ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2019
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
DEC-2018

Trei zile de relaxare

Anul acesta am hotarat sa facem revelionul in deplasare. Dupa mai multe cautari a “iesit castigatoare” o destinatie inedita pentru noi: Hajduszoboszlo. Mai incercasem sa ajungem aici in vacanta intersemestriala din 2018, asta dup ace am citit ce a scris Dana 2008 despre balaceala de aici, dar din pacate varicela ni se impotrivise. Printesa isi tot amintea de acea vacanta ratata asa ca a fost foarte incantata cand am ajuns aici.

Pe noi ne-a atras posibilitatea de balaceala diversa. Din pacate, in sezonul rece altceva nu prea ai ce face acolo.

In prima zi ajungand cam devreme, pe la 12 pentru ca nu am luat in calcul schimbarea orei, dup ace am parcat si am vorbit la receptie am plecat la plimbare prin statiune. Am dat un ocol parcului acvatic care este de fapt obiectivul in jurul caruia graviteaza activitatea oraselului. M-a impresionat curatenia din oras.

Cand am vrut sa mancam nu prea am avut multe posibilitati. Chiar langa parcul din centru statiunii este un local cu specific Italian dar era full la acea ora.

Mergand mai spre primarie am dat peste Kemencés Csárda. Un local cu specific unguresc. Si aici era plin, dar totusi chelnerii au gasit o masa pentru noi 3. Pot sa spun ca a fost o alegere foarte buna! Ne-a servit un chelner mai in varsta care stia ce are de facut. Nu vorbea engleza aproape deloc, nici romana, dar totusi ne-am inteles perfect. Meniurile sunt si in romana. Preturile decente (o supa de pui cu 2 cotoiase a facut 14 lei, un gulas excellent 25 lei, sucul 7 lei iar berea draft 8 lei) iar servirea foarte prompta. Chiar ne-am distrat: cand a venit cu bauturile chelnerul a spus “abracadabra” si le-a pus pe masa, de atunci cand am vrut ceva strigam la el abracadabra iar el aparea prompt langa noi.

Dupa ce am potolit foamea am mers sa ne cazam, ne-am odihnit putin si apoi am iesit iar la plimbare.

Am luat-o pe bulevardul care trece prin fata primariei. Nu aveau beculete si alte minunatii asa cum vazusem peste tot prin tara (la noi), erau cateva ghirlande si cateva ornamente, dar cam putine. In drumul nostrum am dat si peste un patinoar in aer liber asa ca restul serii l-am petrecut la patinaj.

Pentru ziua a doua aveam programul facut inca de la plecarea din tara: Aqua Palace si apoi petrecerea de revelion.

Dimineata am ridicat voucherele de la receptie, care nu ne-au fost date decat dupa ora 10, si am ajuns la Aqua pe la 10.30. Am intrat usor desi era coada destul de mare.

Nestiind cum sta treaba am mers sa ne schimbam. Am depistat usor dulapioarele, una dintre bratari nu avea alocat dulapior (nu stiu de ce) dar ne-au fost suficiente cele doua dulapioare. Urcand la zona de balaceala am constatat cu surprindere :) ca era super aglomerat, nu mai era nici un sezlong liber. Cu greu am gasit doua scaune libere pe care sa ne punem rucsacul si prosoapele care le aveam cu noi. Acesta a fost singur aspect negativ care il pot semnala.

Nu ma voi apuca sa descriu bazinele sau alte facilitati (a facut-o foarte bine Dana 2008), dar pot sa spun ca noua “ne-a luat capul” bazinul cu rau unde am stat peste 2 ore. Ne-am dat si pe toboganul cel mare, ne-am strecurat pe langa crocodil si in bazinul tropical, Printesa a avut si un mic perete de escalada pe care l-a testat. De asemenea am admirat un acvariu farte frumos cu vietati exotice. Per total a fost o experienta foarte reusita.

La pranz am fost sa mancam in incinta complexului, la pizzerie. Cam inghesuiala dar nu ne grabea nimeni asa ca am savurat o pizza si niste bere. Pe la ora 17 am hotarat ca e timpul sa plecam pentru a avea timp sa ne pregatim de petrecere. Printesa a fost asa de obosita ca, dupa ce a facut dus, a adormit instantaneu (desi pentru ea somnul este pierdere de timp!).

Pentru ultima zi intreaga care o aveam de petrecut in Hajdu am programat vizita la strandul termal. Si aici aceasi poveste cu voucherele care nu ne-au fost date decat dupa ora 10 desi noi le-am cerut mai devreme.

Bazinul termal este format din 3 bazine acoperite, cu apa la diverse temperaturi si diverse concentratii de subsante si 3 bazine descoperite, adica afara. La doua dintre bazine se ajungea direct din cladire, la al treilea trebuie sa mergi un pic mai mult fiind situat in spatele unui alt bazin care este langa cladire. Acest al treilea bazin era suficient de adanc si de mare astfel ca se putea inota, in celelalte bazine nu puteai inota. Am remarcat ca la 10-15 minute era cineva care verifica temperatura apei astfel incat sa corespunda cu ce scria pe tablitele cu informatii. Fiind 1 ianuarie nu era foarte aglomerat dar nici gol. Sezlongurile erau cu plata (600 Ft), spre deosebite de Aqua Palace unde sunt gratis.

Am stat 3 ore si apoi am plecat sa ne refacem si prin somn nu numai prin balaceala.

Din pacate seara s-a pus o ploaie marunta si un vant puternic astfel ca nu am putut sa mai ajungem la patinoar. Ne-am plimbat putin prin parculet si am urcat in camera.

Noua ne-a placut mult scurta vacanta in Hajdu. Daca esti fan balaceala merita pe deplin o vizita. Iarna, din pacate nu prea ai ce face in afara de baie, vara cred ca e frumos si sa te plimbi seara prin parculet.

Poze nu am, la Aqua Palace era atat de aglomerat ca nu am facut nici macar o poza, in celelalte locuri am facut cateva poze care le-am pierdut — sunt puse bine :D

Trimis de nrs † in 04.03.19 14:22:07
Validat / Publicat: 04.03.19 19:41:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.03.19 14:38:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Hajduszoboszlo, HAJDUSZOBOSZLO" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[04.03.19 20:21:29]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dana2008
[07.03.19 14:07:41]

@nrs: Bună ziua!

Felicitări pentru articol!

Mă bucur că v-a plăcut la balaceala cu apă termala din Hajduszoboszlo.

Noi am fost doi ani consecutiv, dar nu ne-am săturat de aceeași destinatie, ne relaxam foarte bine acolo.

Anul trecut am reusit și să dorm acolo în strand, cu toate că nu înțelegeam cum pot oamenii să doarmă în așa gălăgie.

Mulțumesc frumos pentru aprecierea referitoare la articolul meu.

Călătorii plăcute și multă balaceala!

Dana2008
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hajduszoboszlo: