ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2019
ÎNSCRIS: 23.01.11
STATUS: SENIOR
MAR-2019
prieteni
PREȚ SEJUR 110 € / noapte ?

la PMM* = 4237 THB

Holiday Inn Resort Phuket [Mai Khao Beach]4

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Un resort de plaja izolat, cu toate facilitatile, lângă aeroport

TIPĂREȘTE URM de aici

Am dorit ca la finalul sejurului in care am făcut multe excursii sa ne odihnim undeva într-un loc liniștit, un resort in care sa lenevim la plaja privata si am ales acest hotel.

Se afla situat la aproximatix 20 minute de aeroportul internațional Phuket (dar nu se aud avioanele), acesta fiind un plus pentru noi, intrucat nu voiam la intoarcere sa mergem o ora sau mai mult pana la aeroport.

Zona Mai Khao are hoteluri izolate, acest hotel fiind la vreo 3 km de centru (nu am fost, dar nu este un loc similar Patong-ului).

In esenta este un loc izolat, destul de mare, unde ai cam tot ce iti trebuie (mai putin shopping si distractie, fiind un loc pentru familii, unde fara distractii in jur, poti dormi înainte de miezul nopții).

La ieșirea din hotel exista si un bancomat.

Prețurile la hotel sunt destul de mari, atat la băuturi (cu exceptia perioadei "happy hour") si mancare, cat si la masaj, dar exista alternative.

Pentru băuturi este un magazin in interiorul hotelului, deschis pana la ora 23 si un minimarket aflat la 300 m deschis pana la 21 (la plata cu cardul iti percep un comision de 3%, dar oricum este mai ieftin decat magazinul hotelului).

Fructe sunt la aceeasi distanță, intr-o zona unde sunt cateva restaurante care lasa senzația ca iei masa in jungla (sunt undeva intr-o fundătură), mancarea este buna (au inclusiv homar) pret rezonabil, se poate plati cu cardul.

Pentru pranz este un restaurant decent, lipit de hotel, pe plaja, la fel, pentru masaj este o constructie de lemn, improvizata, tot pe plaja costa 500 Thb pe ora 60/65 lei), fata de aproape dublu in spa-ul hotelului.

Hotelul ofera rogojini si prosoape, dar este bine sa lăsați si obiecte personale pe sezlonguri, pentru a nu fi ocupate de alti turisti.

Nu este un hotel foarte mare, dar nici unul mic, cu camere cu vedere la piscina sau o mica poienita.

Piscina nu este foarte mare, dar suficientă fata de faptul ca are plaja proprie, între piscina, cu zona de sezlonguri si plaja propriu zisa fiind o mica pădurice unde sunt si cateva hamace.

Pe plaja nu sunt sezlonguri pentru ca este zonă protejata, dar poti sta pe rogojina si prosop sau sa parcurgi cam 100 / 150 m de la sezlong la apa.

Apa este mai curata decat la Patong, dar nu ca in insule, malul abrupt, imediat se adâncește, cu valuri (mai mari sau mai mici), dar asta cred ca depinde si de flux si reflux, la reflux fiind mai mica.

Camerele sunt destul de mari si drăguțe, pe hol sunt aparate pentru gheață, nu exista minibar, doar frigider pe care il umpli cu ce doresti (ofera apa din partea hotelului).

Si aici am avut un mic dejun foarte bun, mai bogat, in doua locații, unul gen bufet, cu multe produse, langa recepție, altul pe terasa cu vedere spre mare, a la carte.

Aspectul negativ care ne-a deranjat profund este altitudinea personalului de la recepție.

Totul este complicat, nimic nu se poate etc.

De exemplu, nu ne-au putut da 4 camere in apropiere, cu toate ca am fost un grup sau mi-au dat o cameră fara vedere la piscină desi am plătit una cu vedere, la 22.55 nu ne-au mai primit sa luam nimic din magazin desi inchideau la 23 etc.

Mai neplăcut a fost ca desi au spus ca ne oferă o cameră unde putem face dus înainte de plecare (avionul era dupa amiază), ulterior au spus ca nu au, hotelul fiind plin.

Bineinteles ca s-a impus bine cunoscutul scandal, pe care nimeni nu si-l doreste in vacanță, pentru a rezolva o chestiune elementară, la un brand cunoscut ca acesta netrebuind sa existe astfel de probleme.

Trimis de geop in 25.03.19 17:27:10
Validat / Publicat: 25.03.19 18:10:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA. A mai fost în/la: Patong

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P22 Vedere spre dreapta plajei

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 4237.20 THB pe cameră

webmasterX [25.03.19 18:09:25] »

Mutat în rubrica "Holiday Inn Resort Phuket [Mai Khao Beach], PHUKET insula" (nou-creată pe sait)

webmaster [25.03.19 18:28:43] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată