ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2019
ÎNSCRIS: 12.01.14
MAR-2019

7 zile in Israel

Salut

Am fost recent in israel in vacanta pe cont propriu impreuna cu sotia si copilul meu - are 18 ani dar tot copil este - si vreau sa va impartasec experienta mea acolo.

Am ajuns in Israel cu Tarom - bilete luate din timp prin oct anul trecut la 360 de euro 3 pers dus intors, am decolat cu 30 de min intarziere - trafic intens deasupra Turciei asa ni sa comnicat, ajuns aproape la timp in Tel Aviv cam 10 min intarziere.

Toate la locul lor pana acum. Cozile de la ghiseele de acordare a vizei de intrare in Israel m-au surprins dar citind alte review-uri despre asta, m-am asezat la coada pentru cetatenii israelieni.

Cand am ajuns in fata ofiterului care ne da viza - o tanara fata - am fost intrebat despre bagaje, cat stau, de ce am venit, unde am cazare si cand plec din Israel.

Norocul meu a fost ca fata mea a inteles mai bine ca mine intrebarile puse si a raspuns repede, eu procesand un pic mai greu ce imi spunea tipa aia. Ne-a dat vizele si ura am intrat in Israel oficial.

Daca la coada de intrare m-am orientat nu acelasi lucru l-am facut si la recuperarea bagajelor.

Doar 1 troler am luat de pe banda de bagaje, al 2-lea nu mai venea.

Nervii erau blana la locul lor gata sa explodeze. La ora 19,30 aveam de ridicat masina inchiriata din tara de la eldan company si bagajul meu ioc.

Am asteptat pana sa inchis si banda de transport si tot nu a venit bagajul, ups. Toata lumea buluc la ghiseul de reclamatii bagaje pierdute. Hop si noi sa depunem reclamatia aferenta, lumea buluc in fata sa dea hartiile, eu sa iau formular sa-l completez cu gandul ca nu mai ajung sa iau masina.

Pe la 22.30 am reusit sa dau hartiile si hai fuga dupa masina si sa luam un sim pt tel cu nr si net de Israel.

Am luat sim-ul de la O19 Mobile pt 10 zile si 10 gb net - 40 de euro, foarte util pt google si waze si acum repede repede sa luam masina.

Am facut rapid actele cu eldan, si am mers sa luam masina repartizata - fata de la ghiseu a zis ca este noua nouta. Asa a fost. Un Hyundai I10 mic, alb si nou -doar 2080 de km ne-a fost inmanat pt a vedea in detaliu Israelul.

Avand prima cazare in Haifa - la drum zic. Cam 90 de km de la aeroport la cazare i am parcurs in 1 ora mergand semilegal - nu chiar cu 110 km/ora cat ai voie dar multi alergau pe autostrada cu 3 benzi pe sens -sic.

Ne-am cazat pe la 23.30 la Yonas rezervat pe booking (super cazare). A doua zi la drum nu ca de aia am luat masina.

In cele 3 zile petrecute in nord am ajuns in orasele: Nazareth, Acra -Akko, Caesarea, Muntele Tabor, Tiberias- Marea Galilee, Capernaum si Haifa orasul de cazare - aici am vazut doar Gradinile Bahaai.

In nord multa verdeata si vreo 2 zile ploioase ne-au insotit, dar fiind cu masina nu au fost probleme.

Despre ce am vizitat sa tot scris pe site si nu vreau sa repet si eu.

A doua cazare a fost in Jerusalem aproape central la Jaffa 60 apartments - tot pe booking rezervat -l a 15 min de mers lejer de Jaffa Gate.

Si de aici am fost in mai multe locuri:

Masada, Desertul Iudeei, Marea moarta - ce senzatie sa stai la suprafata fara efort- Bethleem - sa treci in Palestina nu e asa complicat si nu este periculos deloc, -Muntele Maslinilor, Tel Aviv.

In Ierusalem am fost 2 zile in orasul vechi vizitand Zidul Plangerii, Biserica Sfantului Mormant, Dome of the Rock, via Dolarosa, etc.

In sud desertul a luat locul verdelui si culorile alea rosii, albe. gri ale pietrelor sunt magnifice in lumina puternica a soarelui.

Pt cei care vor sa vada Israelul pe cont propriu cateva informatii utile:

benzina costa 6.12 nis

am platit doar o trecere la o bariera prin nord parca spre Caesarea in rest free autostrazi

luati bani din tara schimbati in shekeli -casa de schimb valutar vis a vis de hotel Marriot din 13 septembrie

in Palestina am platit tot in nis - se poate plati si in lei, dolari, euro

o tara sigura - politie si armata peste tot, nu am avut nicio problema nicaieri unde am fost.

turistii sunt respectati - de aici vin si banii nu?

Nu este termen de comparatie cu nicio tara unde am mai fost- Israel este unic.

Noi am fost foarte placut surprinsi de ce ofera aceasta tara.

Trimis de adi007 in 23.03.19 13:34:55
Validat / Publicat: 23.03.19 15:02:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 desertul iudeei -vazut din cetatea masada
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

[23.03.19 15:01:59]

@adi007: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ne-am cazat pe la 23.30 la Yonas rezervat pe booking (super cazare)

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca review nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mprofeanu
[23.03.19 20:58:06]

@adi007: Foarte bune și noi informații despre Israel și despre modul cum mergi acolo pe cont propriu cu mașina! Frumoase și edificatoare poze!

adi007AUTOR REVIEW
[24.03.19 11:19:52]