ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2019
ÎNSCRIS: 15.08.14
FEB-2019

Vacanta de iarnă la hotel Orbilux în Bansko

Anul acesta am ales să mergem în Bulgaria la schi. Asta deoarece am ajuns la concluzia că la noi nu prea avem pârtii iar pe de altă parte ne -am cam plictisit de Predeal.

Iniţial am vrut la Poiană însă la recomandarea unei prietene să alegem Bansko am zis de ce nu.

Drept urmare am început să caut oferte cam din luna octombrie 2018. Greu de găsit deoarece majoritatea agenţiilor ofereau doar cazare. După lungi căutari am reuşit să găsim o agenţie care ne-a oferit şi transport cu autocarul. Preţul mi s-a părut foarte bun aşa că am plătit avansul şi am aşteptat să se apropie data sejurului.

Pe net nu am găsit foarte multe date favorabile acestui hotel dar m-am gândit ca oricum mare parte din timp vom fi pe pârtii aşa că fie ce o fi.

Drumul a durat în jur de 8 ore, am plecat la ora 7 dimineaţa şi am ajuns în jurul orei 15 în Bansko.

Cazarea s-a făcut imediat.

Am avut un apart cu o camera si o sufragerie. Sufrageria era destul de mare cu o canapea, balcon, televizor si o mini bucatarie inclusa.

Dormitorul destul de mare dotat cu un pat mare, sifonier la fel de mare, veioze, oglinda.

Baia dotata cu cada, gel de dus si sapun prosoape … etc

Prosoapele nu s-au schimbat pe toata durata sejurului.

Halatul de baie si papuci se inchiriau de la receptie. Asta dacă doreai să mergi la piscină.

Halatul la pret de 3 leva iar papucii in jur de 2 leva.

Se poate cumpara de la ei skipass la acelasi preţ ca şi la telegondolă. Deasemena se poate inchiria echipament de la ei însă eu va recomand sa inchiriati din jurul telegondolei la pret mult mai mic. Eu am rezervat online pentru 2 persoane echipament de schi - 136 leva pentru 4 zile de schi.

Hotelul este dotat cu piscina, sauna. Nu am fost deoarece stateam foarte mult pe partiile lor care mie mi s-au parut fabuloase. Noi nu am fost decât la Predeal si Poiana unde nici adunat nu rezulta un numar asa mare in kilometri de partie ca la ei. Partiile sunt dotate cu multe telescaune, teleschiuri si multe restaurante unde puteai manca.

Coada de la telgondolă era foarte mare dimineaţa. Se aştepta in jur de 1 h jumatate. Este adevărat că am fost in perioada vacantelor de iarnă. Si multe ţări au vacanţă şcolară cam in aceaşi perioadă. Însă odata ajunşi sus aglomeraţia nu mai era asa vizibilă intrucat acolo existau foarte multe telescaune in directii diverse.

Pana la pârtie dimineaţa ne ducea autobuzul hotelului. La intoarcere veneam pe jos deoarece ne opream pe la diverse rersturante sa mâncam câte ceva. Drumul de la telegondolă la hotel pe jos dura in jur de 12-14 minute.

Revenind la hotel noi am avut parte de caldură şi apă caldă. Precum şi de un mic dejun copios si o cina delicioasa la un cost mai mult decât corect.

La micul dejun gaseai oua (omleta şi prăjite), crenvusti, carnati, branza, cascaval simplu si afumat, vreo doua feluri de sunca sau salam, rosii, castraveti, lapte, iaurturi, cereale, gem, unt, miere suc de 3 feluri, prune uscate, curmale, banane, kiwi, portocale. Cafeaua a fost foarte bună.

Seara la cina au diferit felurile de mancare in cele 5 zile.

Paste delicioase, mancare de mazare, supa, carne de pui, porc, varza, cartofi copti si fierti salate, de mai multe feluri, fructe si dulciuri in general baclavale. Foarte bune. Apa la dozator. Pentru noi a fost suficient. Aveai ce alege pentru gustul fiecăruia.

Noua ne- a plăcut foarte mult. Iar hotelul este foarte bun pentru cei care vin să schieze şi care nu au pretenţii de 4 stele la preţ de 3.

Ca statistică în hotel 70% erau turişti români. Iar în staţiune la fel predominau români, englezi, sârbi şi ucrainieni.

Foarte multe restaurante aveau şi meniu în limba română.

Vă doresc vacanţe cât mai reuşite ca a noastră!

Trimis de alicera2001 in 16.02.19 21:05:58
Validat / Publicat: 16.02.19 22:07:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alicera2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 platoul de la Todorka
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.12 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂOrbilux Aparthotel & SPA: