ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2019
DIN: Sfântu Gheorghe [CV]
ÎNSCRIS: 20.02.18
FEB-2019

Fragmente de istorie conservate cu grijă

„Prietenii sunt cei mai buni ghizi”, mi-a spus recepționerul de la hotelul unde ne-am cazat în Regensburg. Eh, prietenii pe care i-am vizitat la aici în timpul hoinărelii nostre prin Bavaria sunt arheologi și specialiști în conservarea patrimoniului cultural. Astfel că, am avut parte de niște ghizi foarte pricepuți. Ei ne-au arătat orașul ca o îmbinare minunată între vechi și nou, între cultură și modernitate, între frumos și util.

În 13 iulie 2006, ansamblul „Orașul vechi cu Stadtamhof” a devenit cel de-al 32-lea sit în patrimoniul cultural mondial UNESCO. Ansamblul conține în jur de 1000 de monumente arhitecturale. Pe o arie de 183 de hectare ale sitului locuiesc 15000 de oameni. Într-o astfel de casă-monument, aparținând Universității din Regensburg, locuiau și prietenii noștri. La parter funcționa o pizzerie, iar pe cele două etaje superioare erau apartamente pentru oaspeții universității. Am făcut câteva fotografii să vedeți cum erau conservate elementele interioare vechi. Într-o clădire veche de 1000 de ani ne-am cazat și noi... Altstadthotel Am Pach.

Oriunde priveam, în zona centrului vechi, ni se arăta istoria de 2000 de ani a orașului. Câteodată, ți se arăta evidentă, iar altă dată bine ascunsă, trebuia să o cauți...

Prietenii ne-au dus într-un loc pe care noi, singuri, nu l-am fi putut descoperi, decât, poate, întâmplător. Un loc ce, la prima vedere, părea intrarea îngustă într-un centru comercial. Dar nu. De fapt, era o parte din zidul Castrului roman Regina. Bine păstrat până în zilele noastre, zidul este inclus într-o construcție mai nouă, pe a cărui pereți găsim date despre Castrum Regina. Iar de cealaltă parte a zidului roman se află... o parcare acoperită etajată.

Tot din acea vreme, datează și Porta Praetoria, o construcție din blocuri mari de piatră, parte a așezării romane Regina. Fragmente din ceea ce a mai rămas din Porta Praetoria, monument ce datează din anul 179 (pe vremea lui Marcus Aurelius) se pot vedea astăzi în pereții unei clădiri din secolul al XVII-lea. După ce am trecut prin Porta Praetoria, am ajuns într-o curte interioară, în spatele Catedralei Sf. Petru, unde funcționează un hotel și un restaurant. Aici am găsit o statuetă alegorică interesantă. Dacă te uiți la ea din față, vezi cum un cleric predică unor gâște (nimic în neregulă cu această imagine), dar dacă te uiți în spatele statuii vezi cum, de sub sutana clericului iese un lup care a înșfăcat o gâscă de gât. Hmm, subtil?

Catedrala Sfântu Petru, cu ale sale turnuri înalte, se vede din orice parte a orașului. Construită pe vechea așezare romană, catedrala este un monument reprezentativ de arhitectură gotică și este faimoasă pentru vitraliile sale. Aproximativ 100 de imagini cu Sfântul Petru se găsesc în catedrală sub diverse forme. Ceea ce mai este interesant la ea, este faptul că în interior este o fântână cu scripete și găleată, care a fost demult sursă de apă pentru locuitorii orașului. Pe o ușă laterală a domului am intrat într-un spațiu expozițional dedicat tezaurului domului. Breasla aurarilor era una dintre cele mai nobile și bine reprezentate în Regensburg. „Domschatz” dezvăluie obiecte din aur folosite în serviciul religios (crucifixe, casete, sceptre, platouri și cupe), îmbrăcăminte clericală cu broderii fine cu fir de aur și covoare cusute cu mărgele. Remarcabil este un exponat din aur, de doar 5 cm, în formă de fluture, pe care este pictată scena crucificării (realizată în anii 1310-1320).

Totul în oraș este conservat cu grijă sau interesant restaurat. Acest lucru l-am putut observa și la Muzeul de Istorie al Regensburgului. Istoria de 2000 de ani a orașului este prezentată într-o clădire interesantă care, la intrare pare un spațiu expozițional, dar se continuă până într-o biserică medievală.

Aș vrea să vă mai spun că în hoinăreala noastră am observat că sâmbăta localnicii merg la cumpărături prin magazine sau târguri. Am văzut un târg mic organizat în Piața Teatrului unde producătorii locali își vindeau produsele din carne (multe feluri de cârnați) sau legume și fructe. Iar duminica se plimbă. Magazinele sunt închise, doar muzeele și restaurantele sunt deschise. Muzeele au prețuri de acces mici (3-5 euro/ persoană), dar sunt deschise numai până la orele 17. Se mai pot face tururi cu autobuzul turistic care pleacă de la catedrală către Primăria veche și Podul de Piatră peste Dunăre până la Palatul Thurn und Taxis și Wurstkuchl. Turul costă 9 euro și durează 45 de minute.

Trimis de istvana in 16.02.19 16:18:24
Validat / Publicat: 16.02.19 17:26:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (istvana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Catedrala Sf. Petru

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Regensburg: