ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2019
MAY-2018
2 AD. + 3 COPII -- v: 4 ani +9 ani+11 ani

încărcat de pe telefon!

Maison d'Abraham, un colț de rai în Țara Sfântă

După experiența intensă pe care o avusesem la sfârșitul lunii ianuarie-începutul lunii februarie 2018 nu am avut linişte, simțindu-mă vinovată că am călătorit şi simțit atâta binecuvântare fără copii.

Şi ce face o mamă când are aşa sentimente de culpabilitate!? Încearcă să compenseze. ????

La scurt timp de la revenirea în țară, am început să fac simulări de călătorie: zboruri şi cazări pentru grupul nostru de 5: doi părinți şi trei copii de 4,9 şi 11 ani.

Pe la începutul lunii aprilie, am găsit bilete dus-întors, tot cu Wizz evident, la un cost de 148 de lei/persoană pentru perioada 16-21 mai, adică 5 nopți/5 zile suficient pentru o călătorie cu copii relativ mici.

Am găsit şi pe booking.com o cazare într-un apartament cu două camere la un preț decent. Dar... cu două săptămâni înainte de călătorie... surpriză! Şi deja vú!

Mă contactează pe WhatsApp proprietara să îmi spună că prețul nu este cel corect şi îmi percepe o sumă de patru ori mai mare. ????

Şi uite-ne în prag de decolare... cu biletele de avion achiziționate și... fără cazare.

Prețurile la cazări deveniseră deja prohibitive. Singura rezolvare pe care am găsit-o a fost să intru pe cicts.org, site-ul comunității creştine din Israel pe Accomodation şi să trimit mail tuturor bisericilor şi caselor de oaspeți care ofereau găzduire. Am primit câteva oferte care concurau, ca preț, cu hotelurile de 3 şi 4*.

Dar, din fericire, pe site am găsit şi Maison d'Abraham, care are şi propriul site: http://www.secours-catholique.org/la-maison-dabraham-a-jerusalem. Este o casă de oaspeți a Bisericii Catolice din Franța.

Dacă intri pe site şi dai scroll în jos ajungi la secțiunea rezervări. Îți treci numele, prenumele, adresa de mail, perioada în care vrei să te cazezi şi tipul de cameră. În preț este inclus micul dejun, foarte bogat. Celelalte mese pot fi rezervate în avans sau la fața locului cu ceva timp înainte.

Au camere single, duble, triple, cvadruple, bungalow-uri de lemn, de câte două locuri, cu baie proprie, aşezate în grădina superbă şi mini-dormitoare, cu câte 5 paturi şi o baie comună tot în grădină.

Maison d'Abraham se află la cca 15 minute de mers pe jos de Poarta Leilor.

Se poate ajunge de la Poarta Damascului, cu autobuzele arăbeşti 206 şi 236 la un preț de 5 shekeli/călătoria. Pentru copii nu ni s-au luat banii pe bilet. Am coborât la prima stație după ce am trecut de Biserica Tuturor Națiunilor pe care am lăsat-o în partea stângă, întrebați şoferul Panorama Hotel? Este un punct de reper bine-cunoscut localnicilor, Maison d'Abraham fiind în partea estică, palestiniană a Ierusalimului. Autobuzul a oprit într-o bifurcație şi noi am luat-o pe strada din dreapta. La 200 de metri, după ce am trecut de sus-numitul Panorama Hotel, de pe partea stângă, am ajuns la gardul care protejează intrarea în grădina casei de oaspeți. Există interfon şi cameră de luat vederi. Recepția este deschisă non-stop deci poți intra la orice oră, nu eşti constrâns de vreun orar.

Grădina este superbă, curățenia impecabilă, mâncarea gustoasă iar prețul la cazare accesibil. O cameră single este 50€/noapte, una dublă 80, cea triplă 90 iar camera cvadruplă 100. Un pat într-un mini-dormitor este 18€/noapte. Toate au micul dejun inclus. Copiii sub 3 ani au gratuitate iar între 3 şi 12 ani plătesc jumătate din prețul unui adult.

Toată lumea este extrem de zâmbitoare şi de amabilă de la călugărițele franceze la voluntari şi la personalul palestinian.

Iar priveliștea din grădină, către Oraşul Vechi este FABULOASĂ.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, dacă vom mai merge în Țara Sfântă, tot acolo ne vom caza.

Trimis de Gina C. in 10.02.19 18:00:54
Validat / Publicat: 10.02.19 19:05:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 1249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gina C.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Terasa din fața recepției

[10.02.19 19:05:20]

Mutat în rubrica "Maison d'Abraham, IERUSALIM" (nou-creată pe sait)

[10.02.19 19:20:29]

@Gina C. : rog aruncă o privire peste următorul link google.com/maps/@31.77106 ... m/data=!3m1!1e3.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Gina C.AUTOR REVIEW

39 Panorama street PO Box 19680

Ras El-Amud, 91190 Jérusalem, Israël

maison-abraham.com

[10.02.19 20:08:30]

@Gina C. : Mulțam fain. Am setat "cursorul", rezultând poziționarea de aici.

rentea
    [10.02.19 21:00:17]

@Gina C. :

Din moment ce facusei rezervarea via booking.com, era foarte simplu: ii contactai pe cei de la booking si iti gaseau ei o cazare similara sau superioara la acelasi pret. Sunt foarte profesionisti pe partea aceasta. Iar pe cei care ti-au trimis mesaj pe whatsapp i-ar fi scos probabil de pe platforma si nu ar mai fi avut sansa sa insele si pe altii. Cred ca nici acum nu e tarziu sa o faci ...

[10.02.19 21:04:33]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Gina C.AUTOR REVIEW
    [11.02.19 05:06:54]

@rentea:

Exact asta am făcut, am luat legătura cu cei de la booking.com pe toate canalele posibile: telefon divizia pentru România, telefon asistență în limba engleză, mail. Mi-au transmis faptul că a fost o eroare de sistem şi prețul afişat în shekeli se referea, de fapt, la dolari. În "marea lor bunăvoință" de "profesionişti" au negociat cu proprietara o "fabuloasă" scădere de 200 de shekeli... care la prețul total perceput era undeva la 4%.

Mi-au spus că îmi înțeleg nemulțumirea dar ei nu pot obliga un proprietar să închirieze la alt preț decât cel pe care şi-l doreşte. Şi nu, nu mi-au oferit nicio alternativă doar, în "mărinimia" lor s-au oferit să îmi acorde un discount de 10% din ceea ce aş fi dorit eu să închiriez de pe site-ul lor unde rămăseseră libere proprietăți de lux, la prețuri prohibitive, aşa cum am spus, şi cu tot discountul lor prețul era aproape dublu față de ceea ce îmi cerea proprietara.

Şi nu, proprietatea nu a fost scoasă de pe booking.com, doar au blocat perioada aleasă de noi, în aşa fel încât, prin ei, să nu poată fi închiriată, la niciun preț. Ceea ce nu a împiedicat proprietara să închirieze pe alte canale gen airbnb... etc.

rentea
    [11.02.19 17:10:05]

@Gina C. : e pt prima data cand citesc despre un astfel de comportament al celor de la Booking.com... pacat, erau ok!

spaily
    [04.09.19 09:06:44]

@Gina C. : Imi poti spune ce fel de camere au pt cazare? Am vazut pe site ul lor mai multe containere si casute din lemn in curte, oare acolo se face cazarea? In limba engleza se poate discuta cu personalul oare! Te intreb deoarece sunt in cautarea unei cazari pt 14 persoane si ca pret mi se pare destul de ok pt Ierusalim!

Gina C., rentea, spaily