parte de o mica surpriza. O masina de epoca pictata ca un curcubeu si aflata in fata unei intrari ne invita sa vizitam muzeul jazz-lui. Intrarea este libera asa ca desi nu santem fani ai genului intram in muzeu unde descoperim o adevarata istorie a acestui stil muzical, cu instrumente expuse si fotografii cu toti monstrii sacri din jazz. Sincer am fost placut impresionat de acest muzeu iar la iesirea din el am fost rugati care dorim si ne face placere sa donam cativa banuti. Am facut acest lucru cu placere.

Cand am iesit din muzeu aproape se intuneca. O luam inapoi spre pensiune, oprim la un mic supermarket de unde cumparam ceva pentru cina si directia spre camera pentru cina si odihna. Ca o concluzie pot spune ca recomand vizitarea acestui oras pentru o zi. Un oras linistit, cu oameni calzi si primitori si in plus destule locuri care iti vor incanta ochiul. Asa ca in excursiile dvs pe care le faceti in zona balcanica, treceti pe itinerariul calatoriei si orasul Nis si sigur nu o sa va para rau.

Vacante si calatorii cat mai frumoase va doresc.

Trimis de micutzu in 28.03.19 11:03:05
Validat / Publicat: 28.03.19 11:57:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA. A mai fost în/la: belgrad

VIZUALIZĂRI: 1449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Restaurant pe raul Nisava

[28.03.19 11:55:36]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Niș, NIS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: The Regent Club Hotel]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[28.03.19 13:47:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

traian.leuca †
[28.03.19 17:05:49]

Mă bucur că ai "ciocnit" şi tu un ţoi cu cei doi cetăţeni întânlniţi în centrul oraşului Niş. Aştept cu nerăbdare reviewurile din Skopjie şi, mai ales, Ohrid. O zi frumoasă şi cât mai multe călătorii reuşite!

micutzuAUTOR REVIEW
[28.03.19 19:49:53]

@traian. leuca: Multumesc mult nea Traian. Vor veni si celelalte reviewuri.

micutzu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Niș: